Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

bende dün akşam biraz dolabımı boşaltayım dedim.
tazee kadayıfım vardı.içine ceviz koydum.sardım ve buzdolabı poşetine koydum.ihtiyacım olunca çıkarıp tatlı yapıcam.
çarliston biberlerimi kızarttım.üzerine domates koydum.poşetledim.
dolmalık biberleri yıkadım ayıkladım ve buzdolabı poşetlerine koydum
taze fasulyemi işlem yapıp poşetledim.
erik vardı evde.bozulmak üzereydi.yıkadım çekirdeklerini çıkarıp doğradım poşetledim
burada bi arkadaş kabak rendeleyip attığını söylemişti.3 tane kabak rendeledim bende dondurucuya koydum denemek için.
bamyanınyı ayıkladım tuzlu,limonlu suda haşlayıp soğuk suda şokladım.poşete koydum.

artık bişey atmam dondurucuya.malum önümüzde kurban bayramı var et koymaya yer kalsın birazda.bu kadar yiyeceği o zamana kadar tüketmemiz zor.

kızlar bende hiç kabak koymadım nasıl oluyor acaba
kabağı rendeleyip mi koyuyorsunuz mücver yapmak içinmi yoksa başka bişey de yapılıyormu rendesi ile?
ayrıca menemen için de domates karışımı koyuluyormu nasıl yapılıyor benim eşim menemeni çok sever de soriim dedim kavonoza yaptıklarını biliyorum menemen için hazırlık ama dolaba atıldığı konusunda bir bilgim yok

biz kayınvalidemle ortak yaptık bu sene
tarhana ,salça yaptık
domatesi çektirip soda şişelerine doldurduk
1 yaşındaki oğlum için 100 soda şişesi kadar kayısı şeftali vişne ve elma suyu yaptık
taze fasülye, kabak, patlıcan, biber kuruttuk
dondurucuya 4 poşet börülce, 4 poşet haşlanmış nohut, 2 poşet mısır, bir miktar maydonoz, 2 poşet kırmızı dolmalık biber, 2 poşet de banbunya koydum şimdilik bu kadar

soda şişesine nasıl yaptığını anlatır mısın canım. cam soda şişesi mi? ağzını nasıl kapatıyorsun? yada plastik şişeler mi? birde yapım aşamalarını anlatırsan sevinirim.

soda şişesine nasıl yaptığını anlatır mısın canım. cam soda şişesi mi? ağzını nasıl kapatıyorsun? yada plastik şişeler mi? birde yapım aşamalarını anlatırsan sevinirim.

evet canım cam soda şişelerine domatesi salça aldığımız kişi çekiyor makinesiyle biz de evde şişelere dolduruyoruz bakkalda gazoz kapağı satılıyor onlardan alıp kapak kapatma makinesi var onunla kapaklarını kapatıyoruz sonrada bütün şişeleri büyük bi kazana koyup kaynatıyoruz böylelikle bozulmuyor ve kapağı sıkı kapanmayan varsa kaynama esnasında açılıyor öyle bişey olursa içinden alıyoruz
meyve suyu da aynı bu bu şekilde canım

arkadaşlar merhaba
bende biraz barbunya,bezelye ve taze fasülye attım. şimdide biraz domates aldım onları yapıyorum geç kaldım galiba bana yardımcı olurmusunuz zamanı geçmeden ne alıp koyabilirim ve yapılışlarınıda yazarmısınız ? sizlerden acil cevap bekliyorum herkese şimdiden teşekkürler..

patlıcanları közleyip kabuklarını soyuyorum birazda limon ekleyip koyuyorum

salçalık kırmızı biberi közleyip kaldırıyorum çıkarınca sarımsak ve zeytinyağ sosu ile karıştırıyorum

patlıcanlı börek yapmak için patlıcanları küp küp doğrayıp sarımsak soğan yeşil biber az zeytinyağ ilavesi ile soteleyip koyuyorum

kabak salatası yapmak için kabakları rendeliyorum zeytinyağda soteliyorum
çıkarınca sarımsaklı yoğurt ve biraz cevizle karıştırıyorum

kabakları küp küp doğruyorum biraz tuzla yıp poşetliyorum

bamyalarıda limon tuzunda kaynat sararana kadar sonradan deepfrize at

bezelye ve barbunya fasulyesini iç ettikten sonra hiç haşlamanıza gerek yok çiğ olarak atın

enginarıda limonlu suda hafif haşlayıp buzluğa atın

kırmızı biberi fırında közleyin kabuklarını soyun bir kavanoza koyun arasına bol bol soyulmuş sarımsak koyun miktarına göre limon ve sirkede koyun birazda sıvıyağ ekleyin

rondoda çektiğim soğanları ve minik doğranmış domatesleri 1 er pişirimlik olarak poşetlere bölüp dondurucuya atıyorum.

patlıcanları kaynıyarık için kızartıp içini doldurup atıyorum

fasulyeyi,bir taşım kaynatıyorum sonra hemen soğuk suya alıp,şoklama yapıyorum,soğuyunca poşetleyip atıyorum,hiç kokmuyor ve hemen pişiyor,

fasulye çorbası için,fasulyeleri minik minik doğrayıp atıyorum,

brokoli ve bürüksel lahanası nı hiç bir uygulamadan geçirmeden atıyorum,

pırasayı,doğrayıp hafif ateşte karıştırıp,soğutuyorum sonra atıyorum

kuru fasulye ve nohutu haşlayıp atıyorum,

çorbalar için de,havuç,soğan rendeliyorum

kıymayıda hep köfte haline getirip atıyorum,

su boregini tepsiye dosedik biraz bekledikten sonra tepsiden cikardik yuvarlak birer teker gibi posetledik canimiz ne zaman isterse iki yumurta biraz susam firina suruyoruz

daha önce bu listeyi bir arkadaş yapmış,bişey daha ekledim fazladan,ben ve diğer arkadaşlar burdaki yiyecekleri ve saklama yöntemlerinin hemen hemen hepsini kullanıyoruz.bu liste yardımcı olur sanırım.

canım ben içli köfte yapamam ama annem yolladığı zaman suda 5 dakika haşlayıp öyle atıyorum dondurucuya, sonra da çıkartmak istediğimde haşlıyorum doğrudan :cokacimcoook:

ben direk haşlamadan yada kızartmadan koyuyorumnaniknanik

bende hazırlayıp koyuyorum ne kızartıyom nede haşlıyommm.

teşekkürler arkadaşlar, demek ki farketmiyormuş.

bir sorum daha olacak. ilk kez denedim, beceremedim.

kırmızı biberleri közledim, soydum. kavanoza sarımsak, tuz, sirke ile ekledim. en üste de zeytinyağı ekledim. (1 hafta olmuyor). 1 parmak kadar boşluk bıraktım. mümkün oldukça sıkı kapattım.

kavanozlar sızdırmaya başladı. bir de tadı ekşimeye başladı. mafoldumben
nerede yanlış yaptım arkadaşlar? tuzu mu az geldi? sirke mi çok geldi? üstüne biraz daha tuz ekleyip buzdolabına kaldırdım.

közlenmiş biberler bende yapıyorum aynısından bugüne kadar hiç sızmayla ve tadında ekşimeyle hiç karşılaşmadım

teşekkürler arkadaşlar, demek ki farketmiyormuş.

bir sorum daha olacak. ilk kez denedim, beceremedim.

kırmızı biberleri közledim, soydum. kavanoza sarımsak, tuz, sirke ile ekledim. en üste de zeytinyağı ekledim. (1 hafta olmuyor). 1 parmak kadar boşluk bıraktım. mümkün oldukça sıkı kapattım.

kavanozlar sızdırmaya başladı. bir de tadı ekşimeye başladı. mafoldumben
nerede yanlış yaptım arkadaşlar? tuzu mu az geldi? sirke mi çok geldi? üstüne biraz daha tuz ekleyip buzdolabına kaldırdım.

Canım benim bildiğim o kavanozu kaynatman gerekiyor, kavanozun kapağı iyice sıkışması için hava almış olabilir
Biz hep kaynatırız eğer müsait bir yerin varsa kaynat

Canım benim bildiğim o kavanozu kaynatman gerekiyor, kavanozun kapağı iyice sıkışması için hava almış olabilir
Biz hep kaynatırız eğer müsait bir yerin varsa kaynat

cevap için teşekkür ederim. okuduğum tariflerde kaynatma yazmıyordu, o yüzden direkt kapamıştım.
bundan sonra kaynatarak yaparım artık.

kıslar ben de yapyorum...tüm o listedekileri..vala kışın çok iyi oluyor..ayrıca şimdi kızartma yaptım ..poşetleyip atıcam dolaba...patlıcan ve kırmızı biber közlemesi fix zaten..bayılıyorum mutlaka yaparım..

melemen de yaparım..o da güzel tavsiye ederim...

hee bazı yazılanları okudum..bilmiyorum ama ben taze fasulyeyi annemin usuluyle yapyorum..yani fasulyeyi ayılayıp yıkayıp bir iki tane domates doğrayıp , kavuruyorum sararıncaya kadar ..kendi suyuyla..soğan koymuyorum..sonra soğuduktan sonra dolaba atıyorum..

arkadaşlar ben kaçırmış olabilirim şu bulaşık makinesinde konserve kaynatma işlemini deneyipte kesin bir sonuç alan varmıydı aranızda var ise tarifini paylaşirsa çok sevinicem teşekkür ederim

hee bazı yazılanları okudum..bilmiyorum ama ben taze fasulyeyi annemin usuluyle yapyorum..yani fasulyeyi ayılayıp yıkayıp bir iki tane domates doğrayıp , kavuruyorum sararıncaya kadar ..kendi suyuyla..soğan koymuyorum..sonra soğuduktan sonra dolaba atıyorum..

aynen cnm fasulyeleri bende böyle yapıyorum kaydirigubbakcemile5

Taze taze bahçe domates geldi köyden:
Hemen onları bir güzel yıkadım,kabuklarını aldım,küp küp doğradım ve buzdolabı poşetlerine koyup difrize attım.
Taze fasulyelerim vardı yine onları bir güzel yıkadım,yemeklik ayarladım,kırdım bir güzel ve buzdolabı poşetlerine birer yemeklik olarak ayırıp attım difrizime.
Barbunya aldım pazardan taze barbunya,temizledim,yıkadım koydum poşetlere attım bir güzel difrize.
Patlıcanları mangalda közlettim bir güzel kabuklarını aldım,poşetlerin içine doldurup attım.
Kırmızı biberleride yine aynı şekilde közleyip,kabuklarını alıp attım difrize.

Valla daha neler atıcamda işte yerimseniben

X