Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

bende kış hazırlığını çok severim... bi çok şey yaptım taze fasulye domatesle kavurdum biraz soğuttum attım dolaba, sonra kırmızı biber közledim, domatesleri yıkayım soymadan poşetledim attım, menemenlik için domatesi biberi pişirdim kavanozlara koydum ters çevirdim, kuru fasulye ve barbunya koydum .... şimdide bostan patlıcan var bahçemizden gelen ama onu nasıl atayım kızartsam atsam olurmu ... bilen biri varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler...

he bu arada ben bostan patlıcanları közleyip atıyorum buzluğa,yemeğede konabiliyor mesede yapılabiliyor o şekilde

ya cnm onu biliyorumda bu bostanları acaba yuvarlak kessem ve kızartsam dolaba koysam sonrada kışında kıymalı biberli karışımla pişirsem olurmu teşk şimdiden...

acemicim öncelikle hoşgeldin cnm.bostan patlıcanıyla da çeşit çeşit çok güzel karnıyarıklar yapılabiliyor.ben senelerden beri patlıcan atmıyordum buzluğa,bakteri üretiyor diye duyduğum için.ama baktımki herkes atıyor amaann deyip gözümü kararttım ve bende uzun patlıcanları karnıyarıklık olarak kızartarak buzluğa attım.sende bu şekilde atmak istersen yap derim çok pratik oluyor.bpstanları ikiye ayır o şekilde kızart yani 1 bostandan 2 karnıyarık çıkacak.şoklama yöntemini de denedim ben ama beğenmedim

pardon bi önceki yazını görmemişim cnm teşk ederim bende öle yapıyım akşama siteye yeni girdiğim için alışmaya çalışıyorum çok teşk ederim bakalım nasıl olcak yazarım sonucunu burdan...hihoyyyt

domatesli biber turşusu yapıcam kızlar.. illa kaya tuzumu koymak gerekir kullandığımız tuzdan koysak olurmu? kaya tuzunu aktardanmı alıcaz?

ben sofra tuzu ile de turşu kurdum. kaya tuzu kullanınca daha çok dayanıyor. sofra tuzu ile daha çabuk oluyor turşu. bunun dışında fark görmedim, lezzeti güzeldi.
kaya tuzu marketlerde de satılıyor.

kızlar bildiğim kadarıyla her türlü kızartma bakteri üretiyor derin dondurucuda.. o yüzden ben karnıyarıklığımı şöyle yaptım.
büyük, kapaklı teflon tencereye 1 kasık kadar yag kouyorum. kızdırınca patlıcanları koyuyorum üstüne bütün bütün,kısık ateste arkalı önlu, kapağını da kapatarak biraz yumuşayıncaya kadar pişiriyorum.yalnız basında bekleyın yag olmadıgından yanabılıyor,yakmayın.
ben yazın karnıyargımı da böyle yapıyorum. kızartma yememiş oluyorum. daha sağlıklı ve hafif..

Merhaba arkadaşlar maaşallah yazdıklarınızdan çok şey öğrendim, tarifini sizden değil ama arkadaşımdan aldığım menemenlik domateste tam şimdi ocakta kaynıyor. cokacimcoook
ama benimde 2 yıldır yapıpta beceremediğim kırmızı biber konservesi..bileniniz varsa bana yardımcı olurmusunuz..
sevgili gulizgul sende yardım istemişsin, aslında yazdıklarınla kıyaslanırsa Okyanusta yüzüp kıyıda boğulmuşsun :uhm:

ben kısaca dün uyguladığım tarifi yazıyım. Genelde kırmızıbiberler közleme usulü yapılır ancak ben o lezzetten sıkıldım, zaten marketlerden de kolayca bulabiliyorsun, yengem farklı bir teknikle yapıyordu bu tarifi ondan alıp ulguladım:

Karnıyarık tarzı geniş teflon bir tencerede yıkanmış kırmızı biberleri yarım bardak su ile çevirerek bir nevi haşlıyorsun bir süre sonra kabukları zaten soyulma sinyali veriyor, tabağa alıp soyup çekirdeklerini çıkarıyorsun istediğin boyda kesip saklama kabına veya kavanoza dolduruyorsun aralara tuz ve az dövülmüş sarmısakları koyup en üstede sirke ilave ediyorsun biraz karıştır veya altüst et. HEPSİ BU afiyet olsun

Son düzenleme:
kış hazırlıgını çok severim henüz şimdilik yaptıklarım
mantı ,içli köfte, közlenmiş kırmıız biber
bide biber ve patlıcan kızartması(bunu ilk defa denedim)
kızartma için bakteri yapıyor deniyor dogrumu ya:gitme:

biz kayınvalidemle ortak yaptık bu sene
tarhana ,salça yaptık
domatesi çektirip soda şişelerine doldurduk
1 yaşındaki oğlum için 100 soda şişesi kadar kayısı şeftali vişne ve elma suyu yaptık
taze fasülye, kabak, patlıcan, biber kuruttuk
dondurucuya 4 poşet börülce, 4 poşet haşlanmış nohut, 2 poşet mısır, bir miktar maydonoz, 2 poşet kırmızı dolmalık biber, 2 poşet de banbunya koydum şimdilik bu kadar

canım kızartmayı nasıl yaptın tarif edebilir misin :uhm:

arkadaşlar barbunyayı nasıl koyuyorsunuz deepfreeze ben çiğden koydum kaynanam öyle söylemişti bişey olmaz inşallahh

canım kızartmayı nasıl yaptın tarif edebilir misin :uhm:

cnm biberi temizledim patlıcanıda kızartmalık kızarttım yagını aldım iice peçeteyle
soguduktan sonra poşetlere böldüm ama kafam karıştı bi ark bakteri yapar yazmış
eger öyleyse gitti okadar emegim:sinifsinif:

kızartmalar sağlıklı olmuyormuş, diye duyduğum için ben kızartma koymam hiç buzluğa.

içli köfteyi nasıl aşamalardan geçirip koyuyorsunuz? kimi kızartıyor, kimi haşlıyor... dondurucuya koyulması için nasıl hazırlanmalı, neye dikkat edilmeli? (bilen herkese soruyorum :) )

Son düzenleme:
kızartmalar sağlıklı olmuyormuş, diye duyduğum için ben kızartma koymam hiç buzluğa.

içli köfteyi nasıl aşamalardan geçirip koyuyorsunuz? kimi kızartıyor, kimi haşlıyor... dondurucuya koyulması için nasıl hazırlanmalı, neye dikkat edilmeli? (bilen herkese soruyorum :) )

canım ben içli köfte yapamam ama annem yolladığı zaman suda 5 dakika haşlayıp öyle atıyorum dondurucuya, sonra da çıkartmak istediğimde haşlıyorum doğrudan :cokacimcoook:

ben direk haşlamadan yada kızartmadan koyuyorumnaniknanik

bende hazırlayıp koyuyorum ne kızartıyom nede haşlıyommm.

X