Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

pashmina
ben kabak salatasını çok severim.o yüzden 1kilo kabağı rendelerim.az sıvıyağ ekliyerek 5-6 dakika sotelerim tamamen soğuyunca 3 veya 4 e bölüp poşetlere koyarım sonrada dondurucuya.............yapıcağim zaman çıkarırım çözülünce süzme yoğurt(az su ile açılmış) dereotu ve cevizle karıştırır afiyetle yerim.
sana verebileceğim kabak ile ilgili dondurucuya koyabileceğim tarif bu..............................

dilim dilim kes kizart,ustune sarimsakli yogurt dök ye,kabaklari ortadan ikiye kes,icini oy,dolma yap,birde mucvel var onu yapmadim

Pashminanın sorduğu kabağın dondurucuda nasıl saklanacağıydı.Cevabını da aşağıda canikom vermiş sağolsun...yerimseniben

pashmina
ben kabak salatasını çok severim.o yüzden 1kilo kabağı rendelerim.az sıvıyağ ekliyerek 5-6 dakika sotelerim tamamen soğuyunca 3 veya 4 e bölüp poşetlere koyarım sonrada dondurucuya.............yapıcağim zaman çıkarırım çözülünce süzme yoğurt(az su ile açılmış) dereotu ve cevizle karıştırır afiyetle yerim.
sana verebileceğim kabak ile ilgili dondurucuya koyabileceğim tarif bu..............................

kızlar bende geçen yıl 15 kavanoz melemen yaptım, 2 kavanozda közlenmiş kırmızı biber hazırladım. anneciğime patlıcan biber kurutturdum. dolabada fasülye, bamya, mısır, kabak, patlıcan közlenmiş, çiğden biber doğrayıp koydum kışın çalıştığım için çok işime yaradı bunlar. bu sene daha başlamadım.

kıslar difrize hangi sebzeleri koyduğunuzu liste halinde yazarmısınız mesela pırasa yemeğiinin pişmiş halini difrize atan oldumu.benim koyduklarımı şöyle sıralıyim

taze fasulye
sütfasulye
barbunya
bamya
pişirilmiş ıspanak yemeği
karnıbahar

aklıma gelen bunlar sizde sadece böyle liste halinde eklermisiniz???

ayca ben en son prasa yemeğini fazla yapmıştım. birazını koyayım dedim ama beğenmedim. erimişti resmen.

arkadaşlar daha öncede sordum ama kimse cevap vermediiii :KK43: yemeklik ya da kızartmalık kabak nasıl difrize koyuluyor hatta koyuluyormuuu?deneyen varmııı deneyimlerinizi bekliyorum :)

arkadaşlar daha öncede sordum ama kimse cevap vermediiii :KK43: yemeklik ya da kızartmalık kabak nasıl difrize koyuluyor hatta koyuluyormuuu?deneyen varmııı deneyimlerinizi bekliyorum :)

kızartılmış yiyeceklerin dondurucuda saklanması sakıncalı canım.ben kabağı rendeleyip azcık alazlayıp öyle koyuyorum dondurucuya.kışında çıkarıp yoğurtluyorum güzel oluyo.

ben şeftali suyu yaptım kışın meyve suyu olarak kullanmak için
şeftaliyi soydum doğradım şekere yatırdım ertesi gün şeker eriyene kadar kaynattım altını kapatıp blendırdan geçirdim altını yaktım tekrar ıcak sıcak kavanızlara koydum ters çevirdim bir gece beklettim açınca sulandırıp içicem ilk defa denedim int.buldum
ayrıca mor erikten ve üzümden yapacağım bakalım ne olacak

bende dolabımı bayagı bi doldurdum..2 hafta sonra doğum yapacagım için,gelenn giden çok olucak
bebekle zor olucagını düşündügüm için hazırlık yaptım..

Konserve olarak;

taze fasulye
melemenlik

dondurucuyada;

bamya
haşlanmış kurufasuye,nohut
dgranmış yeşil biber ve kırmızı biber
dolma biber
patlıcan kızarttım oturtmalık
patlıcan ve biber közlemesi(salata için)
maydonoz,dereotu
çeşitli köfteler:tavuk köftesi,sulu köfte için ayrı hazırladım,
ayrıca robotta çekilmiş ekmek köfte için

hamur işi olarak;

milföy herzaman bulunur
pogaca
kurabiye
sigara böreği
paçanga böreği
patates kroket
haşhaşlı tatlı(bu tatlımı çok begenirler,oyuzden kekini yapıp hazırladım..sonra çıkartıp ,biraz şerbet döküp,üzerine krem şanti koyucam)
tuzlu kurabiye

ayrıca;
tek kullanımlık buz poşetlerine tavuk suyu ve et suyu (çorbalara ve yemeklere lazım oldugunda bulyon gibi çıkartıp koyuyorum)
ve bu poşetlere domates püreside koydum yine et suyu yemeklerede kullanabilirsiniz..

canım ben yaz sonu aldığım kabakları yemeklik doğrayıp buzluğa kaldırdım.Kışın yemeğini yaptım nohut ile.
Yani kabağı buzluğa kaldırıp kışın pişirebilirsin.

Kızlar eşim kırmızı biberi biraz fazla almış.
Birazını konserve yapacağım,birazını közleyip buzluğa atacağım.
Acaba kalanını dolmalık biber gibi çiğden buzluğa koysam kışın dolmasını yapabilirmiyim?
Deneyen var mı aranızda ?

Kızlar eşim kırmızı biberi biraz fazla almış.
Birazını konserve yapacağım,birazını közleyip buzluğa atacağım.
Acaba kalanını dolmalık biber gibi çiğden buzluğa koysam kışın dolmasını yapabilirmiyim?
Deneyen var mı aranızda ?

Elbette yapabilirsin yeter ki donmuş olarak tüket..yerimseniben

kızlar bende geçen yıl 15 kavanoz melemen yaptım, 2 kavanozda közlenmiş kırmızı biber hazırladım. anneciğime patlıcan biber kurutturdum. dolabada fasülye, bamya, mısır, kabak, patlıcan közlenmiş, çiğden biber doğrayıp koydum kışın çalıştığım için çok işime yaradı bunlar. bu sene daha başlamadım.

menemen harcını buzluğa atıyordum ben, kavanozda nasıl yapıyorsunuz? bir de açıldığında bozulmuyor mu, küçük kavanozlara mı koyuyorsunuz? :uhm:

menemen harcını buzluğa atıyordum ben, kavanozda nasıl yapıyorsunuz? bir de açıldığında bozulmuyor mu, küçük kavanozlara mı koyuyorsunuz? :uhm:
tüm arkadaşlara merhaba,
canım ben de kavanozda yapıyorum domatesi
menemen harcı dediğiniz tam olarak ne bilmiyorum ama benim yaptığım domatesi hem menemene hem diğer yemeklere kullanabiliyorsunuz,açıldıktan sonra da buzdolabında muhafaza edip ertesi gün de kullanıyorum
domatesleri yıkayıp soyup doğruyorum,tencereye koyup ocakta kaynamaya bırakıyorum,bu arada sıfır kullanılmamış kapakları da ayrı bir tencerede kaynatıyorum,altını kısıyorum kavanozlama işlemi boyunca kaynıyor,
domatesler çok ölmeyecek,kaynayınca kavanoza dolduruyorum-silme olacak ki hava kalmasın-,maşa yardımıyla kapağı kaynayan sudan alıp kavanozun ağzını-tabi bezle olacak- sıkıca kapatıyorum,ters çeviriyorum.
Soğuyana kadar dokunmuyorum,soğuyunca kilere kaldırıyorummm,işte bu kadar,afiyetle yiyiniz:lepi:

merhaba arkadaslar;bende yeni basladım kış hazırlıklarına..çok fazla bişey yapıyorum gerçi..bu sene annem yok yanımda şişe domatesi yapamıcam sanırım..aslında yapabilsem çok iyi olacaktı..
dün taze fasulye;börülce barbunya koydum biraz. kırmızı biber közledim az önce onları ve közlenmiş patlıcanı koycam yarın..haftaya pazara biraz daha erken giderim..herşeyin sonu kalmıştı çünkü..
kızlar bana poğaça tarifi verirmisiniz buzluga koyabileceğim..daha önce hiç yapmadım..

Ben de yaptıklarımı size hemen maddeleştireyim..Ben dondurucumu doldurdum,yemek nasip olur inşallah..

5-Bamyaların sap kısımlarını aldım, yıkadım ve çiğden attım dondurucuya,daha öncede yapmıştım..Yemeğini yapmadan önce mutlaka limonlamak lazım unutmayalım..

arkadaşlar dün gece bamyayı bende bu şekilde koydum dondurucuya. sonra bu forumu keşfettim. genelde bamyayı limonlu sıcak suda biraz sarartıp,soğutup koymuş arkadaşlar. benim bamyalarım salyalanırmı ne dersiniz? fisfisfis

X