Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

Yorgun Savaşçı

Canım ben hep yaptığım için cevap veriyim dedim.. Ben yazın yazlıktaki yapraklarımı alıyorum bir güzel yıkayıp biraz haşlıyorum etli içimi hazırlayıp sarıyorum ardından buzdolabı poşetine ne kadar yiyeceksek ayırıp koyuyorum kesinlikle tavsiye ederim özellikle çalışan insanlar için süper.
Vişnelerimide yazın alıp ayıklayıp yıkayıp koyuyorum buzluğuma:)) kışın çok iyi oluyor.. He bu arada Yeşil fasülyeyide öyle yapıyorum..

kızlar burda yazılanları bende yapıyorum bende size kıştan yaza bir hazırlık yazıcam ben portakal kabuklarını ince ince doğrayıp atıyorum buzluğa yazın keklerde kurabiyelerde çok ii oluyor bide taze bakla koyuyorum yazın sıcakta soğuk soğuk yoğurla ii gidiyo

Yorgun Savaşçı

Canım ben hep yaptığım için cevap veriyim dedim.. Ben yazın yazlıktaki yapraklarımı alıyorum bir güzel yıkayıp biraz haşlıyorum etli içimi hazırlayıp sarıyorum ardından buzdolabı poşetine ne kadar yiyeceksek ayırıp koyuyorum kesinlikle tavsiye ederim özellikle çalışan insanlar için süper.
Vişnelerimide yazın alıp ayıklayıp yıkayıp koyuyorum buzluğuma:)) kışın çok iyi oluyor.. He bu arada Yeşil fasülyeyide öyle yapıyorum..

köfteleri yaptığımız gibi önce plastik kaplara aralıklı olarak aralarına poşet sererek dondurup sonra da buzdolabı poşetlerine :KK34: o zaman. yaşasın sarmalaaaar:KK19: teşekkürler cevabın için :KK16:

Hiç merak etme savaşçı,bolca sarın birer yemeklik dondurun dediğim gibi,sonra afiyetle yiyin,beni de yerken anın..:KK1:

anarız merak etme, sağ olasın tekraaar:KK16:

kızlar burda yazılanları bende yapıyorum bende size kıştan yaza bir hazırlık yazıcam ben portakal kabuklarını ince ince doğrayıp atıyorum buzluğa yazın keklerde kurabiyelerde çok ii oluyor bide taze bakla koyuyorum yazın sıcakta soğuk soğuk yoğurla ii gidiyo

biz şeker sorunu nedeniyle kek kurabiye kırk yılda bir yaparız ama hani misafir için falan yapacak olursak diye sormak istedim. benim bildiğim en dış yani renkli kısmı koyuluyor keklere, içi beyaz etli kısmı değil diye okumuştum. birkaç kere de kekte kullanmıştım. siz komple kabuğu mu ince ince kesiyorsunuz, acı olmuyor mu?:26:

kızlar ben fasulye , bamye ve börülceyi domatesle sarartıp koyuyorum deepfreeze. kışın sebzelerinizi yaz domatesiyle yemiş oluyorsunuz.pişireceğim zaman soğanı kavurup sebzeyi buzlu şekilde tencereye koyuyorum.çok az da sıcak su ekliyorum.bir de kırmızı toz biber koyuyorum çok az.5 dakikanızı bile almıyor.önceden sarartıldığı için daha çabuk pişiyor ve yeşil yeşil yani çiğ gibi kokmuyor.Yazın yaptığınızdan hiçbir farkı olmuyor.bir de böyle deneyin.En azından 1 poşetinizi böyle yapın.aradaki farkı göreceksiniz...

arkadaşlar selam

malum bakla zamanı, 5 kilo bakla aldım. ama çiğ atsam olur mu , yoksa domatesle biraz kavurcaz mı ?

kayradefne sen nasıl yapıyorsun ? çiğ mi atıyorsun, ben yazın bamya attım çiğ olarak süper oldu,

başka sebze denemiştim.

şimdiden teşekkürler..

ben herşeyi taze taze koyuyorum buzluğum aldığı kadar.mesela taze fasulye pişmeye hazır doğranmış halde,ayaş domatesi yarıya bölünmüş halde,biber taze taze hep.kış boyu yiyoruz.patlıcan,bamya,fasulye içi aklınıza ne gelirse işte.çok güzel oluyor.

selam arkadaşlar bamya ve fasulya gibi şeyleri yağda şokladıkdan sonra buzluga goyanlar var. doğru mu bu sizce. benda isderim yapayım ama hiç bi bilgim yok. yardımcı olun lütfen. asma yaprağı nasıl saklanır , bamya nasıl saklanır ?

selam arkadaşlar bamya ve fasulya gibi şeyleri yağda şokladıkdan sonra buzluga goyanlar var. doğru mu bu sizce. benda isderim yapayım ama hiç bi bilgim yok. yardımcı olun lütfen. asma yaprağı nasıl saklanır , bamya nasıl saklanır ?

Ben bamya ve fasulyeyi soğanla ve domatesle yağda 10 dakika falan çevirdikten sonra soğutup,poşetle koyuyorum.Asma yaprağınıda suda biraz pişirdikten sonra poşetliyorum yanlız yapraklar çok fazla pişmesin,dağılırlar.

Öncelikle rica ederim..:KK34:
-Donuk bir şekilde ocağa koyup,suyunu yağını salçasını ayarlayıp kısık ateşte pişiriyorsun.Tabi suyunu çok fazla koyma ne de olsa donuk olmasından mütevellit su ihtiva edecektir..:KK34:
-Pişirip te koyarsan pek iyi olacağını sanmıyorum,hiç yapmadım.Çiğden koyup pişirince tazeden hiç farkı olmuyor..:KK34:

Ah canım ya,keşke daha önce bilseydim de daha önce faydam olsaydı size..Çok mutlu oldum işe yaradığım için.Bir dip not eklemek istiyorum.Sarmalarınızı daha sonra ocağa koyup pişireceğiniz tencereyle difrize atın.Plastik kap kullanmayın.Yoksa tencereye almak isterken birbirine yapışmış dolmaları ayırırken yırtılabilir..:KK34:
Dolmabiberi de tavsiye ederim,afiyet olsun,annene hürmetler..:KK71:

Hmm,o halde donduracağınız tepsiyi streç filmle döşeyip sarmaları birbirine değmeyecek şekilde dondurup öyle koyun saklama kaplarına ,o zaman sorun çıkmaz sanıyorum.Kolay gelsin..:KK34:

Hiç merak etme savaşçı,bolca sarın birer yemeklik dondurun dediğim gibi,sonra afiyetle yiyin,beni de yerken anın..:KK1:

smeagolcüm senin verdiğin cesaretle başladık bu işe ve sağ olasııınnnn!!!
1. pişirip de donduruyoruz.
2. pişmiş olduğu için dışı haliyle az da olsa yağlı oluyor, plastik kaplarda her katın arasına buzdolabı poşeti serererek (2 ye kesiyoruz fazla ziyan etmemek için:KK1:) donduruyoruz sonra da hoop buzdolabı poşetlerine koyup, ağızlarını kapatıp saklıyoruz.
3. zaman varsa 1-2 saat önce buzdolabına indiriyoruz, yoksa direk tencereye diziyoruz, çok az su ekleyerek en kısık ateşte ısıtıyor, sonra afiyetle yiyoruzzz:KK52::KK52::KK52:

geçen yaz bamyayı ayıklayıp yıkayıp suyu süzüldükten sonra direk koydum dolaba.6 poşet bamya yedik bu kış ve hiçbirinde jelleşme olmadı. pişirirken buzlu buzlu tencereye atıp, üzerine 1 limon suyu ve domates rendesi ekledim.
geçen ay bakla da çok koydum. sadece tuzlu suya kırıp yıkayıp attım dolaba.domatesle kavurmuyorum yani. dün bir tanesini çıkarıp pişirdim nefisti.
afiyet olsun

kızlar bugünlerde koyduğunuz bişey var mııı??? yeni evliyim de ne zaman ne konur bilemiyorum:)

Bende yeni evliyim, sanırım bugünlerde dondurucuya enginar konuyor. Enginarı koyarken nasıl işlemler uyguluyorsunuz? Pazarda limonlu su ile poşete koyuyor satıcılar o şekilde dolaba mı atıyorsunuz, yoksa haşlıyor musunuz?

Kızlar frın tepsisinde börek yapıp pişirmeden dondurucuya koysam olur mu? çıkarınca üzerine yumurta sürüp buzu çözülmeden pişirsem?

buzluga herşeyi koymayı sevmiyorum yazın domates fasülye biber falan koyarlar ama tadı deişik geliyor.. buzluga et haricinde pasta börek yapınca fazla olunca koayrım dolaba..bide kuru fasülye nohut giib bakla fazla haşlar koyaırm buzluga..okdrr..geri kalannn sebzeleri koymayı sevmiyorm tadı deişiyor sanki:)

sımdılık sadece yanı bu sezon ıcın

5 kılo bezelye aldım koydum

bı de bakla ladım koydum bı de esek baklası denıyor onu aldım koydum

daha da alıp koyarım ama bıraz daha zaman var

sımdılık sadece yanı bu sezon ıcın

5 kılo bezelye aldım koydum

bı de bakla ladım koydum bı de esek baklası denıyor onu aldım koydum

daha da alıp koyarım ama bıraz daha zaman var

sumaaaak fazla oluyorum biliyorum ama:) bakla ve bezelyeyi koymadan önce bişey yapıyo musun. haşlıyo musun mesela. nasıl koyuyosun???

X