Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

dolapta yer kaplamasın diye 5 litrelik su şişesine koydum
yapmak isteyenler yaprakları iyice yıkadıktan sonra suyu tuz ve limon tuzu ile kaynatın
yaprağı sokunçıkarın kaynar suya tepsiye alın biraz soğuyunca şişeye rulo yapıp atın 3 er 5 er
üzerini haşladığınız su ile doldurup kapatın lazım oldukça çatal veya maşayla gerekli miktarda alıp kullanın yalnız yaprakları susuz bırakmayın
bide yapraklar taze ve parlak olsun yoksa sarmanız sert olur
5 litreye 2,5 kg denk geliyo haşlayıp koyunca

kış hazırlıklarına başladınızmı kızlar neler koyuyorsunuz dolaplarınıza hadi başlayalım paylaşmaya

ben bugün enginar aldım ilk olarak Allah iyi günlerde ağız tadıyla yemeyi nasip etsin inşallah

kış hazırlıklarına başladınızmı kızlar neler koyuyorsunuz dolaplarınıza hadi başlayalım paylaşmaya

ben bugün enginar aldım ilk olarak Allah iyi günlerde ağız tadıyla yemeyi nasip etsin inşallah

Bezelyenin ve asma yaprağının tam zamanı.Bezelyeyi ayıklayıp yıkadıktan sonra suyunu iyice süzüyoruz ve birer yemeklik poşetlere koyup direk deep freeze kaldırıyoruz.
Asma yaprağını biz taze halde hiçbir işlem uygulamadam temizleyip, yıkayıp, iyicene süzdürdükten sonra üstüste desteleyip, poşetlere koyup deep freeze kaldırıyoruz.

Bende yeni evliyim, sanırım bugünlerde dondurucuya enginar konuyor. Enginarı koyarken nasıl işlemler uyguluyorsunuz? Pazarda limonlu su ile poşete koyuyor satıcılar o şekilde dolaba mı atıyorsunuz, yoksa haşlıyor musunuz?

Limonlu sudan çıkarıp, yıkıyorum, havlu peçete ile kurulayıp limonla ovduktan sonra poşetlere koyup deepfreeze kaldırıyorum.

Arkadaşlar dün akşam domates konservesi yaptım ters çevirdim bugün kavanozları dolaba koyacam ama dolabımda çok yer yok acaba dışarıda saklanır mı?

bende kış için domates suyu ve ayrıca domatesleri küp küp yaparak saklamak istiyorum ama nasıl olacağını bilmiyorum bilen arkadaşlar fikir verebilirmi teşekkürler

bende bir sürü enginar depoladım. geçen yıl çiğ olarak atmıştım. gayet güzeldi. bu yılda aynısını denedim ama bu yıl içine limon da koydum bolca. kış için muhteşem oluyor. bu arada enginarları kavanozlara dolduranlarıda duydum. konserveleme tekniğiyle

bende bir sürü enginar depoladım. geçen yıl çiğ olarak atmıştım. gayet güzeldi. bu yılda aynısını denedim ama bu yıl içine limon da koydum bolca. kış için muhteşem oluyor. bu arada enginarları kavanozlara dolduranlarıda duydum. konserveleme tekniğiyle

canim limonlari nasil yapip koyuyorsun

hmmm hemen hemen hepsini yapıorum bunların iyi ki var o dondurucu :)
Dolmalık bıberı temızleyıp çig olarak
Agactakı lımonlarımı toplar sıkar kabuklarını rendeler buz kalıbında dondururum as su ve sekerle mıss gıbı lımonata :)
Barbunya bezelye engınar kuru fasulye (haslanmıs )
Yemeklık dogradıgım patates bıber havuc
İki kişi için bı haylı fazla olan corbamı 500ml lık pet sıselere koyar atarım
Sigara boregı mılfoy boregı sarar cozmeden fırın tepsısıne atar sıcak fırına atarım
Kurabıyelerımı pısırır sonra mıgrodalgada ısıtmak uzere atarım
Patlıcan musakka ve karnıyarık koyarım
Pastorıze sutlerı atarım
Kaşar peynırı tereyag boreklık peynır ...
Borek ya da kurabıye hamuru
Köfte Kavrulmus kıyma
Kabak ve patlıcanları dograyıp sonra kızartmak uzere atarım
Meyvelerı pure halıne getırıp pastalarda kullanmak uzere atarım
Kapuskayı cok sevıyorum bunun ıcın soganla lahana kavurup atarım
Asma yapragını çiğ olarak atarım pısınce rengı koyu yesıl oluo ama lezzetınden bısıy kaybetmıyo
Mısırı haslayıp atarım Dometesı kaynatıp kavanozlara koyarım
İşin açıgı ben ısı fazla abarttım pazara cıktıktan sonrakı gun aldıgım tum malzemeyı cesıt cesıt yemek yapar on ıslemlerını tamamlar posetleyıp atarım canım hıc yemekle ugrasmak ıstemezse usenırsem cıkartır pısırıverırım acayıp pratık yanına pılav ya da makarna kalıyo o nu yapıverıyım artık :)

Agactakı lımonlarımı toplar sıkar kabuklarını rendeler buz kalıbında dondururum as su ve sekerle mıss gıbı lımonata :)
Sigara boregı mılfoy boregı sarar cozmeden fırın tepsısıne atar sıcak fırına atarım
Pastorıze sutlerı atarım
Köfte Kavrulmus kıyma
Asma yapragını çiğ olarak atarım pısınce rengı koyu yesıl oluo ama lezzetınden bısıy kaybetmıyo
İşin açıgı ben ısı fazla abarttım pazara cıktıktan sonrakı gun aldıgım tum malzemeyı cesıt cesıt yemek yapar on ıslemlerını tamamlar posetleyıp atarım canım hıc yemekle ugrasmak ıstemezse usenırsem cıkartır pısırıverırım acayıp pratık yanına pılav ya da makarna kalıyo o nu yapıverıyım artık :)

hay maaşallah,öyle bi güzel anlatmışın ki ,bayıldım yani,iştaha geldim:KK66:))

Pastorıze sutlerı atarım
Köfte Kavrulmus kıyma

masallah ne guzel anlatmissin canim peki havus ve patetesleri nasil yapip atiyorsun haslayip filanmi :KK71::KK71::KK71::KK71:

kızlar ben de biey sorcam artık derin donurucu erbabı olmuşsunuz bilirsiniz..

krep yapıyorum fazla olanlar derin dondurucuda saklanır mı? yağlı kağıda sarıp falan ya da nasıl neyle konulmalı sizce?

kızlar ben de biey sorcam artık derin donurucu erbabı olmuşsunuz bilirsiniz..

krep yapıyorum fazla olanlar derin dondurucuda saklanır mı? yağlı kağıda sarıp falan ya da nasıl neyle konulmalı sizce?

aralarına buzdolabı poşeti koyabilirsin ama öyle neyin içine koyacaksın bilmiyorum.
yuvarlak saklama kabın var ise teksıra halinde koyabilirsin :KK56:

evlendıgımden beri buzdlabıma depoladıklarım
marketten eşimle tavuk alıyoruz fazlacana.. buzluga atıyorum .. yemek yapıcam zaman cıkarıp kullanıyorum..
fasulyem fazla aldıgımda temizleyip posetle beraber buzluga atıyorum .. gecenlerde cıkardım yemek yaptım az uz tadı vardı icine ceyrek lımon attım kokudan eser kalmadı..
kayınvalidemden bahce fasülyeleri gelmişti annemle onları kavurup buzluguma doldurdum .. malzemem olmadıgından pilavla fasülye yapıyorum ..
börek pogaca vs. fazla gelenleride buzluguma atıyorum ..misafir gelınce fırına atıp sunuyorum ..
kayınvalidemde yine pirinc gelmişti biraz fazla.. kelebeklenmesin diye onları buzluıga attım ..
asma yapraklarını kendı bahcemızden toplayıp haşladım ve saklama kaplarında buzluguma koydum .. sarma istedigimde cıkarıp sarıyorum .
3 aylık evli olarak yapabildigim bunlar şuan .. :KK1:

Ben de ramazan gelmeden hazırlıklarımı yapayım dedim malum hem sıcaklar hem oruç hali uğraşmak zor olur..

Kırmızı biberleri közledim,kabuklarını soydum daha sonra sirkeli sarımsaklı salata yapmak üzere poşatleyip kaldırdım..

Bol miktarda patlıcan közleyip yine közlediğim kırmızı biberlerle karıştırırıp attım..Daha da yapıcam inşaallah..

Taze fasülyeyi domatesle kavurup attım..

Barbunyayı haşlayıp içine havuç doğrayarak hazırladım..

Bezelyem çok var hala geçen seneden..

Bamyayı domatesle kavurdum,kaldırdım..

Enginar koydum on tane falan..

Şimdi haşlanmayı ve tanelenmeyi bekleyen mısırlar var,birazdan yürüyüşe gideceğim,dönünce hallederim inşaallah..

Bir de asma yaprakları var onları da haşlayıp istifleyip dolaba kaldıracağım..

10 kavanoz domates yapmayı planlıyorum ama onları kaynatacak tencerem yok..2 kişilk bir aileyiz..

Eşim domates çorbasını çok sever,yaz domatesleriyle 5 litre kadar domates çorbası yapıp küçük su şişelerinin içine dondurup kaldıracağım dondurucuya..

Kış gelmeden 3 kilo yufkadan sigara böreği yapmayı düşünüyorum dolap için..Okul dönemi başlayınca çok rahat olur..

Eh daha ne olsun dondurma koyacak yer bile kalmadı dolapta..

Allah güzel günlerde güle güle yemeyi nasib etsin..

Çok ev hanımı gördüm kendimi:KK61:

X