Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

araştırmalarıma göre ya suyunu alıp koyuyoruz yada şoklama yaparak koyuyoruz..ben merak ettim belki vardır derin dondurucuya enginar atan..
suyuyla koyunca hiç mi olmaz acaba onu merak ettim:KK6:

taze fasulye, domatess,,bamya...ilk aklıma gelenler
kabağı nasıl atıyorsun

İlk hazırlığım bezelye 3 kilo kadar kışlık koydum derindoruncuya.
Kabağı hem halka halka hemde rendeleyerek koymayı düşünüyorum.
Domatesi ve fasülyeyi yaz sonuna bırakırım.. Mısırı bekliyorum sabırsızlıkla..
Senin hazırlıkların neler ?

İlk hazırlığım bezelye 3 kilo kadar kışlık koydum derindoruncuya.
Kabağı hem halka halka hemde rendeleyerek koymayı düşünüyorum.
Domatesi ve fasülyeyi yaz sonuna bırakırım.. Mısırı bekliyorum sabırsızlıkla..
Senin hazırlıkların neler ?

kabağı halka halka atıyosun ama direk atmıosun di mi canım
yani bi kaynatma veya şoklama işinden geçirıosun yada kızartıosun..rendeleyerek nasıl atıyorsun peki..
bitecek olan sadece enginar ve bakla..başka bilmiyorum aksine çoğalıyor herşey,,
ben en başta içbakla attım bikaç poşet,
sonra barbunya,
sonra enginar..şimdilik bu kadar..enginarda hata mı yaptım ne..neyse bundan sora artık...
daha domates fasulye falan atmadım ben de..

kabağı halka halka atıyosun ama direk atmıosun di mi canım
yani bi kaynatma veya şoklama işinden geçirıosun yada kızartıosun..rendeleyerek nasıl atıyorsun peki..
bitecek olan sadece enginar ve bakla..başka bilmiyorum aksine çoğalıyor herşey,,
ben en başta içbakla attım bikaç poşet,
sonra barbunya,
sonra enginar..şimdilik bu kadar..enginarda hata mı yaptım ne..neyse bundan sora artık...
daha domates fasulye falan atmadım ben de..

Bakla hiç yemedim desem, tadını hiç bilmiyorum :)
Barbunya atabilirim biraz bugün bakayım varsa alırım..
Enginar hakkında bende bi bilgiye sahip değilim maalesef ama tahminimce sussuz dondurmalısın.
Kabakları kızartmıyorum, kızartılan sebzelerin dondurulmasının sağlıklı olmadığını öğrendim canım.
Bütün olarak koysam çok yer kaplar, rendeledikten poşetlere koyuyorum.
Hem yoğurtlu kabak salatası hem de mücver için

Bakla hiç yemedim desem, tadını hiç bilmiyorum :)
Barbunya atabilirim biraz bugün bakayım varsa alırım..
Enginar hakkında bende bi bilgiye sahip değilim maalesef ama tahminimce sussuz dondurmalısın.
Kabakları kızartmıyorum, kızartılan sebzelerin dondurulmasının sağlıklı olmadığını öğrendim canım.
Bütün olarak koysam çok yer kaplar, rendeledikten poşetlere koyuyorum.
Hem yoğurtlu kabak salatası hem de mücver için

ben bilerek büyük çekirdekli baklalardan alıyorum.çekirdekilerini çıkartıp dış kabuklarını da çakartıyorum..zor oluyor ama değer bence..
ya şu kabak rendeleyerek atılabilosa çok iyi bikaç araştırma daha yapiiim..

Geçen sene menemen ve domates sos konservesi yapmıştım
bu senede yapıcam inşallah.
Kızartmayı tavsiye etmiyor uzmanlar, ben ciğden koyarım neredeyse hepsini

neler aldın canım pazardan
kızartmayı evet ben de okudum kansorojenmiş..
o zaman biz de yapmayız.
nedense bu topik çok sevimli gelio bana yaa seviyorum burayı...:KK16:

neler aldın canım pazardan
kızartmayı evet ben de okudum kansorojenmiş..
o zaman biz de yapmayız.
nedense bu topik çok sevimli gelio bana yaa seviyorum burayı...:KK16:

Canım bende seviyorum bu topiği ama şuan ikimizden başka kış hazırlığı yapan yok baksana :KK1:
Diğer zamanlar çok aktifti halbuki neyse biz devam ederiz sorun değil :)
Pazardan daha çok ramazan alışverişi yaptım sayılır
Kışlık için ise barbunya aldım, mısır aldım ama mısır o kadar güzelmiş ki
dondurucuya koymadan mideye indiricem diğer kalanını da ..
Biber dolması aldım, birazını pişirdim birazının içini doldurup çiğden dondurdum
bu da yine ramazan için gerçi..
Sen koyuyor musun dolma ya da sarma ?

Canım bende seviyorum bu topiği ama şuan ikimizden başka kış hazırlığı yapan yok baksana :KK1:
Diğer zamanlar çok aktifti halbuki neyse biz devam ederiz sorun değil :)
Pazardan daha çok ramazan alışverişi yaptım sayılır
Kışlık için ise barbunya aldım, mısır aldım ama mısır o kadar güzelmiş ki
dondurucuya koymadan mideye indiricem diğer kalanını da ..
Biber dolması aldım, birazını pişirdim birazının içini doldurup çiğden dondurdum
bu da yine ramazan için gerçi..
Sen koyuyor musun dolma ya da sarma ?
canım valla sana şöle söliim
ben sarmayı çok severim o yüzden bi hata yaptım..kv ler de vardı 2 koca tencere sardım..pişirmeden attım buzluğa çıkınca çok kötü oldu..
tavsiyem pişirip at..pişince lezzetini kaybedio..belki sen zaten bliosundur..ama ben yine de naçizane söliim dedim.:13:
Biber dolmasini da koyabiliyor muyuz?

Bende herseyi ogrenmek istiyorum:)

Gorelim Mevla neyler, neylerse guzel eyler...

merhaba canım hoşgeldin:13:
sanırım pişirmek gerekio bunları..ben pişirmeden attım buzluğa çözülüp pişirince hiç tadı yoktu..
ben sarmayı bulgurla yapıyorum onun etkisi mi bilmiym bi dahakine pişircem..biber dolması hiç denemdim canım

Biber dolmasini da koyabiliyor muyuz?

Bende herseyi ogrenmek istiyorum:)

Evet tabiki, ben iç harcını bulgurdan yaparım hep belkide o yüzden lapa olmuyordur.
Sormak istediklerin varsa, sor cnm

canım valla sana şöle söliim
ben sarmayı çok severim o yüzden bi hata yaptım..kv ler de vardı 2 koca tencere sardım..pişirmeden attım buzluğa çıkınca çok kötü oldu..
tavsiyem pişirip at..pişince lezzetini kaybedio..belki sen zaten bliosundur..ama ben yine de naçizane söliim dedim.:13:
Oyy sorma canım ya bende sarma müptelasıyım. Dediğin gibi hep bulgurla yaparım ben, pirinci sevmiyorum
hem gereksiz kilo aldırıyor hemde doyurucu olmuyor. Pişirmeden atıyorum buzluğa,açılmaması için sıkıca sarmak gerekiyo bide

sarma çok koyarım ben de,yeni yapılmıştan farkı olmaz.Benim hazırlıklarım ramazandan sonra başlar,domates ucuzlamış olur biraz.Şimdi domates için erken sanki.

Sarmayı çiğden mi koyuyorsun, pişmiş halde mi ?
Kimisi tencereyle koyuyor ama benim derindondurucum ufak maalesef

çiğden koyarım,pişirmeden 1 gece önce dolaba indirip buzunu çözdürüp öyle pişiririm.Tencereye koyarım ben.Ama buzunu çözdüreceğin için poşetle de koyabilirsin,sonra tencereye dizersin

Boyle sizin gibi bayanlara bayiliyorum. Her biriniz bu konuda idolumsunuz:)
Bende herseyi buzlukta hazir duzenli bir sekilde bekleyenlerden olmak istiyorum. 2 senelik evliyim.
Simdiye kadar barbunya koydum birkac poset.
Haslanmis nohut koydum. Pilav ve bazi yemeklerde guuzel oluyor.
Bezelyem var.
Burayi takip edicem.
Patlican ve taze fasulyeyi okumustum. Yemeklik hazirlayip posetlere konuyormus. Birde menemen.. bunlarin hazirlik asamasi neler?
Mutlaka yapip coktan koymussunuzdur:)

Boyle sizin gibi bayanlara bayiliyorum. Her biriniz bu konuda idolumsunuz:)
Bende herseyi buzlukta hazir duzenli bir sekilde bekleyenlerden olmak istiyorum. 2 senelik evliyim.
Simdiye kadar barbunya koydum birkac poset.
Haslanmis nohut koydum. Pilav ve bazi yemeklerde guuzel oluyor.
Bezelyem var.
Burayi takip edicem.
Patlican ve taze fasulyeyi okumustum. Yemeklik hazirlayip posetlere konuyormus. Birde menemen.. bunlarin hazirlik asamasi neler?
Mutlaka yapip coktan koymussunuzdur:)

Domates,fasulye ve patlıcan için daha erken Ağustos ve Eylül'ün ilk haftası yapsanız daha iyi olur,Fasulyeyi temizleyip kırıp yada nasıl yapıyorsanız doğrama yöntemi ile koyabilirsiniz,yada fasulyenin içine domates doğurayıp hafif kavurarak soğuduktan sonra poşetlere koyabilirsiniz.Patlıcanları karnıyarıklık yapmak istiyorsanız kızartıp atabilirsiniz,yine Patlıcanları közleyip atabilirsiniz yine biberde közleyebilirsin,yada patlıcan tavası yapmak istiyorsan Patlıcanları küp küp doğra içine domates doğra kavur soğuyunca dolaba atabilirsin sen yemek yaparken içine patates ve etini korsun.Domatesleri kavanoza yap daha güzel olur domateslerin kabuklarını soy, küp küp doğra sonrada kavur sıcak sıcak kavanozlara kat ve bir gün boyunca ters çevir kapAklarda atma olmazsa sorun yok serin yerde kalması gerek,kavanozların kapaklarının her yıl değişmesi gerek,domatesleri kavururken içine yağ ve biraz tuz katabilirsin yada kavurduktan sonra kavanozların içine atabilirsin tuz ve yağını birer tutam olarak. Menemenlik yaptığın domateslerin kabuklarını atma onlardan da salça çıkar,bidonların içine kat içine tuz at bir kaç gün Güneş'te beklesin,daha sonra kevgirden geçir ondan geçiremezsen robottan geçir bir iki taşım kaynat bir kaç günde güneşler sana domates salçası olur.

çiğden koyarım,pişirmeden 1 gece önce dolaba indirip buzunu çözdürüp öyle pişiririm.Tencereye koyarım ben.Ama buzunu çözdüreceğin için poşetle de koyabilirsin,sonra tencereye dizersin

merhaba canım,
ben de çiğden koydum..ama sonradan aşama aşama çözdürüp pişirnce hiç lezzetli olmadı..yanii aynı senin gibi yaptım ben de..önce buzdolabının altına sora dışarı şeklinde..
acaba pişirerek mi koymalıyız sen yada başka bi arkadaş ne der acaba?
ancak ben pirinçten yapmıyorum bulgurdan yapıyorum...belki bu da fark ettirir..yani pişirme durumu değişebilir...

merhaba canım,
ben de çiğden koydum..ama sonradan aşama aşama çözdürüp pişirnce hiç lezzetli olmadı..yanii aynı senin gibi yaptım ben de..önce buzdolabının altına sora dışarı şeklinde..
acaba pişirerek mi koymalıyız sen yada başka bi arkadaş ne der acaba?
ancak ben pirinçten yapmıyorum bulgurdan yapıyorum...belki bu da fark ettirir..yani pişirme durumu değişebilir...

hiç farkı olmuyor bende ,gayet lezzetli oluyor :)) Bulgur farkı mı bilmiyorum ki.Ben pişirerek de koyuyorum,inan çiğ koyunca daha güzel.

X