Kız kardesimin bencilliği

Arkadaşlar merhaba burada yeniyim. Öneri ve paylaşımları okumak için girerdim hep buraya şuanda yazmamın sebebi içimi dökmek.
Kendimi bildim bileli hem çalıştım hem okudum. Lisede okul kapanır kapanmaz direk çalışırdım bir yıl boyunca bütün masrafımi çıkarmak için. Üniversiteye gidince kredi çektim annemleri zorlamamak için. Önden yüklü bir miktar yatırılması gerekiyordu onu bile çeyrek yapmıştım bozdurup yatirmistim yanlış anlamayın yaptıklarımdan pişman değilim aksine ailem bile olsa kimseye muhtaç olmadan başımın çaresine baktım.
Arada 1-2 yıl geçtikten sonra kız kardeşim gitti uniye kredi çektirmediler. Her ay yurdun taksitini ödediler artı olarak her ay, ayda iki kere olmak üzere bir öğrencinin çok rahat geçinecegi şekilde para gönderdiler. Kitap alınacağı zaman kitap parası gönderdiler. Ben üç kuruş parayla hem yurdu ödeyip hem kitap alıyordum. Bu konu içinde kimseye hiç birşey diyemedim.
2 yıldır özel bir firmanın muhasebesini bakıyorum yaklaşık bir memur maaşı kadar ücret alıyorum. Aynı zamanda kpssye de hazırlandım yedeklere kalınca tekrar başladım. Maddi olarak sürekli yatirim yapıyorum Allah nasip ederse bir kaç ay sonra araba için kredi çekeceğim ve tüm bunları halledip a dan z ye çeyiz düzdüm.
Kız kardeşim ise evde hiç bir para sıkıntısı gütmeden tekrardan sınavlara hazırlanıyor. Kreşe iş buldum git çalış dedim, akşamları ders çalışırsın dedim bana dediği şey ben senin gibi milletin ağız kokusunu çekemem demek oldu. Bende kimsenin ağız kokusunu çekmiyorum dedim kendi emeğinin karşılığını alıyorum dedim. Napim senin gibi annemin babamin elinemi bakayim dedim.
Söylediği cümle çok zoruma gitti. İş yerinde Bi makamım bir odam var. Bir söz hakkim var.
Eve geliyoruz annemle yemek yap hazirla yika et derken saat 9 oluyor. Her izin gunumde evi yalniz basima temizliyorum. Diyorum bazen evde ne yapiyor diye kendi kendime.
kendimi çok ezilmis hissediyorum.
Bu arada yaşım 23 kız kardeşim 22 yaşında.
Sizin seciminiz buymuş, kardeşinizin seçimi de bu. Annem de sizin gibiydi teyzem hem onu hem annanemi sömürdü şu an 56 yaşında hala bencil hala keyfine bakıyor hayatı boyunca çalışmadı :KK70:

Herkes seçimini yaşar, kızdırıyor insanı ama yapacak bir şey yok kendinizi strese sokmayın sizde kendi paranızla keyfinize bakın olsun bitsin.

Bunun doğru bir yorum olduğunu düşünmüyorum. Yapma etmeyle birseyler bu kadar kestirilip atılmıyor. Bizim kardeşimizle aramızda bir yaş var sadece çalışsın kendi parasını kazansın ders calisacaksa gene ders çalışsın. Yarın bir gün atanamadiginda bir yere is gorusmesine gittiginde tek soru nerede çalıştın ne yaptın olacak
Öyle ama bu kardeşinizin sorunu ? Ayrıca inanın o zorlanacak siz değil. Sadece siz kendinizi ezdirmeyin. Hafta sonu temizliği en azından bölüşün. Anne ben bu bu yerleri yapacağım diyip sadece oraları yapın sonrasına karışmayın.

Maşallah azminizi takdir ettim. Rabbim daha çok rızıklar nasip eylesin

Her ailede 1 tane var bundan.(çok çocuklu ailelerde)
Yerinizde olsam işten gelince odama cekilirim,izin günlerimi de temizlikle,ev işiyle ziyan etmem. Zaten çalışıyorsunuz ,masayı toplamaya yardım etseniz yeter. Kardeşiniz de kalksın yardım etsin. Yeterince destek olmuşsunuz ailenize,artık çekin biraz kendinizi.
Gençsiniz,maaşınız var,gezin tozun.
Aileniz o dönem maddi sıkıntılar yaşıyormuş,battı babam demişsiniz bir mesajınizda,şimdi durum toparlandıysa araba icin biraz para isteyin sizde.
Olan olmuş,bundan sonrasında isteyin yani.
Bu arada bence yaptığınız çok güzel,çok zorlayıci olsada,erken yaşta kendi kendinize yetebilmeyi öğrenmişsiniz.

X