Kızımın okuldaki problemi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gündüz okulda işlemesine de devlette gittiğim psikolog altına kaçırması güneş, kaçırırsa yağmur sticker dedi. Güneş çok olursa gün içinde küçük bir hediye alırsınız dedi. Okuka ilk ara verdiğimizde kısa bir süre evdede yaptı bu şekilde çok kısa sürede aştık. Okulda da öğretmenine söyledim oda o şekilde devam etmişti. 2 aydır yapmıyordu. İkinci dönemde yani 15 gün önce yine 3 gün üst üste yapmış.

Gündüz okulda işlemesine de devlette gittiğim psikolog altına kaçırması güneş, kaçırırsa yağmur sticker dedi. Güneş çok olursa gün içinde küçük bir hediye alırsınız dedi. Okuka ilk ara verdiğimizde kısa bir süre evdede yaptı bu şekilde çok kısa sürede aştık. Okulda da öğretmenine söyledim oda o şekilde devam etmişti. 2 aydır yapmıyordu. İkinci dönemde yani 15 gün önce yine 3 gün üst üste yapmış.
Altına kaçırmazsa güneş diye sözlü söylüyorduk

Doğru diyorsunuz ama okula başlarken tek şart buydu tuvalet eğitimi tam olması. Bende kızım psikolojisi bozulmasın, özele de gönderme imkanım yok diye gerekli doktor ve devletin psikoloğa götürün devam ettirdim. Sosyal bir çocuk evde bizimle değil, okulda arkadaşları işe vakit geçirmek istiyor. Bir de benim evim bodrum kat evde biraz bunalıyor. Balkon yok birşey yok. Hava güzel olursa hep dışarı çıkarırım, hiç evde durmam ama 2 yaşında oğlumda var onu da düşünmek zorundayım.
Birşey demeyim dedim ama kendimi tutamayacağım. Madem durumunuz yoktu neden 2. Çocuk ? Ya ben çocuğuma iyi bir gelecek vermek için 2. Çocuğu yapmıyorum ben salakmıyım ? Bodrum katta oturuyoruz diyorsunuz esenlerde. Muhtemel eşiniz asgari ücretli bir yerde çalışıyor ve durumunuz yok. Açık açık yazacağım paranız yoksa neden çocuk yapıyorsunuz ?

Kızınızı psikoloğa götüremiyorsunuz pahalı diye. Özel kreşe veremiyorsunuz pahalı diye.

İşte dini bu şekilde durumu olmayan insanları uygun fiyatlı veya bedava diye kullanarak sizin gibi insanları yanlarına çekip daha küçük yaştaki çocukların beyinlerini yıkıyorlar.
Devlete bağlı bir kreş olsaydı öğretmen asla böyle sert saçma sapan davranmazdı.

Skibidi ne doğru yazdınız değil mi bir bakayım. Tablet yok. Telefonda vermiyorum. 1 aydır sadece telefonum puzlle ve içerisinde mental up gibi zeka oyunları içeren boyama oyunu kurdum babası ile istişare ederek. Günde bir kere 3 oyun oynamasına izin veriyorum. Birde trt kitaplık yükledim. Arkadaşlarım oynuyor bana neden izin vermiyorsunuz büyüdüm dediği için .
Skibidi toilet yazın çıkar

Birşey demeyim dedim ama kendimi tutamayacağım. Madem durumunuz yoktu neden 2. Çocuk ? Ya ben çocuğuma iyi bir gelecek vermek için 2. Çocuğu yapmıyorum ben salakmıyım ? Bodrum katta oturuyoruz diyorsunuz esenlerde. Muhtemel eşiniz asgari ücretli bir yerde çalışıyor ve durumunuz yok. Açık açık yazacağım paranız yoksa neden çocuk yapıyorsunuz ?

Kızınızı psikoloğa götüremiyorsunuz pahalı diye. Özel kreşe veremiyorsunuz pahalı diye.

İşte dini bu şekilde durumu olmayan insanları uygun fiyatlı veya bedava diye kullanarak sizin gibi insanları yanlarına çekip daha küçük yaştaki çocukların beyinlerini yıkıyorlar.
Devlete bağlı bir kreş olsaydı öğretmen asla böyle sert saçma sapan davranmazdı.
Eşimin kendi işi. Sonradan kötü oldu ve evet ne yazık ki şuan asgari ücretten fazla kazanamıyor. Evimizde bodrum kat ama kendimize ait 3 sene ev kredimiz kaldı. Eğer ilk zamanlarda zaten kötü olsa 2. Çocuğu yapmazdım. 2 çocukda istediğim için aralarında 3 yaş var. Çocuğu büyütüp biran önce tekrar iş hayatına dönmek istiyorum. Eğer işe dönmek fikrim olmasa 2. Çocuk için biraz daha beklerdim. Devlette sorum hallolduğu için özele sadece birkez gittim sonra da devam etmedim. Ama şuan ona da gönderecek imkanım yok. Yine devletin sağladığı psikolog var mı araştıracağım

Geçen sene özele gönderdim bu sene imkanım yok. Yarının ne getireceğini kimse bilemiyor maalesef.

Davranırdı
Benim çocuğum özel anaokuluna gitti, türkiyenin en iyi üniversitelerinden birinin yarı yarıya ortak olduğu eğitimini ve denetimini üstlendiği bir anaokuluydu. Çocuğum ve arkadaşı zil çalmaya başladığı anda değilde bittiği anda bahçeden binaya girdikleri için kış ortasında kar üzerinde bir ders saati boyunca öğretmen tarafından bahçede bırakıldı binaya sokulmadı
Yeğenim devlet anaokuluna gitti öğretmeninin yaptıkları yüzünden saçkıran oldu
Asla öyle olmazdı böyle olmazdı diye birşey yok heryerde herşey olur da bazı yerlerde bazı şeyler çok daha rahat yaygın ve pervasızca oluyor

Eşimin kendi işi. Sonradan kötü oldu ve evet ne yazık ki şuan asgari ücretten fazla kazanamıyor. Evimizde bodrum kat ama kendimize ait 3 sene ev kredimiz kaldı. Eğer ilk zamanlarda zaten kötü olsa 2. Çocuğu yapmazdım. 2 çocukda istediğim için aralarında 3 yaş var. Çocuğu büyütüp biran önce tekrar iş hayatına dönmek istiyorum. Eğer işe dönmek fikrim olmasa 2. Çocuk için biraz daha beklerdim. Devlette sorum hallolduğu için özele sadece birkez gittim sonra da devam etmedim. Ama şuan ona da gönderecek imkanım yok. Yine devletin sağladığı psikolog var mı araştıracağım
Allah yardımcınız olsun lütfen üzülmeyin Allah büyüktür

Geçen sene özele gönderdim bu sene imkanım yok. Yarının ne getireceğini kimse bilemiyor maalesef.
Çocuklarınız sağ olsun güvende olsun karınları doysun sırtları üşümesin gerisi hallolur
Rabbim böyle sınamayı uygun görmüş yarın hiç hayal edemeyeceğiniz bir mükafat verir herşey nasip

Çocuklarınız sağ olsun güvende olsun karınları doysun sırtları üşümesin gerisi hallolur
Rabbim böyle sınamayı uygun görmüş yarın hiç hayal edemeyeceğiniz bir mükafat verir herşey nasip
İnşallah bende öyle umut ediyorum. Oğlum 4 yaşına gelince inşallah bende tekrar iş hayatına dönmeyi düşünüyorum. Nasip artık.

Şimdiden biraz uzun ve karışık gelebilir kısıra bakmayın.
Kızım haziranda 5 yaşına girecek. Kızım 3 yaşında anaokuluna gitmişti. O zamanlar tuvaletini yeni öğrendiği için çiş problemi vardı. Bir de biz gece bezlemesine devam ediyorduk. Gece bezlemesini bırakınca, doktorda kızınız sağlıklı , idrar yolu enfeksiyon sorun yok deyince sanırım biraz da psikolojik bir daha okulda altına kaçırmadı. Taki bu okula başlayana kadar.
Bu sene imkanımız olmadığı için özel anaokuluna veremedik. Diyanete bağlı anaokuluna verdik. Bu okulda tek şart tuvalet eğitimini almış olmasıydı.Normalde tuvaletini kaçırmayan Kızım bu okulda bazen bir damla(normalde hiç olmazdı) bazen de altına kaçırma oldu. Birkaç sefer üst üste olunca öğretmeni doktora, psikoloğa götürün okula biraz ara verin dedi. Olmazsa okulla ilişiği bitireceğiz dedi. Ben dediğini yaptım. 15 gün ara verdim. Bende devlete gittim ama özel psikoloğa devam etmemiştim.20 aralıktan taki 2. Dönem başlayana kadar sorun olmadı. Okul başladı ilk 2 gün sıkıntı yok. Sonra 3 gün altına kaçırınca öğretmen yine geldi. Yine ara verin ve birkez daha altına yaparsa kaydını sileceğim dedi.
Cuma günü okuldan çıktık. Cumartesi kızımı gezdirdim eve geldik bir türlü uyumuyor. Kızım biranda beni ve kerim akif altına işlediğimiz için öğretmen okuldan attı.dedi. (kerim akifte sünnet olana kadar kızımdan daha da fazla altına işemiş ama öğretmen ona hiç kaydını sileceğim yada ara verin dememiş velisi ile konuştum.O da bir gün altına kaçırmış aynı hafta) birde kızım sınıftaki en yakın arkadaşının kendisine amongus diye birşeyden bahsettiğini ve oyuna döktüğünü ve çok korktuğunu ağlatarak söyledi. Amongus ne dediğimde katil , insan yakalıyor ve öldürüyor dedi. Bu yüzden bazen tuvalete giderken korkuyorum dedi. Bunu çocuğun annesine söylediğimde ben suçlu oldum. Bunda korkulacak birşey yokmuş. Çok da korkunç bir oyun değilmiş. Şuan öğretmen de normal olduğunu korkulacak nirşey olmadığını ve kızımın altına kaçırmasınjn bu olmadığını söylüyor. Tek neden o değildir ama benim çocuğum neden bunlara maruz kalıyor. Neden anormal olan ben oldum. Kafayı yemek üzereyim. Konu çok farklı yerlere gitti. Öğretmenle oturmuşlar bir güzel dedikodu mu yapmışlar. Öğretmenle Mehmet diyeyim annesi konuşurken başka bir velide girmiş herşeyi anlattı. Ben de kızdım hem arkamdan konuşmuşsunuz arada laf taşıyorsun birde bana olayları büyütme diyorlar. Ne yapacağım bilmiyorum
Diyanet anaokulu ne ya kuran kursunun modern adı mı ? Çocuğu orada bir şey korkutuyor bu belli niye ısrarcısınız hala aynı yerde

Bazı meslektaşlarım öğretmenliği, pürüzler çıkmadan devlet dairesine gidip mesai saatini doldurma gibi görüyor ve hiçbir taşın altına elini koymama yolunu seçiyor. Kızınız bu okula başlayana kadar diğer okulda altına kaçırma yaşamamışken burada başladıysa okuldan kaynaklı, bir şeyler tetikliyor diyecektim ki öyle de olmuş. Öğretmen nedenleri araştırmak yerine nasıl okuldan alın der, böylelerini alacaksın meslekten layıkıyla yapan kişilere şans vereceksin. Madem diğer kreşler gibi eğitim verebiliyorlar yok mu okulun rehberlik servisi öncelikle oraya yönlendirseydi, sorunu araştırsaydı. Ne demek diğer velilerle dedikodunuzu yapmak. Mili eğitim olsa direk cimere yazın derdim de diyanette nereye yazılıyorsa acilen şikayet oluşturup bildirin. Herkes dingonun ahırı gibi zannediyor kurumları ya da tekeline alıp astım kestimler baş gösteriyor. Yok öyle bi dünya

Diyanet anaokulu ne ya kuran kursunun modern adı mı ? Çocuğu orada bir şey korkutuyor bu belli niye ısrarcısınız hala aynı yerde
Kuran kursu değil Bildiğiniz anaokulundaki gibi etkinlikler yapılıyor. Kesme boyama yapıştırma gibi. Ekstra olarak dua da öğretiliyor ve elif ba. Ama yaşlarından dolayı zorlama yok. Bir fikir almak için gruba yazdım. Olay benim için dün son noktasına geldi. Karar vermede yardımcı olur diye fikir danışmak istedim.

Bazı meslektaşlarım öğretmenliği, pürüzler çıkmadan devlet dairesine gidip mesai saatini doldurma gibi görüyor ve hiçbir taşın altına elini koymama yolunu seçiyor. Kızınız bu okula başlayana kadar diğer okulda altına kaçırma yaşamamışken burada başladıysa okuldan kaynaklı, bir şeyler tetikliyor diyecektim ki öyle de olmuş. Öğretmen nedenleri araştırmak yerine nasıl okuldan alın der, böylelerini alacaksın meslekten layıkıyla yapan kişilere şans vereceksin. Madem diğer kreşler gibi eğitim verebiliyorlar yok mu okulun rehberlik servisi öncelikle oraya yönlendirseydi, sorunu araştırsaydı. Ne demek diğer velilerle dedikodunuzu yapmak. Mili eğitim olsa direk cimere yazın derdim de diyanette nereye yazılıyorsa acilen şikayet oluşturup bildirin. Herkes dingonun ahırı gibi zannediyor kurumları ya da tekeline alıp astım kestimler baş gösteriyor. Yok öyle bi dünya
Esenler müftülüğüne eşimle gidip şikayet edeceğim. Onun müsait olmasını bekliyorum

Valla saķasina Bile olsa , kinaye bile olsa bu konuda cahiliz lafını kullanmayalım bence. Her aile kendi biricik cocugu için en iyi bildiğini yapmak ister. Dini eğitim kötü bir şey değildir. Bir yaratıcısı olduğunu bilmesi , manevi güç destek verir her yaştan insana . Tarikatlar vs doğru değil ancak devlete ait denetimli kurumda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz bence . İnsanlar artık his görüşe, düşünce farklılıklarını saygılı olmaya alismalilar .
Soyut işlemler dönemi hakkında bir fikriniz var mı?

Bizde diyanete bağlı ana okulu ile problem yaşadık.ve okuldan aldık . Çocuklara nasıl yaklaşılacağını bilmiyorlar ,

Hiç şaşırmadım Diyanet 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü mezunu olanları ana okulu öğretmeni diye çocukların başına koyuyor sizde sorun yok hanımefendi çocuğunuzda da yok sorun o yaklaşımdaki henüz öğretmen olmamış eğitici konumundaki kişide hiç profesyonel değiller günlerinizi heba etmeyin okula vermeden önce de bir araştırın.

Öğretmen olmayabilir orada çalışanlar dikkat edin.

Benim kızımda su anda beş buçuk yaşında. 3 yaşında özel bir kreşe gitti. 4 yaşında arkadaşımin okuluna gitmek istiyorum dedi. Diyanetin anaokuluna gittiler. Benimki bir dönem gitti sadece Anaokulunda neler yapılıyorsa orda da onu yaptılar kesme biçme boyama oyunlar vs. Okulun eğitimi iyiydi içerisi tam da çocuklar için hazırlanmış. Kocaman bir oyun odası çeşit çeşit oyuncaklar kitaplar. Tuvaletleri bile tam onlara göre küçük lavaboları yine aynı boylarina göre. Her şey çok lüks. Tam bir anaokulu ama öğretmenimiz ilahiyat mezunu. Gördüğüm kadarıyla hiçbiri de çocuk gelişimi mezunu değildi. Hatta başka bir kurumda da bir tanıdık çalışıyordu. İmam Hatip mezunu sadece ücretli öğretmen gibi çalıştırıyorlar ve hatta sınıf veriyorlardı. Yani yardımcı öğretmen fln değiller basbaya 15 kişilik sınıfı emanet ediyorlardı.
Yani ne çocuk gelişimi mezunu ne anaokulu öğretmeni. İlahiyat ve İmam Hatip mezunlarını atayıp duruyorlar oralara. O sebeple çocuklara nasıl davranılmasını bilmiyorlar.

Üç yaşında okula başlayan kızım hiç altına kacirmadi ama bu okula gidince iki kere yaptı. (Yarım dönem gitti şubattan hazirana kadar.) Çünkü öğretmeni yaramazlık yapanlara ceza veriyormuş özellikle erkek çocuklarına. Tahtada arkası dönük bekletiyormus. 4 yaş çocuklarına düşünmeleri içinmiş. Öğretmen bunu toplantıda kendi söyledi. Hocam iyi misiniz siz orda bekleyince gerçekten neden yaptıklarını mi düşünüyorlar dedim diye benn Marmaraaa ilahiyatttt mezunuyuumm dedi ağzını yaya yayaa. Ondan sonra da göndermedim son oldu.

Cocuk bu olabılır yani yerleri ıslatacak devamlo ortalıgı batıracak kadar yapıp ortamı bozmuyorsa
Ne olacakmıs cocuk altına kacırabılır
Demekkı tuvalate gıtmeyı ertelıyor
Yada dedıgı gıbı gıtmekten korktugu ıcın tutuyor sonunda kaçırıyor
Siz elınızden gelenı yapmıssınız
Ogretmen bu durumdan sıkayetcıyse kaydını sılıcem fılan derken
O kurumun yonetıcısı yokmu sadece kendımı var okulda
Bu kararı kendı kendınemı verıyormus
Baska ogretmen yokmu ılla o ogretmendemı kalmak zorunda
Ben olsam heryere sıkayet ederdım
Cocuga kadar kaydını sılıcem dıye mobıng uygulayamaz

benim kizımda ana sınifına basladiginda tuvalet egitiminden sonra bir kez bile altina kacirmis cocuk degil iken ilk dönem sürekli altına kacirdi.
Ben okulda bir şeyler yolunda gitmiyor heralde diye düşündüm arkadaślarına dahi okulda neler yapıyorsunuz vs gibi sorular sordum.
En sonunda olayı cözdük kızım tek başina tuvalete gitmeye korktugunu söyledi ögretmeni kizim alisana kadar yaninda hep samimi olduğu bir arkadasini yolladı bu sekilde alıştı oda.
bazen oyuna dalıp oyunu birakmamak icin altina isedi hatta bu sene 1.sınıf altına kakasını yapmış okulda tuvalet sırası gelmemış ishal gibiymiş oda.
olabiliyor yani okulun bu kadar göz korkutmaya calismasini kovarim atarim demesini çözemedim.
çocugun oynadigi oyunuda bu kadar basite indirgemelerini ayrica anlamlandiramadim okul değisseniz daha iyi olacak gibi sizin için.
yanlış anlamazsaniz bir konuda daha fikrimi belirtmek istiyorum 5 yaşındaki cocuk neden diyanete bağlı bir okula verilir ki?
gördügünuz uzere daha canı sıkılıncı cçisini bile tutmaktan aciz bir yaş gurubundan bahsediyoruz o yaşta çocuga diyanetin verecegi egitim bana göre ağır gelir.
normal bir okula verin oynasin koşsun ögrensin istediginiz şeyleri zaten içinde varsa ve ogrenmek isterse ilerde kendisi ögrenir sizde desteklersiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X