Kocam eltime aşık

devamlı mutsuz ve üzgün görünen biri karşı tarafı daha fazla sinir eder. buna inan.bence artık biraz farklı şekilde strateji uygula. ilk kendinle işe başla. insan üzgünken kendine bakmaz. sen her gün evde dahi olsan bakımlı ol .kendine hergün farklı uğraşlar bul el işi gibi şeyleri seviyorsan öyle işler yap. bir konu hakkında araştırma yapıp okonu hakkında derinlemesine bilgiler edinebilirsin. mesela bir yabancı dil öğrenmeğe çalış .öğrendiğin kelime ve cümleleri çocuğunada öğretebilirsin .çocuğunla vakit geçir ona yaşına uygun birşeyler öğretmeğe çalış .farklı müzikler dinle.dvd de güzel bir film izle .evine güzel kokular falan al.yani kısaca kendini oyala .bir kraliçe ol sen kendini kraliçe gibi hisset.kendini değerli hissetmek için karşı tarafın sana değer vermesini bekleme sen zaten değerli olduğunu hisset.ve elinden geldiği kadar sakin olmaya çalış.sakin ve huzurlu .
kocan sana niye gitmedin falan derse de umursama .insan kızınca herşeyi der .dedi diye herşeyde yapılmaz .allah insana akıl vermiş.valla hayat kısa.vakit varken kıymetini bilmek lazım.sakinleşip olaylara birde öyle bakıp değerlendir.belki açılmaz dediğin kapılar önünde açılır.belki o kapılar açıktır da sen görmüyorsundur.dediklerimi uygula zarar görmezsin. inşallah herşey düzelir.

devamlı mutsuz ve üzgün görünen biri karşı tarafı daha fazla sinir eder. buna inan.bence artık biraz farklı şekilde strateji uygula. ilk kendinle işe başla. insan üzgünken kendine bakmaz. sen her gün evde dahi olsan bakımlı ol .kendine hergün farklı uğraşlar bul el işi gibi şeyleri seviyorsan öyle işler yap. bir konu hakkında araştırma yapıp okonu hakkında derinlemesine bilgiler edinebilirsin. mesela bir yabancı dil öğrenmeğe çalış .öğrendiğin kelime ve cümleleri çocuğunada öğretebilirsin .çocuğunla vakit geçir ona yaşına uygun birşeyler öğretmeğe çalış .farklı müzikler dinle.dvd de güzel bir film izle .evine güzel kokular falan al.yani kısaca kendini oyala .bir kraliçe ol sen kendini kraliçe gibi hisset.kendini değerli hissetmek için karşı tarafın sana değer vermesini bekleme sen zaten değerli olduğunu hisset.ve elinden geldiği kadar sakin olmaya çalış.sakin ve huzurlu .
kocan sana niye gitmedin falan derse de umursama .insan kızınca herşeyi der .dedi diye herşeyde yapılmaz .allah insana akıl vermiş.valla hayat kısa.vakit varken kıymetini bilmek lazım.sakinleşip olaylara birde öyle bakıp değerlendir.belki açılmaz dediğin kapılar önünde açılır.belki o kapılar açıktır da sen görmüyorsundur.dediklerimi uygula zarar görmezsin. inşallah herşey düzelir.

akıllıca ama ambulans çağırmayayım bence numaraysa bütün bina boşuna ayaklanır ben daha zor durumda kalırım,ama evde mecburen kalacak gibiyim son anda gururumu kurtarmak ve yalancı olmayayım diye gitmezsem, yada 1 kaç gün kalacak bir yer bulsammı,

evlilikte gurur yapilamayacagini helede cocuklariniz varsa gururu bir kenara birakmaniz gerektiginizi ogrenememissiniz demek.. ben esinizde bulmustum kabahati ama sizde sevdiginizi ve istediginizi anlatamayacak kisilikte birisiniz demek. kusura bakmayin ama gururum , gitmeliyim diye kivranirsaniz evliliginiz bugun degilse bile birgun bitemeye mahkum olur.. bittiginde sucu esinizde eltinizde aramayin..

dediklerinizi uyguladım kendimi topladım misafirliğe gittim, sonra parka gittim yeni geldik. kendimi daha iyi hissettim, akşam ve sabah devamı olan kavgaya dışardan bakma fırsatım oldu, bu seferde kendimi o kadar haklı görmeye başladımki, neden okadar ezilip büzülüp, çekindiğimi, ağzımdan çıkan sözlere sadık kalmak için paralandığıma inanamıyorum, o bana verdiği hangi söze sadık kaldıda ben bütün birikimimi elimden alıp nereye verdiğinin hesabını bile vermemiş adamın çocuğuyla beş parasız kalayım.ona karbenim bu kadar dağılmamım sebebi onun beni görmezden gelip, yapayalnız bırakması , işleri kötüymüş beni suçluyor, evinde huzuru yokmuş da ondan,beceriksizimin yerine topu bana atıyor.çok inanılmaz gelişmelerde oldu, gittiğim evdeki komşunun yeğeni senelik izninde onlara gelmiş, çalıştığı yerde eleman arıyorlarmış salı günü iş başı yapınca beni çağırıcak. evimede yakın , kendimi daha iyi hissediyorum, suni bişeymi bilmiyorum eşim daha eve gelmedi,ogelince dağılmazsam şu an özgüvenim tavan yaptı

evlilikte gurur yapilamayacagini helede cocuklariniz varsa gururu bir kenara birakmaniz gerektiginizi ogrenememissiniz demek.. ben esinizde bulmustum kabahati ama sizde sevdiginizi ve istediginizi anlatamayacak kisilikte birisiniz demek. kusura bakmayin ama gururum , gitmeliyim diye kivranirsaniz evliliginiz bugun degilse bile birgun bitemeye mahkum olur.. bittiginde sucu esinizde eltinizde aramayin..

evlilikte gurur olmaz düşüncesine karşıyım, bir eşinde karısını yada kocasını özellikle insanların yanında rencide etmemesi gerekir, benim kocam yanında kendi aile çevresi varsa gaza geliyor, sinirli el yüz hareketleri ve azarlamaya başlıyor boş sebeblerle beni utandırıyor, dün haklıydım, uyarmıştım, dinlemedi, ilk kez bende insanların yanında cevabını verdim,kendine gel düzgün konuş gibi birşeyleri yüksek sesle söyledim. bazen bir musibet bin nasihattan iyidir, bir daha beni azarlamaya karar verince aklına gelir. sevdiğini o söylesin şüphede olan benim, o bunu hiç sorgulamıyor. bir gün bitebilir ve tek taraflı olmaz, hep yontulan ve katlanan taraf olmak istemiyorum. bir orta yol peşindeyim

Son düzenleme:
Çok zor bir durum.Şu hayatta bildiğim tek şey önce sağlık sonra huzur. Zaten huzur varsa da mutluluk peşinden geliyo. Ev huzursuzluğunu Allah kimseye yaşatmasın. Aynı sorunları ben ve birçok kişi yaşıyor yaşayacak yaşanacak..Sorunlar olabilir eltiydi kayınvalde idi kayındı herkesle kavgalar edlir herkese karşı tahammül zorlaşır ama asıl olan o kapılar kapandıktan sonra herkes çekildikten sonra iki kişinin o evdeki huzurudur.Ki bu kadar dilleşmeye evde huzur saklayabiliyorsanız eğer.
Kocanın ailesine düşkünlüğüyle birlikte fazla fedakar oluşu her kadını zorluyor. Hele ki işin içine kendisinden çok başkasına ilgi gösterildiğini de hissederse kim olsa aynı psikolojiye girer. Yanlış olan, kadın tarafının bu psikolojisine erkeğin vurdumduymazlığı.
Aslında sorunları kendisi yaşamıyorken ki asıl sorunun kaynağı kendisi iken yorulan yıpranan kızan haklı olan tarafın kendileri olduğunu sanmalarıdır. Sorsan en büyük yük onlardadır.Niye? neden eş, kocanın ailesi ile-onun istediği gibi- anlaşamıyor. Koca her zaman annesi ile veya ablası elti her kimse onlarla karısının mümkün mertebe anlaşmasını ister. Sanki kanuni bir zorunlulukmuş gibi de hep anlaşılması beklenir.Oysa asıl sorun bu.. Çok zor ihtimal verirler karısının haklı olduğuna, Herkes kötüde sen mi iyisin derler.
Elti aşkı konusu aşılmış. Öyle bir şey yok. Konu sahibi arkadaşım eşiniz eltinize aşık değil. Böyle bir durum olsaydı mutlaka başka türlü bir açığını yaklardınız. Hissettiklerinizin kaynağı kocanızın size ilgisizliği. Şöyle diyelim sizin istediğiniz gibi size ilgi göstermemesi. Eltinizin size karşı negetif elektiriği ve birikmiş borçdu vs vs vs.
Bu son kavganızda tuz biber olmuş hereye. Ama şunu söyleyyim bu kavga iyi olmuş aslında, kötü yaptığınızı düşünseniz bile aslında içinizi dökmeniz ki eşinizde keza öyle , çok iyi olmuş. İnceldiği yerden kopsun demeyelim de . Su akar yolunu bulur deyimiyle hareket edip, sakinliği elden bırakmadan olayları akışına bırakın. Büyük sözleri hepimiz söyleriz ama hangimiz bunu yaparız ki tam manasıyla. Bunlar boşş laf olarak kalsın. Gitmedin diye sözlerini yerine getirmedin diye kocan alay edeceksede ki gururun kırılır diye düşünüyorsan bunları sakın kafana takma. Etsin. Laf derse de desin.Cevap da vermeyin. yemeğini koyun önüne yine, Kapıyı siz açıyorsanız yine açın. .hatta kapının üstüne anahtarı bırakın açamasın zile bassın kapıyı siz açın. Normal bir ifadede olun. Sessiz olun, ağır olun. Kavganın üstüne ikinci bir kavga herşeyi berbat etmenize neden olabilir. Kavga etmeden tercihiniz hangi oda olacak bilemiyorum ama kendi yatakodanızda erkenden yatın. Ve bunu siz ve kocanız sakinleşene kadar devam edin. Pişman olmayacaksınız...

Allah yardımcınız olsun. Bol şans..

çok teşekkür ederim, dedikleriniz benim sakinleştikten kendimi toparladıktan sonraki düşüncelerim,sütten çıkmış ak kaşık gibi ayılıp bayılınca, beni kötü niyetle suçlayınca iyi ve haklı değil. ama ona herşey eskisi gibiymiş gibi davranmaya içim elvermiyor, biraz önce geldi, konuşmuyor benimle benimde eğer benimle insan gibi oturup beni muhattap alıp ,kendini düzelt, akıllı ol, gibi talimatlar vermeden anlamaya dinlemeye çalışmadan geri adım atmak istemiyorum.

Son düzenleme:

evet sanada yürekten teşekkür ederim kendimi daha iyi hissedip toparlanmama yardımcı olduğun için

ne oldu acaba merak ettim doğrusu.

dün geceki paylaşımların için sanada teşekkür borçluyum, aslında dün gece o zor durumda kıvranırken benim için samimiyetle düşüncelerini paylaşan benim bugün toparlanmama yardımcı olan arkadaşların hepsine burdan teşekkür ediyorum

iyi hissetmene sevindim elifbi... umarım iş görüşmen de iyi geçer... iyi haberlerini beklıyoruz :)

geçen ay annemlerin yanına köye gitmiştim 1,5 ay kaldım, hiç evimi kocamı özlememiştim, kafam çok rahattı geliceğim hafta tekrar strese girmeye başlamıştım, adam eve geldi kalktı yemek yedi bir iki aferin kızım aferin dedi ve yattı uyudu, bu nasıl bir akıldır, nasıl rahatlıktır, işte benim delirdiğim nokta burda başlıyor, kendini ne sanıyor ,beni adam yerine koymuyor, benim özgüvenimi işte bu pervasızlık bitiriyor, senle iyi olsamda olmasamda olur ,burası otel yemeğimi yerim sonra yatar uyurum demektir bu,sabahta nasıl olsa çeker giderim, sen düşün evde , oteli temizle yemeği yap, çocuğa bak, aileme katlan, eltim gittiğinden beri cadı k.validem melek oldu, peşimde dolanıyor, bana yavrum bile dedi bugün ,parkdan geç dönünce aradı, o eltimden korkusuna bana yaklaşmıyordu yada başka bir entrika peşinde.çıkar kokusu

sevgili elifbi
dün geiyorsun
ceden beri soluksuz bir şekilde yazılanları okudum
öncelikle seninle ilgili olusan kanaatim, cok aklıbasında, mantıgı ile hareket etmeye calısn ama yasadıklarının ağırlığı karısında tek basına olmanın verdiği agırlığı tasıyamacak durumda olman
sen baskasına nasıhat versen cok mantıklı nasıhatler verirsin, ama kendin cok bunaldıgın icin her zaman dogru hareket edemeyebilrsin
kendi evlilğimde de yasadıgım tecrubeler bana bazı seyle ogretti bunları paylasmak istedim
öncelikle bir insanı hele de ailesinden aldığı, gördüğü karakteristik özellikleri değistiremiyorsun, değiştirmeye calısınca catısma doguyor
suphelerin netlesmediği sürece rahatlayamıyorsun
sen simdi bu ikisi arasındaki durum netlik kazansa, mesela onları yakalasan, inan su anki halinden daha huzurlu olursun, kimsenin aklındakileri okuyamıyorsun
malesef kendi ayakların uzerinde durman gerekiyor, ben cok bunaldığımda neyse mesleğim var para kazanır cocuğuma bakarım diyebiliyorum, bir an önce calısmaya basla, erkekler kendi ayakları uzerinde duran kadınlara daha cok saygı gösteriyor, bunu onun icin değil kendin ve cocuğun icin yap
onun karısında ağlama, zayıflık olarak algılanıyor
malesef evlilik iki kısıden ibaret değil ailelerle evleniyorsun, mesafeli durman cok dogru anlasamıyorsan ama aynı apartmanda olmaz
is bulup cocugunu al ve baska eve cık, esinde isterse gelir
sen anlattıkların dogruysa ki doğru olduğuna ınanıyorumsonuna kadar haklisin o nedenle hatayı kendinde arama veya olayı büyüttüğünü düsünme
fevri olma, pasif agresif ol
esine soğuk davran ama saygı cercevesinde , cocugun etkilenmeyecek sekilde
onu cok onemsediini ona hisettrime her zaman seni aslında kaybedebileceğini bilsin
numaradan değil gercekten onu hayatının merkezinden cıkar, baska ugraslar ,is vs onlara bak
zaman ver ve kalbinin sesini dinle, ama kalbinin sesini dinlemek icin bavulunu alıp cıkabileccek kadar maddi imkanın olsun, yine aynı noktaya geliyorum lütfen calıs
cocuğunu krese ver, esine de sosyallessin de, evdeki huzursuzluktan uzaklassın de
aile terpistine gidin, muhtemelen o gidemez ama sen git
o da paraya bakıyor ama güzelim altının falan yok mu satıver ve git
ilaç basla, psikolojine destek olur, huzursuzlugunun azaldıgını ve daha az kafaya taktıgını göreceksin
cocugun olmasa hemen bosan derim, ama su anda rolantide hareket et ve kendini yalnız bir hayata hazırla
benim iki arkadasım bosandı ve simdi yendiden evlenip mutluluğu buldular
imkansızı zorlamanın alemi yok,

evden giderim demissin ama gidemediğin icin de aynen senin de dediğin gibi, zor durua dusmussun
dediğim gibi giderim dediğinde gidebilecek durumda olman lazım,
cunku gitmediğin icin bir dha ki sefere bu laf soylediğinde seni ciddiye almayacak
senin esin ilkokul mezunu benim esim yüksek lisans ama değisen bisey yok
erkekler acıkcası hatayı kendinde arama derin ve ince düsünme yeteneklerindn yoksunlar, genelleme oldu geneli diyelim
sorun yetistirme tarzı aldığı aile terbiyesi vs
senin kzıında bu inanların bu huzursuzluğun icnde büyüyünce sanıyor musun ki düzgün bir insan olabilcek
ne mahremiyet var ne mantıklı dusunme var bu ailede
benim sorunlarım sıkntı yasadıgımız aile ortamından uzaklasınca belirgin olarak azaldı, yoksa bir ara gercekten sıyırmak üzereydim, tedbili mekanda ferahlık vardır

evden giderim demissin ama gidemediğin icin de aynen senin de dediğin gibi, zor durua dusmussun
dediğim gibi giderim dediğinde gidebilecek durumda olman lazım,
cunku gitmediğin icin bir dha ki sefere bu laf soylediğinde seni ciddiye almayacak
senin esin ilkokul mezunu benim esim yüksek lisans ama değisen bisey yok
erkekler acıkcası hatayı kendinde arama derin ve ince düsünme yeteneklerindn yoksunlar, genelleme oldu geneli diyelim
sorun yetistirme tarzı aldığı aile terbiyesi vs
senin kzıında bu inanların bu huzursuzluğun icnde büyüyünce sanıyor musun ki düzgün bir insan olabilcek
ne mahremiyet var ne mantıklı dusunme var bu ailede
benim sorunlarım sıkntı yasadıgımız aile ortamından uzaklasınca belirgin olarak azaldı, yoksa bir ara gercekten sıyırmak üzereydim, tedbili mekanda ferahlık vardır

gerçekten tedbili mekanda ferahlık var, bir gün içinde bu evde kaç ruh haline geçiyorum şaşkınım, iyi ,kötü,mutlu ,mutsuz, güçlü ,zayıf, 2 dakikada herşey değişebiliyor, kafayı üşüttüm zaten ama kızım ne olur bilmiyorum, 32 aylık olan kızıma k.validem emzik almış, bu çocuk şimdiye kadar hiç emmedi emzik. ama bugünden sonra maşallah emiyor. akıl akıl gel peşime takıl.emzikle uyudu akşam. ne olur bukadar abuk insan arasında sen buyur

X