Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

huh sonunda tüm yazılanları okudum bitirdim. ve evet bende sizin kervandayım.
benim de akıntı şikayetiyle gittiğimde smear testim ascus çıktı ve o yüzden forumda arattım sizin yazışmalarınızı buldum. tek tek okudum. içim daha rahat gibi şuan. benim durumda şu şekil:
önce üni hastanesine gittim. aynı anda üç dört hasta alıyor bir asistan kimi muayene masasında, kimi ilaç yazdırıyor, kimi sonuç gösteriyor karmakarışık bir ortam. muayenede smear aldı, kist var dedi, rahim duvarın da düzensiz dedi. serum fizyolojik al bir daha gel sulu ultrasonla bakalım dedi. söylediği ilaçları alet edavatları alıp gittiğimde akıntı şeklinde adetim beklediğimden erken geldi. onu yapamadı ancak benim uyarmamla smear sonucuma bakınca (ki ben önceden internetten öğrendim ancak ne olduğunu merak etmiştim) hımmm dedi bi kafası karşırır gibi yüz ifadesi değişti biteral tablet ve dodoxyl fitil verdi. bir ay sonra gel dedi sanırım yeniden smear bakacaktı. ama ben dayanamadım birde devlet hastanesine gittim. operator doktordan randevu aldım. o da muayenede ne kistin var ne de düzensizlik var dedi. yeniden smear aldı. eski sonucuma göre tetradox antibiyotik ve cleocin krem verdi. şuanda bu ilaçları kullanıyorum haftaya değil sonraki haftaya da ilaçlarım bitecek ve tekrar gideceğim. bu arada geçen hafta yaptığı smear çıkmıştır ancak gidemeyeceğm almaya. kontrol için gititğimde alırım sonucuda nasıl olsa. zaten şu aşamada bilsem de birşey değiştiremem önemli olan bu ilaçları da kulllandıktan sonraki smear bence. beki yine ascus çıkar belki çıkmaz onu bilemem. ama anladığım kadarıyla ascus çıkarsa da çok önemli değil ancak stresli bir süreç beni bekliyor olacak. biopsiler kolposkopiler felan. bana daha bunların hiç lafını etmedi doktorlar sizin yazdıklarınızı okuyunca öğrendim tüm bunları. tekrarlayan ascus görürlerse isteyecekler demekki bu işlemleri.
belki ve umarım ascus çıkmasının sebebi de o zamanki kanlı akıntıdır ve sonradan yapılan iki smearimde temiz çıkar. henüz bebeğim yok ve sizlerin yaşadığı endişeleri ben de yaşıyorum ancak imza bölümlerinizde hamilelik takvimlerinizi görünce adınıza çok sevindim. herşeyin başı sağlık. umarım herkes en yakın zamanda önce şifasını bulur sonra bebeğine kavuşur.

huh sonunda tüm yazılanları okudum bitirdim. ve evet bende sizin kervandayım.
benim de akıntı şikayetiyle gittiğimde smear testim ascus çıktı ve o yüzden forumda arattım sizin yazışmalarınızı buldum. tek tek okudum. içim daha rahat gibi şuan. benim durumda şu şekil:
önce üni hastanesine gittim. aynı anda üç dört hasta alıyor bir asistan kimi muayene masasında, kimi ilaç yazdırıyor, kimi sonuç gösteriyor karmakarışık bir ortam. muayenede smear aldı, kist var dedi, rahim duvarın da düzensiz dedi. serum fizyolojik al bir daha gel sulu ultrasonla bakalım dedi. söylediği ilaçları alet edavatları alıp gittiğimde akıntı şeklinde adetim beklediğimden erken geldi. onu yapamadı ancak benim uyarmamla smear sonucuma bakınca (ki ben önceden internetten öğrendim ancak ne olduğunu merak etmiştim) hımmm dedi bi kafası karşırır gibi yüz ifadesi değişti biteral tablet ve dodoxyl fitil verdi. bir ay sonra gel dedi sanırım yeniden smear bakacaktı. ama ben dayanamadım birde devlet hastanesine gittim. operator doktordan randevu aldım. o da muayenede ne kistin var ne de düzensizlik var dedi. yeniden smear aldı. eski sonucuma göre tetradox antibiyotik ve cleocin krem verdi. şuanda bu ilaçları kullanıyorum haftaya değil sonraki haftaya da ilaçlarım bitecek ve tekrar gideceğim. bu arada geçen hafta yaptığı smear çıkmıştır ancak gidemeyeceğm almaya. kontrol için gititğimde alırım sonucuda nasıl olsa. zaten şu aşamada bilsem de birşey değiştiremem önemli olan bu ilaçları da kulllandıktan sonraki smear bence. beki yine ascus çıkar belki çıkmaz onu bilemem. ama anladığım kadarıyla ascus çıkarsa da çok önemli değil ancak stresli bir süreç beni bekliyor olacak. biopsiler kolposkopiler felan. bana daha bunların hiç lafını etmedi doktorlar sizin yazdıklarınızı okuyunca öğrendim tüm bunları. tekrarlayan ascus görürlerse isteyecekler demekki bu işlemleri.
belki ve umarım ascus çıkmasının sebebi de o zamanki kanlı akıntıdır ve sonradan yapılan iki smearimde temiz çıkar. henüz bebeğim yok ve sizlerin yaşadığı endişeleri ben de yaşıyorum ancak imza bölümlerinizde hamilelik takvimlerinizi görünce adınıza çok sevindim. herşeyin başı sağlık. umarım herkes en yakın zamanda önce şifasını bulur sonra bebeğine kavuşur.

cnm geçmiş olsun..bende aynı senin gibi akıntıyla gitmiştim ve ascus....sonraki temiz çıktı..eminim seninde temiz çıkacaktır..sonucunu yazarsan sevinirim..

cnm geçmiş olsun..bende aynı senin gibi akıntıyla gitmiştim ve ascus....sonraki temiz çıktı..eminim seninde temiz çıkacaktır..sonucunu yazarsan sevinirim..

yazdıklarımı okudum ben bile birşey anlamadım. gecenin bir yarısı tüm mesajları okumayı bitirp bir de cevap yazmıştım. biraz saçmalamışım. ancak siz de benzer süreçlerden geçtiğinizi için anladınız beni :KK70: çok teşekkürler Filo. umarım dediğin gibi olur. sonuçları alınca yazacağım.

yazdıklarımı okudum ben bile birşey anlamadım. gecenin bir yarısı tüm mesajları okumayı bitirp bir de cevap yazmıştım. biraz saçmalamışım. ancak siz de benzer süreçlerden geçtiğinizi için anladınız beni :KK70: çok teşekkürler Filo. umarım dediğin gibi olur. sonuçları alınca yazacağım.

cnm bişey çıkmaz inan..benim bu ascusta anladığım 2.smearı en az 3-4 ay ara vererek yaptırmak...sen ne kadar zman aralıkla yaptırdın cnm...

doktor sonucu söylemedi 1 ay sonra tekrar çağırdı smaer yapmak için ondan sonra konuşuruz dedi ama bnm sol kasığımda ağrı var ve ara ara kanamam oluyor çok moralim bozuldu

doktor sonucu söylemedi 1 ay sonra tekrar çağırdı smaer yapmak için ondan sonra konuşuruz dedi ama bnm sol kasığımda ağrı var ve ara ara kanamam oluyor çok moralim bozuldu

Geçmiş olsun esmerilla, yazını okudum da, senin şuan sol kasığında ağrı varmış, peki şuan herhangi bir ilaç kullanıyor musun, ara ara kanamanın sebebi ne, ne gibi bir kanama ?

hayır yapmadı sadece şimdiden bişey söyleyip canını sıkmak istemem dedi

benim de geçen ay aynı şikayetlerim vardı. gittiğimde smear im ascus çıktı. soltarafında kist var dedi. adet sonrası yeniden bakıldığında kist gitmişti. ve hiç akkıntım yok. ilaç verdi bir ay sonra gel dedi. belki ilaçtan geçti bilemiyorum. ama ben iki hafta sonra başka bi hastaneye gittim orda ikinci smear yapıldı ancak hala sonucu almaya gitmedim. yeniden antibiyotik verdi. kulan gel dedi. bu arada bir ay da dolmuş oldu. adetim bitsin giddeceğim bakalım. sizde de bi sorun yoktur. zaman zaman böyle şeyler yapıyor vücüdumuz. illa önemli birşey olack diye birşey yok.

arkadaşlar ilk antibiyotiği kullandıktan sonra yapılan smearim temiz çıktı çok şükür. hatta ben ondan sonra bi antibiyotik daha içtim. iyice temizlenmiştir heralde. 3 ay sonra smeari yenileyelim dedi doktor. haber vereyim dedim. sizlerin de inş gözleri aydın olur. görüşmek üzere.

bende 2 aylık düşük yaptıktan sonra 20 gun süreklı kanama olması sebebyle doktora gıttım ve bana smear testi yaptı.test sonucu lsil yani kanser öncü hücre cıktı ve hemen ardından leep yapıldı sukur rabbime leep patoloji sonucum papiller endoservisit yani kronik iltihap cık ne yapacam bılmıyorum gebe kalmak ıstıyorum:KK43:

Kızlar merhaba, öncelikle benim gibi HPV mağduru olan herkese Allah sabır ve şifa versin..

Eşimde de yıllar önce çıkmıştı bu lezyonlar, biz daha evlenmeden çookkkk önce.. Tedavi oluyordu ama geçmior tabii malumunuz..Ben de bu arada düzenli smear testi yaptırmaya başladım, hep temiz çıkıyordu, en son Agustos ayında yaptırmıştım,ama sonucunu gidip almadım nasılsa temiz diye, bu arada hamile kaldım filan sonra o test aklıma geldi 3 ay filan geçmişti aradan dedim gideyim de alayım şunu, o testte ASCUS-LSİL çıktı.. Ertesi gün doktoruma gittim, hamile olduğum için durum sıkıntılı tabii, bir kez daha smear alalım ona göre hareket edelim dedi.Hatta daha önce smear verdiğim hastane ile şuanki doktorumun olduğu hastane aynı laboratuvarla çalışıyor, doktorum not düştü bir önceki test sonucumu filan, neyse o test sonucu temiz geldi :KK64: 3 ay sonra tekrar smear yapıcaz dedi, bakalım.. Bu arada bende hiç siğil olmadı, ama doktorum virüs mutlaka vardır dedi hatta HPV DNA testi verdik, 10 güne çıkıcak sonuç, merakla bekliyoruz, umarım kötü tip değildir... Bir de bu işin diğer kötü yanı doğum şekli, gerçi doktorum bende lezyon olmadığı için eğer doğuma kadar da çıkmazsa normal doğum yapabiliceğimi söyledi ama bilemiyorum tabii şuan.. Oldukça stresli bir süreç, son testim temiz çıkana kadar çok ağladım çok kriz geçirdim korktum çünkü, bebişimi de çok üzdüm :KK43: HPV DNA'da da iyi bir sonuç görmeden içim rahat etmeyecek.. Ama bu konuda eşlerimizi suçlamamamız lazım bence, bizden önceki ilişkilerine ne diyebiliriz ki, hem onlar ister miydi böyle olmasını, sonuçta hiç bir erkek bile bile virüs taşıyan bir kadınla birlikte olmaz.. Benim eşim şuan bunları yaşıyoruz diye çok mutsuz, kendini suçluyor ama ben suçlamamasını söylüyorum hep, bilemezdi sonuçta... Olan olmuş, bundan sonrasında birbirimize destek olmaktan başka çaremiz yok..

papatya gecmiş olsun aynı bende senın gıbıyım ama hamile kalamıyorum ne yapacam bilemedım

Mina'cım bildiğim kadariyla HPV hamileliğe engel değil, sen de biliyorsundur gerçi.. En iyisi bu konuda bir doktorla işbirliği yapman..İnşallah bir an önce hamile kalırsın.. Başımıza şu HPV'den kötü bir şey gelmesin de...

canım bende hpv cıkmadı sadece vajinal kronik iltihap cıktı ve 3 y sonra yani iki ay kaldı tekrar smear testi verecem inşallah ama ne zaman hamilelik uygun bılmıyorum :KK14:

Hpv'dense iltihap daha iyi gibi sanki, en azından tedavisi vardır diye düşünüyorum...kronik haliyle ilgili pek bilgim yok açıkçası ama.. Ben bugun Dna sonucunu aldım tip 6 çıkmış çok şükür, kanser öncüsü değil... Dilerim senin de her şey yolunda gider ve bir an önce hamile kalırsın, çok zor yaaa hastalıklarla uğraşmak, allah beterinden saklasın ama :KK14: :KK14: :KK14: :KK43:

Öncelikle herkeze çook geçmiş olsun diyorum rabbim acil şifalar versin hepimize inş.
Gelelim bana :KK43: 2 aydır bende bu hastalıkla uğraşıyorum ilk öğrendiğimde ascus tu tam 2 yıl önce bana sadece 3 ay sonra tekrardan smear vermem gerektini tanımlanamayan hücreler olduğunu sölediler ben dururmuyum hemen kendi dr gittim oda korkulacak bişi olmadığını bu çıktı diye kanser olmayacağımı anlattı vs düzenli smear yaptırdım vs derken 2 ay önce cin 1 çıktı bu arada 2 ci çocuk için korunmayı bırakmıştık 6 yaşında bi oğlum var rabbim beni ona bağışlasın onuda bana amin. Aralığın 23 de leep yapıldı anestezi ile yaptı dr um hiç bir şey duymadım zaten sonrasında da çok büyük sıkıntım olmadı orayı iyice temizlediğini söyledi eğer testlerinde bir kaç defa normal çıkmazsa rahimi alacağını söyledi neyse ertesi gün hemen geldi patoloji sonucum veee cin 2 çıktı ogün zaten ölüyorum sandım daha yeni 30 yaşıma girdim o gün zaten neler yaşadığımı bir allah birde ben biliyorum sanırım ama geçti şuan o kadar çok korkmuyorum fakat sürekli aklımda vee tabi 2 ci kez anne olmak istiyorum. HPV virüs ü ile ilgili hiç bir şey demedi dr um sonuçlardada yazmıyor. Umuyorum ümit ediyorum ki iyileşeceğiz geçicek hepsi sadece morali yüksek tutalım.
şubat ta kontrolüm inş. temiz çıkar.

Öncelikle herkeze çook geçmiş olsun diyorum rabbim acil şifalar versin hepimize inş.
Gelelim bana :KK43: 2 aydır bende bu hastalıkla uğraşıyorum ilk öğrendiğimde ascus tu tam 2 yıl önce bana sadece 3 ay sonra tekrardan smear vermem gerektini tanımlanamayan hücreler olduğunu sölediler ben dururmuyum hemen kendi dr gittim oda korkulacak bişi olmadığını bu çıktı diye kanser olmayacağımı anlattı vs düzenli smear yaptırdım vs derken 2 ay önce cin 1 çıktı bu arada 2 ci çocuk için korunmayı bırakmıştık 6 yaşında bi oğlum var rabbim beni ona bağışlasın onuda bana amin. Aralığın 23 de leep yapıldı anestezi ile yaptı dr um hiç bir şey duymadım zaten sonrasında da çok büyük sıkıntım olmadı orayı iyice temizlediğini söyledi eğer testlerinde bir kaç defa normal çıkmazsa rahimi alacağını söyledi neyse ertesi gün hemen geldi patoloji sonucum veee cin 2 çıktı ogün zaten ölüyorum sandım daha yeni 30 yaşıma girdim o gün zaten neler yaşadığımı bir allah birde ben biliyorum sanırım ama geçti şuan o kadar çok korkmuyorum fakat sürekli aklımda vee tabi 2 ci kez anne olmak istiyorum. HPV virüs ü ile ilgili hiç bir şey demedi dr um sonuçlardada yazmıyor. Umuyorum ümit ediyorum ki iyileşeceğiz geçicek hepsi sadece morali yüksek tutalım.
şubat ta kontrolüm inş. temiz çıkar.

cnm çok geçmiş olsun...ama anlamadığım 2 yıl içindeki smearların nasıldı...

cnm çok geçmiş olsun...ama anlamadığım 2 yıl içindeki smearların nasıldı...
çok enteresan demi hep temizdi. nasıl olduda birden cın 2 oldu bende bilmiyorum ama ben 11 yıllık evliyim ve sürekli kronik mantar rahatsızlığım vardı sanırım çok zayıf bağışıklık sistemim.

çok enteresan demi hep temizdi. nasıl olduda birden cın 2 oldu bende bilmiyorum ama ben 11 yıllık evliyim ve sürekli kronik mantar rahatsızlığım vardı sanırım çok zayıf bağışıklık sistemim.

cnm bu ascus 2 yıl öncemi çıktı.ve bunun nedenine ne demişlerdi.2 yıl smearların temiz çıktı şimdimi cin oldu...

X