köpek bakımı

3nity

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2015
14.625
62.300
uzun olmuş, uyarayım.
köpek bakımı ile ilgilenmeyen kimsenin de ilgisini çekeceğini sanmıyorum, bir uyarı da buna yapayım :)

bugün hayvan düşmanı ilan edildim.
hemde bağıra çağıra..
belki bilmiyorum ve bu konuda cahilim, bilenler de yardımcı olur öğrenirim. ben başımdan geçeni anlatayım :)
500 dairelik bir sitede yaşıyorum.
3 köpek var sitemizde. 2 si ile problem yaşamadım. hatta çocuklarım severler, sahipleri ile selamlaşırız.
1 i var ki köpek gezdirme işini sitenin bahçesinde yapmayı uygun görüyor...

sitede 10 blok var. bahçenin yarısı havuz ve basketbol sahası. bir kısmında çocuk parkı ve çardak var. geri kalan yeşil alan çimen ve ağaç ama öyle aman aman geniş bir alandan bahsetmiyorum. hani devasa sabah koşusuna çıkacağınız bir alan falan değil. oğlum 3.5 yaşında, bisiklet sürerken aynı yerde dönüp durmaktan şikayetçi diyeyim siz anlayın...

bu hanımefendi köpeğini bu alanda gezdirmeyi uygun görüyor... daha önce giriş katta oturanlar çok şikayetçi oldu çünkü köpek daireye dahil olan balkonlara doğru dışkılamış, ve orada öylece bırakılmış.
her gün birileri site görevlilerinden rica ediyor bu hanımefendinin köpeğinin dışkısı kaldırılsın diye..
bugün de köpek sitenin ortak kullanımı olan çardağa tuvaletini yaptı... hemen yanındaki çocuk parkının dibindeki çalılara da çişini yaptığına defalarca şahit oldum...
neyse, kadın bıraktı çardakta gidiyordu durdurdum. böyle olmaz, bir canlının sorumluluğunu alıyorsanız yerine getirin lütfen. çocukların temas edeceği yerde köpek dışkısı bırakamazsınız. hatta sizde ricam parkın etrafına da çişini yaptırmayın dedim.
sonuç,
saçım başım az kaldın yolunacaktı :)

şimdi sorum köpeği olanlara..
köpeklerinizi nerede gezdiriyorsunuz?
gezdirirken dışkısı için yanınıza poşet bulunduruyor musunuz?
ve köpeğin idrarının çocuğunuzla temas edeceğini bilmek sizi rahatsız eder mi?

ben köpeği evcil olarak beslemedim hiç.
yazlığımızda iki köpeğimiz hep var ama orası kırsal ve çiftlik şeklinde kendi arazimiz. evde köpek bakımını bilmiyorum. bu hayvanlar nerede gezdirilir ne yapar onu da bilmiyorum.
gerçekten şehirde köpek bakanlar nasıl yapıyorsunuz?

Eeeeeee yani kopek site bahcesinde gezdirilmez belli ki kaka yapacak hayvan. Benim oldugum sehirde kopekler parklara yesillik alanlara gitmeyi seviyor, olmazsa da caddede gezdiriliyor. kakalarini da sahipleri toplayip cope atiyor zaten.

Hic hijyenik gelmedi bana sizin durum.

Köpek sahibi biraz sıkıntılı belli ki. Dışkıyı alması lazım. Ama çiş konusunda çok müdahale edilemiyor. Alanlarını belli etmek için, koku bırakmak için her an her yere yapabilir köpekler.

Çocuk parkları, oturma alanları zaten genelde kedi köpek çişli olur. Siteniz kapalı bir site anladığım sokak hayvanı yok içerde. Ama site dışına çıktığınızda herhangi bir piknik alanında, parkta vs. hayvan çişine temas etmek çok olası.

Eeeeeee yani kopek site bahcesinde gezdirilmez belli ki kaka yapacak hayvan. Benim oldugum sehirde kopekler parklara yesillik alanlara gitmeyi seviyor, olmazsa da caddede gezdiriliyor. kakalarini da sahipleri toplayip cope atiyor zaten.

Hic hijyenik gelmedi bana sizin durum.
değil zaten ama baş edilmiyor kadınla.
sadece kadına o an ya burada yaptıracağına git şuraya diye yer gösteremedim.
oturduğum site bulvarın üzerinde. caddeden de almayacaksa bu dışkıyı yine pis... yine insana zarar.

Dışkısı için poşetle gezmesi lazım tabiki ne münasebet. Ama köpekler bölge işaretleme konusunda içgüdüsel olarak her yere işemeye çalışır yani buna engel olmak biraz zor.

Sizin yaşadığınız şehirde de vardır muhtemelen, bizim burada köpek wcleri var yürüyüş yolları park vb her yerde. İnsanlar bu yollarda köpeklerini gezdirir, wc alanında dışkılatır ve toplarlar. Olması gereken bu yani, buna riayet eden insan sayısı da az maalesef.

Sadece çocuklar için değil, ortalık yerde niye pislik kalsın yani, biri üzerine bassa görmese, yazık ayakkabı gidecek. İnsanlarla bir arada yaşamayı bilmeyen tipler bunlar işte.

Köpek sahibi biraz sıkıntılı belli ki. Dışkıyı alması lazım. Ama çiş konusunda çok müdahale edilemiyor. Alanlarını belli etmek için, koku bırakmak için her an her yere yapabilir köpekler.

Çocuk parkları, oturma alanları zaten genelde kedi köpek çişli olur. Siteniz kapalı bir site anladığım sokak hayvanı yok içerde. Ama site dışına çıktığınızda herhangi bir piknik alanında, parkta vs. hayvan çişine temas etmek çok olası.

kedi var 4-5 tane. yönetim onlara mama ve su yerleri yaptı, bakıyoruz. hatta maması da site ödeneği ile ödeniyor son bir kaç aydır. ama bu kadına kim köpeğinin dışkısını al derse hayvan düşmanı oluyor anladığım kadarıyla.

kedi var 4-5 tane. yönetim onlara mama ve su yerleri yaptı, bakıyoruz. hatta maması da site ödeneği ile ödeniyor son bir kaç aydır. ama bu kadına kim köpeğinin dışkısını al derse hayvan düşmanı oluyor anladığım kadarıyla.

Yok kadının yaptığı hiç bir şekilde doğru değil. İmza falan toplansa bir işe yaramaz mı acaba? Ya da site yönetimi köpek gezdirmeyi yasaklasa?

Dışkısı için poşetle gezmesi lazım tabiki ne münasebet. Ama köpekler bölge işaretleme konusunda içgüdüsel olarak her yere işemeye çalışır yani buna engel olmak biraz zor.

Sizin yaşadığınız şehirde de vardır muhtemelen, bizim burada köpek wcleri var yürüyüş yolları park vb her yerde. İnsanlar bu yollarda köpeklerini gezdirir, wc alanında dışkılatır ve toplarlar. Olması gereken bu yani, buna riayet eden insan sayısı da az maalesef.

Sadece çocuklar için değil, ortalık yerde niye pislik kalsın yani, biri üzerine bassa görmese, yazık ayakkabı gidecek. İnsanlarla bir arada yaşamayı bilmeyen tipler bunlar işte.

yaşadığım yer bana sorarsan uygun değil köpek bakımına. olan yeri de var ama burası betonların arasında.
bir kaç sitenin yeşil alanı var. 7–8 km ötede koru var gidersen.
bilmem ne bulvarı üzerindeyiz.
caddede ağaçlar falan var ara ara ama dediğin gibi köpek bu, cok kontrol edilemez.
wc alanı falan hiç yok :) 5 km gidersen sahilde vardır belki, dikkat etmedim hiç.

Yok kadının yaptığı hiç bir şekilde doğru değil. İmza falan toplansa bir işe yaramaz mı acaba? Ya da site yönetimi köpek gezdirmeyi yasaklasa?

yasak zaten de binaysak hayvan haklarına aykırıymış, ısrar ederlerse bu iş mahkemelere
taşınırmış :)
ne zamandır giriş kattakiler özellikle çok şikayetçi. ama alamadılar önünü.

yasak zaten de binaysak hayvan haklarına aykırıymış, ısrar ederlerse bu iş mahkemelere

Yok sitede ya da binada hayvan beslemeyi yasaklayamazsınız zaten. Ama site bahçesinde, ortak alanlarda gezdirmek yasaklanabilir belki, işin hukuki boyutunu bilmiyorum.

düşününce gerçekten şu an elime bir köpek verseler, 5 km çapında alanda şurada gezdirmeyi mantıklı buluyorum dediğim yer yok..
kadını aklamak icin değil her şekilde dışkısını almak zorunda ama buna da yanaşmıyor ki sorunun buyuk kısmı bu zaten

Yok sitede ya da binada hayvan beslemeyi yasaklayamazsınız zaten. Ama site bahçesinde, ortak alanlarda gezdirmek yasaklanabilir belki, işin hukuki boyutunu bilmiyorum.

benim çocuğum önemli miymiş de dünya bizim etrafımızda dönmüyormuş.
e buradan bu dışkıyı sizin yerinize başkası kaldırıyor. farkında mısınız? dedim. görevleriymiş. bunun için 400 lira aidat ödüyorum ben dedi :)

uzun olmuş, uyarayım.
köpek bakımı ile ilgilenmeyen kimsenin de ilgisini çekeceğini sanmıyorum, bir uyarı da buna yapayım :)

bugün hayvan düşmanı ilan edildim.
hemde bağıra çağıra..
belki bilmiyorum ve bu konuda cahilim, bilenler de yardımcı olur öğrenirim. ben başımdan geçeni anlatayım :)
500 dairelik bir sitede yaşıyorum.
3 köpek var sitemizde. 2 si ile problem yaşamadım. hatta çocuklarım severler, sahipleri ile selamlaşırız.
1 i var ki köpek gezdirme işini sitenin bahçesinde yapmayı uygun görüyor...

sitede 10 blok var. bahçenin yarısı havuz ve basketbol sahası. bir kısmında çocuk parkı ve çardak var. geri kalan yeşil alan çimen ve ağaç ama öyle aman aman geniş bir alandan bahsetmiyorum. hani devasa sabah koşusuna çıkacağınız bir alan falan değil. oğlum 3.5 yaşında, bisiklet sürerken aynı yerde dönüp durmaktan şikayetçi diyeyim siz anlayın...

bu hanımefendi köpeğini bu alanda gezdirmeyi uygun görüyor... daha önce giriş katta oturanlar çok şikayetçi oldu çünkü köpek daireye dahil olan balkonlara doğru dışkılamış, ve orada öylece bırakılmış.
her gün birileri site görevlilerinden rica ediyor bu hanımefendinin köpeğinin dışkısı kaldırılsın diye..
bugün de köpek sitenin ortak kullanımı olan çardağa tuvaletini yaptı... hemen yanındaki çocuk parkının dibindeki çalılara da çişini yaptığına defalarca şahit oldum...
neyse, kadın bıraktı çardakta gidiyordu durdurdum. böyle olmaz, bir canlının sorumluluğunu alıyorsanız yerine getirin lütfen. çocukların temas edeceği yerde köpek dışkısı bırakamazsınız. hatta sizde ricam parkın etrafına da çişini yaptırmayın dedim.
sonuç,
saçım başım az kaldın yolunacaktı :)

şimdi sorum köpeği olanlara..
köpeklerinizi nerede gezdiriyorsunuz?
gezdirirken dışkısı için yanınıza poşet bulunduruyor musunuz?
ve köpeğin idrarının çocuğunuzla temas edeceğini bilmek sizi rahatsız eder mi?

ben köpeği evcil olarak beslemedim hiç.
yazlığımızda iki köpeğimiz hep var ama orası kırsal ve çiftlik şeklinde kendi arazimiz. evde köpek bakımını bilmiyorum. bu hayvanlar nerede gezdirilir ne yapar onu da bilmiyorum.
gerçekten şehirde köpek bakanlar nasıl yapıyorsunuz?
Valla hiç sitede yaşamadım nasıl olur bilmiyorum. Biz köpeğimizi mahallelerde gezdiriyoruz sokakta yani. Kakasını yapınca torbayla alıp çöpr atıyoruz. Çişini de kakasını da insanların evlerinin dibine yapmıyor tabi. Genelde aynı yere yapar. Burası insanlardan uzak gelip geçmediği yerler olur. Ayak altı yer olmaz yani

Ayrıca yoldan geçen birinin köpeğimlr gezerken laf söylemesine çok sinir oluyorum. Olumlu ya da olumsuz.. Millet çenesini kapalı tutsun ya. Şikayeti olan gerekli yerlere yapsın birebir muhatap olmasın

Bende köpek bakıyorum. Dışkısını temizlemesi lazım bayanın. Temizlemiyorsa hicbir şekilde haklıdır diyemem. Ama idrar konusunda köpekler yer işaretleme için içgüdüsel olarak her yere az da olsa idrarını bırakıyor. Dışarıda park yerleri,banklar vs. gibi yerlerde ister istemez çocuklar zaten temas ediyorlar.

benim çocuğum önemli miymiş de dünya bizim etrafımızda dönmüyormuş.
e buradan bu dışkıyı sizin yerinize başkası kaldırıyor. farkında mısınız? dedim. görevleriymiş. bunun için 400 lira aidat ödüyorum ben dedi :)

Bireysel bir çözüm bulunmaz kadına, yönetimin bir şeyler yapması lazım belli ki.

Yasalara göre eğer tapuda eklenmediyse yada site yönetimin ilk toplantısında karar defterine sitede hayvan beslemek yasaktır kararı yazılmadiysa mahkemeye de gitse eğer saldırgan değilse o kişiyi yada evcil hayvanı uzaklastiramiyorsunuz.ayrica eğer sitenizde sonradan eklenen krokide olmayan depo komurluk herhangi bir katta balkonu odaya katma odayı sonradan büyütme gb işlemler varsa eğer siz hayvan sahibini şikayet ederseniz artık hayvan sahipleride siteyi ve sizi o yönden vurup ceza aldırmaya başladı.Benimde terierim var ve evde besliyorum fakat benimki saatlerce de dışarıda kalsa kakasını çişini dısarıda yapmıyor illaki evde pedine(bebek alt açma örtüsüne) yapıyor oyle alıştırdim çünkü yazın çok sıcak kışın sel sağnak oluyor antalya'da gene de yanımda mutlaka poset taşırım.antalyada belediyeler bile artık her hafta sonu ormanlık alanlara köpek kulübesi şehir içlerine kedi evleri yapıp besleme yapıyorlar engel olanlara da para cezası kesiliyor ve pankartta asılıyor hayvan hakları ile ilgili.

Benimde evcil hayvanim oldugu halde dışkısını orta yerde bırakan toplamayanı insanları bende uyarıyorum hiç cekemiyorum.kendi dışkımı nasil ortada birakmiyorsam ona da aynı davranıyorum

Yok, olmaz öyle.
Ya akıl mantık var olur mu hiç site içinde.
Dışarı çıkarması lazım, yanında poşetini taşıyıp artıklarını da alması lazım ayrıca.
Köpek hele erkekse her yere ayak kaldırır bunun önlemi pek alınamaz. Site dışına çıkarması lazım ihtiyaç görmesi için.
Ben insanlara şaşırıyorum ya.

Ne munasebet ya ortada birakmak aidat veriyor diye? Her seyden once site yonetiminin buna karsi bir sey yapmasi lazim, o diskinin bitkilere bile zarari var. Ben hayvan dostu bir sitede yasiyorum, her apartmanin girisinde diski torbalari var kopekliler icin, sokakta da kopekler icin ozel cop kutusu. Sizin komsu gelip kopek kakasi biraka biraka gezmeye kalksa oyarlar herhalde.

X