Kredi çekmeli mi?

xxrockgirlsx

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2019
129
69
25
Herkese Merhaba hanımlar, direkt soruma geçeceğim. Erkek arkadaşım henüz mezun olmadı okulu bir sene uzadı fakat suanda okuduğu şehirde iş buldu ve çalışıyor. Belki eski konumdan hatırlayanlar çıkar erkek arkadaşım para konusunda sıkıntı çekiyordu çünkü ailesi pek destek olmuyordu ve maddi açıdan durumları da çok iyi değildi ve erkek arkadaşımında bir miktar borcu vardı. Neyse ki durumunu toparladı borcu falan yok çok şükür. Çalışmaya başladığı için kendini de geçindiriyor. Daha kendini yeni toparlamışken kredi çekip motor almak istediğinden bahsetti. Ve bu motoru kullanmak için değil de yatırım amaçlı almak istediğini söyledi (motor ehliyeti falan da yok zaten). Yılbaşından sonra faiz oranlarının çok artacağından o yüzden eğer kredi çekecekse bunu yılbaşından önce yapması gerektiğini söyledi. 70 bin falan çekecek zaten daha fazla bankada vermiyor. Almak istediği motor da 50-60 bin arasıymış. 70 Bin kredinin geri ödemesi de 140 bin tl gibi bir şey olacakmış. İşte 2 senede bitiririm dedi her ay beş bin falan ödicem dedi. Ben pek mantıklı bulmadım ama eğer bunu şimdi yapmazsa bir daha hiç yapamayacağını ya da daha zorlanacağını artık bir şeylere sahip olmak istediğini söyledi. Ailesiyle de konuştu tabi ki bu durumu. Olurda dara düşersem ödeyemezsem falan diye. Babası çok karşı çıkmamış ama yine de içim bu konuda rahat değil demiş. Bana danıştı. Yani daha 23 yaşındayız ikimizde yatırım borç harç kredi böyle şeylerden çok anlamıyoruz hayatı çok bilmiyoruz. Maalesef erkek arkadaşım çevresinde de ailesinde de bu konuda akıl danışabileceği güvendiği birileri yok. Benimde yok. O yüzden sizlere akıl danışmak istedim. Tabi ki kimse kimseye yatırım tavsiyesi veremez fakat yine de düşüncelerinizi merak ediyoruz bu konuda.

70 bin tl kredinin geri ödemesi nasıl 140 bin oluyor bir hata olmasın? Çok mantıklı bir yatırım değil. Motor kullanan biri olarak söylüyorum, motor bakım ister. Alıp kullanmadan yatırırsa motoru o motordan hayır gelmez. Düzenli bakımlarını yaptırıp masraf yapacak. Kredi 140 bin ödeyecek. O motor ne kadar kar alacak ki o krediyi çıkaracak. Maks 20-40 bin kar eder 2 senede oda. Bu kadar kredi ödemeye değmez.

Ben böyle yatırım görmedim motoru kullanmayacak mı illa ehliyet olmadan dayanamaz ona biner sonra da bir güzel ceza yer saçma buldum 2 yıl borç öde püfff 70 e 140 bu kadar da olmuyor ama onu da anlamadım saçma buldum başka yatırım aracı bulsun piyasa düştü düştü milletin elinde araba motor hepsi kaldı alıp kar etme zamanı 1 yıl önceydi cebinde parası dursun başka bir şeye yatırım yapsın kenarda parası olsa tmm motoru hemen alsın illa karı olur dicem ama kredi ile olmaz bu iş

Kaş yapim derken göz çıkarmak bu olsa gerek, çok mantıksız bir yatırım.

Bence elde tutulur bir yani yok. Motorlardan anladigi yok. Elinde para yok, yatirimi krediyle yapmak istiyor, ama simdiden "dara düsersem gibi düsünceleri var". Yani ben onaylamazdim

Herkese Merhaba hanımlar, direkt soruma geçeceğim. Erkek arkadaşım henüz mezun olmadı okulu bir sene uzadı fakat suanda okuduğu şehirde iş buldu ve çalışıyor. Belki eski konumdan hatırlayanlar çıkar erkek arkadaşım para konusunda sıkıntı çekiyordu çünkü ailesi pek destek olmuyordu ve maddi açıdan durumları da çok iyi değildi ve erkek arkadaşımında bir miktar borcu vardı. Neyse ki durumunu toparladı borcu falan yok çok şükür. Çalışmaya başladığı için kendini de geçindiriyor. Daha kendini yeni toparlamışken kredi çekip motor almak istediğinden bahsetti. Ve bu motoru kullanmak için değil de yatırım amaçlı almak istediğini söyledi (motor ehliyeti falan da yok zaten). Yılbaşından sonra faiz oranlarının çok artacağından o yüzden eğer kredi çekecekse bunu yılbaşından önce yapması gerektiğini söyledi. 70 bin falan çekecek zaten daha fazla bankada vermiyor. Almak istediği motor da 50-60 bin arasıymış. 70 Bin kredinin geri ödemesi de 140 bin tl gibi bir şey olacakmış. İşte 2 senede bitiririm dedi her ay beş bin falan ödicem dedi. Ben pek mantıklı bulmadım ama eğer bunu şimdi yapmazsa bir daha hiç yapamayacağını ya da daha zorlanacağını artık bir şeylere sahip olmak istediğini söyledi. Ailesiyle de konuştu tabi ki bu durumu. Olurda dara düşersem ödeyemezsem falan diye. Babası çok karşı çıkmamış ama yine de içim bu konuda rahat değil demiş. Bana danıştı. Yani daha 23 yaşındayız ikimizde yatırım borç harç kredi böyle şeylerden çok anlamıyoruz hayatı çok bilmiyoruz. Maalesef erkek arkadaşım çevresinde de ailesinde de bu konuda akıl danışabileceği güvendiği birileri yok. Benimde yok. O yüzden sizlere akıl danışmak istedim. Tabi ki kimse kimseye yatırım tavsiyesi veremez fakat yine de düşüncelerinizi merak ediyoruz bu konuda.

Ben olsam"Hadi lan ordan" dememek için kendimi zor tutardım.😄

23 yaşında yatırımlık motor almaz kimse gider o parayı dikkatlice fonşara ve hisselere yatırır. Yeni nesil çok fena.

Al bak aşağıya link atıyorum 70 binlik krediyi 24 aya ödersen bile masrafı 140 bin olmaz. Yatırımlık kredi 6 aylık alınır vadesi masrafı az olur kar ettirsin diye. Sen bu çocuğun yalanlarına inanma lütfen.

Sıfır alırsa yatırım olur, 2nci el de kâr etmez ama kredi de haklı askeri ücret articağı zaman hatta şu kadar olabilir haberleri bile çıkmadan önce çekilip hemen alinmasi iyi olur. Askeri ücret arttiği gibi herşeye zam geliyor. Araç fiyatlarıda vergiler düşmediği sürece çok düşmez. Zaten çalışıyormuş bi yandan okuyor. Bu kadar çabaya hiç birşeye sahip olamamak bir erkek için zor bence. İstediğini yapsın. Ne yapar ne eder öder bence. Eşim korono zamanı işsiz kaldı gidip köprüde çalıştı. Kuzenimin yüzü alerji oldu garsondu gitti inşaatta çalıştı borç ödemek için. Sıkışınca herşey yapılıyor. Ödeyemicek gibi olursa askeriyi ödeyip hafta sonları badana boyaya gidebilir. Parke duvarkağıdı falan döşemeye. Günü birlik işler için de sahibindenden yada armuttan ilan verebilir. Siz güvenirseniz o da kendine güvenir.

Bide faiz en fazla %3,90 falandır öyle iki katına çıkmaz 100.000 falan olur. Garantinin faizi yüksek mesela geçen ay faizi 3,89 du şuan 4,03 olmuş yani yavaş yavaş artıyor.

Asgari ücret alsa şu an 12 bin civarı sanırım.
Anladığım kadarıyla ailesiyle yaşıyor, bir de çalışıyor gündüz çok harcaması olmaz her ay 5000 bankaya atsa 1 sene sonra 60.000 oluyor temiz borçsuz. Yani 2 katını ödemek mantıksız geldi bana

X