KV VE GÖRÜMCE SÜREKLİ ÇATKAPI GELİYOR

bilirbilmezbirkimse

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2023
89
85
28
Herkese selamlar, iyi geceler.
Birkaç gündür kafamı kurcalayan bir konu var. Akıl danışmak istiyorum.

Hemen hemen 40 günlük bir bebeğim var ve bu 40 günün ilk yarısında hiçbir yere çıkmadım. 20.günden sonra ise yavaş yavaş eski yaşantıma dönmeye başladım.

Öncelikle belirtmek isterim ki bahsedeceğim durum hamilelikte ve hamilelikten önce yoktu, doğumdan sonra başladı.

KV ve görümcem, eve çat kapı gelmeye başladı, ilk başta zaten evdeyim ve evde dağınık bir yer varsa da zaten bana yardımcı olmak için geldiklerinden hiç rahatsız olmadım. Hatta mutlu bile oldum.(İlk hafta)

Ama daha sonraki haftalarda da bu durum devam etti, mesela ya hiç aramıyorlardı ya da gelirken ' Biz markete girdik, oraya geliyoruz bir şey lazım mı?' diye arayıp on beş dakika sonra geliyorlardı. Sadece bir kere birkaç saat önce arayıp 'Biz oraya geliyoruz, zaten evdesin biliyoruz ama haber vermek istedik' diye söylediler.

Birkaç kere annemlerin olduğu zamana denk geldiler, üst üste geldi. Şimdi burada konu şu annemlerle aynı anda evde olmaları problem değil kesinlikle biri benim annemse biri de eşimin annesi, bu zaten bir problem olamaz.

Ama lohusalıkta insan en çok annesine ihtiyaç duyar ve baş başa vakit geçirmek ister, annem de o yüzden gelmişti zaten. E zaten dışarı çıkamıyorsun belli bir süre, tamamen sana bağımlı bir canlıya alışıyorsun, zor bir süreç zaten. Herkes en yakınıyla baş başa vakit geçirmeyi hak eder diye düşünüyorum. Hem annem evde olduğumu bilse ve mesela pazartesi günü cuma için sözleşmiş olsak bile perşembe günü muhakkak ya beni arar ya da mesaj atar. Planı teğet eder ve müsaitlik durumumu muhakkak tekrar sorar, ben tek başıma yaşamıyorum çünkü burada. Gündüz eşim işte de olsa burası onun da evi sonuçta.

Bir iki defa da evli kardeşim olduğunda bu oldu, o da yine aynı şekilde önceden planla gelir. Ya da aynı gün gelmek istiyorsa da sabahtan arayıp müsait olup olmadığımı teğet eder mutlaka. Kardeşimle olan durum da yine aynı şekilde, baş başa vakit geçirmek istiyorum onunlayken de.

Dışarıya çıkmaya başladıktan sonra üst üste gelmesin diye annemlerle plan yaptığım zaman onları da arayıp 'Anne c.tesi günü bize gelseniz ne iyi olur' diyerek onlarla da bir gün belirleyerek halletmeye çalıştım. Ama bu da biraz yorucu oluyor çünkü bunu karşının düşünmesi lazım. :) Ya da ben ayarlamadan önce çıkıp geliyorlar.

Ve bunu da kibarca şu şekilde ifade ettim ' Anne artık dışarıya çıkmaya başladım ya, başka planlarım olabiliyor, akrabalarımla ya da arkadaşlarımla görüşüyorum bazen dışarıda bazen evde. Gelirken haber ederseniz bundan sonra sıkıntı olmasın, ben evde olmazsam.' diye.

Ama etkisi olmadı sanırım ya da yeterince açık mı ifade edemedim, bilmiyorum dün yine gelecekmişti, eşim tesadüf eseri arayınca öğrenmiş öğlen bir gibi başka bir durumdan dolayı sonra gelmedi. Ama yine gelmeyi düşünse dahi benim haberim yok. Gelseydi de on beş dakika önceden haber ederdi eminim.

Ve asla müsait değildim, hastaydım, eşimle adamda geçen bir konudan dolayı kendimi aşırı kötü hissediyordum, evim çok dağınıktı. Dağınıklığı vs. sıkıntı etmezler ama ben kendim çok rahatsız olurum.

Ne yapmalıyım, bu sorunu nasıl çözmeliyim kalp kırmadan? Açıkça söyledim anlaşılmadı çünkü.

Not: Ayrıca dün kardeşim de bana moral vermek için gelmek istedi sabahtan müsaitf misin diye sordu, ona da durumu izah edip başka zamana attım.

Zor bir durum. Direkt kvdene görüncene gelmeyin artık desen, hem kocan hem onlar tarafından hoş gorulmeyeceksin.

Aslında güzel bir dille soylemissin. Onlar anlamak istememiş.

Bende çat kapı olayını hiç sevmem. Bu durumları yaşamadım hiç. Size şunu yapın diyemem. Belki kocanız yardımcı olabilir. Tabii tepkisi nedir onu da bilemem.

Herşeyi yapmışsın söylemişsin inatla anlamak istemiyorlar sanırım heleki lohusa dönemi benim kv geldi hep veee ben de asla rahat edemedim seni gayet anlıyorum .
Haber verseler ağızları aşınmaz ama bazıları böyle 🤦🏼‍♀️

Benim kv de 10-15 dk sonra size geliyorum diyo bazen ve çok titizdir ve dağınık görse laf eder kesin arkamdan. O sıra evi nasıl toplıcam temizlicem elim ayağıma dolaşıyor.
Eşimle bilerek bi kaç kere bizde ona habersiz çat kapı gittik. Eşime haber ver demiş gelmeden 1 gün önce😂
Eşimde sen de bize gelmeden önce haber ver ozman demiş😂😂
Biz böyle çözümünü bulduk. İstersen bunu bi kaç kere sende uygula başına gelince dank eder belki

Bunu hiç sorun etmezler çünkü kendilerinin yaşam şekli böyle :) şöyle yapsam abartı mı olur sizce, şimdi bu hafta gelmediler bugün kesin gelirler ve bu benim tahminim, önceden haberim yok yine kesinlikle. Acaba gündüz eşimi arayıp sabah, bir arkadaşım geliyor ben avmye gideceğim haberin olsun deyip evden çıksam öğlen saatlerine yakın. Onlar arayınca da 'aa keşke önceden haber etseydiniz, başka güne ayarlardım. Arkadaşım geldi ben dışarıdayım, daha yeni buluştuk ya, eve de geçsem olmaz çok ayıp olur kız benim için geldi ta nerden geldi ' falan desem. Düşünürler mi acaba geldik kapıda kaldık, önceden haberi olsaydı gitmezdi diye.

Zor bir durum. Direkt kvdene görüncene gelmeyin artık desen, hem kocan hem onlar tarafından hoş gorulmeyeceksin.

Bende çat kapı olayını hiç sevmem. Bu durumları yaşamadım hiç. Size şunu yapın diyemem. Belki kocanız yardımcı olabilir. Tabii tepkisi nedir onu da bilemem.
Gelmeyin demem gelmelerinden yana sıkıntım yok ama biz de ayrı bir eviz artık bunu kabul edip önceden haber ederek gelmelerini istiyorum, ben de planımı programımı ona göre yaparım. Hadi annemlerle üst üste geldiler yine bu çok abes bir durum değil ama çok yakın bir arkadaşınızın geldiğini düşünün, konuşacağınız şeyler var, o belki sizinle dertleşecek, üstüne kvgil gelince ayıp olmaz mı, ne alaka demez mi :))

Hemen hemen 40 günlük bir bebeğim var ve bu 40 günün ilk yarısında hiçbir yere çıkmadım. 20.günden sonra ise yavaş yavaş eski yaşantıma dönmeye başladım.

Öncelikle belirtmek isterim ki bahsedeceğim durum hamilelikte ve hamilelikten önce yoktu, doğumdan sonra başladı.

KV ve görümcem, eve çat kapı gelmeye başladı, ilk başta zaten evdeyim ve evde dağınık bir yer varsa da zaten bana yardımcı olmak için geldiklerinden hiç rahatsız olmadım. Hatta mutlu bile oldum.(İlk hafta)

Ama daha sonraki haftalarda da bu durum devam etti, mesela ya hiç aramıyorlardı ya da gelirken ' Biz markete girdik, oraya geliyoruz bir şey lazım mı?' diye arayıp on beş dakika sonra geliyorlardı. Sadece bir kere birkaç saat önce arayıp 'Biz oraya geliyoruz, zaten evdesin biliyoruz ama haber vermek istedik' diye söylediler.

Birkaç kere annemlerin olduğu zamana denk geldiler, üst üste geldi. Şimdi burada konu şu annemlerle aynı anda evde olmaları problem değil kesinlikle biri benim annemse biri de eşimin annesi, bu zaten bir problem olamaz.

Ama lohusalıkta insan en çok annesine ihtiyaç duyar ve baş başa vakit geçirmek ister, annem de o yüzden gelmişti zaten. E zaten dışarı çıkamıyorsun belli bir süre, tamamen sana bağımlı bir canlıya alışıyorsun, zor bir süreç zaten. Herkes en yakınıyla baş başa vakit geçirmeyi hak eder diye düşünüyorum. Hem annem evde olduğumu bilse ve mesela pazartesi günü cuma için sözleşmiş olsak bile perşembe günü muhakkak ya beni arar ya da mesaj atar. Planı teğet eder ve müsaitlik durumumu muhakkak tekrar sorar, ben tek başıma yaşamıyorum çünkü burada. Gündüz eşim işte de olsa burası onun da evi sonuçta.

Bir iki defa da evli kardeşim olduğunda bu oldu, o da yine aynı şekilde önceden planla gelir. Ya da aynı gün gelmek istiyorsa da sabahtan arayıp müsait olup olmadığımı teğet eder mutlaka. Kardeşimle olan durum da yine aynı şekilde, baş başa vakit geçirmek istiyorum onunlayken de.

Dışarıya çıkmaya başladıktan sonra üst üste gelmesin diye annemlerle plan yaptığım zaman onları da arayıp 'Anne c.tesi günü bize gelseniz ne iyi olur' diyerek onlarla da bir gün belirleyerek halletmeye çalıştım. Ama bu da biraz yorucu oluyor çünkü bunu karşının düşünmesi lazım. :) Ya da ben ayarlamadan önce çıkıp geliyorlar.

Ve bunu da kibarca şu şekilde ifade ettim ' Anne artık dışarıya çıkmaya başladım ya, başka planlarım olabiliyor, akrabalarımla ya da arkadaşlarımla görüşüyorum bazen dışarıda bazen evde. Gelirken haber ederseniz bundan sonra sıkıntı olmasın, ben evde olmazsam.' diye.

Ama etkisi olmadı sanırım ya da yeterince açık mı ifade edemedim, bilmiyorum dün yine gelecekmişti, eşim tesadüf eseri arayınca öğrenmiş öğlen bir gibi başka bir durumdan dolayı sonra gelmedi. Ama yine gelmeyi düşünse dahi benim haberim yok. Gelseydi de on beş dakika önceden haber ederdi eminim.

Ve asla müsait değildim, hastaydım, eşimle adamda geçen bir konudan dolayı kendimi aşırı kötü hissediyordum, evim çok dağınıktı. Dağınıklığı vs. sıkıntı etmezler ama ben kendim çok rahatsız olurum.

Ne yapmalıyım, bu sorunu nasıl çözmeliyim kalp kırmadan? Açıkça söyledim anlaşılmadı çünkü.

Not: Ayrıca dün kardeşim de bana moral vermek için gelmek istedi sabahtan müsaitf misin diye sordu, ona da durumu izah edip başka zamana attım.
Şimdi bebek çok küçük diye heves ediyorlardır. Bir kaç hafta sonra kesilir ayakları. Sonra da siz keşke gelseler ilgilenseler de ben biraz dinlensem dersiniz :) geçici bir süredir yani eminim bu çok sıkmayın canınızı

Bebekten önceki hayatınızda böyle yapmamışlar, e geldiklerinde ortalığı toplamaya yardımcı oluyorlar, size laf sokmuyorlar vs.15 dk gibi önceden haber vermelerinde sıkıntı yok o zaman. Üstünüze düzgün birşeyler giymek için yeterli süre :)
Artık telefonlarla uzun uzadıya konuşma imkânı da var, annemle aynı ana denk geliyor sohbet edemiyoruz bahane gibi. Sık sık gelmelerini istemiyorsunuz ama bebekten dolayı mümkün değil gibi.
Bu arada bebeğinize Maaşallah demeden geçmeyeceğim uslu demek ki. Zira yaramaz olsaydı kaynananızın yollarını gözlerdiniz lavabo ihtiyacına çıkabilmek için :KK48: Sağlıkla büyütün.

Bebekten önceki hayatınızda böyle yapmamışlar, e geldiklerinde ortalığı toplamaya yardımcı oluyorlar, size laf sokmuyorlar vs.15 dk gibi önceden haber vermelerinde sıkıntı yok o zaman. Üstünüze düzgün birşeyler giymek için yeterli süre :)
Artık telefonlarla uzun uzadıya konuşma imkânı da var, annemle aynı ana denk geliyor sohbet edemiyoruz bahane gibi. Sık sık gelmelerini istemiyorsunuz ama bebekten dolayı mümkün değil gibi.
Bu arada bebeğinize Maaşallah demeden geçmeyeceğim uslu demek ki. Zira yaramaz olsaydı kaynananızın yollarını gözlerdiniz lavabo ihtiyacına çıkabilmek için :KK48: Sağlıkla büyütün.
İşte onlar olmuyor ama ben oluyorum, annemlerdem gördüğümü onlardan da bekliyorum. Bebeğim genel olarak uslu ama son bir haftadır akşamları çok huysuzlanıyor, gaz problemi vardı onu hallettik ama huy edindi sanırım. Sakinleşmek ve uyumak için emmek istiyor ama memeye gelince çığlığı basıyor, 3 saat bu böyle devam ediyor. Bu konuda da öneriniz varsa duymak isterim :)

Benim kv de lohusayken geldiginde odanin kapısıni çat diye açardı lohusayım sevisemiyoruz ya ne görebilirim gibisinden.Eşim dedi en son anne kapı caldığını duymadım diye o da lohusa lohusa karına yaklasacak halin yok ya demişti sanki sadece sevişmek özel üst degiştirmek yatmak dinlenmek değil.Çat kapi gelmek saygısızlık resmen bence evde olsanız da acmayin ararlarsa yarım saat sonra dönüp dısarıdayım haberim olsaydi keske diyin

O kadar haklısın ki, benim gaz sorunum vardı mesela kv yanında nasıl yapayım. Allah'tan eşim söylemişti ilk 2 hafta sadece kendi annem vardı başka kimse gelmedi evimize. Ben zaten normalde b*kuyla kavga eden biriyim lohusalıkda zor geçiyor bende barut gibi oluyorum nedense. Eşimle de her lohusalıkta mutlaka bir tartışma durumumuza olur 🤔Siz kaç defa demişsiniz bi gazeteye ilan vermediğiniz kalmış. Eşiniz mi devreye girse acaba ya da kapıda kalsalar bir kaç defa o zaman anlarlar belki .

Teğet değil teyit. Çok çabuk adapte olmuşsunuz hayata, kırkı çıkmadan arkadaş akraba buluşmaları yapabiliyorsunuz. Gündeminizde avm gezmeleri de oluyor. Bu konuda size bir 🧿 bırakıyorum. Ben üç aydır kendime gelemedim. 🥹

Daha önce yapmıyorlarmış, yeni bebek hevesiyle başlamışlar çat kapı gelmeye. Kırıp dökmeden halletmek lazım ilk etapta. Ama önünü de almazsanız torun görme sevdasına bu hep böyle olacak belli ki. Bu insanlarda işe yarayacağını sanmıyorum ama siz o avm planını yapın yine de. Ben her zaman derim, lohusa depresyonu diye bir şey olmazdı, eş ailesi olmasaydı ajsjjsks Allah sabır versin.

Bence sınırınızı çizin. Mesela aradıgında dışarıdaydım diyin ki yalan olmasın diye çıkın dışarıya her gün. Dışarıdayım 1 2 gin önceden arayın geleceginiz zaman diyin. Çünkü fazla rahat davranmışsınız bi sınır yok birşey yok çat diye geliyorlar. Çok rahatsız edici bence

Geleceklerini tahmin ettiğiniz günler hava almaya çıkın :) aradıklarında da hemen açmayın ki dönmenizi bekleyemesinler. 1 saat sonra falan dönüş yapın arkadaşlarınızla olduğunuzu söyleyin. Keşke haber verseydiniz boşuna yorulmazdiniz deyin. 1-2 kere bunu yaşadıklarında sizi düşünmeseler bile kendilerini zahmete sokmamak adına haber vermeye mecbur kalırlar 😁

Kapıyı açmayacaksın
Telefonuna çıkmayacaksın
Ertesi gün dönüş yapacaksın
Anne üstüste aramışsınız uyuyordum allahtan telimin sesi kıısktı diye lafı sokacaksın
Kapıya da gelirse asla açma, bir kaç kere üstüste yap bunu, her birinde bir bahane tut, birinde duştaydım birinde uyuyordum dersin, kapıdan dönsünler gerekirse.
En sevmediğim tip, asls da müsaade etmem çat kapı.

Bence bişey yapmana gerek yok eşin güzelce izah etsin açık bir dille anne artık ihtiyacı yok baya toparlandı kendine göre planı olabiliyor siz gelmeden arayın desin

Baslarda işine geldigi icin memnun olup kabul ettigin icin sonrasinda bunu sürdürmekte bir sakinca gormemisler. İşte bu yuzden tirnagimiz varsa başımızı kaşıcaz ama sınırlarımızı cignetmicez. Ev toplanmasaydi, sana yardim etmeselerdi, ama orayi da kendi evleri gib8 rahat girjp cikabilecekleri bir yer olarak gormeselerdi. Benim hayat mottom bu ya. Ev batsin bitsin onemli degil, ama kimseden yardim istemem, kimse evimi benimseyip sahiplenmesin diye. Şu aşamadan sonra kalp kirmamak diye bir sey yok. Acik açık soyleyeceksin. Kırılırlarsa da kirilacaklar.

Bugün de aynısı başıma geldi ve banyoda kişisel temizlik yapıyordum, alel acele çıkmak zorunda kaldım. Anne keşke önceden haber etseydin kuzenimle dışarı çıkacaktık dedim arayım da pazartesi çıkalım bari dedim. Yok yok ben uğradım şöyle bir gideceğim zaten dedi ama anladığını yine sanmıyorum. Eve başka biri gelse de gelsin sorun yok ben yabancı değilim modunda.

Baslarda işine geldigi icin memnun olup kabul ettigin icin sonrasinda bunu sürdürmekte bir sakinca gormemisler. İşte bu yuzden tirnagimiz varsa başımızı kaşıcaz ama sınırlarımızı cignetmicez. Ev toplanmasaydi, sana yardim etmeselerdi, ama orayi da kendi evleri gib8 rahat girjp cikabilecekleri bir yer olarak gormeselerdi. Benim hayat mottom bu ya. Ev batsin bitsin onemli degil, ama kimseden yardim istemem, kimse evimi benimseyip sahiplenmesin diye. Şu aşamadan sonra kalp kirmamak diye bir sey yok. Acik açık soyleyeceksin. Kırılırlarsa da kirilacaklar.
Ay malesef dediğiniz gibi, başlarda da işime gelmek değil de hani bebek heyecanı herkes seviyor falan biraz onun rüzgarıyla ses etmedim ama sınırı ta evlendiğim zaman çizmeliydim sanırım. Açık açık da söylüyorum bugün çıkageldi mesela 15 dakika önceden de aramadı. Haber etseydin kuzenimle dışarı çıkacaktık dedim. Olsun çıkarsınız yine ben uğradım sadece dedi. Ama yine anlamadı.

Bence bişey yapmana gerek yok eşin güzelce izah etsin açık bir dille anne artık ihtiyacı yok baya toparlandı kendine göre planı olabiliyor siz gelmeden arayın desin
Anlattım ama devamını getiremedim az önce artık en müsait zamanda açık açık diyeceğim

X