Mastürbasyon yapan çocuğa nasıl davranmalıyız?

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
Okul öncesi çocukların cinsel organlarına dokunmaları ve bundan zevk aldıklarını belirtmeleri sık görülen bir durumdur. Küçük, masum çocukların bu davranışları karşısında ne yapacaklarını bilemeyen anne-babalar çoğunlukla yasaklamaya veya engel olmaya çalışır ya da telaşla bir uzmana koşmayı düşünürler.

Çocuklar neden cinsel organları ile oynarlar? Bu durumun sakıncaları var mıdır? Anne-baba olarak nasıl davranmanız gerekir?

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan okul öncesi çocukların cinsel merakları ve masturbasyon yapmaları konusunda bilgiler verdi.

Çocuklar neden mastürbasyon yapar?
Çocukların bedenleri konusunda doğal bir meraka sahip olduklarını ve tıpkı parmaklarını ya da ayaklarını keşfettikleri gibi cinsel organlarını da keşfederler. Küçük çocukların çoğunlukla bezleri değiştirilirken ve banyo yapmak için soyunduklarında cinsel organlarına dokunurlar, cinsel organlarına dokurken de genellikle haz duyarlar ve bu hazzı yeniden duymak ya da kendi kendini rahatlatmak amacıyla cinsel organlarına dokunmaya (mastürbasyon) devam edebilirler.

Okul öncesi dönemde arada sırada mastürbasyon yapmaları oldukça yaygın görülen bir durumdur ve bu normal cinsel gelişimin bir parçasıdır. Kendi kendini uyarmanın çocuğun illa da cinsel tacize uğramış olduğu ya da ileride önüne gelenle cinsel ilişki kuracağı anlamına gelmez. Küçük çocuklar genellikle sıkıldıklarında veya yorgun olduklarında mastürbasyon yaparlar.

Anne-babalar nasıl davranmalı?
Okul öncesi çocuğunuz uyku öncesinde cinsel organlarına dokunursa bu davranışı görmezden gelin. Ancak başka zamanlarda sırf can sıkıntısından bunu yaptığında başka faaliyetler sunarak dikkatini dağıtın.

Çocukların 3-4 yaşında önce edep kavramlarının olmadığını, dolayısıyla herkesin önünde cinsel organlarına dokunmayı utanacak bir şey olarak göremeyeceklerini unutmamalısınız.

Ancak başka insanların önünde mastürbasyon yapması anne-baba ya da çocuğa bakan diğer kişiler açısından utandırıcı olacağından, bu davranışına sınır koyulması doğru olacaktır.

Çocuğunuz başkalarının yanında mastürbasyon yapmaya başlarsa ona başka insanların önünde bunu yapmanın doğru olmadığını hatırlatın. Çocuğun bakımından sorumlu olan herkes de aynı uygulamayı tutarlı bir şekilde sürdürmelidir.

Ne zaman uzman yardımı almanız gerekir?
Çocuğunuz takıntı ölçüsünde mastürbasyon yapıyorsa veya bu davranışı normal faaliyetlerini yapmasını engellemeye başladıysa konuyu bir çocuk ruh sağlığı hekimi ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Sonuç olarak
Yukarıda belirtilen ve uzman yardımını gerektiren boyuta varması haricinde; çocuğun mastürbasyon yapması sizi ne kadar tedirgin etse de, büyük bir olay haline getirmeniz gereksizdir.

Başkalarının önünde yapmaması gerektiğini kesin, net ve tutarlı bir şekilde anlatın.

Can sıkıntısını gidermek için mastürbasyon yaptığında dikkatini dağıtmasını sağlayacak faaliyetlere yönlendirin.

Ancak, özel ortamlarda zaman zaman kendi cinselliğini keşfetmesinin gelişiminin normal bir parçası olduğunu unutmayın.

1buket arkadaşım;
konunu daha yeni okudum benden önce mutlaka okuyan çok olmuştur ama cevap vermeye cesaret edememiş olabilrler hala böyle şeylerin paylaşımı çekimserlik yaratıyor insanlarda.
teşekkürler

ben bu konuyu evlenmeden önce tv.de izlemiştim tabi bende garipsemiştim daha öncesinde kardeşimde tanık olmuştum daha 2 yaşındaydı tabi bende küçüktüm ve hemen anneme söylemiştim tabi ozamanın düşüncesiyle annemde kardeşimin üstüne gitmişti azarlamıştı daha sonra ergenlik çağımda bu bilgileri öğrendiğimde çok pişman oldum üzüldüm ozamanki aklımla güya iyi birşey yapıyordum.

şimdi 2,5-3 yaşında bir oğlum var birkaç kere şahit oldum bikeresinde görmezden geldim bikere ne yaptığını görmemeiş gibi yanıma çağırdım birşey isticekmiş gibi son seferde konuştum sakın başka insanların yanında yapmamasını söledim birkaç şey daha ve daha sonra hiç şahit olmadım.

anneler sakın böyle bir durumda çocuklarınızın üstüne gitmeyin bu normal bir süreç olduğu gibi buna yanlış tepki vermek çocuk üzerinde olumsuz etkiler verir.

belli yaşlarda cinselliğini keşfeder çocuklar,
anne babanın vereceği tepkiler çok ama çok önemlidir,
anormal bir durum yokmuş gibi dikkatini başka
yöne çekmeliyiz,gözetim altında olduğu zaman,zaten
kısa süre sonra atlatıyor bu durumu...
gayet normal olan bu davranışı,lütfen dünya meselesi haline getirmeyelim,
önemli olan iletişimi koparmamak...
sevgiler...

gerçekten çok faydalı bi konu olduğunu düşünüyorum.her çocuğun kendini keşfetmek adına yapabileceği doğal bir süreç bencede.asla bu konu için çocuklar utandırılmamalı.

benim kızım 4 yaşında önceleri boncuğu pişti kaşıyor sandım yüüzü koyun yatmış kaşıyor gibi..Sonra sıcak suyla yıkadım merhem sürdüm bişry yoktu zaten ama ihtimal vermedim ...DAHA sonraları sıklaştırdı...Ne yapıyorusn dedim kaşınıyor dedi yine merhem sürelimd edim yooook diye bağırdı gerçekle yüzyüze gelmiştim öyle yapamıyorum dedi...Ne oluyor öyle yapınca dedim hoşuma gidiyor diye yanıtladı...Bzen kreşten gelince odamda boya yapıyorum sakın gelmeyin der giderim bakarım aynı vaziyettee...Bir kere babasının yanında yaptıı babası tapar kızına gıcık olduu sinirlendii..A man dedim sakın kızma bağırma hemen yap boz oyuncak geitrdim dikkatını dağıtalımm dedim oynadı oynadı sonra tekrar yapmaya başladı ..Ençok kreşte ve anneannesinde yapacak diye korkuyorum Söylüyorum sakın oralarda yapma e mii kızım diyorum tamam anne diyor ama çaresizim çokda tepki verirsek taa vajınusmus a kadar gider diye kokuyorum va kararsızım..:kedi: :bbo: kafamçokkarıştı

Bu konuyu bizde okulda ayrıntılı olarak işledik .. çocugun üstüne gidilmemeli .. normal süreç olarak düşünülmeli .. sonuçta bu bir ihtiyaç olabiliyor fakat bazı çocuklar bunu alışkanlıga döndürebiliyor o zaman yardım destek alınmalıdır .. bu şekilde cocuk yakalandıgında kesinlikle azarlanmamalıdır veya aa ne yapıyorsun sen çok ayıp denmemelidir .. daha sonraki yıllarda vajinusmusu bunlar tetikliyor .. aksine o anda çocugun dikkati başka yöne çekilmelidir ..

o anda dikkati başka yöne çekilmiyor maalesef. benim anne bırakk diye bağırıyor. ben de kucağıma alıp engel olmaya çalışıyorum. daha 22 aylık

Yazdiklarina katiliyorum. Ilaveten: Bunu gorurseniz ona hemen tuvalete gitmesini soyleyin. Cis istegi tetikler bu durumu.

benim arkadaşımın 4 yaşındaki kızıda sürekli yapıyormuş ama kendine dokunmadan. kendini sıkıyor sıkıyor ter içinde kalıp sonra birden rahatlıyormuş.tv deki öpüşme sevişme sahnelerinide deli gibi izliyormuş.benimde 4 yaşında bi kızım var hiç şahit olmadım böyle birşeye umarımda hiç olmam.çok üzülürüm.böyle şeyler için çok küçük.ne yaptığının,neden zevk aldığının bile farkında olmazken yaptıklarının ayıp,utanç verici olması düşüncesinin ağırlığını taşıyamayacak kadar küçükler.vereceği tepkiyi bilememek de anne baba için zor.
umarım hepimizin evlatları herşeyi zamanı gelince yaşar.

Biz eşimle bebek çok istiyoruz ve ben daha şimdiden bu gibi konularda ne yapmam gerekli iyi yetiştirebilir miyim diye endişeye düştüm. bilmiyorumkismile :çok üzgünüm:

cidden zor bir durum
çoçuğum yok ama bir tanıdığımızın kızıda yapıyormuş
kadıncagız üzülüyor ama neyapacagını bilmiyor
unutur diye umur ediyor.inş. unutur.

Acaba öyle yaparsan şeyin yara olur acır gibisinden çocuğu korkutmak yanlışmıdır :çok üzgünüm:

benim kızımda altını alırken genelde eliyle cinsel organını keşfediyor.annecim bak krem sürecem daha silmedim elin kirlenir eeee olur diyorum.hemen şarkı söyleyip oyun oynatıyorum o zaten istem dışı elini çekmiş oluyor.
dikkatini dağıtmaya çalışıyorum.tabi daha 18 aylık sonrası nasıl olur bilemem.

dogrusu once benimicin zorlugunu konusmak istiyorum cocugumu o vaziyette gormek beni yetersiz hissettirdi ayrica cok uzuldum ve hemen ne yapabilecegimi arastirmaya basladim ve gordumki bu fiziksel gelisimin yani sira psikolojik bir sikintinin belirtiside olabiliyormus ki benim oglum bunu sadece 3gun usteledi ve o gunlerde esimle biz gecici ve basit bi darginlik gecirmistik ANLADIMKI COCUGUM BIZIM ona aksettirdigimiz mutsuzlugu o sekilde tatmin etmeye calismisti
NE YAPMALIYA GELINCE ben sunlari yaptim
once neden yaptigini sordum aciyormu kasiniyormu cisinmi geliyor sadece farkinda oldugumu anlasin diye FARKINDALIGI HISSETTIRME
sonra eger yapmak istiyorsan yaptiktan sonra ellerini yikayalim mikrop kapabilirsin dedim KOSULLU OZGURLUK TANIMA
sonra her ortadan kayboldugunda hemen yanima cagirip hadi annecim oyun oynayalim OYALAMA ILGISINI DAGITMA
ayrica bu surecte kizsa babanin erkekse annenin yakinligi cok onemli sik sik ona sarildim optum ve bana yaklasmasina daha cok ortam sagladim SEVGILI OYUNU OYNAMA
EGER COCUGUNUZUN ONU DUSUNECEK VAKTI MUTSUZLUGU BOSLUGU OLMAZSA BUNU YAPMIYOR OGLUMUN KI BU ISLEMLERDEN SONRA SADECE 2GUN DEVAM ETTI SU ANDA ARTIK HIC YAPMIYOR

ne zaman baslıyormasturbasyona benım kızımda bacakalırnı birlestıryor sıkıyor kendını daha 8 aylık erkendegılmı

valla bayanlar çocuklarda çok sık görülen bir davranış bu özellikle 4-5-6 yaşlarda cinsel organlarını keşfetmekle ortaya çıkıyor. Ama dikkatini ona kızmadan başka bir yere çekmek gerekiyor. Yoksa takıntı oluyor çocukta benim çok öğrencim vardı hepsinin bu davranışlarını söndürdük kimini sadece dikkatini dağıtarak bunun normal birşey olduğunu fakat herkesin gözü önünde yapılmaması gerektiğini anlatarak vazgeçirdik, kimi daha ciddi boyuttaydı psikolojik danışman sayesinde geçirdik. Önemli olan normal birşey olduğunu bilip, çocuğa kötü davranmamak..

benim oğlum 8 ay civarından beri yapıyor:KK43: kendini sıkıyor ve aşırı terliyor.gözlemlerime göre genelde uykusu geldiğinde ve boşta canı sıkıldığında yapıyor.1 yaşında sayılır artık ama hala yapıyor.bende dikkatini başka şeylere çekmeye çalışıyorum sevdiği şarkıları söylüyorum,yada oyunları oynuyorum...

X