Meslek değişim kararsızlığı ve Okul Öncesi Öğretmenliği

Çalışma saatleri iyi ve yaz tatili var diye dusunmussunuz fakat öğretmenlik öyle bir meslek değil şu algı bir yıkılsa da kurtulsak artık.
Kardeşim okul oncesi öğretmeni zor bir branş onda gördüğüm kadarıyla ama çocukları çok severim derseniz kpssye girin bence ama bir an önce girin cunku bu bransin da puanları yükseliyor artık.

Bana da küçük yerlerde yapılabilir gibi geliyor.
Net bir şekilde hem sizin hem de müdürünüzün soruşturma geçireceği ve bunu tekrarlama sıklığınıza göre disiplin cezasını üst mertebeden alabileceğiniz bir konu. Bir öğretmenin bir öğrencinin bir velinin ufacık bir haber uçurması yeterlidir. Emin olun uçururlar. Ben olsam ben de uçururdum. Yönetmelikler bellidir. Zaten ilk atama sonrası sözleşmeli iken yaptığınızda öyle uyarma kınama vs gerek kalmadan men edilirsiniz muhtemelen.

Bunun dışında çocuk 2-3 yaşına gelince yanına alabiliyor musun, prosedürde bu yok biliyorum ama okulların tutumu nasıl okuyor genelde ? Okullar böyle konularda müsama gösterir mi ? Bakıcıya vermektense en azından yanımda dursun isterim. Tecrübe eden var mı ?
Çocuğunuzu yanınıza alamazsınız, bu mesleki olarak da kanuni olarak da yanlış. 5 yaş grubunun dersine girerken ve o çocuklarla ilgilenmeniz için maaş alırken mesela 3 yaşındaki çocuğunuzla ilgilenip sinifinizi boş mu bırakacaksınız? Çocuğunuzla grubunuz eşit yasadır, alırsınız, sinifiniza kaydettirirsiniz o ayrı. Benim kizim bağımsız anaokuluna gitmişti. 8.30 12.30 gibi bir şeydi saatleri yarim gün. Ogleden sonra da gönüllü öğretmenlerle kulüp açılıyordu. Bu iş gönül işi, severek yapacağınızı düşünüyorsanız formasyon alıp hazırlanın. Yalnız Kpss'ye çalışırken hazırlanmak cok zor, bilginiz olsun...

Okul öncesinde eğitim süresi 5 saattir (300 dakika). Tek devre de olsa sabahçı öğleci de olsa değişmez. Her okulun giriş çıkış saatleri değişkenlik gösterebilir. Bazı okullarda çok nadiren veli talebine göre 1 veya 2 sınıf gün boyu eğitim alabilir. Bu durumda fazladan ek ders ücreti ödenir fakat gün boyu çalışmak istemezseniz de kimse sizi zorlamaz. Çocuk konusuna gelince bağımsız anaokulundaysanız çocuk 36 ayını doldurunca kayıt yaptırırsınız yasal hakkınızdır kimse birşey diyemez. 36 aydan küçük çocuk da müdür inisiyatifine bağlıdır arada bir götürmenize müsaade edebilirler ama her gün zor.

Okul öncesinde eğitim süresi 5 saattir (300 dakika). Tek devre de olsa sabahçı öğleci de olsa değişmez. Her okulun giriş çıkış saatleri değişkenlik gösterebilir. Bazı okullarda çok nadiren veli talebine göre 1 veya 2 sınıf gün boyu eğitim alabilir. Bu durumda fazladan ek ders ücreti ödenir fakat gün boyu çalışmak istemezseniz de kimse sizi zorlamaz. Çocuk konusuna gelince bağımsız anaokulundaysanız çocuk 36 ayını doldurunca kayıt yaptırırsınız yasal hakkınızdır kimse birşey diyemez. 36 aydan küçük çocuk da müdür inisiyatifine bağlıdır arada bir götürmenize müsaade edebilirler ama her gün zor.
Veliler her şeyi cimere yazıyor artık hatırlatayım. Müdürün insiyatifi hiçbir işe yaramaz.

İki kişi tanıyorum devlette çalışan,ikisinin de çocuk bakıcısı var.
Ama oğlumun mezun olduğu anaokulunda yani özelde çalışan tüm öğretmenler çocuklarını da yanlarında getiriyor. Hatta ilkokul çağındaki çocukları da dersleri bitince annelerinin yanına geliyor hala. Bakıcıya gerek kalmıyor böylece.

Öğretmen değilim ama olsaydım kesinlikle özelde çalışırdım. İmkanları daha güzel. Maaş hakkında devletten bir bilgim yok,sorabilecek kadar yakın değilim tanıdıklarıma ama özeldekiler 18-24bin bandında hafta içi tam gün çalışıyorlar.

Veliler her şeyi cimere yazıyor artık hatırlatayım. Müdürün insiyatifi hiçbir işe yaramaz.
Benim çocuğumun ogretmeni öyle yapsa ben de şikayet ederim, kaldı ki ben de öğretmenim. Düşünsenize 5 yaş grubuna ogretmen her gün 3 yaş çocuğuyla geliyor. Kendi çocuğu ile mi ilgilenecek sınıftaki 20 öğrenci ile mi? Büyüklerden biri küçüğü itse mesela tepkisi ne olacak? Bir de anaokulu cocugu her şeyi anlatmıyor evde, çabuk unutuyorlar. Okula kayıtlıdır cocugu, grubuyla aynı yastadir, sınıfına kaydettirir amenna... Başla şekilde ne ahlaki ne hukuki olarak doğru değil...

Ben de zaten her gün olamayacağını belirttim. 1 kez götürdü diye kimse şikayet etmez.
Konu sahibinin niyeti öyle değildi ama.

Şöyle yazmış.
Bunun dışında çocuk 2-3 yaşına gelince yanına alabiliyor musun, prosedürde bu yok biliyorum ama okulların tutumu nasıl okuyor genelde ? Okullar böyle konularda müsama gösterir mi ? Bakıcıya vermektense en azından yanımda dursun isterim.

Konu sahibinin niyeti öyle değildi ama.

Şöyle yazmış.
Bunun dışında çocuk 2-3 yaşına gelince yanına alabiliyor musun, prosedürde bu yok biliyorum ama okulların tutumu nasıl okuyor genelde ? Okullar böyle konularda müsama gösterir mi ? Bakıcıya vermektense en azından yanımda dursun isterim.
Doğrudur. Demek istediğimi anladı ama bence

Artık çok zor rakip fazla ama diyelim ki atandınız, kendi memleketinize değil başka yere atanacaksınız büyük ihtimal. Eşiniz öğretmenmiş yanınıza gelebilir evet ama geleceğine emin misiniz? Ben de bir başka bölümü bırakıp öğretmenliğe geçtim ve çok şükür atandım. Eşim öğretmen falan değil ama istese yanıma gelebilirdi, izin almadı beni yalnız bıraktı mesela. Ben eş bakımından bakıyorum, en az 3 yıl gelemezsiniz eşinizin yanınıza geleceğinden emin misiniz? Eminseniz süper. Hayatınızı düzene kpyayım derken çocukla daha zor olmasın. Ayrıca çocuğunuzu sınıfa kayıt ettirmeden yanınıza alamazsınız soruşturma yer ceza alırsınız.Her anlamda düşünün.

Okul öncesinde teneffüs olmadığı için saatleri daha kısa. Bizim okuldakiler yarım gün şeklinde çalışıyorlar, öğleci ve sabahçı grup var. Sabahçılar 8.30-12.30 öğleci grup 12.30-16.30 şeklinde. Okula göre değişiyor sınavı kazanıp atanacağınız zaman tercih yapıyorsunuz zaten. Okulların saatlerini öğrenip ona göre seçebilirsiniz.

Okul öncesinde teneffüs olmadığı için saatleri daha kısa. Bizim okuldakiler yarım gün şeklinde çalışıyorlar, öğleci ve sabahçı grup var. Sabahçılar 8.30-12.30 öğleci grup 12.30-16.30 şeklinde. Okula göre değişiyor sınavı kazanıp atanacağınız zaman tercih yapıyorsunuz zaten. Okulların saatlerini öğrenip ona göre seçebilirsiniz.
Yanlışınız var. Okul öncesinde teneffüs olmadığı doğru ama bu süreyi kısaltmıyor. Çünkü ilkokulda 40 dk ders, 10 dk teneffüs şeklindeyken okul öncesinde 1 ders saati 50 dk’dır. Her ikisinde de günde 6 ders yapılır sonuç olarak ilkokul ile çalışma süresi aynıdır. Giriş çıkış saatleri farklılık gösterebilir.

X