Meslek değişim kararsızlığı ve Okul Öncesi Öğretmenliği

Ben meslek hayatım boyunca hep özel okullarda çalıştım.
Devlet anaokulunda çalışan öğretmen ve müdür arkadaşlarım var.
Devlette ilkokula bağlı anasınıfları da var bağımsız anaokulları da.
Bir arkadaşım atandığı ilkokulda sabahçı anasınıfı öğretmeni, bir arkadaşım yine ilkokul bünyesinde 9.00-14.00 çalışan bir anasınıfı öğretmeni.
Bir arkadaşım bağımsız anaokulu müdürü normalde öğretmenler yarım gün çalışıyor isteyen öğretmenler ek ücretle kulüp adı altında tam gün çalışıyor.

Kısacası atandığınız okula göre değişen şartlar sözkonusu.
Orta vadede devletin ikili eğitimi tamamen bitirmek istediği, okul sayısını arttırarak 8.30-13.30 saatleri arasında eğitim yapılacağı camiaada konuşuluyor.

Çocuğunuzu yanınıza almanız kayıtsız öğrenci olarak mümkün değil.
Bağımsız anaokulunda olursanız 36 ayını tamamladığında, ilkokul bünyesinde anasınıfı öğretmeni olarak çalışırsanız da 48 ayını tamamladığında görev yaptığınız okula kayıt yaptırabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.😊

Ben meslek hayatım boyunca hep özel okullarda çalıştım.
Devlet anaokulunda çalışan öğretmen ve müdür arkadaşlarım var.
Devlette ilkokula bağlı anasınıfları da var bağımsız anaokulları da.
Bir arkadaşım atandığı ilkokulda sabahçı anasınıfı öğretmeni, bir arkadaşım yine ilkokul bünyesinde 9.00-14.00 çalışan bir anasınıfı öğretmeni.
Bir arkadaşım bağımsız anaokulu müdürü normalde öğretmenler yarım gün çalışıyor isteyen öğretmenler ek ücretle kulüp adı altında tam gün çalışıyor.

Kısacası atandığınız okula göre değişen şartlar sözkonusu.
Orta vadede devletin ikili eğitimi tamamen bitirmek istediği, okul sayısını arttırarak 8.30-13.30 saatleri arasında eğitim yapılacağı camiaada konuşuluyor.

Çocuğunuzu yanınıza almanız kayıtsız öğrenci olarak mümkün değil.
Bağımsız anaokulunda olursanız 36 ayını tamamladığında, ilkokul bünyesinde anasınıfı öğretmeni olarak çalışırsanız da 48 ayını tamamladığında görev yaptığınız okula kayıt yaptırabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.😊
Çok yardımcı oldunuz öncelikle çok teşekkür ederim detaylı anlatımınız ve hoşgörülü tavrınız için
Sadece aklıma şu takıldı. Tam gün eğitim 09:00-15:00 arası değil mi ?
08:30-13:30 dediğiniz için sorma gereği duydum. Eğer böyleyse zaten çalışma saatleri çok iyi benim için ama zaten bu saatler yarım gün çalışma saatleri oluyor. Sanırım tam gün olunca bu değişecek.

Herkese merhaba,

Değerli fikirlerinizi almak istediğim bir konu var.
Şöyle ki şuan memnun olduğum bir işim var. Bir şirkette çalışıyorum. Hafta sonu çalışmıyorum. Çok iyi bir maaş almıyorum şuan pozisyonum gereği ama ileriki yıllarda yükselme potansiyelim olan bir iş. Fakat her özel sektörde yaşadığım sorunları haliyle yaşıyorum (tatili az, zaman zaman mesai oluyor, haksızlıklar illa ki oluyor vs). Fakat görece olduğum şirketten memnunum.

Eşim matematik öğretmeni. Çalışma saatleri çok rahat. Yazın tatili var. Benim ise tatilim onun gibi değil. Bu yüzden sürekli sorun yaşıyoruz. Plan yaparken zorlanıyoruz veya kısıtlı zamanımız oluyor. Onu gördükçe çok özeniyorum bir yandan mesleğe de. Tabi tek kriterim bu değil. Öğretmenlik hep sevdiğim bir meslekti.

Bunun dışında ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olmak istiyorum. Çocuğuma daha çok kendim bakmak isterim ve ailelerden bakmaya niyetli kimse yok açıkcası. Bakıcı parası vs derken zaten benim çalışmamın anlamı olmaz. Fakat ben çalışma hayatından kopmak isteyen bir kadın değilim.

Tüm bunların dışında Çocuk Gelişimi okudum ve formasyon alırsam Okul Öncesi Öğretmeni olarak atanabiliyorum. Şuan formasyon kovalıyorum. Hep öğretmen olmayı çok istemiştim. Fakat asla özel sektör istemiyorum. Devlete atanırsam diye düşünüp okudum.
Sorum şu ; belli yaştan sonra meslek değiştirmek zor geliyor. Devlete atanırsam Okul öncesi öğretmenlerinin çalışma saatleri nasıl ? Yarım gün mü çalışıyorlar nasıl çalışıyorlar hiç bilgi sahibi değilim. Aramızda devlette çalışan okul öncesi öğretmenleri varsa yardımcı olabilir mi ? Bunun dışında çocuk 2-3 yaşına gelince yanına alabiliyor musun, prosedürde bu yok biliyorum ama okulların tutumu nasıl okuyor genelde ? Okullar böyle konularda müsama gösterir mi ? Bakıcıya vermektense en azından yanımda dursun isterim. Tecrübe eden var mı ?

Teşekkür ederim.
Cocuk gelisimi mezunuyum, bu ülkede bu meslek yapılmaz diyip üstüne lojistik okudum. Ama cocukları cok seviyorum diyip kimsesiz cocuklar icin dernek kurdum. Devlet destekli bi dernekti. Savas sonrası şam’a gittim. Suanda 33 yasındayım aile isimizi yapıyorum( aile sirketi değil)
Suanda da psikoloji icin tüm derslerimi verdim.
Sanırım konuya dair yorum yapma hakkım doğuyor. Devlette de calıssanız, özelde de calıssanız ki özel bi nebze daha ucuA ögretmen calıstırma derdinde. Alacağınız ztn özür dileyerek söylüyorum 3 kurus maas eğer cocugunuza aileden kimse bakmıyorsa bakıcı tutacaksanız o halde.. ozaman astarı yüzünü gececek. Bgn bi bakıcı 15/20 bin tl. Sonucta evladını teslim ediyorsun.
Ortalama bi okul öncesi öğretmeni maası ise benim bildiğim 16 bin tl.
Cocugu yanınıza alıp alamayacağınızı sormussunuz ben eski bilgilerime göre konuşuyorum yanlısım varsa doğrusunu bilem düzeltebilir.
Düsük profil kesimin veyahut köy & kırsal kesimin oldugu okullarda cok ses etmezler cocugu yanına almana. Ama gercek manasıyla buna izin verilmediğini biliyorum. Yani isin kısası o olay zor .
İnanın bu sartlarda öğretmenlik yapmaktansa yapabiliyorsanız al sat yapın, instagramdan takı toka satın inanın daha iyi daha cok kazanırsınız. Sahıs sirketini 2 bin tl ye kurarsınız. Tamamı bakıcıya gidecek olan az maaslı bi isi yapmaktansa evden ne yapacağınıza bakın risk alın derim.

Çok yardımcı oldunuz öncelikle çok teşekkür ederim detaylı anlatımınız ve hoşgörülü tavrınız için
Sadece aklıma şu takıldı. Tam gün eğitim 09:00-15:00 arası değil mi ?
08:30-13:30 dediğiniz için sorma gereği duydum. Eğer böyleyse zaten çalışma saatleri çok iyi benim için ama zaten bu saatler yarım gün çalışma saatleri oluyor. Sanırım tam gün olunca bu değişecek.
Rica ederim.
8.30-13.30
09.00-14.00
09.00-15.00
gibi farklı seçenekler gündemde tam gün eğitimde.
13.30’da biten okullarda öğleden sonra farklı programlar, sportif etkinlikler olabilir şeklinde gündem var.

Halihazırda bazı okullar
9.00-14.00 olarak tekli eğitim yapıyor.

Cocuk gelisimi mezunuyum, bu ülkede bu meslek yapılmaz diyip üstüne lojistik okudum. Ama cocukları cok seviyorum diyip kimsesiz cocuklar icin dernek kurdum. Devlet destekli bi dernekti. Savas sonrası şam’a gittim. Suanda 33 yasındayım aile isimizi yapıyorum( aile sirketi değil)
Suanda da psikoloji icin tüm derslerimi verdim.
Sanırım konuya dair yorum yapma hakkım doğuyor. Devlette de calıssanız, özelde de calıssanız ki özel bi nebze daha ucuA ögretmen calıstırma derdinde. Alacağınız ztn özür dileyerek söylüyorum 3 kurus maas eğer cocugunuza aileden kimse bakmıyorsa bakıcı tutacaksanız o halde.. ozaman astarı yüzünü gececek. Bgn bi bakıcı 15/20 bin tl. Sonucta evladını teslim ediyorsun.
Ortalama bi okul öncesi öğretmeni maası ise benim bildiğim 16 bin tl.
Cocugu yanınıza alıp alamayacağınızı sormussunuz ben eski bilgilerime göre konuşuyorum yanlısım varsa doğrusunu bilem düzeltebilir.
Düsük profil kesimin veyahut köy & kırsal kesimin oldugu okullarda cok ses etmezler cocugu yanına almana. Ama gercek manasıyla buna izin verilmediğini biliyorum. Yani isin kısası o olay zor .
İnanın bu sartlarda öğretmenlik yapmaktansa yapabiliyorsanız al sat yapın, instagramdan takı toka satın inanın daha iyi daha cok kazanırsınız. Sahıs sirketini 2 bin tl ye kurarsınız. Tamamı bakıcıya gidecek olan az maaslı bi isi yapmaktansa evden ne yapacağınıza bakın risk alın derim.
Merhaba,
Fikriniz için teşekkür ederim ama bu şekilde bir fikir istemedim aslında. Bu yolu seçmek istiyorum. Söylediğiniz şeyler bana uymuyor ve aslında ne yapmam gerekiyor diye bir sorum yok. Yapmak istediğim şey belli evet maaşı düşük ama bu işi seviyorum.
Bilgi edinmek istiyorum sadece. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba,
Eşim matematik öğretmeni. Dilediği yere tayin isteyebilir. O anlamda sorunumuz yok.
Açıkcası KPSS ye bu durumları kafamda netleştirip hazırlanmak istiyorum. Şuan da tam gün çalışıyorum. Çocuğuma bu koşullarda bakamam.
Okul öncesinde tam gün kaçtan kaça kadar oluyor açıkcası onu merak ediyorum
Bazı okullarda kulüpler oluyor ve akşam 5 veya 6'ya kadar kalınabiliyor bunu önceden bilmek zor.Genelde 09-14.00 veya 15.30 da oluyor tam günler.

Rica ederim.
8.30-13.30
09.00-14.00
09.00-15.00
13.30’da biten okullarda öğleden sonra farklı programlar, sportif etkinlikler olabilir şeklinde gündem var.

Halihazırda bazı okullar
Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Merhaba öncelikle. Yazı biraz karışık olmuş anlamakta zorlandım. Şunu mu demek istediniz acaba ?

Sabahçı öğleci kalkacak artık. Tüm gün çalışmaya geçiliyor. 09.00-14.00 ya da 10:00-15:00 arası çalışılacak.

Fakat yarım saat 1 saat konusunu ve nöbetçi konusu anlamadım. Oralarda tam olarak ne demek istediniz ?
Biraz acele yazmıştım ya pardon. Evet nöbet için (sıklığı okula göre değişir) ya 15 dk ya 30 dk erken gidip geç çıkmanız gerekebilir demiştim (haftada bir falan). Yani siz mesai saatinizi 5 buçuk saaten hesap edin, sadece sizin sınıf olursa (tek anasınıflı bir ilkokulda) erken gidip geç çıkmanız gerekebiliyor (yine 15 dk yarım saat en fazla; her zaman olan şey değil ama velinin gecikme durumu olursa). Diğer yarleri doğru anlamışsınız 🙃

Merhaba,
Fikriniz için teşekkür ederim ama bu şekilde bir fikir istemedim aslında. Bu yolu seçmek istiyorum. Söylediğiniz şeyler bana uymuyor ve aslında ne yapmam gerekiyor diye bir sorum yok. Yapmak istediğim şey belli ama maaşı düşük ama bu işi seviyorum.
Bilgi edinmek istiyorum sadece. Teşekkür ederim.
Anlıyorum o hlde ben sizin tek sorunuzu cvplamıs olayım calısırken cocugunuzu yanınıza yüzde 90 alamazsınız.
Sonucta bi öğretmenin mesleki saati icinde özel yasamının dahil edilmesini kabul etmezler
Sevgiler

Rica ederim.
8.30-13.30
09.00-14.00
09.00-15.00

Halihazırda bazı okullar
aslında bunlara çok takılmamak lazım
ülkede sürekli her şey değişiyor
tekli eğitime de bin sene sonra falan geçilebileceğini düşünüyorum
her halükarda devlet iyidir

Anlıyorum o hlde ben sizin tek sorunuzu cvplamıs olayım calısırken cocugunuzu yanınıza yüzde 90 alamazsınız.
Sonucta bi öğretmenin mesleki saati icinde özel yasamının dahil edilmesini kabul etmezler
Sevgiler

bir çok okulda bunu da yapabilir
tabi gayri resmi olarak

Biraz acele yazmıştım ya pardon. Evet nöbet için (sıklığı okula göre değişir) ya 15 dk ya 30 dk erken gidip geç çıkmanız gerekebilir demiştim (haftada bir falan). Yani siz mesai saatinizi 5 buçuk saaten hesap edin, sadece sizin sınıf olursa (tek anasınıflı bir ilkokulda) erken gidip geç çıkmanız gerekebiliyor (yine 15 dk yarım saat en fazla; her zaman olan şey değil ama velinin gecikme durumu olursa). Diğer yarleri doğru anlamışsınız 🙃
Rica ederim, hiç önemli değil. Tekli eğitim isterdim fakat sanırım artık bu kalkacak. 09.00-16.00 olacak diye okudum da tedirgin oldum. O zaman özel sektörden farkı kalmaz. Sanırım bu yanlış bir yazıymış.
Ben ek ders ödemesi istemiyor daha az çalışmak istiyorum deme gibi bir hakkımız da yok sanırım branş öğretmenleri gibi.

aslında bunlara çok takılmamak lazım
ülkede sürekli her şey değişiyor
tekli eğitime de bin sene sonra falan geçilebileceğini düşünüyorum
her halükarda devlet iyidir
Haklısınız, ülkede değişim hızına yetişmek mümkün değil. Her halükarda iyidir gerçekten. Çok teşekkür ederim yorumlarınız için

Rica ederim, hiç önemli değil. Tekli eğitim isterdim fakat sanırım artık bu kalkacak. 09.00-16.00 olacak diye okudum da tedirgin oldum. O zaman özel sektörden farkı kalmaz. Sanırım bu yanlış bir yazıymış.
Ben ek ders ödemesi istemiyor daha az çalışmak istiyorum deme gibi bir hakkımız da yok sanırım branş öğretmenleri gibi.
Bunu nerde okudunuz? Tam tersi tenefüsümğz yok diye mesai saatinin kısmen azalması ya da tenefüse çıkmadığımız saatin de ekdersinin verilmesi gündemde ( ya da talep ediliyor diyim). Dediğim gibi saat güncellemesinden haberim yok; ama tani bu yukarda bir arkadaş bahsetmiş her han her şey olabilir burda diye; ona da hak veriyorum. Siz buna niyetlenir niyetlenmez mi işinizi bırakacaksınız? Formasyonu en azından aradan çıkarın çalışırken. Sonrası kpss daha sıkı bir çalışma gerektirir belki; onu da o zaman değerlendirirsiniz.

Bunu nerde okudunuz? Tam tersi tenefüsümğz yok diye mesai saatinin kısmen azalması ya da tenefüse çıkmadığımız saatin de ekdersinin verilmesi gündemde ( ya da talep ediliyor diyim). Dediğim gibi saat güncellemesinden haberim yok; ama tani bu yukarda bir arkadaş bahsetmiş her han her şey olabilir burda diye; ona da hak veriyorum. Siz buna niyetlenir niyetlenmez mi işinizi bırakacaksınız? Formasyonu en azından aradan çıkarın çalışırken. Sonrası kpss daha sıkı bir çalışma gerektirir belki; onu da o zaman değerlendirirsiniz.
Google aratırken okudum bir kaç forumda. Çok fazla geldi çalışma saatleri. Yok hayır işimi atanana kadar bırakma niyetim yok. Formasyon alırken KPSS çalışmaya çalışırım. Yani formasyon alabilirsem önümü göreceğim aslında. Bunlarda aklımda olan sorular. Evet tenefüs yok diye bence de kısaltılmalı ama forumlar hep aksini söylüyor. Ek ders ücreti yerine keşke çalışma saati kısaltılsa. Yıllardır çalıştığım için sanırım bıkmış durumdayım uzun çalışma saatlerinden.

Google aratırken okudum bir kaç forumda. Çok fazla geldi çalışma saatleri. Yok hayır işimi atanana kadar bırakma niyetim yok. Formasyon alırken KPSS çalışmaya çalışırım. Yani formasyon alabilirsem önümü göreceğim aslında. Bunlarda aklımda olan sorular. Evet tenefüs yok diye bence de kısaltılmalı ama forumlar hep aksini söylüyor. Ek ders ücreti yerine keşke çalışma saati kısaltılsa. Yıllardır çalıştığım için sanırım bıkmış durumdayım uzun çalışma saatlerinden.
Bence harekete geçin; ayrıca fazladan bir diploma ve iş imkanı insana seçenek sunar. Yeri gelir hayat bu elinizden tutar.

bir çok okulda bunu da yapabilir
tabi gayri resmi olarak
Daha önce belirttiğim gibi bölüm mezunuyum sektördeki son durumu bilmiyorum ama 5 sene öncesine kadar öyleydi mantıken değisecek bu bi tablo oldugunu da sanmıyorum. Hem annelik hem calısmak cok zor.
Allah yardımcınız olsun

Bu düşünceniz mantıklı da değil etik de değil. Bizim anasınıfı öğretmenimiz özel kreşe gönderiyordu çocuğunu.

X