Miras evin sahibi yok.

cilek31

Nirvana
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2008
1.752
1.668
Merhabalar.kisaca söyle özetlemek istiyorum. Dedemiz eşi vefat edince ikinci evlilik yapmış vakti zamaninda ,ilk evliliginden 3 çocuğu var .yeni ev alip evide karısiyla ortak( %50-%50) ediyor. ( Maddi bı katkısı yok eşinin sadece dedemiz ona güvence olsun diye %50 ortak olarak tapuya ekleniyor) dedemiz öleli 10 yıl oluyor ,babaannemiz oturmaya devam etti ,şimdi babaanemizde öldü.

Ondan Çocukları olmadı. Babaannenin resmiyettede hiç bir akrabası kalmadı ( resmiyette yok, kardeşi vardı hatta çok olay oldu evi biz alacaz vs diye ama kanitlayamislar çok arastrimislar ama bulamiyorlar resmi kayıt önceden evlatlikmi verilmis yoksa hiç mi üstüne alınmamış çok karisik olaylar kısaca kimsesi yok resmiyette)

Bu evde arsa tapulu bir ev, kat mülkiyeti /irtifakı değil. Bir apartman dairesi ,orta halli bir semtte. Bir avukata danistik. Yarısı karisinin olduğu için ve kimsesi olmadığı için o pay direkt devlete kalır,devlet aracılığı ile satışa çıkar oda yok pahasına gider.hemde arsa tapusu olduğu için bütün o ada /pafta ordaki tüm maliklere yazi gidecek vs yani çok uzun sürer bu dava hemde size maliyetli olur dedi. Zaten alacağınız evin yarısı bile değil ,sizin yarı payinizdan bide kadının payida düşülecek,yani o yari pay (%50) bile 4 e bölünecek dedi(3 çocuk +yeni babaanne,tabi yeni babaanne olmadığından oda devlete kalacak o payda) öle diyince kimsede uğraşmak istemedi.

Eg bu ev ne olacak ,ne yapmamız gerekir ? Hem hak olarak hem yükümlülük olarak yarın öbür gün devlete borçlu vs cikmayalim. Yada bu koşullarda maddiyatta tabiki çok önemli,hani bir şey alabilirmiyizde diyoruz .ama Ne yapılacak bilmiyoruz 1 senedir öyle duruyor ev. Konu hakkında bilgisi olan bizi yol çare bir şey gösterirse bilgi verirse çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler..💐💐

Son düzenleme:
Kadının ölümüyle alt ve üst soyu olmadığı için miras hakkı kocasının akrabalarına geçmez mi? Neticede kocası yalasaydı mirasçısı olacaktı, o yaşamadığı için miras hakkı alt soya geçer. evlilik birliği ile sağlanmış bir akrabalık var ortada. Merak ettim doğrusu.

Kadının ölümüyle alt ve üst soyu olmadığı için miras hakkı kocasının akrabalarına geçmez mi? Neticede kocası yalasaydı mirasçısı olacaktı, o yaşamadığı için miras hakkı alt soya geçer. evlilik birliği ile sağlanmış bir akrabalık var ortada. Merak ettim doğrusu.
Ama kimsesi yok resmiyette,kadının. Yani şöyle ki kadın öldü kimsesi yok. Eşte öldü. esinin çocukları kadının resmi cocuğu deilki ilk eşinden olan çocukları. Dediğiniz gibi kadın ilk olseydi o zaman adama geçerdi aynen. Ama ilk ölen adam ,adamın payindan da miras hakkı kadına geçmiş oldu.sonra kadın öldü. Eg kadının kimsesi yok direkt devlete kalıyor,yani bende böyle biliyordum miras hukuku derslerimizde falan..( Böyle adam kadın diye yazdım hani daha basit anlaşılsın diye)

Valla bizde bunun sonucu ne olacak merak ediyoruz? Avukatta bize öle dedi ama ..Hani hem hak hem yükümlülük anlamında ne olacak acaba🙄🙄

Ama kimsesi yok resmiyette,kadının. Yani şöyle ki kadın öldü kimsesi yok. Eşte öldü. esinin çocukları kadının resmi cocuğu deilki ilk eşinden olan çocukları. Dediğiniz gibi kadın ilk olseydi o zaman adama geçerdi aynen. Ama ilk ölen adam ,adamın payindan da miras hakkı kadına geçmiş oldu.sonra kadın öldü. Eg kadının kimsesi yok direkt devlete kalıyor,yani bende böyle biliyordum miras hukuku derslerimizde falan..( Böyle adam kadın diye yazdım hani daha basit anlaşılsın diye)

Valla bizde bunun sonucu ne olacak merak ediyoruz? Avukatta bize öle dedi ama ..Hani hem hak hem yükümlülük anlamında ne olacak acaba🙄🙄
Vasiyetname var mı? Keşke öyle bir şey yapılsaymış.

Dede ilk olen kisi dolayisiyla evin yuzde 50si 4e bolundu ama buyuk pay ese dustu (2-1-1-1 seklinde)

Babanneye yuzde 50 +2 pay dustu, yani evin yuzde 62.5 gibi bir payi.

Babanne copsuz uzum.

Ama babannenin yedi sulalesi araştırılir o pay illaki birine duser, devlete kalma isleri cok cok zor.

Ha anladigim kadariyla su an kesinkes mal devlete kalmis degil mi?

Vasiyetname var mı? Keşke öyle bir şey yapılsaymış.
Yok malesef.keske olsaydı evet
Dede ilk olen kisi dolayisiyla evin yuzde 50si 4e bolundu ama buyuk pay ese dustu (2-1-1-1 seklinde)

Babanneye yuzde 50 +2 pay dustu, yani evin yuzde 62.5 gibi bir payi.

Babanne copsuz uzum.

Ama babannenin yedi sulalesi araştırılir o pay illaki birine duser, devlete kalma isleri cok cok zor.

Ha anladigim kadariyla su an kesinkes mal devlete kalmis degil mi?
Devlete kalmış görünüyor evet.babaannenin kimsesi yok resmiyette.cok baktılar evi almak için aç gözlü akrabaları çok araştırdılar hatta TV ye bile çıkmak istemişler (sözde akrabalarimizi bulmak istiyoruz diye) ama bir şey bulamayınca resmiyette vazgeçtiler.

X