Ne Kadar Nafaka alabilirim

Yalnız burada şunu da unutmayın: Bu aileler birbirlerini tanımıyorlar ki! İlk eşi olan kuzenim, çocuğu olmuyor diye babasının evine getirilip bırakıldı. Suç kıza atıldı ve herkes öyle bildi. Duyduk ki ikinciye sahipsiz bir kızla evlendirilmiş, o da aynı sonu paylaşmış, 3. sefer de başka bir ilçeden biriyle evlenmiş. Onun da sonu aynı. Bu arada, kuzenim iki-üç yıl sonra iş yerinden bir vesileyle biriyle tanışıp evlendi. İki yıl sonra korunmayı bırakır bırakmaz çocuğu oldu. Ş.refsiz eski eşi, kızı doktora bile götürmemişti, kendisi de gitmemişti, üstelik üç kadınla evlilik yapmış olmasına rağmen çocuğu yok hâlâ. Ailesi ise tüm bu kızları “çocukları olmuyor, kısırlar” diye yaftalamıştı. Velhasılıkelam, ataerkil zihniyet için kadınlar o kadar değersiz ki bizi o kadar kolay harcıyorlar ki anlatamam. Birbirimize sığınmak zorundayız. Birbirimize destek olmak zorundayız.
Konudaki kadına ben sığınmam, o da bana sığınmasın. Bu ayılar bu kadınları örnek gösterip nafaka madafaka diye ağlıyorlar. Böyle kadınlardan güç buluyorlar. Konu sahibi gibiler dört ayak üstüne düşerler, onlara hiçbir şey koymaz, olan garibana olur. Önceki hesabında 15 bin nafaka, 1 milyon tazminattan bahsediyordu, kızlığım gitti falan diyordu. Sebep de anlaşamamak. :) 3 çocuğu ile aldatılıp şiddete uğrayan kadınlar alamamış, ben alıcam göreceksiniz diye caka satıyordu. Dediklerinizde malesef haklısınız ama yanlış konuda konuşuluyor bunlar.

Başında beri savunduğum şey hep aynı bana cavap yazarak bazı şeylere ikna etmeye çalışan sizlersiniz.
Yani muhtemelen çalışan bir kadınsınız. Ama g.tunu kaldırıp çalışmayacak 21 yaşında sağlıklı bir kadın için avukatlık yapıyorsunuz. O kadın sizin gibi sabah kalkıp işe gitmeyecek ve hep kendine baktiracak birini bulacak. Kadına üzülmek yerine biz niye essek başı gibi çalışıyoruz diye kendiniz de dahil biz çalışan kadınlara üzülün derim. Yoksa komik oluyor gerçekten şu tembel arkadaşı savunmaniz.

He çok güzel bir örnek vereyim yeri gelmişken bununla ilgili. Adam ya da kadın bir iş kazası ya da tazminat davası geçirip gözlerini ayaklarını kaybetsin ve bir tazminat almış olsun. Eşi de olayın olduğu günden sonra kaza geçiren eşine gram destek göstermediği gibi onun kaybolan uzuvları ile ilgili dalga geçip aşağılasın. Kaza geçiren eş boşanmak istediğinde bu tazminatın evlilik içerisine isabet eden kısmın yarısını onunla alay eden hastaneye bile gelmeyen eşine ödemek zorunda kanunen :) hatta kaza geçiren eş bu sebeple öldüğü zaman diğer eş yarısını alır üstüne de miras hakkını alır. Kanuna uygun mu evet son derece :)

Kötü bir senaryo.

Yani muhtemelen çalışan bir kadınsınız. Ama g.tunu kaldırıp çalışmayacak 21 yaşında sağlıklı bir kadın için avukatlık yapıyorsunuz. O kadın sizin gibi sabah kalkıp işe gitmeyecek ve hep kendine baktiracak birini bulacak. Kadına üzülmek yerine biz niye essek başı gibi çalışıyoruz diye kendiniz de dahil biz çalışan kadınlara üzülün derim. Yoksa komik oluyor gerçekten şu tembel arkadaşı savunmaniz.

Ben kimseye avukatlık yapmıyorum. Çok fazla mağdur kadın gördüğüm için burada nafaka alan kadınların durumunu sorgulamadan direk dolandırıcı, erkek sömürücü, gurursuz diyenleri eleştiriyorum.

Neyse hanımlar ben size cevap yazmaktan sıkıldım, sizden benden sıkıldınız. Lütfen artık beni alıntılamayın.

Ben kimseye avukatlık yapmıyorum. Çok fazla mağdur kadın gördüğüm için burada nafaka alan kadınların durumunu sorgulamadan direk dolandırıcı, erkek sömürücü, gurursuz diyenleri eleştiriyorum.
Gencecik yaşında 1 sene bile evlilik süresi yokken, aldatma yok, şiddet yok anlaşamadık diyen birinin postuna bu kadar alakasız farklı mağdur kadınlarla ilgili cevap yazmanız çok saçma işte onu diyoruz biz de. Kimse uzayda yaşamıyor merak etmeyin herkes mağdur kadınların da farkında. Siz böyle saçma sebepten para isteyen kadın postuna bunları yazarak mağdur olan insanların sorununu da hafife alıyorsunuz. Burdaki kadın tabi gurursuz ve dolandırıcı pozisyonunda. Herkes gibi ise girecek ve çalışacak.

gerçekten çok yoruldum ve sıkıldım. sizin tavrınızdan da hiç hoşlanmadım.
bir tek yanıtı cımbızlayıp asla diğer yanıtlarıma bakmadan yazıp duruyorsunuz. usandım gerçekten. dediklerime bir eleştiri getirecekseniz bütün yazdıklarıma bir bakın. neler demişim?
Çok umrumdaydı tavrımdan hoşlanmanız gerçekten. Çok üzüldüm şu an. Ben de sizin dünyaya bakış açınızdan hoşlanmadım. Biraz geniş açıdan bakmanızı tavsiye ediyorum.

Siz aslında insanların yazdığı onca şeye karşılık sadece ve sadece ne yapsınlar 10 yıllık evliler nafaka almasınlar mı, süreli nafaka alıp mağdur mu olsunlar yazıp aynı şeyleri tekrarlıyorsunuz. Zaten ben de sadece aynı şeyleri tekrarlamanız ve insanların diğer yazdıklarını görmezden gelmeniz sebebiyle size cevap yazdım anlamıyor musunuz diye :) cımbızla sadece nafakaya düzenleme gelsin cümlesini çekerek bunun altını doldurmak için yazılan şeyleri görmezden gelip aynı şeyleri yazan sizsiniz yoksa kimse kadınlar mağdur olsun yazmamıştı.

Gencecik yaşında 1 sene bile evlilik süresi yokken, aldatma yok, şiddet yok anlaşamadık diyen birinin postuna bu kadar alakasız farklı mağdur kadınlarla ilgili cevap yazmanız çok saçma işte onu diyoruz biz de. Kimse uzayda yaşamıyor merak etmeyin herkes mağdur kadınların da farkında. Siz böyle saçma sebepten para isteyen kadın postuna bunları yazarak mağdur olan insanların sorununu da hafife alıyorsunuz. Burdaki kadın tabi gurursuz ve dolandırıcı pozisyonunda. Herkes gibi ise girecek ve çalışacak.
Konu sahibinin evliliği sürseydi çalışın mağdur olursunuz, neye güvenerek kaderinizi bir ademoğlunun eline teslim ediyorsunuz diyen kadınlara "Ben evimin sultanıyım, kıskanıyorsunuz, kuru ekmek yerim yine çalışmam." falan diyecekti, bu profili iyi tanıyorum malesef.

Konu sahibinin evliliği sürseydi çalışın mağdur olursunuz, neye güvenerek kaderinizi bir ademoğlunun eline teslim ediyorsunuz diyen kadınlara "Ben evimin sultanıyım, kıskanıyorsunuz, kuru ekmek yerim yine çalışmam." falan diyecekti, bu profili iyi tanıyorum malesef.
Ay şöyle bir kadın olamadım valla. Kimsenin eline bakmayalım diye 1 seneden fazladır eşimle farklı ülkelerde yaşayıp çalışıyoruz. Haftasonlari görüşüyoruz. Niye? Yarın bir gün başımıza bir iş gelirse mesleğim işim param olsun diye. Gerçekten böyle asalaklari ve onların şakşakçısı tipleri hiç anlamayacağım. Ben şu an hayat garantim içim rahatımı feda ediyorum. Bu kadın bir 'kızlık' vermiş hayatını garanti edeceğini sanıyor. Hayatında bir şeyler elde etmek isteyen bir şeyler feda etmek zorunda. Çalışmayıp ev hanımı olanlar da garantisini feda ediyor. Kendileri bilir ama gelip sonra aglamalarindan rahatsız oluyorum.

Konudaki kadına ben sığınmam, o da bana sığınmasın. Bu ayılar bu kadınları örnek gösterip nafaka madafaka diye ağlıyorlar. Böyle kadınlardan güç buluyorlar. Konu sahibi gibiler dört ayak üstüne düşerler, onlara hiçbir şey koymaz, olan garibana olur. Önceki hesabında 15 bin nafaka, 1 milyon tazminattan bahsediyordu, kızlığım gitti falan diyordu. Sebep de anlaşamamak. :) 3 çocuğu ile aldatılıp şiddete uğrayan kadınlar alamamış, ben alıcam göreceksiniz diye caka satıyordu. Dediklerinizde malesef haklısınız ama yanlış konuda konuşuluyor bunlar.
Ben konu sahibinin açtığı son konuya dayanarak cevap verdim. Durumu evlilik içinde kısa zamanda çekilen eziyetten çıkarıp bekaret konusuna indirgemek hiç hoş değil elbette. Bekaret denen saçma sözcüğü şurada kullanarak bile yeniden üretiyoruz ve bu kavramın gündemde kalmasını sağlıyoruz, dilde kadına uygulanan şiddet bu. Ancak daha önceden de anlattığım olaydaki (kuzenimin eski kocası) gibiyse konu sahibinin eşinin zihniyeti, o zihniyetteki birine bu çarpık fikirlerinin cezası “canından çok sevdiği parası”nı alıp fakire fukaraya dağıtarak verilmeli. Konu sahibi bir yerde “kpss’ye hazırlanıyorum, bir iş bulana kadar beni idare etsin” demiş. Bu da mantıklı bir düşünce bence. Gerçi biz burada ne kadar konuşsak da boş, hâkim kusur durumuna göre verecektir veya vermeyecektir nafakayı. Elbette kötü niyeti hiçbirimiz tasvip etmeyiz. Hak yerini bulmalı. Bana gelince, ben çalışan biriyim zaten. Hatta ek işler yaparak fazlasını bile kazanmaya uğraştım hayatım boyunca. Hiçbir erkekten (babam hariç) harçlık almadım bugüne kadar. Onurumu zedeler bu. Kaldı ki nafaka almak, hiç bana göre değil. Ancak şartlara göre değişir bu durum. Örneğin çocuklarım var, onlara insan gibi bir nafaka verilmeyecekse ben de isterim ki benim yetişemeyeceğim yerde destek olsun çocuklarımın masraflarına. Burada ben onursuz olmam zaten. Çocuğunun masraflarından kaçan eş kişisinin onursuzluğudur bu.

Adil mi değil . Kanıtlarsa da alir mi ? Hadi ölse miras vs kanitlayamaz alır da sağ kaldı bunları kanıtlarsa da yarısını vermek zorunda mı ?
Güzel soru :) kanıtlasa bile yarısını vermek zorunda. Zira kanun katılma alacağının (yani şu yarı yarıya bölüşme meselesinin) kaldırılmasını sadece zina ve hayata kast durumuna bağlamış durumda.

Ay şöyle bir kadın olamadım valla. Kimsenin eline bakmayalım diye 1 seneden fazladır eşimle farklı ülkelerde yaşayıp çalışıyoruz. Haftasonlari görüşüyoruz. Niye? Yarın bir gün başımıza bir iş gelirse mesleğim işim param olsun diye. Gerçekten böyle asalaklari ve onların şakşakçısı tipleri hiç anlamayacağım. Ben şu an hayat garantim içim rahatımı feda ediyorum. Bu kadın bir 'kızlık' vermiş hayatını garanti edeceğini sanıyor. Hayatında bir şeyler elde etmek isteyen bir şeyler feda etmek zorunda. Çalışmayıp ev hanımı olanlar da garantisini feda ediyor. Kendileri bilir ama gelip sonra aglamalarindan rahatsız oluyorum.
Bi tane vardı belki hatırlarsın, sabahın körü soğukta araba çalıştırmak zoruna gidermiş, aman ya rabbim ne acılar ne acılar dedim.

Bi tane vardı belki hatırlarsın, sabahın körü soğukta araba çalıştırmak zoruna gidermiş, aman ya rabbim ne acılar ne acılar dedim.
Ay görmedim ama hak verdim. Şimdi tabi ben almanyada yaşıyorum, burda gerçekten sabahın kör soğuğunda yarım metre karda araba çalıştırmak bir çile 😆 hemen istifa edip eşimin yanına gideyim de bana baksın. Dicem de valla benimkisi enayi olmadığı için çocuksuz halimle evde g.tumu devirip yattirmaz beni🤣

Ay görmedim ama hak verdim. Şimdi tabi ben almanyada yaşıyorum, burda gerçekten sabahın kör soğuğunda yarım metre karda araba çalıştırmak bir çile 😆 hemen istifa edip eşimin yanına gideyim de bana baksın. Dicem de valla benimkisi enayi olmadığı için çocuksuz halimle evde g.tumu devirip yattirmaz beni🤣
Eşiniz dediğiniz gibi enayi olsa bile eminim siz yapmazdınız bunu. İnsanın kendi hayatını kazanıp kazandığı parayı harcaması kadar tatmin edici bir duygu yok. Hayatınızın ipleri kendi elinizde oluyor ve kimseye eyvallah etmiyorsunuz. Kadınlar çalışmalı. Güçlü olmalı.

Eşiniz dediğiniz gibi enayi olsa bile eminim siz yapmazdınız bunu. İnsanın kendi hayatını kazanıp kazandığı parayı harcaması kadar tatmin edici bir duygu yok. Hayatınızın ipleri kendi elinizde oluyor ve kimseye eyvallah etmiyorsunuz. Kadınlar çalışmalı. Güçlü olmalı.
Yok yok tabi ki yapamam. Zaten çocuk yoksa bir tam gün hem de her gün nasıl vakit geçer bunu bile anlamıyorum. Umarım böyle evde oturduğu için kendini şanslı hisseden herkes bu durumun önemini anlar hatta tadını bir alsalar bir daha bırakmazlar. Bu noktada türkiyede zor şartlarda çalışan emekçi insanlar için de ilerde çok daha insani şartlar diliyorum. Gerçekten kıyas yaparsam turkiyede çalışmak da gerçekten daha zor.

X