Nişanlım, ailesi ve babam meselesi.... sizin tavriniz ne olurdu?

Mobilyaları mı?
Yok biz nişanlımın evini sıfırdan döşeyip bırakacaktık, yıllık izinlerde vs gelip kalmalık olarak gördük.
Doğuda da eşyalı ev tutmayı düşünüyoruz geçici diye.
Karışıklık oldu sanırım

Şimdi eşya almayacaksınız ama dönüşte alacaksınız öyle mi?

Tavrınızı kesin bir dille belli edin olmayacağı varsada baştan olmasın ayda5-6 bin size kiralık ödemeleri felan hikaye ilk bir ay verirler sonraki aylar ödemez ler hatta sizde çalışıyorsanız çift maaşlılar diye sizden sürekli yardım isterler . Eşyalar konusundada artık ilçelerde bile ne evler var herşeyinizi tam alın her aile kendi üzerine düşeni yapsın yoksa değeriniz olmaz ilerde felan alınmaz inanın. İnsan zor koşullarda çalışan nişanlı evladına yakınmaya utanır acıtasyon yapıyorlar ama gelde bunu şimdi nişanlına inandır.

Tavrınızı kesin bir dille belli edin olmayacağı varsada baştan olmasın ayda5-6 bin size kiralık ödemeleri felan hikaye ilk bir ay verirler sonraki aylar ödemez ler hatta sizde çalışıyorsanız çift maaşlılar diye sizden sürekli yardım isterler . Eşyalar konusundada artık ilçelerde bile ne evler var herşeyinizi tam alın her aile kendi üzerine düşeni yapsın yoksa değeriniz olmaz ilerde felan alınmaz inanın. İnsan zor koşullarda çalışan nişanlı evladına yakınmaya utanır acıtasyon yapıyorlar ama gelde bunu şimdi nişanlına inandır.

Aynını düşünüyorum, annesi manipüle ediyor çocuğunu resmen.
Giderler tıkandı falan nedir, evlenecek oğluna yansıttıkları şeylere bak. Üstelik sınır hattında görevde şu an.
Doğrudur değildir orası da meçhul.

Annesi maddi kaynak olarak görüyordu nişanlımı galiba, bunu elinden alacağımız için tutuşuyor gibime geliyor şahsen benim artık.

Ben zaten babamın rızası olmadı diye, içten içe soğur gibi dahi hissettim.
Hiç diretmiyorum illa evleneyim kafasında değilim, ama onu haksız çıkarmayı isterdim.

Annesi biraz saman altından su yürütüyor gibi bana kalırsa da.
bazen onlar öngargıları ile de öyle müdehale ediyorlar ki bize sanki mutsuz olmamızı istiyorlar gibi geliyor :) bu da yaşla ilgili işte, iş inada biniyor. Oysa babamızdan duyacağımız en ağır söz bile hafif kalır yanlış evliliğin yükü yanında. Bence ona karşı açık olun, inatlaşma uğruna saklamayım bir şeyleri. Ve dinleyin bemce, zaten babanızın teşhisi doğru ise siz onu dinleyince karşı taraf zora gelemeyip gider (bu arada eve davet kısmında da haklılık payı var babanızı )

Eşyaları almamayı teklif dahi etmemesini söyleyeceğim ben de, evi de aynı şekilde.

bazen onlar öngargıları ile de öyle müdehale ediyorlar ki bize sanki mutsuz olmamızı istiyorlar gibi geliyor :) bu da yaşla ilgili işte, iş inada biniyor. Oysa babamızdan duyacağımız en ağır söz bile hafif kalır yanlış evliliğin yükü yanında. Bence ona karşı açık olun, inatlaşma uğruna saklamayım bir şeyleri. Ve dinleyin bemce, zaten babanızın teşhisi doğru ise siz onu dinleyince karşı taraf zora gelemeyip gider (bu arada eve davet kısmında da haklılık payı var babanızı )
Haklısınız, babamın öngörülerini kenara atmaktansa tavrımı koyup olacakları seyretmeyi düşünüyorum.
Annem bile biraz soğudu bu meseleden, babanı ikna ettik ama haklı çıkacak belli ki diyor.

İyi günler hepinize hanımlar.

Nereden başlasam... Babam hep güvenebileceği, biraz da olsa tanıdığı bildiği biriyle evlenmemi istiyordu. Ama böyle olmadı tabii, aynı şehirden bir aracı vasıtasıyla tanıştığım biriyle, 2 yıllık sevgililik dönemi sonrasında , babamı biraz güçlükle de olsa ikna ettim ve 1,5 ay önce nişanlandım. Nişanlım asker , yıllık izin sürecinde artik adını koyalım dedik ve bir sürece girdik . Onun ailesi, aileme ters görünen bir yapiya sahip. Görünen diye bilerek diyorum, bazı konularda zıtlıklar var. (Tesettür vs olarak) o yüzden de babam önyargılı yaklaştı en basindan beri. Yine de olumsuzluklara ragmen çıt çıkarmadı, Tanışma ve isteme/söz ikiser hafta arayla oldu bir sekilde.

Hemen sonrasında da nisanlimin ailesi taşınma sürecine girdiler, hazır oğulları izne gelmiş diyerekten ondan da destek almak için... Malum tasınma halleri derken bizi evlerine davet edemediler ve babamin halı hazirdaki onyargisi biraz daha katlandı ve "evlerine bile davet etmiyorlar, birkaç aya görürüm biter bu is" demeye başladı. "Seni kandırıyorlar bunlar" vs bile dedi. bense nişanlım ve ailesinin samimiyeti konusunda zerre şüphe duymuyorum. Hakikaten öyle insanlar değiller, tanıma imkanı olan herkes aynı şeyi söylüyor hatta.

Neyse nişanlım ailesinin evinin taşınmasında edebildiği kadar yardım etti, izni bitince de doğu görevine geri döndü.

Ama işte sorunlar bitmedi, taşındıkları evin (zemin kat) giderleri tıkanmış evi su basmış vs derken daha tam yerleşemeden bir de bu sorunlar çıkmış. Annesi her gün nişanlımı arayıp da dert yanınca, olay artık nişanlımın kendi birikimleriyle aldığı eve geldi.
Nişanlım haklı olarak ailesini düşünüp "senin de fikrin önemli ama ben düşündüm ki, doğu görevindeyken ailem benim evimde dursunlar, biz de eşya almakla ugraşmayalım (mobilya vs alıp onun evine koyacaktık normalde, ileriki dönemlerde zamlanır her şey diyerekten), zaten doğuya eşya mı götürülür, eşyalı ev tutacağız buradan, onlar da evimize güzel bakar hem bizim yokluğumuzda, eşyaları da doğu görevi sonrası alırız" diyor.

Diyor demesine ama bu eşya almayalım teklifini babama götürdüğü an evde kopacak kıyameti biliyorum. Babam hali hazırda önyargılıyken, üzerine eşya da almayalım denilince bana gelip "haklı çıktım seni enayi yerine koyuyorlar, bir eşya bile almayacaklar" diyecek ve belki olay ayrılığa bile gidecek.

Ki bir de ek olarak: ailesinin evine ayda 3 maaş giriyor, kiradan çıkıp başka yere kiraya girebilme durumları var aslında. Ama nişanlımdan medet umar gibiler :/ Bakın ben malda mülkte değilim ama babamı haklı çıkarmış olacaklar diye endişeliyim. Babamın bu tavrından haberleri bile yok. Ben söylemek istemedim. Babam hiç tanımadığı ve kafasına uymayan bir aileyi kabul edip oluruna gitmeye çalıştı ama bu kez bunu yapamaz eminim. Tolere edemez diye düşünüyorum.

Çok fena arada kaldım anlayacağınız, siz olsanız ne yapardınız? Nişanlınıza şeffaf olup her şeyi böylece anlatır mıydınız?
Evi konusunda, ben ileride batıya gelecek olursak ailesini çıkaramayacağını da düşünüyorum. nasıl desin çıkın diye mesela?
emeklilik+2 asgari ücret giriyor eve maaş olarak, küçük bir şehirde başka bir eve kiraya çıkamazlar mı ki mantıken? (5-6 bine ev bulunabiliyor) :/

Bana yardımcı olun nolur ne yapsam bilemiyorum :KK43:
Baban haklı çıkmış zaten.

Öncelikle babanızın ön yargılı olması doğru değil. Tanıdığı biriyle evlenmeniz beklentisi de aynı şekilde. Dünya üzerinde milyonlarca insan var neticede. Nişanlınızın ailesi o eve geçerse o ev artık onların olur. Çıkmalarını falan unutun. Nişanlınızla açıkça iletişim kurup söylemeniz lazım. 4 sene sonra oturacağınız eve eşya koyup 4 sene boş beklemesi de mantıklı bir fikir değil.

Aileleri bu kadar hayatınıza dahil etmeyin. Evlenecek olan sizlersiniz. Yeri geldiğinde siz de nişanlınız da ailenize dur diyebilmelisiniz. Biz böyle karar verdik kararlarımıza saygı duyun diyemeyecekseniz ikiniz için de söylüyorum evlenmeyin. Sonrasında çok daha büyük sorunlar yaşarsınız

Aynı şeyi düşünüyorum :)
ABisi ve kardeşine yokmuş muamelesi yapmaları, nişanlımın kıyamamasından ileri geliyor hep.
Evin tek çocuğu nisanliniz değil ama izni dahilinde taşınma yapılıyor,sıkıntı durumunda hep o aranıyor,çare onun aldığı eve taşınmak oluyor.....
İnsan evladının boş evine taşınır burda sorun yok Soelrun bu ailede bütün problemleri nisanliniz çözüyor ve çözecek evli , çocuklu olması bu yükü taşımayacak demek değil.Siz bunu düşünün bu aile sırtınızda hep kambur olacak ve eşiniz asla ama asla elini çekmeyecek,ilerde olmaz yalanına inanmayın.....bu tür adamlar yük tadimayi çok sever kendini böyle var olduğunu düşünür ve asla kimsenin bunu elinden almasına izin vermez bakmayın şikayet ettiğine o oldukça memnun olmasa o olmadan taşınırlar ona sormadan sorunu hallederlerdi.

Bende arkadaslarin yazdığı gibi babanın haklılık payı olduğunu düşünüyorum.
Nişanlınin ailesinin niyeti o eve yerleşmek.Ve asla çıkacaklarını da sanmıyorum.

Ayrıca konuştuğun zaman kesinlikle babam bu şekilde düşünüyor ya da böyle biseyi kabul etmez babam diye bi konuşma yapma.siz ayrılırsınız barisirsiniz bi şekilde orta yolu bulursunuz ama arada baban kötü olur.Ve nişanlın olacak kişi bunu sürekli önüne getirir.o nedenle babanı ve aileni karıştırmadan fikirlerini net bi şekilde dile getir.

Öncelikle babanızın ön yargılı olması doğru değil. Tanıdığı biriyle evlenmeniz beklentisi de aynı şekilde. Dünya üzerinde milyonlarca insan var neticede. Nişanlınızın ailesi o eve geçerse o ev artık onların olur. Çıkmalarını falan unutun. Nişanlınızla açıkça iletişim kurup söylemeniz lazım. 4 sene sonra oturacağınız eve eşya koyup 4 sene boş beklemesi de mantıklı bir fikir değil.

Aileleri bu kadar hayatınıza dahil etmeyin. Evlenecek olan sizlersiniz. Yeri geldiğinde siz de nişanlınız da ailenize dur diyebilmelisiniz. Biz böyle karar verdik kararlarımıza saygı duyun diyemeyecekseniz ikiniz için de söylüyorum evlenmeyin. Sonrasında çok daha büyük sorunlar yaşarsınız

Kesinlikle aynı fikirdeyiz.
Annesinin yersiz müdahelesi canımı sıkıyor.
Ben birebir nişanlımla muhatap olmak istiyorum, ona da bunu belli etmiştim aslında, o yüzden bana mahcup şekilde bu derdini açtı.

O aile o eve geçmesin. Çıkaramazsınız. Dönüp dolaşıp kv ile mi yaşamak istiyorsunuz? Babanız haklı. Gözünüzü dört açın. Babam şöyle der böyle der diye saklamayın. Psikopat bir adam değilse sizin kötülüğünüzü isteyecek değil ya üzülmeyin diye uyarıyor.

Evin tek çocuğu nisanliniz değil ama izni dahilinde taşınma yapılıyor,sıkıntı durumunda hep o aranıyor,çare onun aldığı eve taşınmak oluyor.....
İnsan evladının boş evine taşınır burda sorun yok Soelrun bu ailede bütün problemleri nisanliniz çözüyor ve çözecek evli , çocuklu olması bu yükü taşımayacak demek değil.Siz bunu düşünün bu aile sırtınızda hep kambur olacak ve eşiniz asla ama asla elini çekmeyecek,ilerde olmaz yalanına inanmayın.....bu tür adamlar yük tadimayi çok sever kendini böyle var olduğunu düşünür ve asla kimsenin bunu elinden almasına izin vermez bakmayın şikayet ettiğine o oldukça memnun olmasa o olmadan taşınırlar ona sormadan sorunu hallederlerdi.
Kesinlikle ona yansıtmadan çözmedikleri için canım sıkkın zaten benim de.

Babanız haklı. Nişanlınızın ailesi çağıramamış olabilir ama belli ki çağırmaya yönelik bunu istediklerine dair de birşey yapmamışlar. Annizi arayıp durumu anlatabilirlerdi mesela. Oğullarını kullanmaya yönelik davranıyorlar. Oğulları da buna müsade ediyor.

Gelecekteki senaryoda yanlarına taşınmanız bile söz konusu olabilir. Ayrıca eşyaları şimdi almazsanız allah bilir kaç katı fiyatlara alacaksınız. Bilemedim. Nişanlınızın önceliğinde ailesi var bu belirli koşullarda normal olabilir ama bu kadarı biraz fazla geldi bana.

Bende arkadaslarin yazdığı gibi babanın haklılık payı olduğunu düşünüyorum.
Nişanlınin ailesinin niyeti o eve yerleşmek.Ve asla çıkacaklarını da sanmıyorum.

Ayrıca konuştuğun zaman kesinlikle babam bu şekilde düşünüyor ya da böyle biseyi kabul etmez babam diye bi konuşma yapma.siz ayrılırsınız barisirsiniz bi şekilde orta yolu bulursunuz ama arada baban kötü olur.Ve nişanlın olacak kişi bunu sürekli önüne getirir.o nedenle babanı ve aileni karıştırmadan fikirlerini net bi şekilde dile getir.

Haklısınız, birazdan uyanır nişanlım kendi fikirlerimi ortaya koymayı düşünüyorum ben de.

Annesine çok kızdım.
Ne diye her gün ağlıyor oğluna anlamıyorum.
O da orada yalnızlık psikolojisine ek olarak, annesi de ağlayınca haliyle çözüm bulma derdinde.
Babam haklı çıkacak endişem yavaş yavaş gerçeğe dönüyor zaten benim de . Acı ama gerçek.
İşte annesi şimdiden böyleyse yarın daha da arttırır bu ağlamaları, kendini acındırmaları. Sen hayır dediğinde evlendin de değiştin der oğluna. O da değişmediğini kanıtlamak için ailesine daha çok verici olur.

Ailenle inatlaşma, babam haklı çıkacak diye de düşünme. O zaman onu haklı çıkartmamak için objektif bakamazsın. Objektif ol, iyice ölç biç, acele etmeyelim falan de nişanlına. Nişanlının tavırlarına uzaktan bi bak. Babana da açık kapı bırak. Nişanlını ya da ailesini savunma.

Öncelikle biraz ağır konuşabilirim şimdiden kırarsam özür dilerim ama lütfen siz ve nişanlınız henüz evlenmesin. Daha çocuksunuz biriniz babasının ağzına diğeriniz annesinin ağzına bakıyor. Bu evlilik ikinizin arasında olacak daha net ne istediğinizi birbirinize söyleyemiyorsunuz bile. Kaçak dövüş sonrasında başınızı çok ağrıtır. Ne varsa herkes eteğindeki taşları dökmezse sonra döküldüğünde çok acıtır. Şimdiden söyleyeyim.
Ben eşi tayinci olan biri olarak o evde belkide hiç oturmayacağınızı söyleyeyim şimdiden. Bizimde bir evimiz var ve hep kirada bizde şehir şehir dolaşıp kirada oturuyoruz. Doğuya eşya götürmek sorun oluyor ama olmuyorda yani kişiye göre değişir bu durum tek diyebileceğim eşyalarda sizinle beraber dolaşıyor ne kadar az dolaşırsa o kadar iyi. Ben ilk etapta ucuz eşyalarla 4 sene doğuda kaldım. Sonra batıya gelince onları orda satıp tekrar aldım. Ama bizim zamanımızda eşyalar ucuzdu şimdiki gibi değil. Ailem hiç birine karışmadı karışamazdı da zaten ne münasebet benim yaşayacağım eşyalar onlara ne. Evide eşimin memleketinde aldırmadım malum aynı sorun her ailede olabilicek şeyler. Demem o ki kiraya verin eşyalarınızı kendi yaşantınıza göre ne yapmak istiyorsanız o şekilde yapın ve kimseyi karıştırmayın. Çünkü ev ve eşyalar sizin ,hayatta sizin hayatınız.

O aile o eve geçmesin. Çıkaramazsınız. Dönüp dolaşıp kv ile mi yaşamak istiyorsunuz? Babanız haklı. Gözünüzü dört açın. Babam şöyle der böyle der diye saklamayın. Psikopat bir adam değilse sizin kötülüğünüzü isteyecek değil ya üzülmeyin diye uyarıyor.

Galiba haklı, yani haklı olduğunu dün daha net gördüm babamın.
Ailesi manipüle ediyor resmen.

X