nişanlımın ailesi mobilyayı ortak almak istemiyor

jeunet

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2024
1
-1
24
nişanlanalı 5 ay oldu ama yıllardır sevgiliydik nişanı biz yaptık ailesi beni elbise almaya bile götürmedi benim babam annem nişanlım birlikte gittik onlar uzakta diye, kayınvalide buna rağmen benim aldığım elbiseyi beğenmedi ve bunu dolapta sat yenisini alalım dedi. annem tartıştı çok pişman oldum size zorluk çıkmasın diye biz gittik elbise aldık keşke gitmeseydim dedi. ve istemede eşyalar ortak dendi ama şimdi nişanlım sizin orada eşyaları kız alırmış dedi ailesi ortak almak istemiyormuş. evet burada kız alır ama oğlanın da kendi evi olur. altın işini sorunca da babası o zamanın durumuna bakarsın 200 binlik bakarsın 300 binlik takarım dedi. şimdi de 10 tane 10 gramlık bilezik takarım demiş ben de madem 5 tane taksın 20 gram taksın dedim hem gösteriş yapacaklar hem ucuza kaçacaklar benim kızdığım eşyalar ortak dediğimiz anlaştığımız halde sonradan almak istememeleri ben de anne babama söyledim sen boşver alırızı en güzelini de alırız biz de ev isteriz o zaman ev alsın dediler. nişanda bana bohça yaptı sadece havlu gömlek bile yok. yanlış anlamayın maddi durumları da kötü değil. ben nasıl bir tavır takınayım sizce nişanlımdan soğuma noktasına geldim artık

Valla bizdede herşeyi erkek tarafı yapar kız isterse çeyiz yapar isterse yapmaz erkek her türlü yapmak zorunda millet bulmusta bunamış
Böyle bir zorunluluk yok. Paran varsa evlenirsin. Kimse çocuk yaptı diye evlilik masraflarını üstlenmek zorunda değil.

nişanlanalı 5 ay oldu ama yıllardır sevgiliydik nişanı biz yaptık ailesi beni elbise almaya bile götürmedi benim babam annem nişanlım birlikte gittik onlar uzakta diye, kayınvalide buna rağmen benim aldığım elbiseyi beğenmedi ve bunu dolapta sat yenisini alalım dedi. annem tartıştı çok pişman oldum size zorluk çıkmasın diye biz gittik elbise aldık keşke gitmeseydim dedi. ve istemede eşyalar ortak dendi ama şimdi nişanlım sizin orada eşyaları kız alırmış dedi ailesi ortak almak istemiyormuş. evet burada kız alır ama oğlanın da kendi evi olur. altın işini sorunca da babası o zamanın durumuna bakarsın 200 binlik bakarsın 300 binlik takarım dedi. şimdi de 10 tane 10 gramlık bilezik takarım demiş ben de madem 5 tane taksın 20 gram taksın dedim hem gösteriş yapacaklar hem ucuza kaçacaklar benim kızdığım eşyalar ortak dediğimiz anlaştığımız halde sonradan almak istememeleri ben de anne babama söyledim sen boşver alırızı en güzelini de alırız biz de ev isteriz o zaman ev alsın dediler. nişanda bana bohça yaptı sadece havlu gömlek bile yok. yanlış anlamayın maddi durumları da kötü değil. ben nasıl bir tavır takınayım sizce nişanlımdan soğuma noktasına geldim artık
En iyisi evlilik olayina aileleri hicbir sekilde karistirmamak. Kari koca elinizden ne kadar geliyorsa o kadarini yapacaksiniz. Elinizde avucunuzda bir sey yoksa da evlilik yoluna girmeyeceksiniz. En dogrusu bu. Ailelere bel bagladikca bu sorunlar her zaman olacak ve hicbir zaman ozgur yasayamayacaksiniz. Elbisenize nasil karisiliyorsa evinize aldiginiz fincana kadar karisilacak. Aci ama gercek…

Ya canım benim.Erkek almış kadın almış ne farkedecek.Ayni evin içine girince iki tarafta ortak borç ödeyecekler.
Bizde de erkek tarafı alır.Nisanlandim bizede ortak dediler mesela.

Ev alacaklarsa eşya alabilirsiniz.Ama sen yinede iyi düşün.Bir elbisene bile karisiyorlarsa nişanlın susuyorsa seni zor günler bekler.Dugun evlilik için acele etme.

Nişanlın anasının sözüyle hareket etmesı sıkıntı öncelıkle. Yoksa bunları kendı akıl ettiğinden değil anası söylüyor oda sana aktarıyor. Burda kızacaksan nişanlının durusu olmadığına kız. Ve annen haklı madem öyle sizdede ev almak var oda ev alsın.
Ayrıca sizin orası neresıymıs baya merak ettım. Genelde kız çeyizini alır sadece diye bılıyorum mutfak esyaları halı prrde falan mobılya hıc duymamıstım. Bu anlattıgında butun harcamayı sen yapıyorsun ilginç.
He tabı temelde en doğru olan mümkünse ıkınızın halletmesı olurdu her şeyi.
İşlerine geldığı gibi adetlerle oynayanlara sınır oluyorum.
Ki bence adet baz alıcaksak kızın değil erkeğinki alınır zaten.
Allahım ne dertler🥹 neyse temel olarak nişanlının karakterını düşün ölç annesının yönlenmesıylr hreket edıyorsa kaç

Ay çok itilmediniz mi böyle altın, mobilya pazarlığı yaparken? 2024'e girdik, yeni nesil artık her şeyini kendi yapıyor ortak yapıyor. Ha çok geleneksel bi aileyse uyuyorlar tabii ama 5 takma 10 tak, yok arabada 5 evde 15 pazarlıkları çok itici, daha baştan bu kadar zıtlaştıysanız nasıl yüz yüze bakacaksınız evlenince?

Nişan yapılıyorsa zaten kız tarafı yapar gelenek olarak böyle demek istedim.Ama gayet herşeyden en az tutarla sıyrılma derdindeler gibi. Size de yüklenilmesi hiç hoş değil. Bu aile ile akraba olunmaz.
Ayrıca alınan elbiseye karışamaz o kim oluyor senin beğenmen önemli. Fazla anneci o adamla evlenirsen daha çok konu açarsın.
Ayrıca ev alsalar da almasalar da eşyalar ortak alınır ilk kez duydum kız tarafı hepsini alır diye.
Altın bilemiyorum mehir olayı var elbette kız talep edebilir de eşya ev mevzusunda aileleri karıştırmayın ya bu kadar yüz göz olunca kendilerinin gibi görüp asla sizi rahat bırakmazlar. Kendiniz halledin çift olarak.

Yeminle okuyunca aynısını düşündüm ya. Oğlum olsa es kaza o memleketten birine vurulsa ben böbrek satıcam demek evlensin diye

Evet ya yaşını başını alıp tam emekli oldum rahatlarım artık derken gırtlağına kadar borca sokacaklar hemde seninle mümkün olduğunca görüşmek istemeyecek gelin tanesi için tabi çünkü velihat doğuracak ya acayip bir ego torun için bile değmez. 😂😂
Özgür fikirli kız bulsun diye dua etmek lazım birlikte yaşasınlar halletsinler hatta nikahlanmasalar da olur. Mutlu olsunlar da😂
Ne kadar ticari bir mecraya dönüşmüş şu evlilik be hiçbir şekilde ne mütavazilik kalmış ne sadelik. Herşey sahte , herşey gösteriş.
Sonucun da gırtlağına kadar borçlu insanlar erkenden ölüp gidiyor stressten. Ama durumları iyi demiyorlar mı ona bozuluyorum demek ki evlenirken bunu motivasyonun yaptın seven insan sorun eder mi abi ya...

İstemezse onu da mı erkek yapıyor? Kadının evliliğe katkısı ne oluyor rahmi dışında?
Valla o kadına kalmış birşey bizde öyle mesela benle eşim birlikte evlendik gibi birşey ben ona yardımcı oldum 10 yıl beklemistim onu ama mesela her konuşmada teşekkür eder bu mevzularda çünkü adetimizde yok hep erkekler yapar yengemle mesela çeyiz dahi yapmadılar biz yaptık hiçde eleştirmezdik bu bize normal geliyor

Nişan yapılıyorsa zaten kız tarafı yapar gelenek olarak böyle demek istedim.Ama gayet herşeyden en az tutarla sıyrılma derdindeler gibi. Size de yüklenilmesi hiç hoş değil. Bu aile ile akraba olunmaz.
Ayrıca alınan elbiseye karışamaz o kim oluyor senin beğenmen önemli. Fazla anneci o adamla evlenirsen daha çok konu açarsın.
Ayrıca ev alsalar da almasalar da eşyalar ortak alınır ilk kez duydum kız tarafı hepsini alır diye.
Altın bilemiyorum mehir olayı var elbette kız talep edebilir de eşya ev mevzusunda aileleri karıştırmayın ya bu kadar yüz göz olunca kendilerinin gibi görüp asla sizi rahat bırakmazlar. Kendiniz halledin çift olarak.
Ev alsa ne olacak adamın üstüne hukuki hiç bir hakkı olmaz ki anca eşya borcu öder boşanırsa ki bu kaynanayla sonu boşanmaya gider gibi

Valla o kadına kalmış birşey bizde öyle mesela benle eşim birlikte evlendik gibi birşey ben ona yardımcı oldum 10 yıl beklemistim onu ama mesela her konuşmada teşekkür eder bu mevzularda çünkü adetimizde yok hep erkekler yapar yengemle mesela çeyiz dahi yapmadılar biz yaptık hiçde eleştirmezdik bu bize normal geliyor
Nerelisiniz acaba nerenin adeti bu?

X