Normal doğummu sezeryan mı

09 nisanda epidural sezaryenle doğum yaptım.süperdi valla.herkese tavsiye ederim.gülerek girdim gülerek çıktım.hiçbişey anladım.çok şükür atlattım.bu şekilde 10 tane doğurabilirim.

Merhaba arkadaşlar,
21 sayfayı okudum ve yazmadan edemeyeceğim.
Yıllarca yurtdışında yaşamış bir insan olarak sezeryanın botoks gibi görünmesi garip geliyor. Benim de buradaki arkadaşlarım sezeryan oldu... Bedensel ve psikolojik problemlerden dolayı.
Biraz doktorların tavrı, biraz çevremizdeki öcüleştirilmiş doğum öyküleri buna neden oluyor.

Bir de genital bölge deformasyonu var, bu olabilir... Ama herkeste de korkunç bir boyutta olmuyor. Egzersizler veya estetik bir müdahale ile düzelebilir.Karın şekline vucuda da bakarsak:
Kaç kilo olursanız olun egzersiz yapmazsanız vucut deformasyonu vardır. Burada da normal doğum 1-0 önde. Normal doğumda 1 ay sonra spora başlayabilirken sezeryanda bu 3-6 ay arası.
Affınıza sığınarak birşey daha eklemek isterim. Doğum sancısını abartarak anlatan kadınların neredeyse yarısı da abartıyor ve de duygu sömürüsü yapıyor. erkeklerin askerlik anısı gibi bir modda 'Bakın ben ne fedakardım, neler çektim' mealinde kullanılıyor. (Burada herkes üstüne alınmasın ama buna resmen şahit oldum. Bir arkadaşım eşi yanına gelince çığlıklar atarken eşi gidince normaldi :lepi:)
Tab, kültürümüzün etkisi de tartışılmaz... Hamile kadını batıl inançlarla (saç kestirme, aşerdiğini yemezsen bebeğin lekeli doğar) paranoyak edip, üstüne spordan egzersizden uzak tutmak... Bir de kahraman edası ile kahvesini höpürdetip nasıl zor doğum yaptığını anlatmak... Normal olarak da anne korkar.
Bir de hamilelik merkezlerine hala ilgi az.

Tabi ki gerekli olduğu durumlarda sezeryan olmalı ama en doğrusu normal doğumdur.

Başkalarını bilmem ama bence genital bölge önemli çünkü normal doğum yapınca orası deforme olcak asla eskisi gibi olmaz diye düşünüyorum ve çocuk sahibi olmak için de kendime zarar vermek istemem çocuk kadar ben de önemliyim çocuk yaptıktan sonra anne olmanın mutluluğunun yanı sıra kendimi güzel de hissetmeliyim bilmiyorum bunlar benim düşüncelerim bizler de ana kuzusuyuz bizi de bir ana doğurdu ve dünyaya bir kere geliyorsunuz o kadar acı çekmeyi çok da mantıklı bulmuyorum bu dünya da mümkün olduğunca az acı ile mutlu olmaya çalışmalıyız diye düşünüyorum benim gibi düşünmeyenler de olbilir saygı duyarım önemli olan anne ve baba olmak acı çekmek değil diye düşünüyorum ayrıca bir çok arkadaşım normal doğumu sağlık olarak adlandırıyor ama bence sağlık psikolojik olarak iyi olmaktır bu yüzden benim için sağlıklı dogum sezeryan olacak. Ayrıca sezeryan ve normal doğum ile geniş bir araştırma yapılsaydı kesinlikle normal doğumun yaptığı hasarlar daha çok olurdu çünkü o kadar acı insanın kalp hastası olmasına ,beyindeki damarların gerginlikten ve ağrıdan zarar gördüğü daha sonraları kafamızla ilgili birçok sorun ,bel fıtığı gibi sorunlar daha bi sürü sağlık sorunları ortaya çıkabilir ama fiziksel olarak zorlanmadan doğum yapmanın bütün organlarımıza ve sağlığımıza yararlı bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

deforme olmak mı?
hıc bır genıslıge ya da degısıme sahıp olmadım,hatta eskisiden daha sıkı dar olduguunuda soyleyebılırım
normal doğum yaptım
evet cok acı cektım zorlandım ama degdı.
sezeryan doğum değil ameliyat şeklidir...

ayyy sukur kı normal dogum yanlısı bıırrılerını gormek ne kadar guzel...çok ıstıorum normal dogumu,ınsallahta becerırım.Bebegım cok ırı degıl 3.200 falan..1 haftam kaldı tam olarak...40 ta gelir umarım...cok yurudum ve hareket ettım,umarım faydalı olur ve sorunsuz olabılır...sezeryana elbettekı bı sorun oldugunda karsı deilim,sezeryanla da hayat kolay sekılde devam edıo olabılır ama oncelık normal e verılmelı dıe dusunuyorum....sevgiler..

Bence sezaryen ben sezaryenle doğum yaptım ikisinide yaşayanlar kesinlikle sezaryen diyorlar
Ben sonrasında en ufak bi ağı bile çekmedim gaz sancım oldu hafiften hemen ağrı kesici vuruldu ve geçti
Gecesinde kendim kalktım çocuğuma baktım gezdim her işimi yaptım işte hiçde oflayıp puflamadım
Çok kolaydı herşey ama bu tamamen fiziksel bi durum acı eşinize bağlı
bazıları normal doğumu bazıları sezaryeni kabus gibi anlatıyor
Herşey acı eşinizde bitiyor yani yaşayın ve görün

herkes normal doğum yapacak diye birşey mi var arkadaşlar zorunluyum sezeryan olacağım insanların içini karartmmanın hiç manası yok hele hamilelik gibi hassas bir dönemde her ikisininde zor yönleri var elbette ikiye ayrılamın hiç anlamı yok tüm hamillelere hayırlı doğumlar diliyorum

herkes normal doğum yapacak diye birşey mi var arkadaşlar zorunluyum sezeryan olacağım insanların içini karartmmanın hiç manası yok hele hamilelik gibi hassas bir dönemde her ikisininde zor yönleri var elbette ikiye ayrılamın hiç anlamı yok tüm hamillelere hayırlı doğumlar diliyorum

alpim kardeşim kesinlikle haklısın.bence hayırlısı demek en güzeli..benimde mart 2009 da normal doğumla bir kızım oldu ama son ana kadar doktorum sezeryan olabilir demişti..suyum çok az kaldığı için ve günüm geçmesine rağmen hiçbir belirti olmadığından dolayı doktorum sezeryana alabilirdi.çok üzüldüm çok dua ettim çünkü normal doğum olsun istiyordum başından beri..nede olsa natural yol bu yol..eğer kötü olsa idi neden bütün canlılar bu şekilde doğum yapsınlarki...elbette zorlukları var ama zahmet olmadan rahmet olmuyor..peki ya sezeryanle doğum yapsaydım ne olucaktıı?hiçbirşey...çünkü insanlar mecbur kalmasalar yapmazlar heralde..sonuçta unutmayın aynı anda iki hayat kurtaran tek ameliyat sezeryandır..bence tek yapmamız gereken tevekkeltüalellah demek hayırlısını istemek.hngi yol olursa olsun bebeklerimiz ve biz sağlıklı olalım yeter...sonuçta her ikisininde zorlukları kolaylıkları ve riskleri var..hayırlısı..

alpim kardeşim Allah kurtarsın inş. sağ salim kucağına almayı nasip etsin Rabbim selametle kal

yeliz çok teşekkür ederim preeklemsi riskim var tansiyonum 18 lerde ve böyle yazılar okumak çok moralimi bozuyor neden ikiye ayrılalım ki doktor hangisini uygun bulursa o olmalı hele benım gibi annesini bu yüzden kaybetmiş biri olarak (eğer annem sezeryan olsa ölmeyecekti normal doğumu beklediği için preeklemsiden kaybettik) Rabbim kimseye göstermesin tüm hamileleri ve bebeklerini korusun insan hayatı herşeyden önemli sende bebeğini güle güle büyüt sağlıkla kal

anne ve bebek ıcın hangısı uygunsa o olmalı bence tabıı cok zor durumda kalınmadıkca sezeryan tabıkıde ıyı degılmıs..

Arkadaşlar bende 1.5 ay önce sezaryenle doğum yaptım ve kesinlikle tavsiye ediyorum.Ayanı gün ayağa kalktım ve eve döndüğümde hiç yatmadım bile.Beni normal doğum olupta alttan atılacak olan dikişler çok korkutuyordu zaten ama ben mecburi sezaryen oldum suyum azalmıştı ve hiç sancım yoktu doktorum suni sancının kesinlikle hayvanlara bile verilmemesi gerektiğini söyleyince suni sancıda istemedim.Üstelik kilolu biri olmama rağmen dikişlerimde en ufacık bir sorun olmadı ve ameliyathanedeyken uyandım hemen kızmı ilk ben gördüm normal doğum gibi.. Ben çok memnun kaldım hem doktorumdan hem sezaryendenden ...ınsanlar hep korkutuyordu sezaryenden yok yerinden kalkamıosun filan sadece ilk 2 gün biraz sancı oluyor oda normal sanki normal doğumdan sonra olmuyormu .Sezaryen olacak arkadaşlar sakın korkmayın ki benim canım çok tatlıdır ağda bile yaptıramam ben ama sez sonrası olan sancıya dayanabildim..

Ben epudral sezeryan ile ile doğum yaptım.ılk bebeğim olduğu için böyle olduğunu düşünüyorum,bebeğini kucağına alınca her şeyi unutuyorsun ama ben 10 gün kadar bebeğimi rahat kucaklayamadım,sanki dikişlerim açılıverecekmiş gibi geliyordu,acı hiç çekmedim,ağrım hiç olmadı.Ancak normal doğum içimde kaldı,çok istiyordum.Benim 14 saat sancım oldu,açılmam 3cm oldu,doktor açılmam olmadığını,bebeğin aşağı inmediğini sezeryan olmam gerektiğini söyledi,özel doktorum değildi,ilkinde beklemek istediğimi söyledim,ikincisinde sezeryanı kabul ettim.Hala kafamda acaba doktor kolayına geldiği için mi sezeryan dedi,biraz daha bekleseydim normal doğum yapabilir miydim? gibi düşünceler var,bir daha normal doğum yapamayacağımı düşünmek de beni üzüyor.
Sizler ne kadar sancı çektiniz arkadaşlar,ya da benim durumumda olan var mı?Açılma olmadığı için sezeryan olanlar?14 saat yeterli bir süre mi,daha uzun süre bekleyen arkadaşlarımız var mı acaba?

Bebeğim kordona dolandığı için mecburen sezeryan oldu doğum .Epidural sezeryanla doğum yaptım doktoruma çok güveniyordum bana çok moral verdi . Ama mecbur kalmasaydım asla sezeryan düşünmezdim. Ağrı illaki oluyor. Kolaymı sonuçta bir ameliyat karnını kesiyorlar. Hele ilk ayağa kalktığım anı asla unutamam çok canım yandı . Ben direndim o acıya yürüdüm eşimin desteği ile arada yürüdük çünkü gaz çıkması lazım bunun içinde yürümemizi istiyor doktor.Kısacası oğlumun yaşamı tehlikeye girmeseydi asla sezeryanla doğum yapmazdım. Doktorum sezeryan olmayıp normal doğumda ısrar etseydin bebeği kaybederdik dedi. Canım oğlum onu kucağıma alınca tüm ağrıları unuttum

bende sezeryanla doğum yaptım 10 gün önce hiç pişman değilim çünkü anlattıkları kadar zor değildi zeynep kamil hastanesinde yaptım doğumumu doğumdan önce yatırdılar beni 3 cm açılmam var diye bebeklerimin ikiside baş başa geliyor diye normal doğum yaptıracaklardı her nst de sancı çıkınca beni sancı odasına alıyorlardı gözümün önünde neredeyse 100 kadının çığlıkları alttan muane etmeleri suni sancı vermeleri hepsine şahit oldum psikojim bozuldu kendimi salya sümük sezeryana aldırttım allaha şükür korktuğum gibi olmadı ilk günden ayaklandım

bende 5 ay önce zorunlu sezeryan ile doğum yaptım ama keşke imkanım olsaydı normal yapsaydım şimdi hamile olup doğumdan korkan arkadaşlarıma dediğim tek şey bi engeliniz yoksa KESİNLİKLE NORMAL DOĞUM....

Bebeğim kordona dolandığı için mecburen sezeryan oldu doğum .Epidural sezeryanla doğum yaptım doktoruma çok güveniyordum bana çok moral verdi . Ama mecbur kalmasaydım asla sezeryan düşünmezdim. Ağrı illaki oluyor. Kolaymı sonuçta bir ameliyat karnını kesiyorlar. Hele ilk ayağa kalktığım anı asla unutamam çok canım yandı . Ben direndim o acıya yürüdüm eşimin desteği ile arada yürüdük çünkü gaz çıkması lazım bunun içinde yürümemizi istiyor doktor.Kısacası oğlumun yaşamı tehlikeye girmeseydi asla sezeryanla doğum yapmazdım. Doktorum sezeryan olmayıp normal doğumda ısrar etseydin bebeği kaybederdik dedi. Canım oğlum onu kucağıma alınca tüm ağrıları unuttum[/QUOTE

tüylerim ürperdi iyiki ısrar etmemişsin normal diye..

çocuğun ve annenin sağlığının tehdit altında olduğu durumlar dışında - herşey normal ise doğal doğum yapılmasından yanayım.. sezeryanın bir doğum şekli olduğunu düşünmüyorum. zorunlu hallerde başvurulması gereken bir ameliyattır bence. estetiğe önem veren bazı arkadaşlarında yazılarını okudum, genital bölgeye yapılan kesi ile sezeryanda-ameliyatta bebeğin başını çıkarmak için yapılan kesik kaç cm? kıyaslamasını siz yapın! üstelik biraz kilo alınca göbek dikişlerin üzerinden sarkıyor. estetiği geçtim, bebeğin sağlıklı olarak gelişimini tamamlayıp, kendisinin hazır olduğu vakitte, dünyaya mücadele ile gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve bunu anne ile birlikte gerçekleştirdiği için bebekle annenin ilk ekip çalışması olarak görüyorum. ilerleyen yaşamlarında da mücadeleci insanlar olacağına inanıyorum. bir yerde denk gelmiştim, ama tam olarak nerde olduğunu hatırlamıyorum ama şu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim: sezeryanla dünyaya gelen çocukların normal doğanlara göre daha fazla intihar eğiliminde olduklarını duymuştum. çünkü mücadele etmeyi bilmeden dünyaya geliyorlar.. eğer mecbur değilseniz normal doğum öneririm. her iki durum içinde en önemli şey MORAL! Moralinizi yüksek tutun ve herşeyin yolunda gideceğine inanın!! Bunu kendinize de sık sık tekrarlayın! Düşündüğünüz gibi olacaktır. Doğum yapacak arkadaşlara sağlıklı doğumlar dilerim. Her iki durumda da ağrınız sancınız bir süre olacaktır. Yeter ki moraliniz yüksek olsun, hepsini atlatırsınız!

Son düzenleme:
çocuğun ve annenin sağlığının tehdit altında olduğu durumlar dışında - herşey normal ise doğal doğum yapılmasından yanayım.. sezeryanın bir doğum şekli olduğunu düşünmüyorum. zorunlu hallerde başvurulması gereken bir ameliyattır bence. estetiğe önem veren bazı arkadaşlarında yazılarını okudum, genital bölgeye yapılan kesi ile sezeryanda-ameliyatta bebeğin başını çıkarmak için yapılan kesik kaç cm? kıyaslamasını siz yapın! üstelik biraz kilo alınca göbek dikişlerin üzerinden sarkıyor. estetiği geçtim, bebeğin sağlıklı olarak gelişimini tamamlayıp, kendisinin hazır olduğu vakitte, dünyaya mücadele ile gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve bunu anne ile birlikte gerçekleştirdiği için bebekle annenin ilk ekip çalışması olarak görüyorum. ilerleyen yaşamlarında da mücadeleci insanlar olacağına inanıyorum. bir yerde denk gelmiştim, ama tam olarak nerde olduğunu hatırlamıyorum ama şu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim: sezeryanla dünyaya gelen çocukların normal doğanlara göre daha fazla intihar eğiliminde olduklarını duymuştum. çünkü mücadele etmeyi bilmeden dünyaya geliyorlar.. eğer mecbur değilseniz normal doğum öneririm. her iki durum içinde en önemli şey MORAL! Moralinizi yüksek tutun ve herşeyin yolunda gideceğine inanın!! Bunu kendinize de sık sık tekrarlayın! Düşündüğünüz gibi olacaktır. Doğum yapacak arkadaşlara sağlıklı doğumlar dilerim. Her iki durumda da ağrınız sancınız bir süre olacaktır. Yeter ki moraliniz yüksek olsun, hepsini atlatırsınız!

çok teşekkürler ne kadar faydalı bilgiler vermişsiniz. MORAL!!! den bahsedip 15 gün sonra sezeryan olacak birinin moralini 0 yaptınız, allah razı olsun ya.........

böyle bir niyetim yoktu, zorunlu halleri dışarda tutuyorum diye özellikle belirttim. herkesin kendi tercihidir elbette. saygı duyarım. ancak o kadar çok sezeryan övücü yazı okudum ki bu başlık altında.. sezeryanın mecburi haller dışında yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. normal doğumun kalp sağlığını bile tehdit ettiğini ileri sürenlere karşın sezeryanın da olası sakıncalarından bahsetmek gerek. eminim siz ve bebeğiniz sağlıkla atlatacaksınız.. sağlıklı doğumlar..

11 gün önce sezeryan oldum benı görenler şaşıryor hep ayaktayım işlerimi kendım yapıyorum dışarıya cıkıyorum bebegımı hastaneye kendım götürdum sezeryan olacak arkadaslar size yürüyün dendıgı zaman yürüyün sık aralıklrla yürümeye calısın ben sezeryandan 4 saat sonra yürüdüm ve her bi saatte yürümeye devam ettim bulundugum katta yaklasık 8 sezeryan olmuş hasta vardı hepside yatıyor hiç kalkmıyordu hepsıde benden önce sezeryan olmustu ben çabucak ayaga kalktım taburcu oldum yurudugum korıdor ben cıkarken bıle bombostu yanı yurümeye çalısmıyorlardı ne kadar cok yürürsenız okadar çabuk iyileşirsiniz

X