Normal doğummu sezeryan mı

sezeryan olmak abartılacak kadar zor değil. sadece amelyattan çıkınca ağrı kesici yapılana kadar ağrım oldu. sanırım o ağrıda doğum sancısı çekmenin yanında hiçbişeydir.ikinci günden beri ayaktayım bbeklerime bakabiliyorum.

neden böyle yazılar yazılır hiç anlamış değilim,sezaryan veya normal,bu annenin doktoru ile birlikte karar vereceği özel tercihidir,bundan size ne,normal doğumu yada sezaryanı kötüleyen yazılar yazınca ne geçiyo elinize öğrenebilir miyim?siz burda sezaryanla doğan çocukların normal doğanlara göre daha fazla intihar eğiliminde olduğunu yazmışsınız,şimdi mecburen sezaryan olmak zorunda kalan anneler ne yapsın,"benimki mecbur sezaryan oldu,o yüzden çocuğum intihar eğilimde olmaz" diye mi düşünsün,yoksa bu yazdığınız saçma sapan araştırma sonucunu ömür boyu kafasında mı taşısın,yeter artık ya,kimin ne şekilde doğum yaptığını,yapacağını,yargılamayın,sorgulamayın,bırakın karnındaki bebeği nasıl doğuracağını,onu kanıyla canıyla besleyen,9 ay taşıyan annesi karar versin
çocuğun ve annenin sağlığının tehdit altında olduğu durumlar dışında - herşey normal ise doğal doğum yapılmasından yanayım.. sezeryanın bir doğum şekli olduğunu düşünmüyorum. zorunlu hallerde başvurulması gereken bir ameliyattır bence. estetiğe önem veren bazı arkadaşlarında yazılarını okudum, genital bölgeye yapılan kesi ile sezeryanda-ameliyatta bebeğin başını çıkarmak için yapılan kesik kaç cm? kıyaslamasını siz yapın! üstelik biraz kilo alınca göbek dikişlerin üzerinden sarkıyor. estetiği geçtim, bebeğin sağlıklı olarak gelişimini tamamlayıp, kendisinin hazır olduğu vakitte, dünyaya mücadele ile gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve bunu anne ile birlikte gerçekleştirdiği için bebekle annenin ilk ekip çalışması olarak görüyorum. ilerleyen yaşamlarında da mücadeleci insanlar olacağına inanıyorum. bir yerde denk gelmiştim, ama tam olarak nerde olduğunu hatırlamıyorum ama şu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim: sezeryanla dünyaya gelen çocukların normal doğanlara göre daha fazla intihar eğiliminde olduklarını duymuştum. çünkü mücadele etmeyi bilmeden dünyaya geliyorlar.. eğer mecbur değilseniz normal doğum öneririm. her iki durum içinde en önemli şey MORAL! Moralinizi yüksek tutun ve herşeyin yolunda gideceğine inanın!! Bunu kendinize de sık sık tekrarlayın! Düşündüğünüz gibi olacaktır. Doğum yapacak arkadaşlara sağlıklı doğumlar dilerim. Her iki durumda da ağrınız sancınız bir süre olacaktır. Yeter ki moraliniz yüksek olsun, hepsini atlatırsınız!

Bence doğum şekli kişinin ve bebeğinin sağlık durumuna göre tercih edilir. Ben sezeryan planlamadım oluruna bıraktım sancım ve kanamam başlamıştı ama doğum eylemi başlamamıştı. Doktorum 5 saat sonrada doğurusun 5 gün sonrada. Bebek iri olduğu için son anda sezeryana dönme olasılığı vardı. Bizim tüp bebek olduğu için riske atmak istemedim ve sezeryanla doğurdum. Doğum eylemi tam olarak başlamış olsaydı normal doğurmayı düşünüyordum.
Arkadaşım normal doğurmuştu ve bebek doğum kanalına sıkışıp kaldı bir süre oksijensiz kaldı doğduğunda mosmor olmuş. Bu bebek için risktir o yüzden 4 kg üzerinde olan bebekler direk sezeryan ile alınıyor.

Merhaba arkadaşlar,
21 sayfayı okudum ve yazmadan edemeyeceğim.
Yıllarca yurtdışında yaşamış bir insan olarak sezeryanın botoks gibi görünmesi garip geliyor. Benim de buradaki arkadaşlarım sezeryan oldu... Bedensel ve psikolojik problemlerden dolayı.
Biraz doktorların tavrı, biraz çevremizdeki öcüleştirilmiş doğum öyküleri buna neden oluyor.

Bir de genital bölge deformasyonu var, bu olabilir... Ama herkeste de korkunç bir boyutta olmuyor. Egzersizler veya estetik bir müdahale ile düzelebilir.Karın şekline vucuda da bakarsak:
Kaç kilo olursanız olun egzersiz yapmazsanız vucut deformasyonu vardır. Burada da normal doğum 1-0 önde. Normal doğumda 1 ay sonra spora başlayabilirken sezeryanda bu 3-6 ay arası.
Affınıza sığınarak birşey daha eklemek isterim. Doğum sancısını abartarak anlatan kadınların neredeyse yarısı da abartıyor ve de duygu sömürüsü yapıyor. erkeklerin askerlik anısı gibi bir modda 'Bakın ben ne fedakardım, neler çektim' mealinde kullanılıyor. (Burada herkes üstüne alınmasın ama buna resmen şahit oldum. Bir arkadaşım eşi yanına gelince çığlıklar atarken eşi gidince normaldi :lepi:)
Tab, kültürümüzün etkisi de tartışılmaz... Hamile kadını batıl inançlarla (saç kestirme, aşerdiğini yemezsen bebeğin lekeli doğar) paranoyak edip, üstüne spordan egzersizden uzak tutmak... Bir de kahraman edası ile kahvesini höpürdetip nasıl zor doğum yaptığını anlatmak... Normal olarak da anne korkar.
Bir de hamilelik merkezlerine hala ilgi az.

Tabi ki gerekli olduğu durumlarda sezeryan olmalı ama en doğrusu normal doğumdur.

opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan
ağzına sağlık canım....

o kadar çok abartıyorlarki şu normal doğumu...
bende normal yaptım,epidural de değildi..her anını yaşadım..iyikide yaşamışım..kadın olduğumu,Allahın bunu bize neden lutfettiğini anladım..
çok rahat geçti çünkü beynim rahattı..etrafımda korkutmaya çalışanlara aldırış etmedim..hayır,ben normal doğum yapacağım ve hiç bir sorun yaşamayacağım inşallah dedim.dediğim gibide oldu..çok çabuk forma kavuştum..hemen egzersiz spora başlayabildim...deforme diye bi olay olmadı bile zaten..

keyfi bir şekilde sezeryana karşıyım kendi adıma...anne yada bebğin hayatı tehlikedeyse yapacak bişey yok zaten...

Normal doğum..adı üstünde normal..Olağan..
Sezeryan doğum..müdahale ile...
ışte tek fark bu..
fazlasını söylemek saçma. Normal doğumda bebeğinin kafası sıkışanlar gelmeyenler çatısı açılmayanlar suni sancı alanlar.....vs...
Sezeryanda ciğerlerinden suyu atamayan bebekler solunum sıkıntısıyla küvezde kalanlar kan kaybeden anneler...vs..
daha binlerce örnek verilebilir.. irdelemeyin artık. bilimdışı şeyleri de bırakın.. doktorunuz ne diyorsa öyle hareket edin ama son noktada son kararlarınızı siz verin..

çocuğun ve annenin sağlığının tehdit altında olduğu durumlar dışında - herşey normal ise doğal doğum yapılmasından yanayım.. sezeryanın bir doğum şekli olduğunu düşünmüyorum. zorunlu hallerde başvurulması gereken bir ameliyattır bence. estetiğe önem veren bazı arkadaşlarında yazılarını okudum, genital bölgeye yapılan kesi ile sezeryanda-ameliyatta bebeğin başını çıkarmak için yapılan kesik kaç cm? kıyaslamasını siz yapın! üstelik biraz kilo alınca göbek dikişlerin üzerinden sarkıyor. estetiği geçtim, bebeğin sağlıklı olarak gelişimini tamamlayıp, kendisinin hazır olduğu vakitte, dünyaya mücadele ile gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve bunu anne ile birlikte gerçekleştirdiği için bebekle annenin ilk ekip çalışması olarak görüyorum. ilerleyen yaşamlarında da mücadeleci insanlar olacağına inanıyorum. bir yerde denk gelmiştim, ama tam olarak nerde olduğunu hatırlamıyorum ama şu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim: sezeryanla dünyaya gelen çocukların normal doğanlara göre daha fazla intihar eğiliminde olduklarını duymuştum. çünkü mücadele etmeyi bilmeden dünyaya geliyorlar.. eğer mecbur değilseniz normal doğum öneririm. her iki durum içinde en önemli şey MORAL! Moralinizi yüksek tutun ve herşeyin yolunda gideceğine inanın!! Bunu kendinize de sık sık tekrarlayın! Düşündüğünüz gibi olacaktır. Doğum yapacak arkadaşlara sağlıklı doğumlar dilerim. Her iki durumda da ağrınız sancınız bir süre olacaktır. Yeter ki moraliniz yüksek olsun, hepsini atlatırsınız!

tebrik ederim en güzelini söylemissin.türkiyede cogunluk hep sezeryan oluyo sunu bir türlü anlamis degilim.burda ise mecburi bir durum olmadikca normal dogum yapiliyo.bende normal dogumla cocugumu dünyaya getirdim hemde sadece 2 saat sürdü.cokta memnunum su an yine hamileyim ve bir aksilik olmazsa yine normal tercihimkaydirigubbakcemile2

ikisini de yaşadım en kolayı hiçbiri. :roflol: :roflol:
Ama normal doğumu tavsiye ederim.sezeryanla olan bebekler acıya daha az dayanıklı oluyorlarmış

Son düzenleme:
herkes merhaba,

ben de şu an 9 aylık hamileyim ve 15 gün sonra szeyna ile doğum yapacağım. bebeğim kilolu ve normal doğum tarihini beklersem 4 kilo üzerine çıkacak. Bu sebeple doktorum sezeryan doğumu öneriyor. ama böyle olmasaydı da zaten sezeryan doğum tercih edecektim. heşeyden önce bu bence zaten tercih meselesi. hangisi iyi yada kötü diye bir değerlendirme olamaz. çok iyi normal doğum hikayeleri olduğu gibi çok kötü normal doğum hikayeleri de var. Aynı şey sezeryan doğum için de geçerli. her kesin doğum hikayesi farklı.

beni sezeryan doğum yapmaya iten düşüncelerin başında gelen: maalesef ülkemizde normal doğum adı altında yaptırılan doğumların pek normal olmadığına inanmış olmam. yurtdışında yaşayan kuzenlerim ve arkadaşlarımın hikayelerini dinleyince anlıyorumki türkiyedeki doğumlar normal değil müdahaleli yani suni sancılı, kesili, vakumlu, forsepsli
anneyi, bebeği ve doğumu normal akışına bırakmıyorlar. yurtdışında herkes normal doğum yapıyor çünkü en önemli faktör devlet sezeryan doğumu ödemiyor. ve kendi imkanların ile yapmaya çalışırsan bu çok pahalı. biz türkiyede her ay ultrasona girerken ingilterede devlet sadece 1 kez sezeryan ücreti karşılıyor. onun dışında da sizi zaen doktor değil ebeler kontrol ediyor. doğum yapacak her kadının ebesi oluyor. yani türkiyedeki eski sistem. annelerimizin doğurduğu gibi.

burada herkes kendi tecrübelerini paylaşıyor hiçbirimiz bilim adamı değiliz. o yüzden bence herkes içinden gelen sese kulak versin. sonuçta hangi şekilde olursa olsun bebeklerimizi kucağımıza aldığımızda çektiğimiz her acıyı unutacağız.

herkese kolay ve hayırlı doğumlar dilerim

herkes merhaba,

ben de şu an 9 aylık hamileyim ve 15 gün sonra szeyna ile doğum yapacağım. bebeğim kilolu ve normal doğum tarihini beklersem 4 kilo üzerine çıkacak. Bu sebeple doktorum sezeryan doğumu öneriyor. ama böyle olmasaydı da zaten sezeryan doğum tercih edecektim. heşeyden önce bu bence zaten tercih meselesi. hangisi iyi yada kötü diye bir değerlendirme olamaz. çok iyi normal doğum hikayeleri olduğu gibi çok kötü normal doğum hikayeleri de var. Aynı şey sezeryan doğum için de geçerli. her kesin doğum hikayesi farklı.

beni sezeryan doğum yapmaya iten düşüncelerin başında gelen: maalesef ülkemizde normal doğum adı altında yaptırılan doğumların pek normal olmadığına inanmış olmam. yurtdışında yaşayan kuzenlerim ve arkadaşlarımın hikayelerini dinleyince anlıyorumki türkiyedeki doğumlar normal değil müdahaleli yani suni sancılı, kesili, vakumlu, forsepsli
anneyi, bebeği ve doğumu normal akışına bırakmıyorlar. yurtdışında herkes normal doğum yapıyor çünkü en önemli faktör devlet sezeryan doğumu ödemiyor. ve kendi imkanların ile yapmaya çalışırsan bu çok pahalı. biz türkiyede her ay ultrasona girerken ingilterede devlet sadece 1 kez sezeryan ücreti karşılıyor. onun dışında da sizi zaen doktor değil ebeler kontrol ediyor. doğum yapacak her kadının ebesi oluyor. yani türkiyedeki eski sistem. annelerimizin doğurduğu gibi.

burada herkes kendi tecrübelerini paylaşıyor hiçbirimiz bilim adamı değiliz. o yüzden bence herkes içinden gelen sese kulak versin. sonuçta hangi şekilde olursa olsun bebeklerimizi kucağımıza aldığımızda çektiğimiz her acıyı unutacağız.

herkese kolay ve hayırlı doğumlar dilerim

ama şimdi sende normal doğumu kötülüyorsun..
hem herkes içinden gelen sesi dinlesin diyorsun hem vakum bilmemne diyerek olayı başka yerlere çekiyorsun:eek:lmaz:
ne oluyorsa oluyor herkes tercihini yapsın ve lütfen bi başkasının tercihini kötülemesin...
iş içinden çıkılmaz bi hal alıyor kavga çıkıyor

ben sezeryan oldum 5 ay once aslında son haftalara kadar normal dogum dıyordum oysakı kendımı ıcden ıce sezeryana hazırlamısım son hafta doktoruma sezaryen dedım spınal anesteziyle oldum ve cok rahattım aksamına ayagı kalkıp kendı kendıme yurudum ıkıncı gun dus bıle aldım ben pısman degılım tabıkı normal dogum ıyı ama yapabılene

canım bence herşeyi o ana bırak bende cok korkuyodum normal doğumdan.sezeryan istiyodum sezeryan tarihim belliydi ama 2 gün önce sancı gelince normal doğum yapmak durumunda kaldım hemde hiç hazır olmadım halde. canından can kopuyo ama herşey o anda dicem diyemiyorum sonrasında 15 gün otururken zorlanıyorsun benim dikişli olduğu için bugun 40 mız cıktı ama hala canım yanıyo. tabi sezeryanından farklı zorlukları var. oyuzden ikiside aynı bence

ben henüz doğum yapmadım
annem de ablam da kaynanam da çevremdeki herkes de bana normal doğum öneriyor
kendimi normal doğuma hazırlıyorum
ama bence önemli olan doktorunuzla beraber duruma göre karar vermeniz
her iki şekilde de bebeğinize kavuşuyorsunuz
her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var o nedenle çevrenizdekilerin dediği anlattığı kötü şeylere bakmadan bilimsel olarak araştırın okuyun doktorunuza danışın hangi dezavantajı daha rahat kaldırabileceğinize karar verin
herkesin doğumu farklı olur
hatta bir kadının iki doğumu da farklı olur
tıpkı hamileliklerimizin farklı olması gibi
ama doğum bu, hiçbiri çok da kolay değil. sonuçta elde edilen mükafat için zorluklara katlanmak gerek.
Rabbim hakkımızda hayırlısını versin.

bencede normal hemde üstüne basa basa ben çok memnu kaldım bi daha doğursam gene normal yaparım yurt dışınd asezeryan niey bu kadar yasak düşünmek lazım

sakın sakın mcbur kalmadıkça sezeryan olmayın derim...şuan ölüyorum agrıdan..ve 3.günüm...

X