Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Merhaba sonuçlarınız normal sıkıntı yok. Sevgiler.

görünüm krem opeloson
volum 3,5
ph (8,0) alkali
çözülme süresi 20
aglutinasyon negatif
konsantrasyon 60
total 210
motilite %40
morfoloji(kruger) %80
ileri hareket %30

merhaba aytun hanım.eşimin sonuçlarını yorumlarmısınız?

Aytun hanım merhaba.gebeliğimin 12.haftasında plesanta arkası kanama alanı oluşmuştu ama 2 ay sonra tamamen geçti.fakat bu kez de 25.haftamda 4 cm açılmayla hastaneye gittim ve sezeryan ile erken doğum yapıp bebeğimi kaybettim.(gebelikte rahim ağzı uzunluğum dr.un dediğine göre normalden bile uzundu ama rahim ağzında açılma vardı.)serklaj için rahim ağzı genişliği de kafi midir?yoksa illa ki kısalma mı gerekir?
doğum yapalı 6 ay oldu.yeniden hamile kalmayı düşünüyorum ama şimdi de rahim ağzında yara var denildi.dr.um yarayı ilaçla tedavi etmeye çalışıyor ama sanırım ilaçlar enfeksiyonumu geçirmek için.yara ilaçla geçer mi?yakma ya da dondurma işlemi önermiyor.bu işlemleri yaptırsam hamile kalmamı zorlaştırır mı ya da servikal yetmezliği arttır mı?neden önerilmiyor?
dr.um 2.gebelikte dikiş gerekli dedi.bu yarayla hamile kalmam doğru mu?saygılarımla...

hocam merhabalar;sonuçlarımızda sıkıntı var mı?yaklaşık 2 yıldır bebek sahibi olamıyoruz

eşimin sonuçları
lökosit sayısı 300
sayı semen 65
toplam sayı semen 130
canlılık semen 80
motilite 1. saat ileri hızlı 40
morfoloji 35
ileri yavaş hareketli 20
yerinde hareketli 20
benim sonuçlarım adetin 3. günü
fsh 6,70
lh 4,97
estradiol 27
tsh 0,97
prolaktin 11,27 şimdiden sağolun

Merhaba öncelikle allah sabır versin, geçmişler olsun. Rahim ağzındaki yara denilen erozyonun genişliği ve side yarattığı tekrarlayan enfeksiyon geçmeyen akıntılara göre ilaç, yakma ya da dondurma işlemleri ile tedavi edilebilirler. Muayene eden dr kararı verecektir. Yapılancak işlemler gebeliği engellemez ve rahim ağzında yetmezlik yapmaz. Ancak ikinci gebeliğinizde dikiş koymak istenmesi artık riskli bir gruba girmiş olmanızdan dolayıdır. Saygılarımla.

aytun hanım merhaba.gebeliğimin 12.haftasında plesanta arkası kanama alanı oluşmuştu ama 2 ay sonra tamamen geçti.fakat bu kez de 25.haftamda 4 cm açılmayla hastaneye gittim ve sezeryan ile erken doğum yapıp bebeğimi kaybettim.(gebelikte rahim ağzı uzunluğum dr.un dediğine göre normalden bile uzundu ama rahim ağzında açılma vardı.)serklaj için rahim ağzı genişliği de kafi midir?yoksa illa ki kısalma mı gerekir?
Doğum yapalı 6 ay oldu.yeniden hamile kalmayı düşünüyorum ama şimdi de rahim ağzında yara var denildi.dr.um yarayı ilaçla tedavi etmeye çalışıyor ama sanırım ilaçlar enfeksiyonumu geçirmek için.yara ilaçla geçer mi?yakma ya da dondurma işlemi önermiyor.bu işlemleri yaptırsam hamile kalmamı zorlaştırır mı ya da servikal yetmezliği arttır mı?neden önerilmiyor?
Dr.um 2.gebelikte dikiş gerekli dedi.bu yarayla hamile kalmam doğru mu?saygılarımla...

Merhaba sperm değerleriniz de hormon sonuçlarınız da normal. Sevgiler.

hocam merhabalar;sonuçlarımızda sıkıntı var mı?yaklaşık 2 yıldır bebek sahibi olamıyoruz

eşimin sonuçları
lökosit sayısı 300
sayı semen 65
toplam sayı semen 130
canlılık semen 80
motilite 1. Saat ileri hızlı 40
morfoloji 35
ileri yavaş hareketli 20
yerinde hareketli 20
benim sonuçlarım adetin 3. Günü
fsh 6,70
lh 4,97
estradiol 27
tsh 0,97
prolaktin 11,27 şimdiden sağolun

öncelikle tüm arkadaslara gecmiş olsun inşallah rabbim kucaklarını doldursun...benim 43 günlük bebeğim var her iki böbregide kistli ve polikistik böbrek rahatsızlıgı oldugunu dediler hep...yeni ögrenmedik bunu hamileliğimin 5.ayında karnımdaki bebeğimin bu hastalıgının oldugunu söylediler cok sükür dünyaya geldi suanda 43 günlük haftada 3gün falan kontrole gidiyoruz kan takibi yapılıyor..kanda potasyum üre ve kreatin degerleri takip ediliyor..sizden öğrenmek istediğim bu hastalıgın yan etkileri neler, çok ufak bebek oldugundan her agladıgından içim acıyor acaba bişey mi oldu ben farkedemiyorum diye korkarak yasıyorum..ve diyazlize falan gerek kalmadan hayatını devam ettirme imkanı varmı sizce_? aranızda dogustan pko rahatsızlıgı olan yada tanıdıgı olan varmı_?yardımcı olursunuz umarım

Merhaba öncelikle allah sabır versin, geçmişler olsun. Rahim ağzındaki yara denilen erozyonun genişliği ve side yarattığı tekrarlayan enfeksiyon geçmeyen akıntılara göre ilaç, yakma ya da dondurma işlemleri ile tedavi edilebilirler. Muayene eden dr kararı verecektir. Yapılancak işlemler gebeliği engellemez ve rahim ağzında yetmezlik yapmaz. Ancak ikinci gebeliğinizde dikiş koymak istenmesi artık riskli bir gruba girmiş olmanızdan dolayıdır. Saygılarımla.

Cevabınız için çok teşekkür ederim Aytun hanım,bunu sizden duymak beni çok rahatlattı.

Merhaba geçmiş olsun öncelikle ancak sizin sorununuz bebeğeinizle ilişkili ben kadın doğum hekimiyim. Bu nednel sorunuzu cevaplayamayacağım. Saygılarımla.

öncelikle tüm arkadaslara gecmiş olsun inşallah rabbim kucaklarını doldursun...benim 43 günlük bebeğim var her iki böbregide kistli ve polikistik böbrek rahatsızlıgı oldugunu dediler hep...yeni ögrenmedik bunu hamileliğimin 5.ayında karnımdaki bebeğimin bu hastalıgının oldugunu söylediler cok sükür dünyaya geldi suanda 43 günlük haftada 3gün falan kontrole gidiyoruz kan takibi yapılıyor..kanda potasyum üre ve kreatin degerleri takip ediliyor..sizden öğrenmek istediğim bu hastalıgın yan etkileri neler, çok ufak bebek oldugundan her agladıgından içim acıyor acaba bişey mi oldu ben farkedemiyorum diye korkarak yasıyorum..ve diyazlize falan gerek kalmadan hayatını devam ettirme imkanı varmı sizce_? Aranızda dogustan pko rahatsızlıgı olan yada tanıdıgı olan varmı_?yardımcı olursunuz umarım

Hocam merhabalar..

Bir hafta önce . Aşılamamı oldum 6 adet sağlıklı folikül gelişti ancak tam 30 . Saatte aşılama gerçekleşti eşimi sonuçları da gayet iyi idi hocam ...

Yalnız doktorum idrara sıkışık gelmemi söylemiş ben duymadım biraz sinirlendi ultrasonla göbekten bakmaya çalıştı soramadım da niye baktığını sonra sanırım rahim ağzını buldu ve aşılama oldu bi sıkıntı olur mu hocam bir de niçin idrara sıkışık olmak gerekiyor cevaplarsanız minnettar kalırım..

Merhaba dilerim sonuç gönlünüzce olur. Aşılama ve transfer işleminde idarara sıkışık olmak işlemin kolaylaşmasını ve katater geçişinin ultrasonda tarafımızdan görülmesini sağlar. Saygılarımla.

hocam merhabalar..

Bir hafta önce . Aşılamamı oldum 6 adet sağlıklı folikül gelişti ancak tam 30 . Saatte aşılama gerçekleşti eşimi sonuçları da gayet iyi idi hocam ...

Yalnız doktorum idrara sıkışık gelmemi söylemiş ben duymadım biraz sinirlendi ultrasonla göbekten bakmaya çalıştı soramadım da niye baktığını sonra sanırım rahim ağzını buldu ve aşılama oldu bi sıkıntı olur mu hocam bir de niçin idrara sıkışık olmak gerekiyor cevaplarsanız minnettar kalırım..

Merhaba Hocam

Eşimin spermiogram sonucu

sıvılaşma süresi 20fk
renk :eek:pak beyaz
ph:8,5
miktar:2,5 cc
1cc deki sperm sayısı 20.000.000
total sperm sayısı: 50.000.000
1 saat
hareketli: 40
az hareketli:20
hareketsiz:40
2 saat
hareketli:30
az hareketli:10
hareketsiz:60
morfoloji: 3 küçük başlı
normal hücre sayısı:97
mikroskobik inceleme lökosit ve eritrosit hücresi görülmedi

benim hormon tahlillerim adetin 3.günü

fsh 7,83
tsh(3.generation:1,41
prolaktin:11,49
lh(s):6,88
e2:21,01

Yaşım 32 eşimin 43 follop tüpleri açık rahimde herhangi bir oluşum yok. Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı tavsiyelerinizi bekliyorum saygılarımla

Meraba hocam cikolata kistim vardi laparoskopi ile alindi zoladex ignesiyle 6 ay geçici menapozda kaldim ve 40 gün önce ilacın etkisi bitip regli olmam gerekirdi ama hala regli olmadim belirtide yok zaten. Doktor mayis 1 kadar bekle hastalanmassan hamilelik testi yaptir gel dedi nedenini sordum hic bir cevap vermedi... Hamile olma sansi varmidir acaba yoksa kist icin mi istedi ?
Kisacasi doktor hamilelik testini benden niye istedi ?
Simdiden tesekkur ederim insallah cevap alabilirim

merhaba gebelik testi adet gecikmeleri durumunda standart istedğimiz bir testtir. yumurtalıklar uzerinde ilacın baskılayıcı etkisi kalkınca yumurtlama kendiliğinden olabilir ve gebelik ihtimali de ortaya çıkar. b nedenle testizni istenmiştir. sevgiler.

Meraba hocam cikolata kistim vardi laparoskopi ile alindi zoladex ignesiyle 6 ay geçici menapozda kaldim ve 40 gün önce ilacın etkisi bitip regli olmam gerekirdi ama hala regli olmadim belirtide yok zaten. Doktor mayis 1 kadar bekle hastalanmassan hamilelik testi yaptir gel dedi nedenini sordum hic bir cevap vermedi... Hamile olma sansi varmidir acaba yoksa kist icin mi istedi ?
Kisacasi doktor hamilelik testini benden niye istedi ?
Simdiden tesekkur ederim insallah cevap alabilirim

Merhaba Aytun Hanım, size özel mesaj göndermiştim fakat yanit alamadim. Eger kontrol etmiyorsanız burdanda gonderebilirim... Tesekkur ederim...

Gorumcem cylcoprogynova adli ilacin sonpaketni kullaniyo cunki dr u 3 ay kullan demis
Size sorum son pakte baslamasi tam 1 hafta oldu
Ve ovulasyon testi yumurtlama testni yapti yumurtlama gunlerini hesaplamak icin ve pozitif cikti
Bu ilac testi etkilermi yanlis pozitif gostere bilirmi yoksa gercekten yumurtlama gunumu basliyo
Simdiden cevabiniz icin tesekkurumu bir borc bilir saygikarimi sunarim

Merhaba cyclo ilacı yumurtlamayı baskılamadığı için testin pozitif çıkması normal eğer kullandığınız testin kitinin zamanı geçmediyse doğruyu gösteriyordur büyük ihtimalle yumurtlama oluyordur. Sevgiler.

gorumcem cylcoprogynova adli ilacin sonpaketni kullaniyo cunki dr u 3 ay kullan demis
size sorum son pakte baslamasi tam 1 hafta oldu
ve ovulasyon testi yumurtlama testni yapti yumurtlama gunlerini hesaplamak icin ve pozitif cikti
bu ilac testi etkilermi yanlis pozitif gostere bilirmi yoksa gercekten yumurtlama gunumu basliyo
simdiden cevabiniz icin tesekkurumu bir borc bilir saygikarimi sunarim

Merhaba özelden gelen soruları cevaplamıyorum. Buraya yazarsanız sevinirim.
Mesajda ayrintili bir sekilde yazmistim buraya ozet halinde kendimi tanitacak olursam: ismim Fatma, 30 yasindayim,3.5 senedir bebek sahibi olmak icin ugrasiyoruz. Unexplained infertility grubuna giriyordum genetik tani sonucumu alana kadar. Ilk basarisiz tup bebek tedavimi kasim ayinda oldum. Genetik tani sonucunda2 faktorde pihtilasma ile ilgili sorun cikti.
2. tup bebek tedavimiz icin size gelmeyi dusunuyoruz. Mayis ya da haziran ayi gibi..sormak istedigim su ki pihtilasma sorunumdan dolayi tup bebek tedavisi oncesinde kullanmam gereken herhangi bir ilac var mi ve tedaviye baslamadan onceki ay muayene icin gelmem gerekiyor mu?Ya da size tedavi gecmisimle ilgili raporlari gondermemde fayda olur mu? Istanbulda yasamadigim icin bu bilgileri onceden ogrenmek istemistim...
Cevabiniz icin cok tesekkur ederim simdiden...

X