Op.Dr. Cahit Vural ile Burun Estetiği

@OpDrAltughanCahitVural Doktor bey merhaba,
10 kasım 2015 te septorinopilasti ameliyatı oldum. ancak önden bakıldığında sola doğru hafif eğilme oldu, burun ucunun sırtında da (derinin en kalın olduğu bölüm) şişlik var. ve iki açıdan farklı görüntüsü var
1.yıl kontrolü için gittiğimde doktorum da gördü burun ucu estetiği yapalım tekrar , ucundaki yağ dokusunu alıcam, eğriliği düzelteceğim dedi. kemiğe müdahele etmeyeceğimden ilk ameliyattaki kadar ağrı morluk ve şişlik olmaz daha çabuk iyileşirsin dedi.
doktoruma güvensem de korkularım var, şuan ki hali çok çok çok kötü olmasa da bu ameliyatı olmak mantıklı mı
daha kötü bir görüntü olur mu acaba?
teşekkür ederim.

Doktor bey merhaba. 10 kasım 2016 da rinoplasti oldum. Ameliyat sonrası Dr burnumun kalın derili yağlı ve etli olduğunu. Burun ucunun zorladığını ama içine sinen başarılı bir ameliyat olduğunu söyledi. Burnumda ameliyattan sonra 14. Gün başlayan ve 3-4 gün aralıklarla oluşan çukurlar var. İkisi burun ıcunda tam iç dikişlerin olduğu yerde. Biri de sol tarafımda burun kanadının kemiğe bağlandığı yerde. Ama belirgin çukurlar. Fotoğraf yükleyemiyorum buraya nedenini anlamadım. Telefondan girdiğim için olabilir. Dr ile görüştüm bişey demedi masajı burhn ucuna çokca yapmamı söyledi. Ama ben psikklojik olarak çöktüm. Çalışıyorum ve insanların soruları beni yoruyor. Size sorum bu çukurların şişliklerle birlikte geçme ihtimali varmı? Yada size fptoğraf atabileceğim başka bir platform varnı? Görmenizi isterim.

Doktor bey merhaba. 10 kasım 2016 da rinoplasti oldum. Ameliyat sonrası Dr burnumun kalın derili yağlı ve etli olduğunu. Burun ucunun zorladığını ama içine sinen başarılı bir ameliyat olduğunu söyledi. Burnumda ameliyattan sonra 14. Gün başlayan ve 3-4 gün aralıklarla oluşan çukurlar var. İkisi burun ıcunda tam iç dikişlerin olduğu yerde. Biri de sol tarafımda burun kanadının kemiğe bağlandığı yerde. Ama belirgin çukurlar. Fotoğraf yükleyemiyorum buraya nedenini anlamadım. Telefondan girdiğim için olabilir. Dr ile görüştüm bişey demedi masajı burhn ucuna çokca yapmamı söyledi. Ama ben psikklojik olarak çöktüm. Çalışıyorum ve insanların soruları beni yoruyor. Size sorum bu çukurların şişliklerle birlikte geçme ihtimali varmı? Yada size fptoğraf atabileceğim başka bir platform varnı? Görmenizi isterim.
Benim bandanlar çıktığından beri burun kanadin da çukur bir taraf var doktor odemdir diyor diğer tarafta yok bir taraf içerde kaldı burun çok ödemeli olduğu için bir taraf erken inip bir tarafta çok olabiliyor merak etmeyin insallah duzelir

B
Benim bandanlar çıktığından beri burun kanadin da çukur bir taraf var doktor odemdir diyor diğer tarafta yok bir taraf içerde kaldı burun çok ödemeli olduğu için bir taraf erken inip bir tarafta çok olabiliyor merak etmeyin insallah duzelir
Burnum da gerçekten fazla ödem var. Patlıcan gibi diyebilirim. Dediğiniz gibi olmasını ümit ediyorum

Merhaba nothing7 nothing7 bu konuda doktorunuza güvenmenizi tavsiye ederim burun ucu ameliyatı çokta korkulucak bir durum değil eğer doktorunuzda tavsiye etmiş ise yapılmasında bir sakınca yoktur.

DOKU DOSTU HYBRİD RİNOPLASTİ NEDİR ?

Burun estetiği ile ilgili bugüne kadar bildiklerinizi bir kenara bırakın, son teknoloji Hybrid Rinoplasti, uzun süreli morluk ve şişliklere karşı tüm ön yargıları yıkmaya hazırlanıyor !

Hybrid Rinoplasti, burun estetiği ameliyatı esnasında kemiklerin kırılmadan; elektriğin gücü ile şekillendirilmesine deniyor.

Özetle bu teknikle birlikte gerek nefes alma sorunundan mütevellit, gerekse görsel kaygılarından dolayı burun estetiği olmak isteyen bireylerin morluk şişlik gibi korkuları, Hybrid Rinoplasti ile tarihe karışıyor.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı
Burun ucu ameliyatları yapılırken kapalı rinoplasti tekniği yapılır. Tampon kullanılmyan operasyonda gerekli görülürse nefes almanızı sağlamak amacıyla delikli silikon splint kullanılır. Burun uç estetiği ile burun ucunuzu oluşturan yumuşak ve kıkırdak doku şekillendirilir. Varsa burun etleri, deviye septum sorunları ve poliplerde işlem esnasında düzeltilir. Burun estetiği sağlandıktan sonra burun cildinize özel bantlar yapıştırılır. Burun ucu kaldırma ya da burun ucu küçültme operasyonlarında lokal anestezi veya genel anestezi yapılır. Operasyon 30-60 dakika kadar sürer.

Özellikle estetik burun ameliyatı olmayı düşünen kişilerin ameliyat konusundaki en sık gözlemlediğim korkuları, elde edilecek sonucun yüze uyup uymayacağı ya da daha net olarak sonucu beğenip beğenmeyecekleri yönünde. Bunun yanı sıra anesteziden, ameliyat sonrası ağrı ve pansumanlardan, hele bir de revizyon ameliyatı ise bir daha ameliyat olmak zorunda kalmaktan korkan hastalar var.Tüm bu burun ameliyatından korkuların ardında da bilinmezlik yatar. Cerrah olarak hastamızı rahatlatmanın en iyi yolu aslında bu bilinmezlik perdesini aralayıp, olacaklar ve elde edilecek sonuçla ilgili hastamızı bilgilendirmektir. .Özellikle ameliyat sonrasındaki burun şeklinin yüze uygun ve güzel olup olmayacağı konusundaki kaygı aslında en gerçekçi kaygıdır. Bunun dışında anestezi, cerrahi enfeksiyon gibi riskler minimize edilebilir ve rutin risklerdir. Halbuki yeni oluşturulacak burun şekli konusu cerrahın deneyimi, estetik bakış açısı, algısına ve mevcut burnunuzun kondisyonuna bağlı olduğundan bu konudaki kaygıyı sadece doktorunuza duyacağınız güven giderebilir. Ameliyat öncesinde yapılacak olan muayenenizde burnunuzun mevcut durumu detaylı olarak değerlendirilerek burun iç ve dışındaki bozuklukların analizi yapılır. Yüz fotoğraflarınız çekilerek yüz analizi ile birlikte yeni oluşturulacak olan burun şekli yaklaşık olarak hastaya gösterilebilir. Bu aşamada doktorunuzun daha önce ameliyat yapmış olduğu hastalarının öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek doktorunuzun burun estetiği anlayışının sizinki ile örtüşüp örtüşmediği konusunda size yardımcı olacaktır.

Doktor bey merhaba, 3 hafta önce ameliyat oldum açık revizyon. Bir dikişimi almayı unutmuşuz pomad sürüyorum günde üç dört defa herhangi bir enfeksiyon falan yok gibi ama bir hafta sonra alınması problem olur mu? Bir de ilk günden beri sol burundaki dikiş bölgesinde acı var. Şeffaf kabuklaşma gibi bişey de var. Görüntüde bişey yok ama acıyo sadece. Bu normal birşey mi?

Piezo cerrahisi nedir?

Piezo cerrahisi; 1980’li yıllarda İtalyan cerrahlar tarafından geliştirilmiş olup, kemik kesme ve şekillendirme teknikleri arasında devrim niteliği taşıyan bir yöntem... Piezo cerrahisinin temelinde yatan mekanizma, kemiklerin 3 boyutlu ses titreşimleriyle kesilmesi ya da şekillendirilmesidir. Dünyada bu yöntem beyin cerrahları, el cerrahları, ortopedi cerrahisi, çene cerrahisi ve diş hekimleri tarafından kemiklere müdahale sırasında sıklıkla uygulanıyor. Ülkemizde ise daha çok diş hekimleri ve çene cerrahları tarafından kullanılan bu cihazı, Koç Üniversitesi Hastanesi olarak burun estetiğinde kullanan birkaç klinikten biri olduğumuzu söyleyebilirim.

Piezo cerrahisinin diğer yöntemlere avantajı nedir?

Burun estetiği ameliyatlarının olmazsa olmazı olan burun kemiklerinin kesilmesi günümüzde en sık osteotom adı verilen aletler ile yapılıyor. Bu aletlerle yapılan kemik kesilmesi işleminden sonra en sık karşılaşılan problem göz çevresinde oluşan şişlikler, morluklar ve istenmeyen kırık hatları...

Piezo cerrahisinde, hastaların ameliyat öncesi endişe duydukları ameliyat göz çevresi morluklarına neredeyse rastlamıyoruz. Ayrıca Piezo ile burun kemiklerini kontrollü bir şekilde kesebildiğimiz için istenmeyen kırık hatları oluşmuyor bu sayede kemiklere istediğimiz şekli verebiliyoruz.

Piezo cerrahisinde morluk oluşmamasının sebebi nedir?

Piezo cerrahisi sadece kemik dokuya seçici olduğundan işlem sırasında kesme ve şekillendirme sadece kemik dokuda oluşmakta yumuşak dokuda ve damarlarda bir hasar meydana gelmediği için kanama da minimum seviyede oluyor. Yumuşak doku ve damar hasarı olmadığı için ameliyat sonrası morluk ve şişlik yok denebilecek kadar az olmasının yanı sıra kişiler günlük yaşantısına erkenden dönüyor.

Doktor bey, daha once 2 kez ameliyat oldum. burun ucum çok kalkik. yandan görüntüsü hiç hoşuma gitmiyor. 2. ameliyatın üzerinden 4 sene geçti. acaba bu sorun düzeltilebilir mi yoksa uzun süre geçmiş olması benim için bir dezavantaj mi?
Şimdiden teşekkürler..

Merhaba S sk35 her zaman için revizyon ameliyatları normal ameliyatlara göre doktor açısından daha zordur.Uzun süre geçmesi sizin açınızdan bir engel teşkil etmez.

Merhaba dr bey, bir aya kadar ameliyat olmayı planlıyorum. İyileşme döneminde kedim benimle kalabilir mi? Aynı oda içinde bulunabilir miyiz? Enfeksiyon riski var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim

merhabalar,
estetik olduktan sonra spora tekrar ne zaman başlanılabilir?
yürüyüş,pilates,ağırlık çalışması,yüzme vs

X