Çocuk Hastalıkları Otism (içekapanıklık) Nedir ? Bilgi ve sorular

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
öyle insanlar kendilerinden utansınlar nasıl bu hale geldik bu kadarmı vicdansızız özel insanların dışarı çıkmaya hakkı yokmu bunlara lanet olsun acırım onların eline düşen masum yavrulara inşallah bu yazımıda çocuğundan utanan biri okurda yerin dibine girer

Dr. Cem Kinaci hakkinda cok sey duydum, hic aranizda baska oksijen tedavisi yaptiran varmi?!

Son düzenleme:
sizi anlayabiliyorum Hevesli.çünkü geçen yıl bu günlerde bizde oğlumun otistik belirtileri yüzünden zor günler hatta aylar geçirdik.herkes erkek çocuklar geç konuşur,babaya çekmiştir,gibi sözlerle bizi avutmaya çalışıyordu ama bizim sorunumuz sadece bu değildi.oğlum sanki bizim varlığımızdan habersiz kendi dünyasında yaşıyordu.seslendiğimizde bakmıyor,yaşıtlarından kaçıyor,bizim dışımızdakilerle temas etmekten kaçıyordu.hatta kreşe başlattığımız halde aylarca bu devam etti.en sonunda yapılan onca test sonucu otistik olmadığı ama otistik belirtiler veren ve otizmle karıştırılan "tepkisel bağlanma bozukluğu"rahatsızlığı olduğu anlaşıldı.çok uğraştık Allaha şükürki uğraşlarımız boşa çıkmadı.eğer etrafın sözüne inanıp bekleseydik onarılamayacak hasarlar bırakabilirdi.şu an oğlumuz yaşıtlarına yetişti diyebilirim.
Allah size ve sizin durumunuzdaki ailelere sabır ve kolaylıklar versin.umarım otizminde tam ve kesin tedavisi biran önce bulunur ve tüm çocuklar gülüp oynayabilirler.:Saruboceq:

inşallah tedavi bulunur inşallah

kardeşim 12 yaşında ama inanırmısınız hala konuşacak ümidi kalbimde var nekadar kabullensekte hastalığı dış görünüşte sorun olmadığı için bir sabah uyandığında abla günaydın diyecekmiş gibi hissediyorum ve bu anı çok ama çok istiyorum keşke kardeşim küçükken oksijen tedavisi ve diyet yöntemiyle metal atımı tedavisi olsaydı aslında keşke kardeşime bir doktor ağır metal testi yapsaydı yani çok eskiden varmış ama biz bilmiyoduk söyleyen doktor hiç olmadıki allah kahretsin götürdüğümüz doktorlar çok cahilmiş yaaaa biride demedi ki kardeşim yurtdışında şöyle bir test var bizde yapalım burada yada yapamıyorsak yurtdışına yollayalım ama nerde belkide kardeşimin 1,5--2 yaşında tuhaf olduğunu farkettiğimizde doktor evet normal değil şu testleri yapın deseydi offffff

bigün kardeşim çok ateşlendi doktora götürdük doktor kardeşime ağzını aç dedi tabi kardeşimde anlamadığı için tepki vermedi ben hemen kızım ağzını aç dedim elimle müdahale ettim doktorada kardeşim özel bir çocuk otistik dedim ve doktor bana bakarak dediki o nedemek ve bu çocuk doktoru allah onu nasıl biliyosa öyle yapsın kendini hiç geliştirmemiş sanki şansa doktor olmuş çok şaşırdım ve bana dediki yok yawww bu konuşmuyormu şimdi bence duymuyordur bu hiç hasta gibi değil dedi neyse anlayacağınız doktorlarda bile anlayış ve kültür yok otobüsteki vatandaştan ne bekleyeceğim hiç kimseyi salllamıyorummmmmm umrumda bile değiller bir yere gideyim soruların arkası kesilmiyor hastamı nesi var sonradan mı oldu akraba evliliğimi vah vah pekte güzelmiş senin neyin oluyor bunun anası yokmu daha aklıma gelmeyen ne sorular çok komikler yaaaaa :)))) anası var tabiki alala anası kendine vakit ayıramasınmı sanki sadece doğuran ilgilenmek zorunda ömrümün sonuna kadar anneme yardım edeceğim ve ihtiyacı olan herkes bana bu konuda her soruyu sorabilir

Dr. Cem Kinaci hakkinda cok sey duydum, hic aranizda baska oksijen tedavisi yaptiran varmi?!

yazılarımda belirttim kardeşim oksijen tedavisi ile kendine geldi oksijenden önce çok korkunç şeyler yapıyordu yazılarımda yazıyor eğer durumunuz uygunsa mutlaka oksijeni deneyim

hevesli arkadaşım sana özel mesaj attım umarım cevap yazarsın yazın içinde çok teşekkür ederim.

Herkese iyi geceler.çok uzun zamandır güncellenmeyen bir konu başlığı otizm.benim 22 aylık erkek çocuğum var.otizm belirtilerinin yarısından çoğu,kendi gözlemlediğim kadarıyla bulunmakta.TOHUMOTİZM derneğini arayarak bize yardımcı olmalarını istedik.bize kendi doktorlarının tel numaralarını mailleyerek yardım alabileceğimizi belirttiler.Doktorlar isim yapmış kişiler ve tek muayene ücreti olarakta 400-600 tl arasında fiyat söylediler:KK14:Sizlerden bilgi almak istiyorum.Aynı kaderi paylaşan yada otizm ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar,çocuğumu psikologa mı yoksa nörologa mı götürmem gerekir teşhis konması için ?3 yaş öncesi teşhis tam anlamı ile koyulmuyormuş diye okudum fakat tek başına bir anneyim maalesef gücüm yetmiyor kreşe özel eğitime verilmesi gerektiğini düşünüyorum çocuklarla bir olursa belki bir düzelme olabilir umudu ile.bu konuda lütfen mesajlarınızı esirgemeyin.hiç bir doktora gitmedik.nereye nasıl başvurulacağını bilmiyorum yardım edin bana.Allah herkesin çocuğuna sağlık sıhat versin rabbim kimseyi evladı ile sınamasın .çok zor çook:KK5:

Merhabalar!
Yazdiginiz degerli bilgiler icin tesekurler.
Minik bir otizm yigene sahip bir hala olarak gelinimize ne kadar yardimim dokunur bilmiyorum ama en azindan denemek istiyorum. Yazdiklarinizdan anladigim kadari ile bu konularda bilgilisiniz ve bana ve ailemize yardimci olabilirsiniz. Cocugunda istedigi gulusu, bakislari göremeyen bir anne hali ile mutsuz ve uzgun olur ve buda cocugunun kötu olan sagligini daha da kötu etkiler, peki bunun olmamasi icin neler yapilabilinir, ya da annelerin nasil bir destek alma haklari var, nasil egitiliyorlar, nasil cocuklarini oldugu gibi kabul edebilme özguvenini yakaliyorlar...?? Nereden ve kimlerden yardim alabiliriz??
**Umarim bize yardimci olup yol gösterecek degerli arkadaslar vardir.

<3 Otizmli melegin halasindan Sevgi ve saygilar...

Çocukların farklı dünyası: Otizm

Eğer çocuğunuza otizm teşhisi yeni koyulduysa, büyük ihtimalle şu anda oldukça karmaşık duygular içindesiniz. Otistik çocuğunuzla birlikte hayatınızın geri kalan kısmını nasıl geçireceğinizi ve otizm ile yaşamaya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız; bu yazıyı mutlaka okuyun.

Çocukların hemen hemen tümü oyun oynarken çok mutludur. Tüm enerjilerini buna harcar ve hayal kahramanlarını kendileriyle özleştirmekten büyük zevk duyarlar. Ancak çevremize dikkatli gözlerle baktığımızda hayat dolu çocukların yanı sıra bunların tam tersi durumda olan ve hiçbir şeye ilgi duymayan çocukları da görmemiz mümkün. Bunların hepsi toplumdan uzak durmayı seçerler. Bu şekilde ilgisiz, oyun oynamayan, konuşmayan çocuklar otistik olarak adlandırılırlar. Aslında otistik dediğimiz çocuklardaki bu durumla yeni bebek sahibi aileler doğumdan sonraki iki ay içinde karşılaşırlar. Bebekler etrafa donuk gözlerle bakar ve her şeye ilgisizmiş gibi görünebilirler. Ama bu bir süreçtir ve bebek birkaç haftalık olduğunda geçip gider. Ancak otistik olan çocuklar bebekliklerinden başlayan bu durumu sona erdirmeyip devam ettirirler. Aslında çocuğunuzun otistik olup olmadığını anlamak hiç de zor değil. Bebekliklerinden başlayarak oyun oynamak istemeyen, annesi ve babasıyla konuşmayan, sürekli somurtan çocuklar otistiktir. Genel olarak birçok aile çocuğunun otistik olduğunu fark eder, ama bazen onunla ilgilenmekte oldukça zayıf olan aileler bunu fark etmeyebilir.

Otizmin nedenleri

Bir taraftan otizmin gelişimsel bir hastalık olduğu düşünülürken diğer taraftan da nedeni konusundaki araştırmalar devam ediyor. Hastalıkla birlikte zeka geriliği ve epilepsi (sara) nöbetlerinin sık görülmesi de biyolojik nedenlerin daha ön planda olduğunu gösteriyor. Ancak kardeşler ve ikizler üzerinde yapılan araştırmalar, genetik faktörlerin önemli olduğunun altını çiziyor. Uzun yıllar otizmin nedeni olarak anne - bebek arasındaki iletişimsizlik konu edilmiş ve annelerin çocukla duygusal ilişki kurmada yetersizliklerini anlatmak için ‘buzdolabı anne’ yakıştırması yapılmış. Fakat daha sonra aynı anne - babadan doğan diğer çocuklarda benzer sorunların olmaması ve tüm otistik çocukların annelerinin de ‘buzdolabı anne’ modeline uymaması bu görüşü destekleyen verilerin yetersiz kaldığı fikrini doğurdu. Otizmin ensefalit (beyin iltihabı), frajil x sendromu (genetik zeka geriliği), fenilketonüri (aileden kalıtım yoluyla geçen zeka geriliği) ve doğumsal kızamıkçık enfeksiyonu gibi bazı tıbbi durumlarla birlikte daha sık görülmesi, hastalığın nedenini nörobiyolojik alanda arama zorunluluğunu gündeme getirdi. Kısaca, görüldüğü gibi otizmin nedenleri hakkında somut bir açıklama henüz yapılamıyor.

Otizmin belirtileri

Kendi kendine şiddet kullanma.

Çevresindeki hiçbir çocukla ilgilenmeme ve sürekli yalnız kalma isteği.

Anlaşılmayacak şekilde konuşma ve anlamsız sözcükler söyleme.

Duyduklarını ve gördüklerini sürekli tekrarlama.

Kendisiyle ilgilenilmesini ve insanlarla karşı karşıya gelmeyi istememe.

Kendi yaşıtlarına göre konuşmada gelişememe.

Yeniliklerden hoşlanmama.

Farklı şekillerdeki cisimlere bağlılık gösterme.

Şüpheci olma ve gerilimde bulunma.

Nedensiz ağlama ya da gülme.

Hatırlama ve ezberleme gibi yeteneklere sahip olma.

Aileye önemli görevler düşüyor

Çocukların otizm olmasının nedeni tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle de bugün için otizmin kesin bir tedavisi bulunmuyor. Ne yazık ki hastalık hayat boyu süren kalıcı bir hal alabiliyor. Ancak gerek yaşla, gerek erken müdahale ile belirtilerin sıklığında ve şiddetinde değişiklikler görülebiliyor. Otistik çocukların tedavisinde en önemli rol aileye düşüyor. Bu yüzden böyle bir çocuğa sahip olan ailelerin konu hakkında bilgi sahibi ve sabırlı olmaları gerekiyor. Çünkü çocuklarına ancak bu şekilde fayda sağlayabilirler. Bunun yanı sıra bazı davranış bozukluğu görünen çocuklarda ilaç tedavisi uygulanıyor. Yapılan bu tedavinin en önemli bölümü çocuğa uygulanan eğitim programıdır. Bu program, onu çevresine yakınlaştırırken ilişkilerini de kuvvetlendirir. Ancak sadece zeka seviyesi çok düşük olmayan çocukların eğitimle tedavilerinde başarılı olunmuştur. Bunun tam tersi olan çocukların gelişme gösteremedikleri de bilinmelidir. Bu tür tedavilerde sonuca ulaşmak için oldukça uzun süre beklemek gerekir. Ayrıca tedavilerin kesinlikle konu hakkında uzman kişiler tarafından yapılması çok önemli.

Otizmle mücadele

Otizmi hemen kabullenin ve vakit kaybetmeyin.

Otizmi gizlemeyin.

Çocuğunuzu toplumdan soyutlamayın.

İnsanların tepkilerinden çekinmeyin.

Çocuğunuza hem özel hem de normal davranın.

Onun gidebileceği özel eğitim kurumunu vakit kaybetmeden seçin.

İlaç kullanımı ve diğer tedavi yöntemlerini aksatmadan uygulayın.

Uzman hekim tarafından verilen diyet programlarını eksiksiz uygulayın.

Otizm ve zeka geriliği arasındaki fark nedir?

Zeka geriliği olan bireylerde dengeli bir beceri gelişimi sağlanabilirken, otistik bireyler dengesiz beceri gelişimi gösterir. Otizm, belirli konularda yetersizlik - genellikle diğer insanlarla iletişim ve ilişkilerde - ve bazı alanlarda da olağanüstü beceriklilik olarak kendini gösterir.

Kaynak:Ailem ve Ben

X