Özel okul ücretleri 2023

Ben kendi çocukluğumda özel okula gidebilseydim çok rahat ederdim . İşin Aslı bu . Doğruyu söylemek istedim . Devlet okullarında süründüğümü düşünüyorum hatta . ( ben de hasta bir çocuktum )
Şu ekonomi de bunu söylemek zor hatta yazmasam diye düşündüm ama dürüst olmak istedim .
Yine imkan yoksa üzülmeyin bazı avantajlar var bu devirde . teknoloji çok gelişti mesela . Çocuğunuz okuldayken iletişiminiz daha kolay şimdi . Ayrıca yeni teknoloji eksik bilgileri tamamlamak için de imkan sağlıyor çocuğunuzla iyi ilgilenirsiniz , arkasında durursanız arada ki farkı kapatabilirsiniz

Ben kendi çocukluğumda özel okula gidebilseydim çok rahat ederdim . İşin Aslı bu . Doğruyu söylemek istedim . Devlet okullarında süründüğümü düşünüyorum hatta . ( ben de hasta bir çocuktum )
Şu ekonomi de bunu söylemek zor hatta yazmasam diye düşündüm ama dürüst olmak istedim .
Yine imkan yoksa üzülmeyin bazı avantajlar var bu devirde . teknoloji çok gelişti mesela . Çocuğunuz okuldayken iletişiminiz daha kolay şimdi . Ayrıca yeni teknoloji eksik bilgileri tamamlamak için de imkan sağlıyor çocuğunuzla iyi ilgilenirsiniz , arkasında durursanız arada ki farkı kapatabilirsiniz
Çok tşk ederim ilk ağızdan duymak çok iyi oldu. Bir iki aile ile görüştüm onlarda devlette cok zorlandıklarını söylediler.
Akşam babasıyla konustuk. İş çıkısı akşamları dolmus hattında çalışırım yine yollayalım dedi. Çok sıkısırsak aracımızı satar model düşürürüz dedi. Kayıt olacagız sanırım 🙏

nasıl nasıl okutacaksınız? ib diploması veren devlet okulları da var. illa özel olması şart değil. diğeri ise ib diploması veren özel okullara anaokulundan itibaren falan vermek zorunda değilsiniz. sizin okulunuz böyle olabilir ama olmayan bir çok okul da var. İStanbul'da vefa lisesi, sakıp sabancı anadolu lisesi ib diploması veren sınavla girilen okullardan mesela. çemberlitaş anadolu lisesi'de ib için aday olan okullardan. illaki anaokulundan itibaren özele gitmek zorunda değilsiniz yani. alkev, marmara koleji gibi kolejler gayet ara sınıflardan kayıt alıyorlar. oradaki öğrenci seviyelerinin çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. bizzat kendi 4 yeğenim bilinen en iyi kolejlerden birine gidiyor. çok fark yaratan öğrenciler de elbette var bilfem okullarında vs ama özel okula giden çoğu çocuk da zaten o ayarda değil, bu bir gerçek.
Ee ben eskisehirde yasiyorum onu napicaz? Ulkenin kalan illeri de istanbulda yaşamıyor. Ayrica o bahsettiginiz okullar kac kisi aliyor? Isteyen herkes girebiliyor mu?

Bizzat istanbulda olan arkadaslarim var cogu okul artik sifirdan almadigi cocugu kabul etmeyecegini söylüyor. Kaldi ki suan bile ara siniftan alinan cocuklarin ayristirildigini yazanlar oldu yukarida
Yani 3 5 tane parmakla sayilacak kadar az ornek okul soyleyip yapilabilir bunlar demek cok basit kaliyor.

Benden dönüş olmayınca tekrar görüşmeye çağırdılar. Telefonda fiyatların çok yuksek geldiğini, aslında okuldan memnun oldugumu fakat daha köklü bir okulun aynı civarlarda fiyat verdiğini gerekirse o tarafa tasınacagımı söyledim. Yine de görüşmeye cagırdılar 2:30 da randevum var bakalım ne olacak
sonucu bildirin buraya mutlaka 🌸

oradaki öğrenci seviyelerinin çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. bizzat kendi 4 yeğenim bilinen en iyi kolejlerden birine gidiyor. çok fark yaratan öğrenciler de elbette var bilfem okullarında vs ama özel okula giden çoğu çocuk da zaten o ayarda değil, bu bir gerçek.
Peki bu öğrenciler çok fark yaratmayan halleriyle yurt dışına üniversiteye gittiklerinde başarılı olabiliyorlar mı akademik anlamda?

Çok tşk ederim ilk ağızdan duymak çok iyi oldu. Bir iki aile ile görüştüm onlarda devlette cok zorlandıklarını söylediler.
Akşam babasıyla konustuk. İş çıkısı akşamları dolmus hattında çalışırım yine yollayalım dedi. Çok sıkısırsak aracımızı satar model düşürürüz dedi. Kayıt olacagız sanırım 🙏
Cok sıkısırsaniz arac modelini dusururuz demissiniz, hadi bu seneyi de boyle kapattik diyelim.

Ya seneye, sonra ki sene...
Elimizdekileri vererek sifirlarsak ilerleyen zamanlarda maddi anlamda yatirimi nasil yapacagiz cocuklara.

Cok sıkısırsaniz arac modelini dusururuz demissiniz, hadi bu seneyi de boyle kapattik diyelim.

Ya seneye, sonra ki sene...
Elimizdekileri vererek sifirlarsak ilerleyen zamanlarda maddi anlamda yatirimi nasil yapacagiz cocuklara.
Suan yarı zamanlı calışıyorum. Seneye tam zamanlı olacagım: bir de risk alarak kpss hazırlanmaya başladım kadro değişecegim şnşallah

Peki bu öğrenciler çok fark yaratmayan halleriyle yurt dışına üniversiteye gittiklerinde başarılı olabiliyorlar mı akademik anlamda?
lisede çok fark yaratmayan bir öğrenci türkiye'de akademide ne kadar başarılı olabiliyorsa o kadar olabilir. kişinin kendisiyle alakalı bir durum bu.

Ee ben eskisehirde yasiyorum onu napicaz? Ulkenin kalan illeri de istanbulda yaşamıyor. Ayrica o bahsettiginiz okullar kac kisi aliyor? Isteyen herkes girebiliyor mu?

Bizzat istanbulda olan arkadaslarim var cogu okul artik sifirdan almadigi cocugu kabul etmeyecegini söylüyor. Kaldi ki suan bile ara siniftan alinan cocuklarin ayristirildigini yazanlar oldu yukarida
Yani 3 5 tane parmakla sayilacak kadar az ornek okul soyleyip yapilabilir bunlar demek cok basit kaliyor.
zaten tüm illlerde yok ki. siz artvin'de ib olan bir okula göndermek isteseniz de gönderemezsiniz, yok çünkü. özelinde de yok. bırakın devleti, özel okula gönderecek olsanız bile kontenjan sınırlı. zaten kolay bir şey istemiyorsunuz ki. tabii ki buna az kişi sahip olacak, her ib diploması veren okul o okuldaki tüm çocuklara da veremiyor bu diplomayı. sınavı geçen alıyor. o yüzden o okullar kaç kişi alıyor demenizi anlayamadım pek.

çocukların ayrıştırıldığından ziyade seviyelerine göre sınıf yapıldığını okudum ben. bu da normal bence. siz hiç okul saymadınız bu arada, sizinki daha basit yani. ayrıca tüm ara kayıt alan okulların listesini yazacak değilim. alan okulların çoğunlukta olduğunu herkes de bilir zaten. almayan okullar da illaki vardır ama çoğu böyleymiş havası yaratmak mantıklı değil.

zımın okulunda da var marka takıntısı olan aileler. Ama ben suan marka alamıyorum o da cok farkında değil. Çok çok çok üst seviye giydirmedim hiçbir zaman. Ama ilk 2 yas hep pançodan giydi kaltesini çok begeniyorum sonra hm ye başladım o da fena değil. Suan ikisi de beni zorluyor ve waikiki alıyorum arada kendim dikiyorum veya pazardan da alıyorum kumas pazarından sadece aldıgım kıyafetlern yuzde yuz pamuk olmasına dikkat ediyorum. Ayakkabısından ve montundan asla ödün vermiyorum.
Haftada 1 gün oyuncak günü ve gelen oyuncakları görseniz. Ben de çok oyuncak alırdım hali ile onu da kestim sümdi ya kumbarası dolacak ya bayram olacak ya da en son ki oyuncaktan sonra 2 ay geçmiş olacak yıksa almıyorum. İsyan yaptı geçen gun su oyuncaktan olan var diye gidip baktık 4 bin tl diyor ya. Anlattım bir güzel. Gel sana 4 bün tl lik kitap alalım, resim kursuna yazdıralım, gelişim için oyun alalım ama o sana hiçbir katkı vermiyor baban ve ben onun için su kadar gün emek veriyoru asla onu alamayız dedim anladıgını düşünüyorum suan da inşallah
yaa evet anaokulunda oyuncak günleri oluyordu onu es geçmişim ben direkt ilkokul gibi düşünmüştüm. oyuncak konusunda maalesef çocuklar talepkar oluyorlar, ne güzel anlayışla karşılamış sizinki.

Bu ücretleri ödeyenden ekstra bi aktivite gideri alınmıyor, okul kıyafetini alınca da tek tip kıyafetle çok sorun olmuyor ayakkabı vs.

savunma gibi anlaşılmasın, bilgi amaçlı yazdım, illa ki marka takıntısı olan vardır tabi.
Kendi okulumuzda ekstra aktiviteler için ödeme yapıyorum.

Kıyafet konusunda haklısınız, biz anaokulunda olduğumuz için serbest kıyafetle gidiyoruz. Üniformayı düşünmemiştim 😅

Konu sahibi şu yazdıklarınız, eşinizin söylediği çok üzdü beni.

Ülkemin yetiştirdiği bir öğretmen, bir mühendis çiftin tek çocuklarını özel okula göndermek için bu zorlukları yaşaması, bunları düşünmek zorunda kalması çok koyuyor bana.

Lanet olsun böyle düzene!

Malesef. Eşim tarh öğretmeni ama suan meslegini yapmıyor. Evde egitim için meb kendi öğretmen görevlendiriyor. Haftanın 1-2 günü eve geliyorlar sanırım. Ama kızımda fiziki veya zihinsel engel yok. Bagırsakları göbek cıkısında oldugu için dısarıda duruyor bir torbanıniçerisğnde. Bu da 3 saatte bir okula gidip pansuman vb işlem yapmamızı gerektiriyor ortalama 15 dk bir işlem. Bunun için eve kapatamıyorum çocugumu ama taporu yuzde 90 ustu oldugu için okul kabul etmek istemiyor su cogu mudurun yatacak yeri yok
benim öğrencim vardı bu şekilde. torbası ile sınıftaydı ben anneyi arıyordum anne okulun ona tahsis ettiği bir yerde boşaltıyordu ya da pansuman yapıyordu.

konu sahibi nasıldı randevu?
Burnundan kıl aldırmıyorlar malesef. Sadece nakite indirim varmıs taksitte yokmus. Ben de eksi hesabımı yukselttim oradan taksitli nakit avans cektim böylelikle ödediğim faize göre daha yuksek indirim aldım. 2000 tl cik kar ettim 🙏
Genel olarak ise eğitim+yemek 65.000 tl
Kırtasiye+kıyafet 15.000 anlaştım.
Diğer özel okulları da gezdim ne yaptımsa bu fiyat altına bulamadım. Burada da öğrencisi oldugumuz için ve muhasebe ile sıkı pazarlıkla ancak bunu yapabildim. gerçekten anlaşmıslar.

Burnundan kıl aldırmıyorlar malesef. Sadece nakite indirim varmıs taksitte yokmus. Ben de eksi hesabımı yukselttim oradan taksitli nakit avans cektim böylelikle ödediğim faize göre daha yuksek indirim aldım. 2000 tl cik kar ettim 🙏
Genel olarak ise eğitim+yemek 65.000 tl
Kırtasiye+kıyafet 15.000 anlaştım.
Diğer özel okulları da gezdim ne yaptımsa bu fiyat altına bulamadım. Burada da öğrencisi oldugumuz için ve muhasebe ile sıkı pazarlıkla ancak bunu yapabildim. gerçekten anlaşmıslar.
Ama malesef sadece öğle yemegi var. Kahvaltı ve ara öğün yok. Velilere ara öğün koyduruyorlarmıs. Onun için baya bastırdım. Velileri örgütlemekle mesgulum suan

şaka gibi gerçekten. diğer velilerle görüştünüz mü? bizde başka okul arayışındayız inanın 80k'lık eğitim aldığına %100 emin olsam vereceğim. ama zaten bu sene bile zamanının çoğunu evde geçirdi çocuklar

şaka gibi gerçekten. diğer velilerle görüştünüz mü? bizde başka okul arayışındayız inanın 80k'lık eğitim aldığına %100 emin olsam vereceğim. ama zaten bu sene bile zamanının çoğunu evde geçirdi çocuklar
Evet evet watsap grubundan iletişim halindeyiz. Sınıfımızdan ben dahil 3 kişi dün yazdırdık. 4-5 kişi devlete gidiyor. Buyuk kısmı yazdıracak çok az kısmı tartısacak durumda peşini bırakmayacak ama ben malesef o güçte değilim suan. Raporumuz var özel kontenjan ğndirim ne varsa zorladım zaten. Devlet okulundaki 2 müdür ile de görüştüm biri eşimin teyzesinin kızı zaten, okulda başarı olarak iyi veliler adres tasıyor kayıt ettirmek için ama orasının bile bize uymayacagına kanaat getirdik ve yazdırdık artık

X