Pkos hastası olan arkadaşlara yardım etmek istiyorum

yaa kızlar bende pkoluyum ama benim bünyem yapıyomuş ben şimdi bu şekilde hamile kalabilirmiyim doktora sordum tedaviyle kalabilirsin dedi ilacım çarşamba bitiyo hastalanınca tekrar gel dedi sizce hamile kalabilirmiyim

sevgili selvinaz. sitede bu dertten muzdarip olan bir çok arkadaşın bahsettiği gibi pko doğuştan gelen ve ölene kadar devam eden bir rahatsızlık, ama doktor kontrolünde önlem alınıp, tedavi ile gebe kalan çok kişi var. hatta bazıları tedavi bile olmadan gebe kalıp çocuk doğurmuşlar. senin yaşın daha çok genç.şimdiden tedaviye başlaman da çok iyi. ben de pko luyum ve bu rahatsızlığımı 30 yaşından sonra öğrendim. hemen tedaviye başladım. glikofen 850 mg günde iki adet. bu ilaç ilk başlarda çok bulantı ve iştahsızlık yapıyor ama bir süre sonra vücut alışıyor ve normale dönüyor. benim adetlerim bu ilaç sayesinde düzene girdi. birkaç ay klomenle yumurta takibi yapıldı ama olumlu sonuç alamadık. sonra rahim filmi çektirdim onda da problem çıkmadı. doktorum aşılamaya geçelim dedi. aşılama yapılmasına gerek kalmadan kendilinden hamile kaldım. eşim ve benim için sanki bir mucizeydi. ama bebeğin kalp atışları görülmediğinden 7. haftamda düşük yaptım. bence sen korkma yaşın daha çok genç. bu arada eşinde bir problem varmı, senin tedavin devam ederken o da testlerini yaptırsın. vakit kaybetmemiş olursunuz.

bilmiyorum daha erken diye heralde önce bende araştırdılar eğer yine olmazsa söylerler heralde bilmiyorum inş dediğiniz gibi çabucak iyileşirde bebeğime kavuşurum

bilmiyorum daha erken diye heralde önce bende araştırdılar eğer yine olmazsa söylerler heralde bilmiyorum inş dediğiniz gibi çabucak iyileşirde bebeğime kavuşurum

canım şu yüzden söyledim. ben de pko çıkınca ve ben bu tedavilerle uğraşırken sanki eşimde bir sorun yokmuş hissine kapıldık ve aslında zaman kaybetmişiz. eşim aylar sonra spermiyogram yaptırdığında onun da değerlerinin düşük olduğu tespit edildi ve hemen ilaç kullanmaya başladı. benim tedavimin başlangıcında o da test yaptırmış olsaydı ve hemen ilaç tedavisine başlasaydı belki de ben de daha erken yakalayacaktım gebeliği çünkü klomenle yumurta takiplerinde kaliteli yumurtalar elde edilmişti. herşeyde bir hayır vardır. benim eşim sigara içiyor ve spermlerin bozulmasına sebep olan en önemli dış etkenlerden biri sigara ve alkolmüş. ama sen içini ferah tut pko herkeste aynı etkiyi göstermiyor. bazılarını çok uğraştırabiliyor. ama dediğim gibi senin en büyük avantajın yaşının çok genç olması. en kısa zamanda hamile kalacağını düşünüyorum.

Arkadaşlar doktor bana klomen verdi.yarın kullanmaya başlamam lazım.12. gün gideceğim doktora.eşim ameliyat olabilir .bu yüzden nisanda bebiş düşünmüyoruz mecburen.e şimdi bu ilacı bu ay değil de öteki ay adetin 5. günü kullansam olamaz mı?

Arkadaşlar doktor bana klomen verdi.yarın kullanmaya başlamam lazım.12. gün gideceğim doktora.eşim ameliyat olabilir .bu yüzden nisanda bebiş düşünmüyoruz mecburen.e şimdi bu ilacı bu ay değil de öteki ay adetin 5. günü kullansam olamaz mı?

Bu ay düşünmüyorsanız boşuna kullanma canım. doktorun da zaten kullanma der bence. benim eşimin spermiyogram testinde bazı değerler düşük çıktığında doktorum bana boşuna kullanma, eşinin değerlerinin yükselmesini bekle demişti. ama sen yine de doktoruna sor istersen.

Yapraknil canım çok teşekkür ederim.ne kadar iyisin.burdaki herkes öyle. hemen cevap yazmışsın.sağol.biz çocuk yapmayı denemedik sadece rahatsızlandım ondan doktora gitmiştk bu hastalık çıktı.ben çok kilo aldım bu yüzden biraz zayıflayayım öyle olsun istedim.hem benim hemde bebişin sağlığı açısından.sigarayıda bırakmak lazım tabi.doktor çocuk istiyormusunuz deyince evet dedim o da ilaç verdi işte.ben bu ayı kastetmemiştim.şimdi kullanmamaya karar verdim.tekrar teşekkürler.öptüm.Şeniz

Yapraknil canım çok teşekkür ederim.ne kadar iyisin.burdaki herkes öyle. hemen cevap yazmışsın.sağol.biz çocuk yapmayı denemedik sadece rahatsızlandım ondan doktora gitmiştk bu hastalık çıktı.ben çok kilo aldım bu yüzden biraz zayıflayayım öyle olsun istedim.hem benim hemde bebişin sağlığı açısından.sigarayıda bırakmak lazım tabi.doktor çocuk istiyormusunuz deyince evet dedim o da ilaç verdi işte.ben bu ayı kastetmemiştim.şimdi kullanmamaya karar verdim.tekrar teşekkürler.öptüm.Şeniz

canım yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. buradaki herkesin amacı zaten birbirine yardımcı olmak ve fikir ve tecrübelerini paylaşmak. pko daki en önemli sorunlar adet düzensizlikleri, tüylenme ve kilo alımı. önce kilolarını vermen sana büyük avantaj sağlar. bana ayrıca insülin direnci için glikofen isimli bir ilaç vermişti doktor. pko lular genellikle bu ilacı kullanıyor tabi doktorları tavsiye ederse. bu ilaç biraz iştah kapatıyor, dolayısıyla da zayıflamaya yardımcı oluyor. ayrıca benim adetlerim bu ilaçla düzene girdi. sen tekrar doktoruna gidersen bu ilacı sorarsın. sormadan kullanma ama. klomeni de doktor gözetiminde kullan. çünkü bu ilaç pko lularda kist de oluşturabiliyor. ben ilk kullandığımda kist oluşmuştu ve birkaç ay bu kistin geçmesi için ilaç kullandım. bu hastalık gerçekten zor ama tedavisi de var. fakat gebe kalmak biraz zor olduğu için çok vakit de kaybetme derim. ben bilmeden o hatayı yaptım çünkü ve şu an bunun çok acısını ve pişmanlığını yaşıyorum ama elimizden geleni yapıyoruz eşimde bende. Allah kısmet ettiği zaman olacağına inanıyoruz. umarım bu uğurda çaba harcayan ve isteyen herkesin sağlıklı ve hayırlı evlatları olur.

Kızlar merhaba;
Bende pkos ile uğraşıyorum uzun zamandır.bebek olması için bir tedavi dönemi atlattım malesef olmadı. Glukofeni 3 ay boyunca kullandım mide bulantısından başka hiç bişey yapmadı adet düzeninde falan bi etkisi yoktu.Adet olmak için sürekli duphastone diye bi ilaç kullanıyodum bu ilaç yumurtalıklarımı büyütmüş sanırım karnımda ödem falan oluşmuştu.Gonaphene de kullandım ama dediğim gibi bi faydası olmadı.Şimdi adapazarına taşındığımız için tedaviye 2 aydır falan ara verdim.Şimdi yeiden doktora gidicem aranızda Adapazarı'nda oturan varsa bana tavsiye edebileceği bir doktor var mı?

Bu arada tedaviyi bıraktığımdan bu yana 4 kilo aldım yemesemde habire alıyorumsenağlama

bununla baş etmek gerçekten çok zor benim kilo problemim yoktu ama yinede adetlerim düzensizleşiyor.Bir ara düzelir gibi oluyo hatta hamile kalmıştım ama nasip değilmiş....Şimdi yine geciktim ama bukez hamile değilim galiba....

Merhaba;

Bende PKO sahibiyim. Çok doktor değiştirdim, en son akşamları yemeklerden sonra glukopene kullanıyordum. Şuan 3,5 aylık hamileyim, doktorum herşeyin yolunda olduğunu söylüyor. Allah'ım isteyen herkese versin.. Benim merak ettiğim hamilelikte bu hastalık bitiyor hamilelik sonrasında tekrar mı alevleniyor, doktoruma sordum sen sürekli bu hastalıkla yaşayacaksın dedi.. Nasıl birşeydir aklım ermiyor?

Merhaba;

Bende PKO sahibiyim. Çok doktor değiştirdim, en son akşamları yemeklerden sonra glukopene kullanıyordum. Şuan 3,5 aylık hamileyim, doktorum herşeyin yolunda olduğunu söylüyor. Allah'ım isteyen herkese versin.. Benim merak ettiğim hamilelikte bu hastalık bitiyor hamilelik sonrasında tekrar mı alevleniyor, doktoruma sordum sen sürekli bu hastalıkla yaşayacaksın dedi.. Nasıl birşeydir aklım ermiyor?

Evet canım, benim doktorum da aynısını söyledi. bu hastalık hep bizimle yaşayacak. ama çeşitli ilaçlarla ve fazla kilomuz varsa onları vererek kontrol altına alınabiliyor. ama herkeste bu hastalığın seyri aynı olmayabiliyor. sen şanslılardan birisin hamile kalabilmişsin ve en kritik dönemleri de atlatmışsın. umarım Allah kucağına almayı da nasip eder. maalesef ben hamile kalabilmiş olmama rağmen 7. haftamda düşük yaptım.

ben de pko.yum.
kilo problemim yok çok şükür
ama adetlerim çok düzensiz.
2-3 ayda bir oluyorum nerdeyse.
şimdi adet olmayı bekliyorum, aslında bugün olmam lazım; ama bakalım bu ay ne kadar gecikecek.
adet olunca tedaviye başlıyacağız.
tedaviye yumurtlama ilacıyla falan mı başlıyacağım acaba bilen var mı?
bir de biz pko.luların düşük riski sağlıklı hamilelere göre çok daha fazlaymış, korkutuyo beni...

Evet canım, benim doktorum da aynısını söyledi. bu hastalık hep bizimle yaşayacak. ama çeşitli ilaçlarla ve fazla kilomuz varsa onları vererek kontrol altına alınabiliyor. ama herkeste bu hastalığın seyri aynı olmayabiliyor. sen şanslılardan birisin hamile kalabilmişsin ve en kritik dönemleri de atlatmışsın. umarım Allah kucağına almayı da nasip eder. maalesef ben hamile kalabilmiş olmama rağmen 7. haftamda düşük yaptım.

Canımmmm çook üzüldüm:KK43: Allah bebeğini kucağına almayı nasip etsin inşallah:) Ben kilomu kontrol altına alamadım :) 80 kiloydum hamile kaldım şuan 85 kiloyum :) Artık 100'de doğururum :teytey: Doktorum ısrarla zayıflayacaksın diyodu ama napıyım kilo veremiyordum bide bu illet hastalığa insülin direnci eklendi.. birde haşhimato tiroid hastasıyım sürekli ilaç kullanmak zorundayımm :KK43: ama takmıyorum artık çünkü stres insanın kimyasını bozuyor. Doğumdan sonra napıcam, nasıl kilo Allah büyük :) Siz prolaktin seviyenize de bi baktırın çünkü ben 1,5 senelik evliyim başlarda çok yüksekti düştükten sonra hamile kalabildim. PCOS hastalığında doktorum hamile kalmana engel değil demişti.. Bu hastalıkla uğraşan herkesin Allah yardımcısı olsunn..

nayhan benim doktorum da pko.nun hamile kalmaya engel olmadığını söyledi.
en kötü ihtimal aşılama ya da tüp bebek dedi.
inşallah o aşamalara gelmeden alırız kucağımıza bebişlerimizi...

Canımmmm çook üzüldüm:KK43: Allah bebeğini kucağına almayı nasip etsin inşallah:) Ben kilomu kontrol altına alamadım :) 80 kiloydum hamile kaldım şuan 85 kiloyum :) Artık 100'de doğururum :teytey: Doktorum ısrarla zayıflayacaksın diyodu ama napıyım kilo veremiyordum bide bu illet hastalığa insülin direnci eklendi.. birde haşhimato tiroid hastasıyım sürekli ilaç kullanmak zorundayımm :KK43: ama takmıyorum artık çünkü stres insanın kimyasını bozuyor. Doğumdan sonra napıcam, nasıl kilo Allah büyük :) Siz prolaktin seviyenize de bi baktırın çünkü ben 1,5 senelik evliyim başlarda çok yüksekti düştükten sonra hamile kalabildim. PCOS hastalığında doktorum hamile kalmana engel değil demişti.. Bu hastalıkla uğraşan herkesin Allah yardımcısı olsunn..

teşekkürler nayhan. ben hamile kalmadan önce birsürü test yaptırmıştım. prolaktinim falan normaldi o zaman. testosteron hormonu biraz yüksekti ama öyle aşırı bir tüylenme sorunum yok. biraz kilom vardı. 72 kilo civarıydım. glikofeni kullandıktan sonra iştahım kapandı ve yaklaşık 9 kilo verdim birkaç ay içinde. hatta doktorum o dönem bana kızmıştı bu kadar kısa zamanda çok kilo vermen uygun değil demişti. sonra daha dikkat ettim kilo almamaya ve mevcut kilomu korumaya çalıştım. evet pko lu olup hamile kalan çok kişi var. özellikle bu sitede okuyoruz. ama kalamayan da var. benim eşimin spermlerinde de biraz problem var. sayı olarak gayet iyi ama hareketlilik ve morfoloji biraz düşük o yüzden bir taraftan da onun tedavisi devam ediyor. yani çok sabırlı olmak ve mümkün olduğunca stres yapmamak lazım.

nayhan benim doktorum da pko.nun hamile kalmaya engel olmadığını söyledi.
en kötü ihtimal aşılama ya da tüp bebek dedi.
inşallah o aşamalara gelmeden alırız kucağımıza bebişlerimizi...

Aynı şekilde ben bebek istemiyordum, sormuştu istiyorsanız aşılama yaparız demişti sonraki muayenede hamileyim :) Darısı başınıza..

teşekkürler nayhan. ben hamile kalmadan önce birsürü test yaptırmıştım. prolaktinim falan normaldi o zaman. testosteron hormonu biraz yüksekti ama öyle aşırı bir tüylenme sorunum yok. biraz kilom vardı. 72 kilo civarıydım. glikofeni kullandıktan sonra iştahım kapandı ve yaklaşık 9 kilo verdim birkaç ay içinde. hatta doktorum o dönem bana kızmıştı bu kadar kısa zamanda çok kilo vermen uygun değil demişti. sonra daha dikkat ettim kilo almamaya ve mevcut kilomu korumaya çalıştım. evet pko lu olup hamile kalan çok kişi var. özellikle bu sitede okuyoruz. ama kalamayan da var. benim eşimin spermlerinde de biraz problem var. sayı olarak gayet iyi ama hareketlilik ve morfoloji biraz düşük o yüzden bir taraftan da onun tedavisi devam ediyor. yani çok sabırlı olmak ve mümkün olduğunca stres yapmamak lazım.

canımmm allah yardımcın olsunn ve gönlüne göre versin inşallah.. Eşinde sende düzelirsiniz bebeğinizi en kısa sürede kucağınıza alırsınız inşallah..

X