SAĞLIK OCAĞININ BASKISI

Merhaba sevgili hanımlar,

Öncelikle daha hızlı yanıt alabilmem için konumun taşınmamasını rica edeceğim bir süre. Çünkü bu konu hakkında gerçekten bilgisizim ve tecrübeli arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

20+6 haftalık hamileyim. Bugün hem doktor kontrolüm hemde sağlık ocağında gebelik takibim vardı. Önce doktorumun yanına gittim bebeğimi gördüm her şey yolundaydı çok şükür. Daha sonrasında sağlık ocağına gittiğimde aşı yapıldı bazı kontroller yaptılar derken hemşire 3 lü tarama testimde sorun olup olmadığını sordu. Temiz dedim. peki ya şeker yüklemesi dedi. Henüz doktorumun ondan bahsetmediğini renkli ultrason istediğini ama şeker yüklemesi yaptırmayı zaten düşünmediğimi söyledim. Oda da bulunan iki hemşirede kızar gibi neden yaptırmak istemediğimi sordu. açıkçası sağlıklı bulmadığımı ama zamanı gelince doktorumla bunu konuşup öyle net karar vereceğimi belirttim. Hemşirelerden biri yanlış düşündüğümü sıfır şeker tüketen biriysem ancak zararlı olabileceğini zaten artık herkesin böyle saçma sapan düşündüğünü dile getirdi. Açıkçası biraz şaşırdım üslup olarak öncelikle çok kaba buldum. Ve gerçekten bu kadar ısrarla şeker yüklemesi yaptırmanın yararlı olduğunu savunmalarının nedenini merak ettim. İlk bebeğim elbetteki gebelik süreçleri hakkında net bilgiye sahip değilim doktorumla beraber bu tarz şeylere karar veririm çünkü doktoruma güvenim tam.

Şimdi merak ettiğim sağlık ocağı bana ilk gittiğimde de özellikle şeker yüklemesi yaptırmam gerektiğini vurgulamıştı şimdide aynı şeyle karşılaştım. Sizler buna nasıl karar verdiniz ve bu sağlık ocağının ısrarı neden olabilir sizce? Bilgi sahibi çok olmadığım için dona kalıp aval aval yüzlerine bakmakta istemiyorum. Tecrübeli anneler görüşlerinizi almak isterim.
Başka bir Cerrahpaşa nın Prof una gidiyoruz eşimle Gebelerde önemli demişti
Başka bir mesele;
Görümcemin karnında bebeği ölünce sağlık ocağında iğne yaptırdım dedi bende hamileydim bu uydurmasyon şeyi sordum binlerce kişi yaptırıyor olmaz dediler.Kulaktan kulağa dolaşınca gerçek sanılıyor .
Benimki de erken doğdu öldü.
Meğer genetik rahatsızlık varmış gerizekalı görümce uydurmuş ben elimde dosyalarla yıllarca koşturdum halkımı helal etmiyorum yalan söylediği için beni uyarabilirdi.
Lütfen ya sağlık şakaya gelmez böyle şeylerle insanları yormayın gebelik şekeri var o çok az bir miktar

en riskli hamileliklerden birini yasadim.Mono amniyotik mono koryonik yani tek yumurta ikizi ve ayni kese icindeler..cok sıkı takipteydim yani.
Şeker yüklemesini sivi olarak degil yiyecek olarak aldim.çünku o siviyi ictikten sonra 4 saat kadar yemek yenilmiyordu..Ben cok cabuk acikiyordum onun yerine yarim tost meyve suyu ve 1 çikolata yedim..O kadar abartilacak bir durum yok..Bence yaptirmalisiniz..

Seker yuklemesi yaptirirsaniz fazladan bir porsiyon tatli yemis olacaksiniz, yaptirmazsaniz gebelik sekerini tespit edememe riskini alacaksiniz, simdi bir dusunun bakalim kim haklı?

O zaman iki dilim baklava versinler :) 3.yü bile isterim ama o kutudaki sey bana da bi itici geliyor. :ıslık:
Ya sadece benim sanirim o kutudakini bayıla bayıla içen :KK70: içtiğimi gören hamileler allah kolaylık versin ığğğ:kusmuk: deyip giderken ben kendimi sorgular olmuştum :KK70: beni en çok aç beklemek kötü yapmisti:olamaz:

Ya sadece benim sanirim o kutudakini bayıla bayıla içen :KK70: içtiğimi gören hamileler allah kolaylık versin ığğğ:kusmuk: deyip giderken ben kendimi sorgular olmuştum :KK70: beni en çok aç beklemek kötü yapmisti:olamaz:
Yok ya tadı kötü değildi öyle. Benimki hafif gazlı bir şeydi galiba meyve tadı da vardı sanki. Öyle şekeri karıştırıp vermiyorlar.

bende de çıktı doktor direkt yüzüme karşı eğer böyle devam edersen 39. hafta da karnında ölür dedi. bende çok mandalina yiyordum güzel ve sağlıklı bir diyet yaptım sadece on kilo aldım. çok da sağlıklı doğdu oğlum.

İki çocuk annesi ve envaiçeşit doktor tanımış bir anne olarak şunu söyleyebilirim ki mükemmel doktor yoktur, genel-geçerli fikirler vardır. Doktorunuz birçok alanda doğru karar veriyor olsa da zayıf yanları olabilir, mutlaka vardır. Herkesin bilgisi, deneyimi gördüğü, geçirdiği kadardır. Öyle olmasa bile takıntıları olabilir. Misal anne sütü çok önemlidir. Bunu kimse inkâr edemez. Ama bazıları çocuğun dakikalarca ağlaması, çıldırması, anneye duyması gereken güvenin kaybolması pahasına bile (çocuk 8 aylık) illa o şeyin ağzına tıkılması fikrinde. Yani iyi olan bir fikrin, karşısındaki olumsuzlukları hesap etme kapasitesi ve her şeyi ince eleyip sık dokuyabilme yetisi diyelim. Bir fikri savunurken, tüm karşı olasılıkları düşünebilmek imkansız elbette. İdeal olan hiçbir şekilde yapay şeker alınmaması olsa da, doktorunuz sizin vücudunuzda olabilecek değişimleri eksiksiz nasıl hesap edip, garanti verebilir? Bir tanıdığımın küçük çocuğu ortada hiçbir şey yokken birden şeker komasına girdi. Gerektiğinde insulin desteği sağlanıyor şimdi. Bu yüzden Google araştırmalarından ziyade doktor makaleleri önemli. Tabii ki bunu yorumlayabilecek bilgi gerek.
Aşılar da benzer bir konu; zararlı olduğu kesin- yaptırmayan binlerce bilinçli anne var- ama yapılmadığında neler olabileceğini kim eksiksiz hesap edebilir?
Bunların dışında sağlık ocağı çalışanlarının genelin somurtkan yüzleriyle zorlayıcı bir tutum sergilediğini kabul ediyorum. Tabii ki bu genellemeler benim bizzat yaşadığım deneyimler ama çevremden de benzer şikayetleri sıklıkla duyuyorum.

Öncelikle daha hızlı yanıt alabilmem için konumun taşınmamasını rica edeceğim bir süre. Çünkü bu konu hakkında gerçekten bilgisizim ve tecrübeli arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

20+6 haftalık hamileyim. Bugün hem doktor kontrolüm hemde sağlık ocağında gebelik takibim vardı. Önce doktorumun yanına gittim bebeğimi gördüm her şey yolundaydı çok şükür. Daha sonrasında sağlık ocağına gittiğimde aşı yapıldı bazı kontroller yaptılar derken hemşire 3 lü tarama testimde sorun olup olmadığını sordu. Temiz dedim. peki ya şeker yüklemesi dedi. Henüz doktorumun ondan bahsetmediğini renkli ultrason istediğini ama şeker yüklemesi yaptırmayı zaten düşünmediğimi söyledim. Oda da bulunan iki hemşirede kızar gibi neden yaptırmak istemediğimi sordu. açıkçası sağlıklı bulmadığımı ama zamanı gelince doktorumla bunu konuşup öyle net karar vereceğimi belirttim. Hemşirelerden biri yanlış düşündüğümü sıfır şeker tüketen biriysem ancak zararlı olabileceğini zaten artık herkesin böyle saçma sapan düşündüğünü dile getirdi. Açıkçası biraz şaşırdım üslup olarak öncelikle çok kaba buldum. Ve gerçekten bu kadar ısrarla şeker yüklemesi yaptırmanın yararlı olduğunu savunmalarının nedenini merak ettim. İlk bebeğim elbetteki gebelik süreçleri hakkında net bilgiye sahip değilim doktorumla beraber bu tarz şeylere karar veririm çünkü doktoruma güvenim tam.

Şimdi merak ettiğim sağlık ocağı bana ilk gittiğimde de özellikle şeker yüklemesi yaptırmam gerektiğini vurgulamıştı şimdide aynı şeyle karşılaştım. Sizler buna nasıl karar verdiniz ve bu sağlık ocağının ısrarı neden olabilir sizce? Bilgi sahibi çok olmadığım için dona kalıp aval aval yüzlerine bakmakta istemiyorum. Tecrübeli anneler görüşlerinizi almak isterim.
Çünkü saglik ocaklari hastalara yapilmasi gereken islemlerle ilgili sürekli denetleniyor. Bir gebenin 1 tek takibi bile yapilmasa doktora sorusturma açılıyor. Yaptirmak istemediginiz işlemlerle ilgili "yaptirmak istemiyorum, doğacak olan tüm sonuçlardan kendim sorumluyum" seklinde bi kagit imzalamaniz gerekiyor. Israr etmelerinin nedeni sağlığınız.

ben ikili ve üçlü testleri yaptırmamıştım. ama şekerin gerekli olduğuna ikna olmuştum. yaptırmıştım. testleri yaptırmadığım için de her doktor dan azar işittim :KK53:

Yok ya tadı kötü değildi öyle. Benimki hafif gazlı bir şeydi galiba meyve tadı da vardı sanki. Öyle şekeri karıştırıp vermiyorlar.

çoğu yer hala plastik bardağa şeker koyup içiriyor canım benimkide elmalı gazlı bişeydi :KK48:

oda bişeymi gebeyim diye gittiğimde belki boş gebeliktir. falan diye benim canımı acıtıcı laflar etmiştiler.
çok tuhaf insanlar

Aşıyla alakası yok çocuğunuzdaki problemlerin. bağışıklığı bir aşı nasıl azaltabilir? Zaten bağışıklık sistemini uyarıyoruz çocuğun. Bağışıklık sistemine “bak bu virus/bakteri sana ölüsünü/zayıfını veriyoruz, bir daha gelirse affetme hemen öldür onu ” diyoruz. Direk güçlü haliyle değil de zayıf yada ölü haliyle ya da direk antijeni ile karşılaştırıyoruz. Asla bi çocuğun altından kalkamayacağı bi şey değil bir hastalığı yoksa. Bağışıklık sistemi gelişimine yardımcı olur hatta.

O aşı yaptırmamış “benim çocuğum turp gibi grip bile olmaz” diyenlere nolur inanmayın. Aynı düzeyde hasta oluyorlar çocuklar sadece biz çok iyi bi halt yedik diyebilmek için öyle övüyorlar da övüyorlar yani yoksa farksız. Ama sonra bi hasta oldular mı bize geliyorlar. Orda görün bide siz onları. Doktor hanım aşı yaptırmadık derkenki yüz ifadelerini. Bazıları söyle(ye)miyor bile aşısız olduğunu.

Bence çocuğunuzun sağlığını riske atmayın. Şu anda evet büyük etkiler yok ya da olan da kimsenin umrunda değil ama bu sadece aşılı çocuklar çok olduğu için. Yarın bir gün aşısızlık bu hızla arttıkça malesef etkileri televizyonlarda da göreceğiz çünkü mikroplar kol gezecek. Ölüyor çocuklar, minicik çocuklar ölüyor bunları da düşünün..

Çiçek hastalığı zamanında en büyük vurgunu yapmıştı da milyonlarca insan ölmüştü tarihte. sonra aşısının bulunması ve herkesin aşı olması ile şuan bizler aşı bile olmuyoruz. tamamen silindi çünkü hastalık.
Her cumlesine katılıyorum.
Cocuklarin ortalama %10 bagisiklik sistemi hastaliklari yuzunden asilanamaz. Ama diger cocuklar asili oldugu zaman bu asisiz cocuklar da korunmus olur. Siz cocugunuzu asilamazsaniz, kendisi hasta olursa bu asilanamayan cocuklari da tehlikeye atarsiniz. Hadi kendi cocugunuzu dusunmuyorsunuz ama kimsenin cocuguna bunu yapmanıza hakkınız yok. Tarihte cocuk felci, cicek, tetanozun kac cocugu oldurup sakat biraktigini, etkilerini arastirin.

Başka bir doktora daha gidin derim aileniz de yoksa bile olabiliyor mesela annem de şeker hastası,tüm ailesinde var diyebilirim kardeşlerinde yegenlerinde vs,bir ara annemin bir tanıdığı anlatıyor bütün belirtileri şekeri gösteriyor ama ailemde yok şeker vs tüketmiyorum dedi en sonunda gitti doktora şeker çıktı.

Gebelikte şeker yüklenilmesi isteniyorsa mutlaka yapılmalı en azından varsa bile tedbirinizi alırsınız yoksada içiniz rahat eder.
Doktor deseydi yaptırırdım ama demedi. İşte sağlık ocağındaki ebem dedi. Ama 26. Haftamdayım. Bugün başka doktora gideceğim içime kurt düştü bakalım ne olacak :KK43:

çoğu yer hala plastik bardağa şeker koyup içiriyor canım benimkide elmalı gazlı bişeydi :KK48:
Abovvv. Tiksinmekte haklılar o zaman. Özelde yaptırmıştım ben. Ben d eilk gittiğimde bardağa sekerle suyu karıştırıp verecekler sanmıştım. Kutuyu gorunce şok şaşırmıştım.

ne iki dilim baklavası yahu, bana 50 likte 100 lükte yapıldı tatlıyı seven bir insan olmama rağmen öğüre öğüre içtim içim yandı o nasıl tatlı öyle, 1 tam gün boyunca bebeğim hareket etmedi ben ölü gibi yattım, 2.gebeliğimde asla yaptırmıcam, baştan itibaren protein ağırlıklı beslenicem yürüyüş yapıcam açlık tokluk insülin ve glikoza baktırıcam, Hba1c baktırıcam tamam bitti gitti, sağlık sektöründeyim google dan falan baktığım yok ayrıca belirteyim

doğumdan sonra ilk bir sene çocuğa tatlı vermeyin diyolar ama anne karnında o kadar şekere maruz kalıyo ben yaşadığımı biliyorum, kadın doğum doktorlarının ya da hemşirenin alanı da değil bu ayrıca, bende şeker çıktı beni diyetisyene ve endokrine yolladılar bu ne demek onların alanı demek, günde 8 kere şeker ölçerek şekerimi takip ettim

Ben de ilkinde yaptırdım biraz yüksek çıktı diyet verdi bunda yaptırmayacam dikkat ediyorum ne yapayım. Damar yolu açıyorlar bi saat hastanede bekliypsun midem bulanıyor içtiğim şeyden bunları yaşayacağıma diyet yapayım zaten şeker her türlü zararlı kilo almak istemiyorum. Yemem ne var.

sağlık ocağı hemşiresinin sizin yaptırdığınız testten ne gibi bir çıkarı olabilir ya da yaptırmazsanız ona ne gibi bi zararı olabilir? tamamen sizin ve bebeğinizin sağlığını düşünerek eğitimini aldığı bir konuda tavsiye vermiş. sanki kötülüğünüzü istiyorlarmış gibi algılamayın lütfen.

İşlenen şekerin vücuda faydası yoktur, bildiğiniz gibi.

Size cevap vermem bile kadına hakaret olur. Biyografisini okuyup cehaletinizi bir nebze azaltın.

Ortada veballik bir durum varsa bence o çocuklarına aşı yaptırmayan "duyarlı anne"lerin üstünedir. Normalde şeker zaten zararlıyken, bir de o kadar yükleme bana mantıksız geliyor.
:KK9::KK9:
İsteyen yaptırsın, istemeyen yaptırmasın.
:KK9::KK9:

X