Sakin çocuk ebeveynleri

İlk 6 ay bende sizin gibi yaptım. Kimseye vurma kızım, insanlara nazik ol kızım, kimsenin canını acıtmayalım kızım. Sürekli şu bana vurdu, şu beni itti, bu beni ısırdı artık bütün sinir sistemim bozuldu. Öğretmene söyle pek işe yaramadı ,söylemeden kreşte ağlıyormuş. Sonra dedik ki bu toplum bize uymayacak biz bu topluma uyalım ve kızıma itmeyi öğrettim. Sana vuranı it , öğretmene kaç söyle, biri seni ısıracaksa it öğretmene kaç, parkta biri sana vuracaksa it bize kaç gibi. Bu işe yaradı bizde, ilk darbeyi alsa bile en azından orada durup ağlarken daha fazla dayak yemesine engel olduk. Bizim yaşadığımız bölgede de çok fazla Suriyeli var malasef. Onlara karşı da gayet anlayışlıydım ben ama birisi kızımı merdivenden itti ve annesi çimde oturup çekirdek çiğnemeye devam edince delirdim. Büyük parklarda hiç bırakmıyorum, helikopter ebeveynlik yapıp kartal gibi ben korumaya çalışıyorum çocuğu 😒😒😒

benim oğlum da 3.5 yaşında aşağı yukarı sizi oğlunuz gibi.Kreşte vs çok hırpalanması durumu olmuyor ama kendinden küçük çocuklar elinden oyuncağını çeker bir tepki vermez. ben pedegoga götürmeyi düşünüyorum .konunuzu takipteyim .Umarım büyüdükçe bu çekingenliklerini atlatırlar.

Bu tarz çocuklara sana vurana sen de vur deyince bozulmuyorlar ama kendilerini koruyabiliyorlar
Bende senin gibiydim , eşim de esin gibi
Önce benim taktiği uyguladık uzun zaman , hiçbir sonuç alamadık
Sonra eşimin taktiği uyguladık ve benimkine artık kimse satasamiyor ama kendisi de kimseye satasmaz zaten öyle bir çocuk değil, efendi ama kendi hakkını sonuna kadar koruyan bir delikanlı oldu
bunu nasıl becerdiniz. bende şiddet uygulama diyordum ama çocuk sürekli hırpalanıyor... sende vur dememe az kaldı

İlk 6 ay bende sizin gibi yaptım. Kimseye vurma kızım, insanlara nazik ol kızım, kimsenin canını acıtmayalım kızım. Sürekli şu bana vurdu, şu beni itti, bu beni ısırdı artık bütün sinir sistemim bozuldu. Öğretmene söyle pek işe yaramadı ,söylemeden kreşte ağlıyormuş. Sonra dedik ki bu toplum bize uymayacak biz bu topluma uyalım ve kızıma itmeyi öğrettim. Sana vuranı it , öğretmene kaç söyle, biri seni ısıracaksa it öğretmene kaç, parkta biri sana vuracaksa it bize kaç gibi. Bu işe yaradı bizde, ilk darbeyi alsa bile en azından orada durup ağlarken daha fazla dayak yemesine engel olduk. Bizim yaşadığımız bölgede de çok fazla Suriyeli var malasef. Onlara karşı da gayet anlayışlıydım ben ama birisi kızımı merdivenden itti ve annesi çimde oturup çekirdek çiğnemeye devam edince delirdim. Büyük parklarda hiç bırakmıyorum, helikopter ebeveynlik yapıp kartal gibi ben korumaya çalışıyorum çocuğu 😒😒😒
Delirdim derken Naptınız o an

Ek olarak, düğünlerde falan çocuklar ortada oynuyorlar. Bilmiyorum birbirlerini tanıyorlar mı ancak oğlum hep dışlarında kalıyor. Peşlerinde koşuyor bir türlü dahil olamıyor. Ya çocuklar birbirini tanıyor yada benim oğlum iletişim sıkıntısı yaşıyor. Dışarıdan bakınca çok üzülüyorum
Okulda iletişim kuruyorsa arkadaşlarıyla öyle Bi sorun yoktur

Çocuğu sessiz, sakin olup okul çağına gelmiş anneler, gelin iki dk dertleşelim =) ben öğretmenim, yıllardır lisede çalışıyorum ama daha önce daha küçük yaş gruplarıyla da çalıştım. gelgelelim kendi 3.5 yaşındaki oğlumun kreş tecrübeleri benim için de veli olarak bambaşka bir tecrübe. aslında oğlum çok hareketli, evde bıcır bıcır konuşan, tanıdığı ve güvende hissettiği insanların yanında son derece girişken ve neşeli bir çocuk. hatta kreşe başlayana kadar biz eyvah bunu nasıl zaptedecekler orda diye korkardık ama okula başlayınca bunun hiç de böyle olmadığını gördük. kalabalık bir ortamda, özellikle kendinden daha büyük veya hareketli başka çocuklar varsa son derece çekingen ve içine kapanık bir hale geliyor. kreşe 2.5 yaşında başladı, geçen yaz önce yarım gün vermiştik. bir kaç ay sonra tam gün başlattık ama çok fazla hasta oldu. alerjik bünyeli olduğu için sürekli hastalıklar tekrar etti ve çok fazla okula gidemediği dönem oldu. havaların ısınmasıyla beraber tekrar gitmeye başladı. 3 haftadır da yaz okuluna gidiyor. biri elinden oyuncağını alsa kendi kendine ağlıyor, asla ağzından tek kelime çıkmıyor. kreşte kendinden küçük çocuklar onu hırpalayabiliyor. en sevdiği arkadaşı kendinden 11 ay küçük bir çocuk, geçen gün o çocukla aynı oyuncağı çekiştiriyorlarmış ve kaşla göz arasında o çocuk bizimkinin kolunu ısırmış ama ne ısırmak...çok sevdiğim bir arkadaşımın oğlu var o da oğlumdan 1 yaş ufak ve vurma huyu olan bir çocuk. beraber tatile çıktık o çocuk bizimkini nasıl hırpaladı, oğlum sadece bana gözleri dolu dolu bakıyor :KK43: sürekli oğluma hikayeler okuyorum, hakkını savunmanın önemini anlatan örnekler veriyorum. sana vurana sen de vur anlayışını bir eğitimci olarak tasvip etmiyorum bu yüzden hiç bu konuda teşvik etmedim oğlumu ama artık üzülüyorum. oğlumun kendini korumasını istiyorum. oyuncaklarıyla oynarken canlandırma yapıyoruz mesela, biri diğerine vuruyor, vurulan oyuncak öbürünün ellerini tutarak hayır bana zarar veremezsin deyip öğretmenine sesleniyor filan....bu çok ilgisini çekti mesela hadi şimdi ben sana vuruyorum deyip bana vuruyor ben öğretmenime sesleniyorum. bu şekilde kendini korumayı öğretmeye çalışıyorum ama okulda daha bunları uygulayamıyor ve hırpalanmaya devam ediyor...eşime göre ben yanlış yapıyorum, sana vurana sen de vur demeliyiz. sabırla şimdi öyle dersek yaşı büyüdükçe başkalarını hırpalaması sıkıntı olur diyorum. öyle ya, bu yaşlarda sana vurana sen de vur diye çocukları vurmaya teşvik ediyoruz, lisede aman nolursa olsun sakın vurma...ama bilemiyorum...büyüdükçe düzelir mi, kendini korumayı öğrenir mi....efendi çocuk yetiştireceğiz diye ezik ve güvensiz olsun asla istemem....bu konudaki tecrübelerinizi dinlemek isterim.
Mino'nun şarkısı diye bir video var YouTube da. Belki işinize yarayabilir. Yine bu konu ile ilgili çocuk kitaplarını da araştırabilirsiniz. Sana vurana sen de vur mantığı bir kaç örnekte ise yaramış olsa bile bunu uygulandığında her zaman daha güçlü ve çirkef olan kazanır. Bence önemli olan haklarını nasıl kullanacağını bilmesi ve problem çözme becerilerinin gelişmesi. Farklı arkadaş ortamlarına girmek, farklı semt parklarında ki, oyun gruplarında ki çocuklarla oynamak ifade becerilerini, sosyal becerileri, problem çözme becerilerini destekler. Şu an bunlarla karşılaşması ve birlikte fikirler üretmeniz aslında çok güzel bir şey ileriki yıllarda karşılaşabileceği sorunlar için bir basamak oluyor. :)

bunu nasıl becerdiniz. bende şiddet uygulama diyordum ama çocuk sürekli hırpalanıyor... sende vur dememe az kaldı

Kimseye vuramazsin ama sadece sana vurana vurabilirsin dedik biz 🙈
Kendisine vuran olursa vurdu ama kendisi kimseye gidip vurmadı
Zaten ilkokuldan sonra bir daha yaşanmadı vurma olayı hiç, sadece geçen sene bir okulda zorbalığa uğradı onda da sözle kendini korudu

Kimseye vuramazsin ama sadece sana vurana vurabilirsin dedik biz 🙈
Kendisine vuran olursa vurdu ama kendisi kimseye gidip vurmadı
Zaten ilkokuldan sonra bir daha yaşanmadı vurma olayı hiç, sadece geçen sene bir okulda zorbalığa uğradı onda da sözle kendini korudu
benim oğlan şimdi 6 yaşında da vuramaz gibi, kuzeni(3 yaş) canını acıtıyor bağır oğlum diyoruz, sesini çıkarmıyor. ki teyzesi diyor

Delirdim derken Naptınız o an
Çocuğumu kucağıma aldım gittim kadına bağırdım. Senin çocuğun canavar gibi burada , dur demek senin görevin, çocuğun başka çocuğu merdivenden itiyor ,sen müdahale edeceğine çekirdek çitliyorsun , lanet olsun senin o çekirdeğine diye bağırdım. Yarı anladı yarı anlamadı, o çocuk falan dedi dedim yok o çocuk , bu da çocuk, gitsin ağzını burnunu kırsın o zaman dedim. Sonra amcalar falan geldi , bunlardan bıktık nefret ettik falan demeye başladılar. Baktım olay büyüyecek iyice ırkçılığa gidecek aldım gittim kızımı.

Benim 6 yaşındaki yeğenimin daha ilkokul 1 de başına gelenler:

- Havaya atılmak
- Duvara kafasının vurulması.
- Öğretmenlerin pek olmadığı “Arka bahçe” diye bir yerde mütemadiyen dayak yemek. Dayak dediğin de öyle tokat, ısırılma filan değil baya karnına tekme filan atıyorlar. Bunları yapan da hep aynı 3 çocuk, çete gibi bir şey olmuşlar ve yeğenim de kuş gibi bir şey zaten. Öğretmenine şikayet etse de bu sefer de şikayet ettiği için dayak yiyor. Sen de vur diyoruz “Ben arkadaşlarıma vuramam ağlarlar” diyor🥲 Biz de nasıl çözeceğimizi bilemedik hala ama ben de keşke bu kadar kibar yetiştirilmeseydi diyorum bunlara şahit olunca.

Çocuğu sessiz, sakin olup okul çağına gelmiş anneler, gelin iki dk dertleşelim =) ben öğretmenim, yıllardır lisede çalışıyorum ama daha önce daha küçük yaş gruplarıyla da çalıştım. gelgelelim kendi 3.5 yaşındaki oğlumun kreş tecrübeleri benim için de veli olarak bambaşka bir tecrübe. aslında oğlum çok hareketli, evde bıcır bıcır konuşan, tanıdığı ve güvende hissettiği insanların yanında son derece girişken ve neşeli bir çocuk. hatta kreşe başlayana kadar biz eyvah bunu nasıl zaptedecekler orda diye korkardık ama okula başlayınca bunun hiç de böyle olmadığını gördük. kalabalık bir ortamda, özellikle kendinden daha büyük veya hareketli başka çocuklar varsa son derece çekingen ve içine kapanık bir hale geliyor. kreşe 2.5 yaşında başladı, geçen yaz önce yarım gün vermiştik. bir kaç ay sonra tam gün başlattık ama çok fazla hasta oldu. alerjik bünyeli olduğu için sürekli hastalıklar tekrar etti ve çok fazla okula gidemediği dönem oldu. havaların ısınmasıyla beraber tekrar gitmeye başladı. 3 haftadır da yaz okuluna gidiyor. biri elinden oyuncağını alsa kendi kendine ağlıyor, asla ağzından tek kelime çıkmıyor. kreşte kendinden küçük çocuklar onu hırpalayabiliyor. en sevdiği arkadaşı kendinden 11 ay küçük bir çocuk, geçen gün o çocukla aynı oyuncağı çekiştiriyorlarmış ve kaşla göz arasında o çocuk bizimkinin kolunu ısırmış ama ne ısırmak...çok sevdiğim bir arkadaşımın oğlu var o da oğlumdan 1 yaş ufak ve vurma huyu olan bir çocuk. beraber tatile çıktık o çocuk bizimkini nasıl hırpaladı, oğlum sadece bana gözleri dolu dolu bakıyor :KK43: sürekli oğluma hikayeler okuyorum, hakkını savunmanın önemini anlatan örnekler veriyorum. sana vurana sen de vur anlayışını bir eğitimci olarak tasvip etmiyorum bu yüzden hiç bu konuda teşvik etmedim oğlumu ama artık üzülüyorum. oğlumun kendini korumasını istiyorum. oyuncaklarıyla oynarken canlandırma yapıyoruz mesela, biri diğerine vuruyor, vurulan oyuncak öbürünün ellerini tutarak hayır bana zarar veremezsin deyip öğretmenine sesleniyor filan....bu çok ilgisini çekti mesela hadi şimdi ben sana vuruyorum deyip bana vuruyor ben öğretmenime sesleniyorum. bu şekilde kendini korumayı öğretmeye çalışıyorum ama okulda daha bunları uygulayamıyor ve hırpalanmaya devam ediyor...eşime göre ben yanlış yapıyorum, sana vurana sen de vur demeliyiz. sabırla şimdi öyle dersek yaşı büyüdükçe başkalarını hırpalaması sıkıntı olur diyorum. öyle ya, bu yaşlarda sana vurana sen de vur diye çocukları vurmaya teşvik ediyoruz, lisede aman nolursa olsun sakın vurma...ama bilemiyorum...büyüdükçe düzelir mi, kendini korumayı öğrenir mi....efendi çocuk yetiştireceğiz diye ezik ve güvensiz olsun asla istemem....bu konudaki tecrübelerinizi dinlemek isterim.

benim tecrübem eşinizden yana oldu çünkü kimse çocuğunu benim gibi yetiştirmiyor baktım.
sana vurana sende vur dedim sonunda. ama ilk vuran sen olma asla dedim.
çocuğunuz henüz küçük ben bu raddeye ilkokulda geldim ve ilkokulda öğretmene şikayet etmenin ispiyonculuk olduğunu düşünüyordu o yüzden o zaman kendi işini kendin gör dedim.
büyüdüğü zamana gelirsek 11. sınıf olacak bu sene kimseyle dövüşmedi kimseye vurmadı ilkokuldan sonra.

Bu beraber tatile gittigimiz arkadaşımın oğlu benimkine tokat attiginda çocuğun babası önce oğlunu uyardi sonra benimkine dönüp sen de ona bi kere bi tane patlatsan bi daha yapamaz dedi. Benim kuzucuk ne dedi dersiniz. "Ama x benden küçük vurursam cani acir " :KK43: bunu soylerken de gözle dolu dolu yalnız:KK43: bu yaşta bu empatiyle uzerler benim oğlumu ya ;(

Biz de aynı sorunu yaşadık. İtip kakmayı,dövmeyi bilmeyen çocuğum kendini savunsun diye ,ona asla kavgayı başlatan kişi olmamasını,ama kendisine saldıran olduğunda karşılık mutlaka vermesini öğrettim. Çünkü buna mecbur kaldım.

Bende ilk başlarda sen vurma, vurana da kendini koru ama karşılık verme, yanından uzaklaş, okulda oluyorsa öğretmenine söyle diyordum çocuklara. Kızımda sorun yaşamadık ama oğlumda yaşadık. Sen de vur dedim en son. Çünkü karşılık vermedikçe üstüne üstüne gidiyor bazı çocuklar.
Daha yeni parkta yaşadık bu sorunu.4 yaşındaki oğlumla aynı yaşlardaki bir çocuk ilk önce vurdu, oğlum yapma, git istemiyorum dedi uzaklaştı, biraz zaman geçti yine geldi vurdu çocuk, oğlumda karşılık verdi. 🤷 Niye vurdun demedim. Diğer çocuk daha da gelmedi yanına oğlumun. Karşılık vermese parktan gitmek zorunda kalacaktık. Öyle vurma,etme demekle olmuyor maalesef.

X