Sezeryanla doğum yapanlar

arkadaslar bendede böbrek büyümesi var sağ böbreğim hamilelikden dolayı birde miyom var ondan dolayı bugun doktorum sezeryen dedi çok ama çok korkuyorum nasıl olcak o lavman yapmalarından sonda takmalarından ne yapcam nasıl oluyo bu işler yazın bana ne olur:KK43:

doktorunla konuş ve sondanı ameliyatta takabiliyorlar.ameliyat öncesi mesaneni boşalt man yeterli.eğerli planlı sezzeryan ise ben 2 gün önceden yediklerime dikkat ettim. çoğunluukla sıvı gıdalar almaya çalıştım. zaten ameliyat öncesi açlık oldugu zaman lavman falan yapmadılar bana. hiçde sıkıntım olmadı

bende kesinlikle sezeryan derim normal doğum da suni sancılar çok beter bişey keşke hiç denemeseydimde direk sezeryan olsaydım diyorum ve 2.gün rahatlıkla yürüyerek evime gidebildim

bana sonda takılmadı; dr banu hanım gerek görmüyorum ben dedi.
zaten geceden bişey yiyip içmiyorsunuz; haliyle isteseniz de idrar olayı pek olmuyor:)

merhaba hanımlar bende bi kaç ay sonrasına hamilelik düşünüyorum...tabi nsl dogum yapacagımı daha hamile kalmadan düşünür oldum..normal dogum yapmaya gücüm yok pskolojim dayanmaz eminim..iki sene önce kuzenimin dogumuna gittim hastahaneye yardıma..sezeryanla oldu..inanın kuzenim asansore binerken ben bayılcak hale geldimm..ve sonrasındada kuzenim çok kötü oldu iki gün inledi resmen hele amlyt sonrası ayılırken ve ogun maffoldu resmen aglıyordu agrıdannn..ama buradaki yazıları okudum kimse böyle olmamışş..normal dogum yapmam keisnlikle okdr cesaretli biri deilim..birerbi şahit oldugum için belki çok etkilendim..başka bi arkadaşıma sordum oda sanki bebegimi hediye verdiler bana dedii..çünkü ilk iki dogumu normal 3. dogumu sezeryandı..keşke aklım olsaydıda sezeryanla dogum yapsaydım diyor..daha hamile deilken böle korkusu bastı bide hamile olsam nolur bilmiyorum..
en önemlisii amlyt sonrası gözünüzü açtıgınız andaki o agrı nsl bi agrıı kimi hanımlar adet agrısı gibi diyorda inş öyledir benim zaten adetleirm hep agrılırdır 1 gün keisn yatarım agrıdan...umarım ondan daha kötü bi agrı deildir:)hoş olsadaaa ne faydası olurki mecbur çekilcek:)öle işte kıslar içimdekileri yazmak istedim yorumlarınız görünce:)

2010 ağustosunda kombine epidural spinal anestezi ile sezaryen oldum hiç sıkıntı yaşamadım. daha önceden korkularım vardı anestezi uzmanım bana "işini iyi yapan anestezi uzmanı olursa hiç sıkıntı çekmezsin" dedi öylede oldu. spinal genel anestezinin sırttan iğneyle yapılmasıdır o bölge 5 dak içinde uyuşur 2 saat sonra eski haline döner. epidural ise 20 dak içinde başlar o da sırttan iğneyle olur ama 4 saat sürer.yine de ikisini bir arada olursa iş çabuklaşır. bu da kombinedir. ben kombine oldum. insanın sırtına iğne batmadığı için hayatta, garip bi irkilme oluyor ama o anlık. arkandan epidural için misina gibi tamamen dışardan ithal edilen ince hortum giriyor ama önce uyuşturulduğun için hiç farketmiyorsun. ameliyat sırasında acı hariç hepsini hissediyorsun doktorun elle itmesini yani yoksa kesmeyi değil. sonrasında da arkandaki epidural duruyor ki ağrı oldu mu katader denen bir cihazdan iğne yapılıyor. hiç canın yanmıyor. öyle bayılma baş dönmesi falan hikaye kalıyor. önemli olan normal bile olsa doğumun iyi bir hastanede deneyimli bir ekiple yapılmasıdır. benim bir iş arkadaşım normal istedi. bebeği forseple çektiler. tabii ki bebeğin çıkması için anne de kesi yaptılar. anne dikkat etmeyince de dikişleri açıldı. tekrardan dikilmesi için bir süre beklemesi ki bu hemen olmuyor hem de vajina düzeltme ameliyatı olması gerekiyor. her ihtimalde dikiş var. yerini mi seçeceğiz yani! kendine doktoruna hastanesine güvenen normal yapsın(aslında heyecanlı ne zaman geleceği belli değil) ya da benim gbi pimpirikli olanlar önceden kararlaştırıp tüm ekiple tanışıp odasını ayarlasın. biraz sinirli oldu kusura bakmayın. sadece arkadaşımın başına gelene kızgınım. kendi hatası da var ama işte!:KK19: Bu arada SONDA epidural ve spinal yapıldıktan sonra oluyor hissediyorsunuz ama hiç acı yok. iğne değil bu kola hani kan almak için bir iğne yaparlar da biraz üstüne sarı esnek bir şey takarlar ona benziyor. tabii ben ucunu görmedim çıkartırken hop çektiler.

Son düzenleme:
Ben 2005 de nisan ayında Antalya'da Andeva da Epidural sezeryan ile doğum yaptım. Neslihan hn diye bir doktorum vardı. Ben 9 ay boyunca okudum,izledim dinledim hemde tüm dünyayı ve normal doğum yapmaya karar vermiştim ağrı eşiğim yüksektir ama hamileyken vücudunuzu çok dinliyorsunuz o yüzden normal doğumda dayanmak zorlaşırsa ağrı kesici isterim diye düşünüyordum. 9ay 3-4günlükken gece 4 de evde yatarken suyum geldi ve altıma yaptım sanarak uykudan uyandım. Hastane çantamı 1 ay önce hazırlamıştım.Yataktan kalktım karnım inmişti doktorumu aradım hastaneye gidin geliyorum dedi,kendimi duşa attım belden aşağımı yıkadım kurulanıp altıma bir ped koyup giyindim. Size tavsiyem O an eşinize araba kullandırmayın taksiye binin rahat rahat gidin:)
Hastaneye vardığımda doktorum gerekli brifleri hastaneyi arayarak vermişti beni önce rahimde açılma varmı bebek ne durumda diye muayeneye aldılar ebe açıklığa baktı 5dk da bir doktoru arayıp haber veriyordu. Yaklaşık 30 yada 45dk olmuştu doktorum geldi açıklık 2-3cm di ve ilerleme yoktu hiç ağrım da yoktu ayrıca.
Beni muayene koltugundan normal dogum oncesi sancı odasına aldılar doktorum bana suni sancı verebileceğini böylece açılma bekleyeceğimizi söyledi.Bunun ne kadar süreceğini sordum belirli bir saat veremeyeceği söyledi bu arada suni sancı almış bir kaç kadının bağırışlarını duyuyordum. Suyum geldiği için bebeğim güvende değildi artık bir karar vermem gerekiyordu,doktorum bana normal doğum yapmak için çalıştığımızı bildiği için bilmek istersem diye yinede tüm yöntemleri anlattı ayrıca çok yeni bir sistem olan epidural sezeryan da yapabileceğimizi eğer istersem anestezist çağırabileceğini ve epidural sezeryan in nasıl olduğunu bana birlikte anlatabileceklerini söyledi. Anestezist geldi ve sorularıma çok net cevaplar aldım ve epidural sezeryan ile bebeğimi dünyaya getirmeye karar verdim.
Beni doğumdan sonra yerleşeceğim odama aldılar özel hastane oldugu için kendi banyo ve tuvaletim vardı,soyundum ebe gelip önden giyilen yeşil önlüğü giydirdi en son ne yediğimi sordu ben balık ve salata yemiştim tuvalete oturmamı ve öne eğilip ıkınmamı söyledi bu sırada popoma birşey sıktı ve inanılmaz bi şekilde içimde ne varsa çıktı :) sonra beni doğumhaneye götürdü.
Doğumhanede müzik vardı ve toplam 5 tane kadın vardı :) bana kadınlar hamamına hoşgeldin bebeğine isim koydun mu dediler gülmeye başladım daha hamileliğimin 2.ayında karar verdiğim için ismini hemen söyledim. Anestezistim ameliyat masasına oturmamı söyledi kalçamdan bir ağrı kesici yaptı sonra uzanmamı söyledi kollarımdan damar yolu açtılar, bana oturur duruma geçmemi söyledi ve öne doğru anne karnındaki bebek gibi ama fazla değil eğilmemi kıpırdamamamı ve nefes almamı söyledi. Belimde ufacık bir karıncalanma hissettim sonra katater ile belimden omuriliğime açtıkları damar yolunu omzuma kadar bantlarla çıkartıp beni yatırdılar bacaklarımı düz uzattılar anestezistim baş ucumda oturuyordu ve yatar vaziyette olduğum için hep gözgözeydik bana sürekli gülümsüyordu. Elinde ufacık bir iğne vardı belimde açtıkları damar yoluna omuz hizzamdaki kanaldan anestezi vermeye başlayacağını ve iğnenin ucunu göğüsüme ufak ufak batıracağını acı hissetmemeye başlayınca hazır olacaksın dedi aynen öyle oldu doktoruma hasta hazır diye bilgi verdi.
Doktorum çıkaralım bakalım şu yakışıklıyı dedi, örtünün açık kısmına kırmızı renkteki antiseptikten sürmeye başlamışlardı ki kalp atışlarım gitgide hızlanıyordu cihazlar ötmeye başlayınca bende şaşırdım oğluma bişi mi oldu diye sordum hayır bu senin kalp atışın sakin ol sebebi heyecan dediler :) doktor bana bir miktar diazem vermelerini söyledi, kolumdaki damar yolundan diazemi verdiler göğüs hizzamdan yüksekte örtü olduğu için hiç birşey göremiyordum. Ama ufak sarsıntılar olduğunu hissediyordum karnımda basınç olduğunu hissettim en merak ettiğim şey o an acaba oğlum neye,kime benzeyecekti. Bi süre sonra işte burda diye oğlumu çıkarttılar incecik sesi geldi kalp atışlarına baktılar :) aynı babası bu dediler,bana bak bakalım oğluna dediler getirdiler bir gördüm ne kadar güzelsin sen allahım ne kadar güzel yaratmış seni bebeğim dedim kokladım öptüm hemen aldılar alınca sinir oluyor insan niye götürdüler diye basımda duran anestezistim merak etme kontrolleri yapılcak seni odanda babasıyla beklicek dediler. Babasına teslim etmişler onlarda odada değilde doğumhane kapısında beni beklemişler.Doktorum dikiş yerine yapıştırma yöntemi ile 10cmlik kesiği birleştirip su geçirmez bant ile üzerini kapattı. Sedye ile odama aldılar sondayı ne zaman taktıklarını hiç hatırlamıyorum ameliyathanede takmışlar,yatağıma yatırdılar bebeğimi emzirmem için kucağıma verdiler iki göğüsümede tuttum ama memeyi tam bir türlü alamıyordu alıncada göğüsümde süt yoktu su gibi bişey akıyordu fazla uğraşmadı uyudu zaten hemen:) çok yorulmuş gibi iç çekerek:)
Bu arada meyve suyu ve su gibi çok sıvı tükettim. Yaklaşık 2 saat sonra ufak bir yuruyuş yaptırmak için ayağa kaldırdılar ilk başta ayakta durmak için zorlandım kesik olan yerim acıyordu bir kaç adım atmamı bunun gazımı cıkartmam için çok faydası olacağını söylediler. 4-5 adım attım ve yatmak istedim her 2 saatte bir gelip beni 1-2 adım da olsa yürüttüler.
Gece hastanede kaldık eşimle ağlayınca eşim altına bakmak istedi ikimizde acemiyiz :) ama becerdik altını değiştirdik emzirmek için kucağıma aldım göğüsümü alıp bir iki emip bırakıyordu bende sütüm yok diye üzülüyordum ama göğüslerimden su gibi bişey akıyordu,iki göğüsüme de tuttum. Sabah uyandıgımda göğüslerim acıyordu şişmişti emzirdim bebeğimi hemen yoruluyordu çok komikti.
2.gun ziyaretler vardı odamdaki banyoda ılık bir duş aldım kendimi daha iyi hissettim.Toplam 2gece kaldım hastanede 3.gun üzerime sabahlığımı giyip evimize gittik.
Devamında yenidoğan sarılığı diye bir illetle boğuştuk velhasıl bebek sahibi olmak çok güzel o duygu çok başka, allah olmayan ve evladın değerini bilenceklere versin.
sevgiler

Syn cedeka
Benim de 3.sezaryanim olacak.daha once devlet hastanelerinde yaptim sartlar kotuydu.simdi ozelde yapacagim.basimda sadece esim kalsa bi sorun olurmu?kayinvaldemi istemiyorum da...psikolojim bozuluyor.

Syn cedeka
Benim de 3.sezaryanim olacak.daha once devlet hastanelerinde yaptim sartlar kotuydu.simdi ozelde yapacagim.basimda sadece esim kalsa bi sorun olurmu?kayinvaldemi istemiyorum da...psikolojim bozuluyor.

Kendi odanız olacaksa hiç bir sorun olmaz,olamaz zaten kime ne?
bana kocanımı gelecek deseler sanane derim:)
Eşinle olman daha iyi olur bence bebeği beraber yaptınız sonucta:) Kayınvalide aman aman :)
Eğer heyecanın varsa eşine sakın belli etme sen soğukkanlı olur da ona yapması gerekenleri zamanı gelince anlayacağı şekilde açıkça söylersen iyi olur.

En Büyük KK

hatta hastanenizde olanak varsa doğuma baba da giriyor. fotoğrafçınızla beraber. biz kameramızı almıştık yanımıza o anları yaşamak mükemmel. tabi normal doğumda kameraya izin verseler bile çektirmezdim:KK9::KK9::KK9: ayrıca buradaki karındaki dikişler estetik dikiştir ve doğumdan 1 hafta sonra kendi kendine kaybolur yine de 2 ay dikkat gerekiyor. sezaryene önce karar verip planlı yaparsanız en azından rahim yolunun ve vajina ağzının genişlemesini engellersiniz. doğum yapmasanız bile o bölge son anda karar verilen sezaryen de olsa açılmışsa genişler. benim planlı olmama karşın bebişim gelmişti ve 1.5 cm açıklığım vardı her ne kadar sorun yaşamasan da uzmanlar genişledğini söylüyor.

valla insanlarmı polyannacılık oynuyor yoksa ben mi çok mıy mıy bir insanım anlamadım...evet adet saNCILARIMDA ÇOK FAZLADIR BENİ BİR GÜN BOYU YATAĞA ATIP AĞLA AĞLA 7 SAAT ÇEKERİM.bu acılardan yorulduğumdan sezeryan olmak istedim herkes sizler gibi işte çooook rahat deyince..
epidural sezeryan oldum 6 aylık şuan kızım.2.sine cesaretim hiiiiiç yok.epidural iğne vuruldu midem kalktı başım döndü çok kötü hissettim kendimi bayıttılar.gözümü açtim kızım ağlıyordu yanı başımda doktor bitti bitti dikiş atıyoruz dediğini duydum..herşey çok güzeldi beni odama aldılar hiiiiiç acı yok.sandım ki öyle kalacak..5 saat sonra hafif ağrı hissettim.yine epidural takviye edildi.yine rahatım.5 saat sonra bacağım odun gibi oynatamıyorumherkes kaltı yürüyo ben hissetmiyom deeeeerken hafif hafif çözüldü kalktım ama çok kötü bir an baş dönme v.s derken yattım ağrılar bi şiddetle arttı.sonda acısını unutamıyom artık yalvardım çıkarın diye.sonda çıktı tahriş etmişler idrar yolumu bir damla çiş edicem gözlerimden ateş çıkıyo gibigözyaşı kendiliğinden akıyo.karnım adet olur gibi ağrıyo.ama sonda acısından onu pek önemsemiyorsun.herşey bitse bile ben 1 hafta kadar biri yardım ederse kalkabilyordum her kalkakende dikişin sağ ucu feci şekilde ağrıyordu.biraz yürüyünce geçiyordu.bunların üstüne bide korkuyordum dikişim açılırsa öyle ortada kalırsam diye.ya bilmiyom ama diş bile çektirmemişken böyle büyük bir ameliyat ağrılara korkularım dahil olunca çok beter oluyorduhiç tavsiye etmiyom kabus gibiydi bebeğimin yüzüne bile bakamadım bir hafta

canım zaten doğumdan çok korkuyordum ve sezeryan olmayı istiyorum ama okuyunca daha bir telaşlandım umarım bende farklı olur

mrb bende spinal sezeryan oldum benimde kötüydü hiç böyle düşünmemiştim.bende burda yazılanları okudum ve dedim oh sezeryan nekadar rahatmış nebileyim böyle olacağını sezeryan hiçte anlatılanlar gibi kolay diil bunları seni korkutmak için yazmıyorum yanlış anlaşılmasın sadece benim yaşadıklarımı yaşama sıfır ağrı diye bişey yok ay anlatmak bile şuan canımı yakıyo zordu benim için sezeryan bi engel olmadığı sürece asla sezeryan olmayın

Arkadaşlar sezeryanla doğum yapanların neler yaşadıklarını bilmek istiyorum eski yazılara baktım pek tatmin olamadım tam anlatılmamış genel ve epiduralde uyandığınızda çok ağrı oluyormu yürümekte ve fazda ağrı olduğunu duydum , kaç saat sonra ayağa kalktınız hastaneden 3 günde çıkılıyormuş 3 gün boyunca dikişlerde ağrı oluyormu yaşanan sıkıntılüan nedir birde 15 gün birilerine muhtaç olursun diyorlar kendi kendinize ne zaman yetmeye başlıyorsunuz sürekli birilerinin yardımına ihtiyaç duyuluyormu yatıp kalkmada ve daha bir sürü sorularım var, kusura bakmayın 28 haftalık gebeyim doğuma az kaldı sezeryan olma ihtimalim var, :emir_bebek:

Canim benim mecburi sezeryan oldugu icin epidural yapmadilar. ztn dogumhaneye girdim bayiltildim 8 dakika sonra Oglum dünyaya gelmis. Ben 20 dk sonra uyandim. Ilk uyandigimda neler hissettigimi hatirlamiyorum. Kipirdamadikca fazla agrin yok. Hapsirmamaya ve cok gülmemeye bak o zaman agrio cünkü. dogumdan 8 saat sonra beni kaldirdilar ilk kalktigimda kulalarim tikandi ve gözlerim karardi. Ebe normal oldugunu söyledi sonr tekrar tekrar geldi denedi ama inan bana gözünü korkutma abartildigi gibi bi aci degil. Ben ilk 2-3 gün zorluk cektm annem sagolsun yardimci oldu. 5-6 gün sonra kendi kendime yetebildim hatta hastaneye kadar yürüdüm. ÖNEMLI olan mümkün oldugunca hep yürümeye calis iylesmeni arttiriyor. sakin korkma bebisi görünce ztn bunlara deger diyorsun :KK49:

arkadaşlar dikiş yerinizin sağ tarafının ağrıması normal çünkü ilk dikiş ordan atılıyor. bende de oldu ama bünyeyle ilgili galiba. yine de hep savunduğum hastanenize ekibinize güveniyor musunuz doktorunuzla anlaşabiliyor musunuz. normal de yapsanız sezaryen de bir haftası önemli oturup kalkmada özellikle normal doğumda çok dikkatli olmalısınız yoksa geri dikiş atılması için 2 yıl beklemeniz gerekiyor. her ihtimalde sıkıntı var. bir de aileden bir kişinin sizinle bir ay ilgilenmesi gerekiyor. her iki seçenekte de bu geçerli.

ben isteyerek sezeryan düşünüyorum bir can geliyor dğünyaya tabi ki bir bedel ödenecek ben bir arkadasım normal dogumu cok zor olunca cok dikişli oldu vede uzun bir süre zor oturdu. korktum vede annem beni ve kardesimi sezeryan ile dogurdu çok kötü olsa o beni caydırırdı. her güzel seyin bir bedeli, vardır hangi ameliyat basit gecebilir ananem boynundaki benleri yaktırdı o bile ne zor oldu herhalde zor olucak sezeryan bir ameliyat ben sezeryan olucam nasipse mayısta allah yardımcım olsun acılar unutuluyor minik elli oglumu görünce eminim :KK24:

Arkadaşlar sezeryanla doğum yapanların neler yaşadıklarını bilmek istiyorum eski yazılara baktım pek tatmin olamadım tam anlatılmamış genel ve epiduralde uyandığınızda çok ağrı oluyormu yürümekte ve fazda ağrı olduğunu duydum , kaç saat sonra ayağa kalktınız hastaneden 3 günde çıkılıyormuş 3 gün boyunca dikişlerde ağrı oluyormu yaşanan sıkıntılüan nedir birde 15 gün birilerine muhtaç olursun diyorlar kendi kendinize ne zaman yetmeye başlıyorsunuz sürekli birilerinin yardımına ihtiyaç duyuluyormu yatıp kalkmada ve daha bir sürü sorularım var, kusura bakmayın 28 haftalık gebeyim doğuma az kaldı sezeryan olma ihtimalim var, :emir_bebek:

korkma o anda ağrı falan umrunda olmuyor 1 haftada toparlanırsın

canım ben normal doğumdan korktuğum için, kendi isteğimle sezeryan oldum.. çok da memnun kaldım..genel anestezi ile oldum.. uyandığında kesi yerinde illaki bi acı oluo ama dayanılmıcak gibi değil.. ağrı kesicilerle hafiflio zaten.. 1 ay sora 2. doğumum var.. yine genel anestezi istiorum.. gözünü korkutma.. öle ya da böle o kokuyu içine çektiğinde unutuosun herşeyii.. mis miss:KK16:

X