Sinirden delirecegim 2 çocukla ev isleri yapip vakit de kalmaliymis ben beceremiyormusum

Önceden insanlar kalabalık yaşıyorlardı, bir evde bilmem kaç nüfusla birlikte. Anne tarlada calisirken evde kocakarılar veya varsa büyük kız çocukları göz kulak oluyorlardı çocuklara. Eski zamanlarda yasamıyoruz, esiniz kafasıni topragın altından çıkarıp bir etrafına baksın. Yıl olmuş 2023 yaptığı tatavalara bak. Madem öyle gidip tarladan birilerini baksaymış kendisine. İşine bu şekilde geldiği için kılıfını da ona göre uydurmuş. Lafla, taktikle fln düzeleceğini sanmıyorum şahsen.

Durum ne olursa olsun bu, sizi çocukların önünde tartışma konusunda haklı çıkarmıyor. Hem psikolojisi bozuk diyorsunuz hem de çocukların yanında tartışmaya devam ediyorsunuz. :KK20:

Valla ilk çocukta her şeyi tek yaptım ama ikinci çocukta destek almadan imkansız. İlk çocuk aşırı ihmal edilir, aksi mümkün değil. Benim eşim, annem var hatta eşimin annesi de var lazım olduğunda Allah razı olsun. Hasarsız atlattık. Benim de biri 6 aylık, diğeri 4.5 yaşında. Siz normalsiniz, eşiniz anormal. Gıcık oldum kendisine. Tıynetsiz herif

valla köyde büyümüş çocuk olarak tek sıkıntısı evde soba + dışarıda kuyu. gerisi mis.

gayet de büyük küçüğü büyütür üstelik bizde anneler çocuklara cidden düşkündür öyle saldım büyüsün değildir, çocuk gözlerinin önündedir ama o sinerji birlik olayı bambaşka. mesela yemeğin yok ablan bölüp verir, çamaşırın az annen kazan kurmuştur seninkileri de ovalayıverir. biz böyle büyüdük. annem köyde çoooook iş yapardı ama şehirde tek başınayken daha depresifti hep. kendi mutlu değilken nasıl mutlu mutlu çocuk büyütsün bir kadın?

bir de bilmiyorum şimdi apartmanlarda enerjisini atamadığından mı gebelikte folik asitten mi, anneler mi fazla pimpirikli...sebep ne. ama çocuklar yerinde durmuyor ki. sürekli hareketliler ve ilgileri hemen dağılıyor.

evet depresifiz, yalnızız, bireyselliğimizde boğuluyoruz.
3 günlüğüne köye gidiyorum içim açılıyor. Kalabalıkta her iş çarçabuk bitiyor.
Görümcelerimin boy boy çocukları var, büyükler küçüklerle ilgileniyor, oynatıyor, daha bi kere görmedim o bebelerin viyakladığını mızmızlandığını.. Hep mutlular. Ben bebek yapsam büyükşehirde çocuk benden babasından başkasını görmeyecek ki.. Oyalacağım diye annelerin canı çıkıyor. 2 saat kafa dinleyecek zaman yok. Böyle uzaktan güzelliyorum ama bebeğim olsa kuzene muzene vermem görümcelerim gibi. Malesef dönem hepimizi pimpirikli, şüpheci, paranoyak yaptı ..

Eşiniz sizi tamamen yalnız bırakıyor. Sorun ne ev işi ne çocuk. Sorun eşiniz. Aman bana değmeyin düzenim bozulmasın 2 de çocuk büyüsün mantığında.

16 aylik oglum var ev islerine yetisemiyorum cogu zaman evi bok goturuyor haftada bir kv birakip evi temizleyebiliyorum onun haricinde birlikteyiz hicbirseye firsat vermiyor kendime nerdeyse hic vakit ayiramiyorum yemek desen hak getire aparatif ne varsa esim gelip cocukla ilgilenirken onu yapiyorum bu gun kv de ye biraktim oglani mutfak haric her yeri dip bucak temizledim mutfak yetismedi bulasiklsr bile duruyor 🤷

valla köyde büyümüş çocuk olarak tek sıkıntısı evde soba + dışarıda kuyu. gerisi mis.

gayet de büyük küçüğü büyütür üstelik bizde anneler çocuklara cidden düşkündür öyle saldım büyüsün değildir, çocuk gözlerinin önündedir ama o sinerji birlik olayı bambaşka. mesela yemeğin yok ablan bölüp verir, çamaşırın az annen kazan kurmuştur seninkileri de ovalayıverir. biz böyle büyüdük. annem köyde çoooook iş yapardı ama şehirde tek başınayken daha depresifti hep. kendi mutlu değilken nasıl mutlu mutlu çocuk büyütsün bir kadın?

bir de bilmiyorum şimdi apartmanlarda enerjisini atamadığından mı gebelikte folik asitten mi, anneler mi fazla pimpirikli...sebep ne. ama çocuklar yerinde durmuyor ki. sürekli hareketliler ve ilgileri hemen dağılıyor.
Köy hayatini ben de çok severim ama o dediğiniz dirlik birlik hala kaldı mı bilmiyorum. Mesela babannem anlatırdı gerçekten de emzirir bir yere bırakirmis sonra is başına tarlaya ekine. Kadınların sıkılması için vakitleri bile olmazmış ki daha mutlularmış gerçekten. Belki yapacak hep bir şeyleri olduklari içindir bilmiyorum.

Sizde hiç bir problem yok hiç merak etmeyin.Sizin en zor zamanlarınız,2 aylık bebek ve ilgiye muhtaç bir tane daha evlat.Allah gücünü arttırsın kardeş. İlk yapman gereken büyüğü kreşe vermek.yarım gün bile gitse sen de rahatlarsın,çocuğunda oyun oynar rahatlar gelir eve.4 yaş çocukları bol bol oyun ister arkadaş ister. Kocanın zihniyeti değişmez,zaten bana göre çoğu erkek anlayamaz ne yaşadığımızı. İmkanın varsa belli aralıklarla temizliğe kadın al ayda bir dahi olsa oh mis gibi olur detay temizlik yapar.Eşin tabi buna da laf söz edebilir ama aldırma bu senin psikolojin için şart. Ben seni çok iyi anlıyorum kardeşim çok zor ama kendine çıkış yolları bulmalısın.

Anlayışsız bir eşten iki çocuk yapmışsınız. Bu adamla nasıl ömür geçer Allah aşkına. Bir çok kadın var bu şekilde. Çocuklar büyüyene kadar o kadınlarında psikolojileri bozulmuş oluyor. Sizde hiç bir sorun yok tek sorun karşınızdakinde. Allah sabır versin.

Köy hayatini ben de çok severim ama o dediğiniz dirlik birlik hala kaldı mı bilmiyorum. Mesela babannem anlatırdı gerçekten de emzirir bir yere bırakirmis sonra is başına tarlaya ekine. Kadınların sıkılması için vakitleri bile olmazmış ki daha mutlularmış gerçekten. Belki yapacak hep bir şeyleri olduklari içindir bilmiyorum.
çoğu yerde kalmadı bence, kalan varsa mutlu mesut yaşasın...

biz yörüğüz

benim neslimden sonra bir 10-12 sene daha devam etti, muhtemelen daha sonra da böyle büyüyen pek yok mesela bizim civarda:

yörüklükte evle birlikte hareket edildiği, kadını erkeği de olmadığı içn bebelerde her yerde anneyle birliktedir
ama öyle çok da bebeyi bırak git tarlaya tapana bizde çok da fazla yoktur -varsa eşi askerde filandır, kıtlık senesidir, çok sıkışık dönemdir filan. genelde bebeli kadını tarlaya tapana koymazlar bizde yani. ya da şöyle zaten tarlanın olduğu yere göçülür :KK70: bizdeki adıyla "çelki tutulur" yani maaile zaten o tarlanın işi bitene kadar o tarlada yaşanır. hep göç halinde olduğumuz için biz...

bizde özellikle annemin ailesi tarafında şey denir "bir sene iş anası olunur bir sene bebek anası" yani çocuk en azından ayaklanıp ek gıda yiyor olana kadar bebeğin anasısındır ona göre düzen tutarsın. babam tarafı daha acımasız, görgüsüz bu konularda...

tabii ki hayvanı filan bebek var diye bırakamazsın ama yöremeç vardır (bebeği anneye bağlarlar) küçük bebeklerde böyle yaplır

sonra da mesela anne koyun sağarken evde bebek çocuk kim var hepsi birden gider :KK70: sağım yerine (biz emişlik deriz)
büyükçe çocuklar oyun kurar çamur, evcilik vs.
anneler iş yapar çocuklar da onların yanında oynar.

o yüzden dedim "gözünün önünde olur " diye, yoksa at bebeleri büyükçe çocuklara, kendin iş yap gibi değil. bizde öyle olana pek iyi bakılmaz, kadınlar eleştirir yani öyle kadını. çünkü doğa yani akrep var yılan var, kuyular var düşebilir çocuk, dağda taş kaya yuvarlanma, tehlikeli bir şey yeme tehlikesi var. var da var.

bu arada benim ailemde kadınların hala hep yapacak bir işleri var ben de dahil bize saat yetmiyor genel olarak
canı sıkılan ben bilmiyorum yani.

Ya biraz önce tartistik 2 cocuk var.Yoruldum dedim mi adam dalga geçiyor.Cocuklar 4 bucuk yasinda ve 2 aylik.ve bugun yine konu actim büyük çocuğumun psikolojisi hic iyi degil.ya ben yoruldum dediğimde adam ne yaptın ki diyor 2 aylik ve 4 yasindaki cocukla ev isleri gayet de rahat yapılabilirdi ve aslında kendime de vakit kalırmış.ben beceremiyormusum.coxugun yaninda tartıştık iste cocuk daha kotu olacak.ya ben mi beceriksizim de yoruluyorum 2 cocuk ev isinde bisey yok mu? Köydeki kadinlar hem cocuk bakıp hem ev isi yapip bir de tarlada çalışıyorlar diyor hepten çıldırıyorum bosanmayi bile dusunuyorum cocuk kotu bir aileyi model almasın diye.ha şunu da sorayım kocayla odalarımız ayri onun yatma saatleri cok düzensiz sabah da geç kalkar rahatsiz edilmemek icin ayrı yatar.cocuk odası ona tahsis edildi ben de yatak odasında 2 cocukla birlikte kalirim.e cocugun kafasındaki aile modelinde anne ve baba ayri yatar cocuk anneyle yatar düşüncesi kalacak yairn karısıyla ayni yatakta yatmayacak.
Sinirlerim zıpladı okurken kürekle vurasım geldi adamın ağzının üstüne.

Ya biraz önce tartistik 2 cocuk var.Yoruldum dedim mi adam dalga geçiyor.Cocuklar 4 bucuk yasinda ve 2 aylik.ve bugun yine konu actim büyük çocuğumun psikolojisi hic iyi degil.ya ben yoruldum dediğimde adam ne yaptın ki diyor 2 aylik ve 4 yasindaki cocukla ev isleri gayet de rahat yapılabilirdi ve aslında kendime de vakit kalırmış.ben beceremiyormusum.coxugun yaninda tartıştık iste cocuk daha kotu olacak.ya ben mi beceriksizim de yoruluyorum 2 cocuk ev isinde bisey yok mu? Köydeki kadinlar hem cocuk bakıp hem ev isi yapip bir de tarlada çalışıyorlar diyor hepten çıldırıyorum bosanmayi bile dusunuyorum cocuk kotu bir aileyi model almasın diye.ha şunu da sorayım kocayla odalarımız ayri onun yatma saatleri cok düzensiz sabah da geç kalkar rahatsiz edilmemek icin ayrı yatar.cocuk odası ona tahsis edildi ben de yatak odasında 2 cocukla birlikte kalirim.e cocugun kafasındaki aile modelinde anne ve baba ayri yatar cocuk anneyle yatar düşüncesi kalacak yairn karısıyla ayni yatakta yatmayacak.

Vallaha esim bana böyle konussa evde kiyamet kopardi. O ne yapiyor evde?

Eşin desteği yoksa çok zor canım çocuk büyütmek . Mesela eşin büyük çocukla ilgilenirken sen küçükle ilgilenirsin . Birlikte uyutursunuz çocukları ve kendinize çokta güzel vakit ayırırsınız 🥰 ama eşinden destek görmüyorsan haklısın boşanmakta

Yazıkk cidden ya bide kıyaslama yapıyor en nefret ettiğim model tipi yok şunun bunun öyle böyle gerizekalıya bak sen bir gün tek kalsn çocuklarla ev işi temizlik yemek şu bu bakalm kendisine fırsat kalacakmı kalmicakmi hemen o dakika pes eder oduna bak sennnnnn 😡

Kiz doğru söylüyor adam
Hatta kaynana yakınsa onun ev işlerini bile yaparsın yine sana vakit kalır

Bacım bir gün sabahtan akşama bırak çocuklarla da kamuoyu rahatlasın bakalım napacak 😀

çoğu yerde kalmadı bence, kalan varsa mutlu mesut yaşasın...

biz yörüğüz

benim neslimden sonra bir 10-12 sene daha devam etti, muhtemelen daha sonra da böyle büyüyen pek yok mesela bizim civarda:

yörüklükte evle birlikte hareket edildiği, kadını erkeği de olmadığı içn bebelerde her yerde anneyle birliktedir
ama öyle çok da bebeyi bırak git tarlaya tapana bizde çok da fazla yoktur -varsa eşi askerde filandır, kıtlık senesidir, çok sıkışık dönemdir filan. genelde bebeli kadını tarlaya tapana koymazlar bizde yani. ya da şöyle zaten tarlanın olduğu yere göçülür :KK70: bizdeki adıyla "çelki tutulur" yani maaile zaten o tarlanın işi bitene kadar o tarlada yaşanır. hep göç halinde olduğumuz için biz...

bizde özellikle annemin ailesi tarafında şey denir "bir sene iş anası olunur bir sene bebek anası" yani çocuk en azından ayaklanıp ek gıda yiyor olana kadar bebeğin anasısındır ona göre düzen tutarsın. babam tarafı daha acımasız, görgüsüz bu konularda...

tabii ki hayvanı filan bebek var diye bırakamazsın ama yöremeç vardır (bebeği anneye bağlarlar) küçük bebeklerde böyle yaplır

sonra da mesela anne koyun sağarken evde bebek çocuk kim var hepsi birden gider :KK70: sağım yerine (biz emişlik deriz)
büyükçe çocuklar oyun kurar çamur, evcilik vs.
anneler iş yapar çocuklar da onların yanında oynar.

o yüzden dedim "gözünün önünde olur " diye, yoksa at bebeleri büyükçe çocuklara, kendin iş yap gibi değil. bizde öyle olana pek iyi bakılmaz, kadınlar eleştirir yani öyle kadını. çünkü doğa yani akrep var yılan var, kuyular var düşebilir çocuk, dağda taş kaya yuvarlanma, tehlikeli bir şey yeme tehlikesi var. var da var.

bu arada benim ailemde kadınların hala hep yapacak bir işleri var ben de dahil bize saat yetmiyor genel olarak
canı sıkılan ben bilmiyorum yani.
Ne güzel anlatmıssıniz öyle😊. Önlerine de bağlarlarmış yanlarında da olurmuş valla. Eskiden bebek ölümleri de çok olurmuş. Hatta babannemin bir tane bebeği ağlamaktan ölmüş diye biliyorum. Apartman şehir hayati gerçekten insanları kötü etkiliyor. Komsuculuk yok eskisi gibi gidip gelme yok. İnsanlardan birbirinden uzaklaştıkça psikolojik rahatsızlıklar çoğaldı 😟

Benimde sizin gibi 2 tane cocugum var daha cok kucukler birisi 3 yasina girmedi daha digeride 7 aylik. Islerimi nasil yoluna koyuyorum,sabah onlar uyuyunca uyaniyorum cogu isimi halletmis oluyorum onlar uyanana kadar. Onlar uyaninca kahvalti fasli oluyo,sonra toparlayip onlarla biraz vakit gecirdikten sonra zaten iglen uykulari geliyo ikisinide ayni saatlerde uyutmaya calisiyorum. Onlar uyuyunca ben yemegimi yapiyorum. Sonrasinda zaten esim geliyo işten kizimi alir cikartir hadi annede biraz dinlensin diye 2 saat falan gidr gezerler o sirada ben zaten dinleniyorum. Ama birseymerin yerine tourmaline ostiyosaniz eyer sabah erkne kalkip islerinizo halletmenizi oneririm,birde o kocaniza az cocuk bakmayi oretin ilgilensin cocuguyla oynasin zaman gecirsin. 2 yasindaki kizim bana isteyken gunde kac defa ariyo hadi gel baba ozledim seni oynayalim diye. Uyudugunuz odaya gelirsek eyer bnim cocuklarim kendi odalarinda uyurlar uyandikca bne kalkar odamda onlara bakar geri donerim yatagima, oyle yanima alipta benimle birlikte uyumalrona alistiadim herkez kendi yataginda uyur odalarinda

X