Sizce bu tutarlar makul mu? Geçinmeye yeter mi?

Elektrik bize de gittikçe düşük geliyor anlamadım gitti :KK70: 4 kişilik aileyiz bu ay 260 gelmiş. Haziranda 450 falandı sonra 300 küsur seyrediyorum. Bu ay görünce epey şaşırdık.
elektriğe diğerleri kadar zam gelmiyor diye biliyorum :KK70:
artık yeni cihazları da inverter, tasarruflu falan yaptıkları için de olabilir

İşin en belirsiz kısmı kira. Şu anda maaşınızı 30.000, kiranızı 16.000 olarak hesaplamışsınız. 6 ay sonra ev sahibi başlayacak zam talep etmeye. Maaşınıza 6 ay sonra yüzde 30 zam gelse (tüik daha fazla açıklamaz asla) 40.000'e yakın olur. Ama ev sahibi tüik değil. Şak diye 25.000 kira ister. Ödeyemiyorum dersen çık o zaman der. Haydi bütün hesap şaştı.
kira gerçekten tüm ülkenin kanayan yarası oldu ya
bi şekilde çıkarma derdine düşüyorlar
%25 de kalkıyor şimdi, kim kime dum duma. %25 kaldırılmasaydı mahkeme yolu açıktı
şimdi ne olacak ?
arkadaş geçen sene çatı dubleks ev tuttu, kirası zaten pahalı. şimdi çatı dublekslerde oturanlara
çatı projelerinde sıkıntı var, yıkıp yeniden yapıcaz siz evleri boşaltın demişler
bu revizeyi yaptıktan sonra yeni kiracılara dünyanın parasına kiraya verecekler
yani kiracıyı normal yollarla çıkartamıyorsa ya evleri satış gösteriyorlar ya da böyle abuk sabuk şeyler buluyorlar

Selam,

Buraya bin kere aynı konuyla ilgili konu açmış olabilirim. Bu konuyu biraz utanarak açıyorum.

Daha önceden de yazmıştım şehir dışında iş arıyordum. Ama yok, asla olumlu dönüş alamadım. Bi dönüş olana kadar diye kendimi biraz salmıştım ama sanırım oluru yok. Hiç huzurum kalmadı evde. Hiç detay verip daha da sıkmayacağım sizi. İstanbulda ev arıyorum ama bi fikir beni hem artık kendi hayatım olabileceği için mutlu ediyor hem de zorda kalırsam gidecek bi yerim kalmayacak diye korkutuyor. Sizce bu hesapta hata mı yapıyorum, bunlara ek masraflar çıkar mı ve bu hesapla ben daralır mıyım? Maaşım 30.000 TL
  • Birkaç ev beğendim biri site içerisinde 16 bin kira+1.500 aidat toplamda 17.500 ev için,
  • Faturalar için (elektrik, su, doğalgaz ve elektrik) 2500 TL,
  • Mutfak masrafı için hem şirket 3 ayda bir gıda yardımı yapıyor ordan hem yemek kartından hem de aylık 3000 harcarım.
  • Ekstra bir masraf için kenarda 2000 TL tutarım.
Bu hesapla maaşımdan bana geriye 5.000 TL kalıyor. Sizce diğer harcamaları çıkarınca 5.000 TL ile geçinebilir miyim? Çok sosyal birisi değilim biraz alışverişe düşkündüm ama onu da olabildiğince kıstım. Eğer site içerisinde ev tercih etmezsem +2.500 TL daha gelirim olacak. Kenarda birikmiş 100.000 TL birikimim var. Bunun yarısını kenarda bırakıp diğer yarısıyla eşya almayı planlıyorum.

Bir de ilk aşamasa, çamaşır makinesi, yatak, baza, ütü ve perde alırım diye düşündüm. Bunları aşağı yukarı hesaplayınca 35-40.000 ediyor. İlk başlarda sizce almam gereken bi şey var mı? Ve sizce daha fazla masraf çıkar mı? Ne gibi masraflar çıkar?
sitede oturmak gercekten gereksiz, sitede oturuyorum ve bi dünya masrafı var...
ama 5000 tl ile geçinme biraz zor gibi...

kira gerçekten tüm ülkenin kanayan yarası oldu ya
bi şekilde çıkarma derdine düşüyorlar
%25 de kalkıyor şimdi, kim kime dum duma. %25 kaldırılmasaydı mahkeme yolu açıktı
şimdi ne olacak ?
arkadaş geçen sene çatı dubleks ev tuttu, kirası zaten pahalı. şimdi çatı dublekslerde oturanlara
çatı projelerinde sıkıntı var, yıkıp yeniden yapıcaz siz evleri boşaltın demişler
bu revizeyi yaptıktan sonra yeni kiracılara dünyanın parasına kiraya verecekler
yani kiracıyı normal yollarla çıkartamıyorsa ya evleri satış gösteriyorlar ya da böyle abuk sabuk şeyler buluyorlar

Evet en belirsiz gider kalemi kira ne yazık ki. Bugün yetse yarın yeteceğinin garantisi yok.

30 bin maaş alıp tek başına eve çıkmak isteyen kisi de cilt bakımına gitmez yani çok şart bir şey değil. .
yani bundan kat kat fazla kazanıyorum ama ben de kuaföre ya da cilt bakımına gitmem
epilasyonu da zamanında yaptırmıştım ona da yıllardır gitmiyorum

saçlarım belimde, doğal renginde kullanıyorum
işim makyaj gerektirmiyor günlük hayatta makyaj da yapmıyorum

evet bakım kremi vs. alırım çoğunlukla kore ürünü alırım, ben şampuanı bile avrupadan alıyorum ama o gidip geldikçe aldığımdan gitmesem almam yani, gerekirse kısarım, illa şart olan şeyler değil bunlar.

böyle şeyler çok görecelidir
prezantabl olmayı gerektiren işlerde çalışan ya da kişisel tercihiyle sürekli makyajlı kuaförlü gezen birisinin harcamasıyla market markası kullanıp kot pantalon tişört işe giden birisinin harcaması çok çok farklı olur
Eki Görüntüle 3393135

Heh bu liste su metreküp fiyatları.
Muğla 20.70 yazıyor ama bizim aralığa kadar 24 gibi bir şeydi
ocaktan beri de 41 oldu metreküpü

+ Muğlada bodrumun filan suyu 600 den aşağı (tek kişi) asla gelmez yani semte göre farklı olması lazım m3 fiyatları nasıl büyükşehir diye tek fiyat vermişler bilmiyorum.(büyükşehir statüsüne yeni geçen illerde kırsal mahalle yani eski köylerde şu anda farklı tarife var ama benim kast ettiğim şey o değil)

belki metreküpten değil atık su vergisinden filan geçiyorlardır, faturadaki diğer kalemlerin sabit odluğundan emin miyiz?

yani bundan kat kat fazla kazanıyorum ama ben de kuaföre ya da cilt bakımına gitmem

evet bakım kremi vs. alırım çoğunlukla kore ürünü alırım, ben şampuanı bile avrupadan alıyorum ama o gidip geldikçe aldığımdan gitmesem almam yani, gerekirse kısarım, illa şart olan şeyler değil bunlar.

prezantabl olmayı gerektiren işlerde çalışan ya da kişisel tercihiyle sürekli makyajlı kuaförlü gezen birisinin harcamasıyla market markası kullanıp kot pantalon tişört işe giden birisinin harcaması çok çok farklı olur

+ Muğlada bodrumun filan suyu 600 den aşağı (tek kişi) asla gelmez yani semte göre farklı olması lazım m3 fiyatları nasıl büyükşehir diye tek fiyat vermişler bilmiyorum.(büyükşehir statüsüne yeni geçen illerde kırsal mahalle yani eski köylerde şu anda farklı tarife var ama benim kast ettiğim şey o değil)

belki metreküpten değil atık su vergisinden filan geçiyorlardır, faturadaki diğer kalemlerin sabit odluğundan emin miyiz?
Ya ben de ortalama üstü kazanıyorum ama sadece senede 1 kere saç kesimine gidiyorum. Geri kalan her şeyi evde kendim yapıyorum çok da seviyorum. Benim asıl sorunum kuaför muhabbeti. Hiç sevmem, yapmamak için de yeteneğim de var boya makyaj kaş her şeyimi kendim yaparım. Bana üstüne para verseler gidip orda fön dumani altında boş muhabbet çekemem.

30 bin maaş alıp tek başına eve çıkmak isteyen kisi de cilt bakımına gitmez yani çok şart bir şey değil. Bazı örnekler çok tuhaf geliyor bana ya🙄 aile evinde huzursuz sürekli kavga var. Ben olsam çıkarım. Eğer site içinde olmayan evlerde ısınma sorunu yoksa, dogalgaza daha fazla vermeyeceksem site dışında bakarım orası da bana kalırdı. Ayrıca evde tek kişi olunca yapılan yemek alışveriş vs için de yazdığınız şekilde erzak yardımı ve yemek kartı da varsa bence yeter. Asgari şartlarda kazananlar asgari şartlarda yaşar, bunun da farkındasınız gibi duruyor. Bence olur. Yine de eşya vs derdi olmasın diye hazır eve birinin yanına ev arkadaşı olarak çıkmak bana daha mantıklı geliyor.

Aile evinde kalırken de cilt bakımına gitmiyordum ki. Kuaföre ayda bir kaş-manikür için gidiyorum, 6 ayda bi saç ombremi yeniletmek ve saç kesimi için gidiyorum. Lazeri hallettim. Kalıcı oje sevmiyorum.

İstanbul değil de başka bir şehir olursa olur. Başka şehirlerden cvp gelmedi demişsiniz onun için uzak yerlerdeki insanlarla görüşmek istemiyorlar. Ama bir şehir seçip ikametgahı oraya alıp o şekilde başvurularınızı yapın. Görüşmelerinizde de belli etmeyin. Benim abim o şekilde girdi işe

Biz iki kişiyiz ayda yaklaşık 1 kilo peynir tüketiyoruz. Tek başıma yaşarken yarım kilo taze fasülyeden yemek pişirsem 3 gün yerdim. Bir domates bir yumurtayla menemen yapardım. Yarım kilo kıymadan köfte yapıp bir ay yerdim. Tek başına yaşayanın mutfak masrafı gerçekten çok düşük yemek seçen bir insan değilse. Zeytinyağı falan bir litre alsa bir aydan fazla gider. Bana gidiyordu.
sadece pazarları evde kahvaltı yapıp (2 kişi x 4 kahvaltı 8 kez yapıyor tam 1 kilo olsa yaklaşık 125 gram düşüyor ki bu bir kibrit kutusundan azcık büyük bir miktar yapar hiç evde başka tost, pizza, hamur işi vs yapmayıp lor çökelek kaşar vs tüketmediğinizi sadece pazar kahvaltıda peynir yediğinizi hesapladık)

taze fasülyenin ve köftenin yanına 2 çeşit daha yemek yapıyorsanız olabilir
yoksa 500 gram içine diğer maddelerle 600 olsun, normalde 3 (200 gr) hadi çok zorlarsak minik 4 porsiyon (150 gr) çıkar. 1 ayda yerdim derken kolaylık olsun diye 1 kere yoğurduğunuzu böyle 3-4 sefer yediğinizi zannediyorum

ama öyle bile olsa siz kuş kadar yiyorsunuz :KK70: demektir.

ha bu arada ben de tek yaşıyorum ve evet evde yapınca ve de hiç yemek seçmeyip ne bulsanız yiyince öyle aman aman bir mutfak masrafı oluyor diyemem - çünkü yaş olmuş 40 ben mümkün olduğunca yememeye çalışıyorum zaten, yediğim zarar.
alkol sigara da kullanmıyorum

ama misal oturup 1 öğünde 1 kilo meyveyi yiyen de var ya da sizin yukarıdaki porsiyonlarla asla doymayacak insanlar da var

Burda da farklı farklı kalemler var su da bertaraf bedeli,atık su, katı atık,ctv vs listede 27 küsur ama bence daha fazladır düşüncem

Geçinirsiniz ya. Aylık kim kendine 5000 lira harcıyor. Gıda ve faturaları da düşmüşsünüz. Geçinirsiniz bence

Selam,

Buraya bin kere aynı konuyla ilgili konu açmış olabilirim. Bu konuyu biraz utanarak açıyorum.

Daha önceden de yazmıştım şehir dışında iş arıyordum. Ama yok, asla olumlu dönüş alamadım. Bi dönüş olana kadar diye kendimi biraz salmıştım ama sanırım oluru yok. Hiç huzurum kalmadı evde. Hiç detay verip daha da sıkmayacağım sizi. İstanbulda ev arıyorum ama bi fikir beni hem artık kendi hayatım olabileceği için mutlu ediyor hem de zorda kalırsam gidecek bi yerim kalmayacak diye korkutuyor. Sizce bu hesapta hata mı yapıyorum, bunlara ek masraflar çıkar mı ve bu hesapla ben daralır mıyım? Maaşım 30.000 TL
  • Birkaç ev beğendim biri site içerisinde 16 bin kira+1.500 aidat toplamda 17.500 ev için,
  • Faturalar için (elektrik, su, doğalgaz ve elektrik) 2500 TL,
  • Mutfak masrafı için hem şirket 3 ayda bir gıda yardımı yapıyor ordan hem yemek kartından hem de aylık 3000 harcarım.
  • Ekstra bir masraf için kenarda 2000 TL tutarım.
Bu hesapla maaşımdan bana geriye 5.000 TL kalıyor. Sizce diğer harcamaları çıkarınca 5.000 TL ile geçinebilir miyim? Çok sosyal birisi değilim biraz alışverişe düşkündüm ama onu da olabildiğince kıstım. Eğer site içerisinde ev tercih etmezsem +2.500 TL daha gelirim olacak. Kenarda birikmiş 100.000 TL birikimim var. Bunun yarısını kenarda bırakıp diğer yarısıyla eşya almayı planlıyorum.

Bir de ilk aşamasa, çamaşır makinesi, yatak, baza, ütü ve perde alırım diye düşündüm. Bunları aşağı yukarı hesaplayınca 35-40.000 ediyor. İlk başlarda sizce almam gereken bi şey var mı? Ve sizce daha fazla masraf çıkar mı? Ne gibi masraflar çıkar?

Olur neden olmasın, ilk zamanlar düzen oturtana kadar biraz zorlanabilirsiniz ama sonra yoluna girer. O arada maaş zamları da olur, kervan yolda düzülür derler, bir yola çıkın her iş hallolur. Birikmiş paranızı çok dikkatli harcayın, eşyaları ilk etapta ikinci elden bile alabilirsiniz, ileride toparlanınca bakarsınız duruma, bende zamanında tek başıma ev kurdum delilik dedi herkes ama oldu mis gibi de oldu:) her şey gönlünüzce olur inşallah

ulaşım işe nasıl gidip geleceksiniz. telefon faturanız? mesela 1 aylık yiyeceğinizi bir sepet yapıp hesaplayın 3000 az geldi pedin paketi bile 110 lirayı geçmiş ayda bir paket alsanız. yani site olmasın 2500 cebinize kalsın. eşya hesabıınıza yatak çarşaf yorgan halı iyi kötü tencere demlik tabak çanak tava kesme tahtası bıçak ıvız zıvır epey tutar

Sitede ev tutmak çok masraflı üç katlı olsun kapıcısı olmasın

elektrik gerçekten diğer zamların gerisinde mi kalıyor nedir bilmiyorum ama bize de aşırı yüksek gelmiyor
doğalgaz dışında faturalardan gol yemiyoruz biz de
doğalgazım evimiz düzgün ısınamadığı için çok yüksek geliyor o nedenle bazen klima bazen doğalgaz şeklinde kullanıyoruz tabi izmirde olmanın avantajı var kışın.
normal kombi var ama çok eski. kiracıyız.
alt komşu falan asla yakmıyor zaten
geçen ay az kullandığımız halde 1300 geldi

elektrik onlara nasıl 650 gelmiş anlamadım sayaçta sorun mu var acaba
Elektrik bize de gittikçe düşük geliyor anlamadım gitti :KK70: 4 kişilik aileyiz bu ay 260 gelmiş. Haziranda 450 falandı sonra 300 küsur seyrediyorum. Bu ay görünce epey şaşırdık.
Evet elektrik faturalarında bir anormallik var. Eskiden su az elektrik çok gelirdi. Şimdi su ikiye katlıyor resmen 😂

bence müsrif değil yarım kilo köfteyi on gün yiyebilen bununla doyabilen üyesin yengec bile gözüme savurgan geldi şuvan
Az yiyorum ondan 😂 Ama mutfak masrafım kabarık benim. Tek başıma olsam çeyreğini harcarım da koca faktörü bozuyor 😂

yoksa 500 gram içine diğer maddelerle 600 olsun, normalde 3 (200 gr) hadi çok zorlarsak minik 4 porsiyon (150 gr) çıkar. 1 ayda yerdim derken kolaylık olsun diye 1 kere yoğurduğunuzu böyle 3-4 sefer yediğinizi zannediyorum
Ben bunu köfteyi yaparken tadına bakarken yerim
sizin yukarıdaki porsiyonlarla asla doymayacak insanlar da var
Bu benim. 1 köfte benim için hakaret küfür.Doymam yani😂

sadece pazarları evde kahvaltı yapıp (2 kişi x 4 kahvaltı 8 kez yapıyor tam 1 kilo olsa yaklaşık 125 gram düşüyor ki bu bir kibrit kutusundan azcık büyük bir miktar yapar hiç evde başka tost, pizza, hamur işi vs yapmayıp lor çökelek kaşar vs tüketmediğinizi sadece pazar kahvaltıda peynir yediğinizi hesapladık)

taze fasülyenin ve köftenin yanına 2 çeşit daha yemek yapıyorsanız olabilir

ama öyle bile olsa siz kuş kadar yiyorsunuz :KK70: demektir.

ha bu arada ben de tek yaşıyorum ve evet evde yapınca ve de hiç yemek seçmeyip ne bulsanız yiyince öyle aman aman bir mutfak masrafı oluyor diyemem - çünkü yaş olmuş 40 ben mümkün olduğunca yememeye çalışıyorum zaten, yediğim zarar.
alkol sigara da kullanmıyorum

ama misal oturup 1 öğünde 1 kilo meyveyi yiyen de var ya da sizin yukarıdaki porsiyonlarla asla doymayacak insanlar da var
Ben az yiyorum evet. Porsiyonum 3 köftedir. Yarım kilodan 15 tane falan çıkıyordu. Ama tabi yalnız yaşarkenki örnekler onlar. Şimdi bir kilo kıymadan yapıyorum köfteyi. Evet yoğurur şekillendirir dondurucuya atarım.

Biz tek çeşit yiyoruz şu an da, öyle çeşit çeşit yemek pişmez, genelde mevsim sebzeleri tüketiriz, 2 kaşık zeytinyağıyla pişiririm. Yarım kilo sebzeden yaptığım yemek şu an tek öğün. Yanına yoğurt turşu, keyfim isterse salata. Pilav makarna çok nadir, bir bardaktan pişiriyorum pilavı da zaten. Her şey bitecek kadar.

Bir gün kahvaltı yapıyoruz evde. Yarım kilo tulum yarım kilo ezine gidiyor. Kaşarı kahvaltıda değil şarabın yanında falan tüketiyoruz ama o tip peynirler lüks tüketime girdiği için saymadım, market kaşarı almıyoruz. Pizza, tost, poğaça yemiyoruz zaten, yapmıyoruz. Yiyeceksek de dışarda yeriz pizzayı.

Benim en büyük gider kalemim zeytinyağı, kuru meyve ve kuruyemiş mesela. Bunları da toptan alıyorum. Ama bunları yemeden de yaşayabilir insan. Bizim kadar fazla tüketmeye gerek yok.

Ben az yiyorum evet. Porsiyonum 3 köftedir. Yarım kilodan 15 tane falan çıkıyordu. Ama tabi yalnız yaşarkenki örnekler onlar. Şimdi bir kilo kıymadan yapıyorum köfteyi. Evet yoğurur şekillendirir dondurucuya atarım.

Biz tek çeşit yiyoruz şu an da, öyle çeşit çeşit yemek pişmez, genelde mevsim sebzeleri tüketiriz, 2 kaşık zeytinyağıyla pişiririm. Yarım kilo sebzeden yaptığım yemek şu an tek öğün. Yanına yoğurt turşu, keyfim isterse salata. Pilav makarna çok nadir, bir bardaktan pişiriyorum pilavı da zaten. Her şey bitecek kadar.

Bir gün kahvaltı yapıyoruz evde. Yarım kilo tulum yarım kilo ezine gidiyor. Kaşarı kahvaltıda değil şarabın yanında falan tüketiyoruz ama o tip peynirler lüks tüketime girdiği için saymadım, market kaşarı almıyoruz. Pizza, tost, poğaça yemiyoruz zaten, yapmıyoruz. Yiyeceksek de dışarda yeriz pizzayı.

Benim en büyük gider kalemim zeytinyağı, kuru meyve ve kuruyemiş mesela. Bunları da toptan alıyorum. Ama bunları yemeden de yaşayabilir insan. Bizim kadar fazla tüketmeye gerek yok.
1 bardak pirinç 2 kişi için çok geldi bana bile 😂köfte iyidir ben 4 köfte rahat yerim

X