Sizce doğru olan tutum nedir?

Kirpapatyam46

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2015
999
391
Kızlar merhabalar
Burda konuda açmıştım misafirim gelicek diye.
Teşekkür ederim önerilerinizle güzel ağırladım en azından kendim hazirladim ikramlıkları ,bir güç geldi.
Her şey iyi güzel hoştu ama gider ayak bir sorun oldu.. Yada sorunmu.Bilmiyorum.Size sorayım istedim.

Herşeyi de sormacilar gelmesin nolur bende böyleyim napabilirim☺️

Kızım 6 buçuk yaşında misafir lerden birinin de 2 yada 3 yaş bir çocugu vardı.
Tam gideceklerken kızımın bir oyuncağı içinden ağladı.
Ama ne ağlamak çok üzüldüm.

Kızıma defalarca verelim dedim.
Vermek istemiyorum annecim niye zorluyorsun deyince daha fazla ısrar etmedim.
Ama çocuk çok ağladı.
Resmen parçaladı kendini annesi her gittigimiz yerde böyle yapıyor çok inat bir çocuk dedi.
Ve o da kızımı ikna etmeye çalıştı ama kızım ikna olmadı ve ısrar la vermek istemiyorum dedi.Sen ver ben sana sonra getirim falan dedi.

Ve çocuğu yaka paça dışarı çıkardı.
Çok üzüldüm ama kızımı da zorlamak istedim.
Be. Bu tür durumlarda nasıl davranmam gerektiğini kestiremiyorum açıkçası.

Nasıl bir tutum sergilemeliyim bu tür durumlarda.
Bana göre ver diye çocugu zorlamak çok yanlış ama karşıdaki çocuk da küçüktu bilemedim işin içinden çıkamadım.

Kızlar merhabalar
Burda konuda açmıştım misafirim gelicek diye.
Teşekkür ederim önerilerinizle güzel ağırladım en azından kendim hazirladim ikramlıkları ,bir güç geldi.
Her şey iyi güzel hoştu ama gider ayak bir sorun oldu.. Yada sorunmu.Bilmiyorum.Size sorayım istedim.

Herşeyi de sormacilar gelmesin nolur bende böyleyim napabilirim☺️

Kızım 6 buçuk yaşında misafir lerden birinin de 2 yada 3 yaş bir çocugu vardı.
Tam gideceklerken kızımın bir oyuncağı içinden ağladı.
Ama ne ağlamak çok üzüldüm.

Kızıma defalarca verelim dedim.
Vermek istemiyorum annecim niye zorluyorsun deyince daha fazla ısrar etmedim.
Ama çocuk çok ağladı.
Resmen parçaladı kendini annesi her gittigimiz yerde böyle yapıyor çok inat bir çocuk dedi.
Ve o da kızımı ikna etmeye çalıştı ama kızım ikna olmadı ve ısrar la vermek istemiyorum dedi.Sen ver ben sana sonra getirim falan dedi.

Ve çocuğu yaka paça dışarı çıkardı.
Çok üzüldüm ama kızımı da zorlamak istedim.
Be. Bu tür durumlarda nasıl davranmam gerektiğini kestiremiyorum açıkçası.

Nasıl bir tutum sergilemeliyim bu tür durumlarda.
Bana göre ver diye çocugu zorlamak çok yanlış ama karşıdaki çocuk da küçüktu bilemedim işin içinden çıkamadım.
Cocuk cikarken cep telefonunuzu israrla istese al telefonum senin olsun diyecekmiydiniz?

Kendinize her seferinde bu soruyu sorun. Cevabiniz hayirsa asla cocugunuza israrci davranmayin. Her istedigi seyin olmayacagini da karsi cocuk ogrenmeli.

Burada ki ince nuans ayni seyin sizin cocugunuz icinde gecerli olmasi. Bir baskasinin esyasini istiyor ama karsi taraf paylasmak istemiyorsa sizin cocugunuzda sahip olamaz.

Cocuk cikarken cep telefonunuzu israrla istese al telefonum senin olsun diyecekmiydiniz?

Kendinize her seferinde bu soruyu sorun. Cevabiniz hayirsa asla cocugunuza israrci davranmayin. Her istedigi seyin olmayacagini da karsi cocuk ogrenmeli.
Yo ısrarcı olmadım sadece söyledim ama
Bilemedim işte. Haddinden fazla ağladı çocuk

Hayır tabi ki tam tersi hiç sormamaniz gerekiyor bence.
Hatta annenin baskısıda yanlış belki size gelirken hediye alirim derdim oyuncak neydi? Çok mu ulaşılmaz birsey
Aslında tam tersi .çok ulaşılabilir bir şey olduğu için. Birazda acabam oluştu oyun hamuruydu bir kutu

Oyuncaklar çocuklar için en kıymetli özeli ona bu konuda baskı kurmamakla bence çok doğru yapmışsınız. Bu tutumunuzla ileriki yaşlarında özel alanına kimseyi müdahale ettirmemeyi, istemediği halde bir şeyleri yapmak zorunda olmamayı aşılıyorsunuz

Çocukların hayatta her istediklerini elde edemeyeceklerini öğrenmesi gerekiyor. Diğer çocuk hayatın gerçekleri ile yüzleşmiş.
Annenin yaklaşımı yanlış burada, gayretini çocuğunu ikna etmeye harcamalıydı.
Asla ikna olacak gibi değildi ki olmadı da zaten.
O kadar çok ağladı ki ondan üzüldüm belkide

İyi bugün sizden oyuncak istesin yarın bakkaldan cips, manavdan muz , öteki gün kırtasiyeden kitap, arkadaşından çanta... Arsizin teki olsun.
İyi yapmışsıniz vermemekle. Çocuğun olumsuz davranisini pekiştirmeye gerek yok. Beş kişi vermese bir kişi verse bu sefer çocuk kendi içinde kodlayacak ısrarla istemeye devam edecek. Ama kimse vermese bir süre sonra o davranış motivasyonu sönecek. Bkz; scinnerin fare deneyi

İyi bugün sizden oyuncak istesin yarın bakkaldan cips, manavdan muz , öteki gün kırtasiyeden kitap, arkadaşından çanta... Arsizin teki olsun.
İyi yapmışsıniz vermemekle. Çocuğun olumsuz davranisini pekiştirmeye gerek yok. Beş kişi vermese bir kişi verse bu sefer çocuk kendi içinde kodlayacak ısrarla istemeye devam edecek. Ama kimse vermese bir süre sonra o davranış motivasyonu sönecek. Bkz; scinnerin fare deneyi
Ya evet çok haklısıniz ama şok oldum ve çok üzüldüm çok fazla ağladı. Bir acabam oluştu

Asla ikna olacak gibi değildi ki olmadı da zaten.
O kadar çok ağladı ki ondan üzüldüm belkide

Sadece çocuğun ikna olup olmaması açısından bakmadım.
Anne kızınızı ikna etmeye çalışırken çocuk bunu görüyor sonuçta.
Alamadı, ama istemeye hakkı olduğunu sanmaya devam edecek.
Belki büyüyünce bir arıza çıksa karşı tarafa "O oldum olası böyle, sen idare et."
denilecek.
Yeter ki sussun ağlamasının büyük versiyonu böyle ortaya çıkıyor.

Oyuncak çocuğunuzun karar da doğal olarak çocuğunuzun. Ağlayana yazık peki sizin kızınıza yazık değil mi? Neden istemediği bir şeyi başkası ağlıyor diye yapmak zorunda kalsın. Çocuğum oyuncakla oynarken biri gelip elinden o anlık oynamak için bile almak istese kendi vermek istemez ise zorlamam asla versin diye. Biz hep ayıp diye başkası üzülmesin diye büyüdük ama hayır çocuğuma böyle yapamam.

Kiziniz size ait bir esyayi baskasina vermeyi teklif etse ne hissedersiniz? Mesela supurgenizi arabanizi vs. Sirf cocuk diye onun iradesini yok sayip verelim mi diye tutturmaniz size de garip gelmiyor mu? O cocugun gonlu olsun diye digerinin gonlu kirilsin? Ayrica hakki olmayana el atmaya alismis cocuk belli ki anasi oyle alistirdigi icin. Ben anlamiyorum asla cocugumun baskasinin esyasina el koymsina izin vermem, cocuga sormam bile alabilir miyiz diye? Siz bence oncelik nedir kime verilir onu ogrenmelisiniz. Baskasina yaranayim diye kendi cocugunuzu boyle kirarsaniz ileride o cocuk da aynisini size yapinca sikayet etmeyin.

X