Sizce doğru olan tutum nedir?

Kızlar merhabalar
Burda konuda açmıştım misafirim gelicek diye.
Teşekkür ederim önerilerinizle güzel ağırladım en azından kendim hazirladim ikramlıkları ,bir güç geldi.
Her şey iyi güzel hoştu ama gider ayak bir sorun oldu.. Yada sorunmu.Bilmiyorum.Size sorayım istedim.

Herşeyi de sormacilar gelmesin nolur bende böyleyim napabilirim☺️

Kızım 6 buçuk yaşında misafir lerden birinin de 2 yada 3 yaş bir çocugu vardı.
Tam gideceklerken kızımın bir oyuncağı içinden ağladı.
Ama ne ağlamak çok üzüldüm.

Kızıma defalarca verelim dedim.
Vermek istemiyorum annecim niye zorluyorsun deyince daha fazla ısrar etmedim.
Ama çocuk çok ağladı.
Resmen parçaladı kendini annesi her gittigimiz yerde böyle yapıyor çok inat bir çocuk dedi.
Ve o da kızımı ikna etmeye çalıştı ama kızım ikna olmadı ve ısrar la vermek istemiyorum dedi.Sen ver ben sana sonra getirim falan dedi.

Ve çocuğu yaka paça dışarı çıkardı.
Çok üzüldüm ama kızımı da zorlamak istedim.
Be. Bu tür durumlarda nasıl davranmam gerektiğini kestiremiyorum açıkçası.

Nasıl bir tutum sergilemeliyim bu tür durumlarda.
Bana göre ver diye çocugu zorlamak çok yanlış ama karşıdaki çocuk da küçüktu bilemedim işin içinden çıkamadım.
Alistirmamaliydi. Herkesi ikna edip alıyorsa daha çok yaka paça çocuk çıkarır. Uzuldum.

Benzeri bende olmuştu eve gelen arkadaşımın çocuğu mikili beresini evde unutmuş çol takıntılı o bereye aynısından bizdede vardı benim kızım zaten takmıyor umrunda bile değil yani o bere verdim bende çocuk sussun diye. Eve gidince annesi bidahaki görüştüğümüzde geri vericez tamammı demiş tamam dedimiş kızda. 1hafta sonra gittik annesi getir hadi verelim bereyi dedi hayır o benim artık dedi koz mesela. Ben o an çok sinir oldum hani altı üstü bir bere kızımında benimde umrumda olmayan birşey ama arkadaşımın çocuğunun yaptığı harket sinirimi bozdu hayat böyle birşey değil yani şuan küçükler ve biz nasıl yönlenilirsek öyle olucak davranışları. Vermemekle iyi yapmışsınız kendi annesi düşünsün siz üzülmeyin.

Çocuklar ağlıyor diye istediği yapılmaz. İstediği kadar ağlayabilir. Çocuklarımın vermek istemediği bir şeyi vermem. Her çocuk paylasnayı bilmeli ama bu biri ağlıyor diye olmamalı.

Ay ne alaka çocuğunuzu zorluyorsunuz . Çocuk büyüyünce kimseye hayır diyemez bu gidişle . Ne demek sen ver biz sana getiririz. Böyle yaptığı için çocukta iyice kuduruyor . Misafir olunca kutsal birşey mi oluyor

Benim 3 yaşında kızım var. O da başkasının evinde hoşuna giden bir oyuncak olunca ağlar götürcem diye tutturur. Zaten bu yaş grubu benmerkezci dönemde olduğu için gözünün gördüğü her seyi kendisinin sanıyor.

Ben bir kağıt parçası dahi olsa başkasının evinden almasina izin vermiyorum. Ev sahibinin alsın me olacak dediği çok durumlar oluyor ben alışmas>n şimdi kabul edersem başka yerde de almak ister diyerek reddediyorum.

Size gelen misafirin kızınızı ikna etmeye çalışması hic hoş değil. Aynı durum benim evimde yasaninca da asla verelim demem. Misafir cocuga o bu evin oyuncağı ve buraya geldiği zaman istediği kadar oynayacağını anlatmaya çalışırım. Tabi kriz aniysa dinlemiyor ama en azindan bilinç altına isler zamanla.

Karşı tarafın ver demesi komik. Kızınıza helal olsun oh çat çat vermem demiş yavrum. Ben de vermezdim. Hala hiçbir şeyimi kimseye vermem. Almam da.
Annesi çok üzüldüyse hadi almaya gidelim buradan bizde diye çocuğunu ikna edebilirdi çocukta bir başkasına ait olan şeyi gasp edemeyeceğini öğrenmiş olurdu. Çok üzüldüyse aynısından alsınlar. Siz kendi çocuğunuzu düşünün boşverin başkasının çocuğunu..

Kızlar merhabalar
Teşekkür ederim önerilerinizle güzel ağırladım en azından kendim hazirladim ikramlıkları ,bir güç geldi.
Her şey iyi güzel hoştu ama gider ayak bir sorun oldu.. Yada sorunmu.Bilmiyorum.Size sorayım istedim.

Ama çocuk çok ağladı.
Resmen parçaladı kendini annesi her gittigimiz yerde böyle yapıyor çok inat bir çocuk dedi.
Ve o da kızımı ikna etmeye çalıştı ama kızım ikna olmadı ve ısrar la vermek istemiyorum dedi.Sen ver ben sana sonra getirim falan dedi.

Bana göre ver diye çocugu zorlamak çok yanlış ama karşıdaki çocuk da küçüktu bilemedim işin içinden çıkamadım.

Yok artık niye kızınızı zorluyorsunuz, hele gelen kişinin çocuğunuza ver demesi saçmalık
Böyle durumda kızınıza hediye etmek ister misin diye sorun hayır derse tamam canım deyip ablanın oyuncağı bu bize geldiğinde oynarsın deyip konuyu kapatın.
Kendi çocuğunuza "hayır diyememeyi" diğer çocuğa da "ağlayınca istediğim her şeyi alabilirim" i öğretiyorsunuz.

Kızlar merhabalar

Ama çocuk çok ağladı.

Diger anne cocugunu ikna etmeliydi. Ben oyle yapiyorum oglum bir sey tutturursa. Karsi tarafi zor durumda birakmak istemem. Sizin kiziniz da cocuk. Vermek istemiyorsa zorla ver demek olmaz.

annesi her gittigimiz yerde böyle yapıyor çok inat bir çocuk dedi.
Ve o da kızımı ikna etmeye çalıştı
ne uyanik insanlar ye ic bir de ustune sanki avmye gitmissin gibi oyuncak al cik milletin evinden.

Bence cok yuzsuz insanlarmis. Cocugunuzu ikna etmeye calismasi ise cok hadsizce. Kendi cocuguna terbiye verememis sizin cocugunuzu manipule etmeye calisiyor.

benim bu konuda tecrümben yok. ancak başka bir çocuğu da düşünmenizi takdir ettim. keşke herkes sizin gibi olsa. Küçüklük anılarıma götürdü bu beni. ordan bir örnek vereyim. bir oyuncağı çok istemiştim verilmemişti. ama ben ağlamadım. istedim güzelce. çocuk da vermedi. annemde istedi. Diğer çocuğun annesi benim çocuğum vermek istemiyorsa veremeyiz demişti. mesela o kadının o sözü beni çok üzmüştü. Ne olacak bi çocuğum yani öylesine bile olsa gel sana verelim bu oyuncağı, başka istediğin varsa onlara da bak denmesini beklerdim.

benim bu konuda tecrümben yok. ancak başka bir çocuğu da düşünmenizi takdir ettim. keşke herkes sizin gibi olsa. Küçüklük anılarıma götürdü bu beni. ordan bir örnek vereyim. bir oyuncağı çok istemiştim verilmemişti. ama ben ağlamadım. istedim güzelce. çocuk da vermedi. annemde istedi. Diğer çocuğun annesi benim çocuğum vermek istemiyorsa veremeyiz demişti. mesela o kadının o sözü beni çok üzmüştü. Ne olacak bi çocuğum yani öylesine bile olsa gel sana verelim bu oyuncağı, başka istediğin varsa onlara da bak denmesini beklerdim.
kadını tebrik ederim kaç yıl önce böyle bilinçli bir anne olduğu için. siz çocuksanız karşınızdaki de çocuk. sizi memnun edecek diye neden kendi çocuğu üzsün. belki imkansızlık vardır o dönemde bilemiyorum ama bunu kendi çocuğunun oyuncağını size vererek değil belki size harçlık vererek sen istediğin oyuncağı al diyerek vs telafi edebilirdi. Ama yine de bu da sizde belki farklı alışkanlıklara dönüşebilirdi her gittiğiniz yerden sizin olmayan bir şeyleri isteme gibi. Şuanki çocuklarda imkansızlık diye bir şey de yok hepsinin evi oyuncakçı gibi dolu yani, her şey benim olsun isteğinden yapıyorlar ve maalesef her şey kendilerinin olamaz bunu öğrenmeleri gerekiyor.

kadını tebrik ederim kaç yıl önce böyle bilinçli bir anne olduğu için. siz çocuksanız karşınızdaki de çocuk. sizi memnun edecek diye neden kendi çocuğu üzsün. belki imkansızlık vardır o dönemde bilemiyorum ama bunu kendi çocuğunun oyuncağını size vererek değil belki size harçlık vererek sen istediğin oyuncağı al diyerek vs telafi edebilirdi. Ama yine de bu da sizde belki farklı alışkanlıklara dönüşebilirdi her gittiğiniz yerden sizin olmayan bir şeyleri isteme gibi. Şuanki çocuklarda imkansızlık diye bir şey de yok hepsinin evi oyuncakçı gibi dolu yani, her şey benim olsun isteğinden yapıyorlar ve maalesef her şey kendilerinin olamaz bunu öğrenmeleri gerekiyor.
imkansızlık gibi bir durumları yoktu. aradan belki 30 yıl geçmesine rağmen hala dün gibi hatırlayabiliyorsam yapılan tutum bir 'çocuğa' karşı yanlıştı. Kendi çocuğunun da üzülecek bir durumu yoktu çünkü aynı oyuncaktan iki tane vardı. Yani durumun iç yüzünü bilmeden böyle laflar etmemenizi tavsiye ederim.

Kızlar merhabalar

Ama çocuk çok ağladı.

Tabi ki zorkamayacaksınız, annesinin tutumu da çok yanlış her gittiği evden aldığı için alamayınca sinir krizi geçiriyor.

X