sizce kardeşim para vermese haklı mı

Bir soru soruyorsunuz en azından samimi olun. Ben ödemesine gerek yok düşünüyorum deyin en azından. Çünkü yorumlarda ödemesin vs tarzı yazanların yorumlarını beğeniyorsunuz. Neyse evet ikisi birlikteyse bu iş olurken ikiside ödeyecek. Biz yedik Allah arttırsın sofrayıda kuran kaldırsın diyor kardeşiniz kısaca ayıp yani
yo sofrayı kuran kaldırsın demedi valla ilk borcun yarısını ödedi eşimin arabssındaki hasarı kardeşim kendisi yaptı bir ücret de talep etmedi kardeşim tamirci onun bedelini de kardeşim ödedi daha ne isteniyor acaba

orda kalip polise ifade edilir suclu buydu gitti denir tutanak tutulur .siz de kacmazsiniz vallahi pes olay nereye gitti suc isleyen birine destek olmasi mi gerekiyordu onla kacarak yapmayin lutfen
Ne dersem tersten anlamaya devam ediyorsunuz . Size bir sır vereyim ben ne konu sahibinin kardesiyim ne de arabayı kullanan kişi . Ortada hukuken bir suçlu var. Cezayı ödemesi gereken de o . Etrafta işlenen her suçtan kendime pay çıkarıp nasıl kendimi suclamiyorsam işlediğim suçun cezasını da kendim çekecek kadar aklı başında bir insanım . Suç bireyseldir hukuken de böyle mantıken de bana göre böyle .

yo sofrayı kuran kaldırsın demedi valla ilk borcun yarısını ödedi eşimin arabssındaki hasarı kardeşim kendisi yaptı bir ücret de talep etmedi kardeşim tamirci onun bedelini de kardeşim ödedi daha ne isteniyor acaba
Kardeşin bence eşinin kardesine de bedel ödemeli hatta ona da tazminat vermeli 🤣

Ne dersem tersten anlamaya devam ediyorsunuz . Size bir sır vereyim ben ne konu sahibinin kardesiyim ne de arabayı kullanan kişi . Ortada hukuken bir suçlu var. Cezayı ödemesi gereken de o . Etrafta işlenen her suçtan kendime pay çıkarıp nasıl kendimi suclamiyorsam işlediğim suçun cezasını da kendim çekecek kadar aklı başında bir insanım . Suç bireyseldir hukuken de böyle mantıken de bana göre böyle .
sucu ortbas etmeye calismak da suctur.simdi de suclu .hukuk nezdinde suclu olan birisinin sucunu ortbas etmek icin kacmislar beraber adamin ehliyeti gitmesin diye .kazanin maddi hasarli olmasi olayi yumusatmiyor eger olum olsaydi ertesi gun ikisi de tutuklanmis olurdu polisten kacip alkollu surucuyu korumaya calistigi icin

Zaten kardeşin lutfetmemiş ödemesi gerekiyordu. Birlikte alkol alırken güzeldi değil mi 🤗🤗

sucu ortbas etmeye calismak da suctur.simdi de suclu .hukuk nezdinde suclu olan birisinin sucunu ortbas etmek icin kacmislar beraber adamin ehliyeti gitmesin diye .kazanin maddi hasarli olmasi olayi yumusatmiyor eger olum olsaydi ertesi gun ikisi de tutuklanmis olurdu polisten kacip alkollu surucuyu korumaya calistigi icin
Siz haklısınız

Konu sahibinin kardeşine ortak bir halt yemişsiniz birlikte ödeyin demesi lazım.
Hukuki olarak şoför suçlu olabilir ama şu an konu sahibinin bunu demesi lazım. Kardeşine alkollü araba sürme işine girmeyecektiniz deyip suç işlediniz birlikte temizleyin demek yerine kocamın kardeşi suçlu o yapsın demeye getiriyor.
Sırf direksiyonda oturmuyor diye konu sahibi kendi içinde de suçsuz görüyor vicdan meselesini ondan dedim.
En azından ben olsam yemişsiniz bir halt birlikte temizleyin içmeseydiniz dışarıda banane derdim.
Zaten inanılmaz taraf olmuş durumda onlar bizler şeklinde . Sanki eşiyle kendisi ayrı bir aile değilmiş gibi. Çok tuhaf neyse susuyorum

Bu konuda benim ne yapmamı istiyorsunuz anlamadım gerçekten .bu benim fikrim . Ben böyle bir suç islesem gidip sende benimleydin neden bana dur demedin neden icki icmeme izin verdim demem bana saçma hatta komik geliyor . Bunu her konuya uyarlayabiliriz yani . Hukukta makul bir zemine oturuyor bu sebeple ceza da isleyene kesiliyor bunda tartışılacak birşey de görmüyorum . Üstelik yapacağını yapmış yardım da etmiş adama kefil mi oldu bu çocuk . Tartışıp kaçmış yani . Gerçi tartışmasına ve kaçmasına da izin vermeseydi konu sahibinin kardeşi değil mi 🤣
bazılarına kalırsa öyle yapması gerekirmiş evet

ARKADAŞLAR HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM YORUMU İÇİN BURADA BENİM KAFAMDA BASKIN OLAN KARDEŞİM İLK BORCU ÖDEDİ ARABANIN HASARINIDA KENDİSİ TAMİR ETTİ DAHA YAPACAĞI BİŞEY YOK DU. AMA YANLIŞMI DÜŞÜNÜYORUM ACABA DİYE KENDİME SORUYORDUM HEP BURADAN DA FİKİR ALMAK İSTEDİM. VE ANLADIM Kİ BURADAN FİKİR ALIRKEN KENDİNİZLE İLGİLİ SORUNLARI KENDİNİZİN DEĞİL GİBİ ANLATMANIZ, ÇÜNKÜ HERKES AMA KARDEŞİN DİYE SAVUNUYORSUNA GETİRDİ. EVET KARDEŞİM BAŞTA HAKKI NEYSE ÖEMESİ GEREKTİĞİNİ DE SÖYLEDİM VE ÖDEDİ VE EVET KARDEŞİMİ DE ENAYİ YERİNE KOYDURMAYA NİYETİM YOK.

VE ŞÖYLEDE BİRŞEY VAR BURADA ADAM *LDÜRME C*NAYETE TEŞEBBÜS GİBİ SUÇLAR YOK BAZILARINIZ ÇOK ABARTMIŞ AMA. BEN İNSAN İLİŞKİLERİNE DAYANAN BİR SORU SORDUM KANUNİ SUÇ VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ DEĞİL. KANUNEN ZATEN DİREK KAYNIMIN SUÇLU OLDUĞUNU BİLİYORUM AMA ANLAMAK İSTEMEDİĞİNİZ KONU KARDEŞİM KAYNIMA BANANE DİYİP GERİ ÇEKİLMEDİ HENÜZ ÖYLE BİR DURUM DA YOK. İLKİNDE NEYSE ORTAK ÖDEDİLER ARABAYIDA YAPTI BEN ELİNDEN GELENİ YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM YANINDA BULUNDUĞU İÇİN O CEZAYI ÖDEYEREK.

2. GELEN CEZAYI DA KAYNIMIN ADAMA SATAŞMASI ARABAYA BİNİP KAÇMASININ BEDELİ OLARAK GÖREBİLİRSİNİZ ONU DA O ÖDESİN NE DİYİM DAHA

ARKADAŞLAR HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM YORUMU İÇİN BURADA BENİM KAFAMDA BASKIN OLAN KARDEŞİM İLK BORCU ÖDEDİ ARABANIN HASARINIDA KENDİSİ TAMİR ETTİ DAHA YAPACAĞI BİŞEY YOK DU. AMA YANLIŞMI DÜŞÜNÜYORUM ACABA DİYE KENDİME SORUYORDUM HEP BURADAN DA FİKİR ALMAK İSTEDİM. VE ANLADIM Kİ BURADAN FİKİR ALIRKEN KENDİNİZLE İLGİLİ SORUNLARI KENDİNİZİN DEĞİL GİBİ ANLATMANIZ, ÇÜNKÜ HERKES AMA KARDEŞİN DİYE SAVUNUYORSUNA GETİRDİ. EVET KARDEŞİM BAŞTA HAKKI NEYSE ÖEMESİ GEREKTİĞİNİ DE SÖYLEDİM VE ÖDEDİ VE EVET KARDEŞİMİ DE ENAYİ YERİNE KOYDURMAYA NİYETİM YOK.

VE ŞÖYLEDE BİRŞEY VAR BURADA ADAM *LDÜRME C*NAYETE TEŞEBBÜS GİBİ SUÇLAR YOK BAZILARINIZ ÇOK ABARTMIŞ AMA. BEN İNSAN İLİŞKİLERİNE DAYANAN BİR SORU SORDUM KANUNİ SUÇ VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ DEĞİL. KANUNEN ZATEN DİREK KAYNIMIN SUÇLU OLDUĞUNU BİLİYORUM AMA ANLAMAK İSTEMEDİĞİNİZ KONU KARDEŞİM KAYNIMA BANANE DİYİP GERİ ÇEKİLMEDİ HENÜZ ÖYLE BİR DURUM DA YOK. İLKİNDE NEYSE ORTAK ÖDEDİLER ARABAYIDA YAPTI BEN ELİNDEN GELENİ YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM YANINDA BULUNDUĞU İÇİN O CEZAYI ÖDEYEREK.

2. GELEN CEZAYI DA KAYNIMIN ADAMA SATAŞMASI ARABAYA BİNİP KAÇMASININ BEDELİ OLARAK GÖREBİLİRSİNİZ ONU DA O ÖDESİN NE DİYİM DAHA
forumda buyuk harfle yazmak bagirmak demek once onu duzeltin istersiniz .ben size olani soyleyeyim kardesiniz odemicek kayniniz da o kismi odemicek anladigim sonra siz kocanizla kavga etceksiniz bu da size dusuncesiz kardes cezasi olacak

"Lahanayı yerken kıtır kıtır, sapına gelince meeeee"
Öyle bir dünya yok, gezerken iyiydi de, kaza yapınca mı kötü oldu? Kardeşin de mecburen, masrafın yarısını ödeyecek!
Herkes sizinle aynı yönde yorum yapmış ama bana çok mantıklı gelmedi. Geçen yıllarda halam ve eniştem ile bir yere gezmeye gittik. Giderken yağmurdan dolayı aracımız kaydı ve öndeki araca çarptık. Şimdiki para ile 50.000 e yakın masrafimiz oldu. Arabayı eşim sürüyordu ve araba bizimdi, masrafı da biz ödedik. Siz de bizimle geziyordunuz ödemelisiniz demedik halamlara ki bence doğru olan da bu.
Mesela ehliyetsiz birisi araç sürerken yakalansa, yanindakine sen de onunla geziyorsun diye ceza verirler mi?
Neyse bence kim arabayı izinsiz almış ve alkollü araç kullandıysa sorumluluğu da almalı. Ben kesinlikle birlikte olan kişilere sorumluluk yüklenmesine karşıyım. Kocaman adam direksiyona geçiyorsa sorumluluğunu da almış demektir. Yanındaki arkadaşı ne alaka??

forumda buyuk harfle yazmak bagirmak demek once onu duzeltin istersiniz .ben size olani soyleyeyim kardesiniz odemicek kayniniz da o kismi odemicek anladigim sonra siz kocanizla kavga etceksiniz bu da size dusuncesiz kardes cezasi olacak
Bağırmak amaçlı değilde dikkat çeksin arada kaynamasın diye belirttim düzenle butonu yok o yüzden düzeltemiyorum şuan yanlış anlaşılmasın

her yorumumda esşimin kardeşi benim kardeşim diyemi yazıyım
Siz peşin kararınızla konu açıp herkes onaylasın istiyorsunuz. Son büyük harflerle yazdığınız mesajınızda da polisten kaçmasına saysın kaynım ödeyecek demişsiniz. O ceza polisten kaçma cezası değil hasarın sigortadan gelen parası kafanızda değiştirmeyin. Kendi kardeşim de olsa sen ödeyeceksin derdim. Siz bir tek haklısınız herkes mi taraflı? Kardeşiniz kaynınız arabayı sürerken kaçma da demiştir kesin 😂 bakın benim kardeşim bir eşya almıştı eşimin ailesinden . Sadece incelemek için ancak bozukmuş. Kardeşim hiç bir şey yapmadım geldi böyle dedi hakikaten teslim alır almaz beni aradı. Eşimin ailesi de sağlam gönderir bozuk yollamaz kasıtlı. Ben kardeşime ödemelisin bu tip bir risk aldın bu konuda laf gelmesin dedim kapattım meseleyi. Siz eşinizle bir ailesiniz kardeşinizin yaptığı sorumsuzluğu eşinizin kardeşine tamamen yıkarak olayları kafanızda halledemezsiniz. Yarın bir gün kardeşinizi başkası başka bir yere çağırsa yine mi gidecek ? Niye hayır dememiş .bırakın aklamayı . Ödemeli gayet . Ödeyecek ve bu yaptığı sorumsuzluğa sayacak. Hayat dersleri pahalı olur öyle söyleyin

Herkes sizinle aynı yönde yorum yapmış ama bana çok mantıklı gelmedi. Geçen yıllarda halam ve eniştem ile bir yere gezmeye gittik. Giderken yağmurdan dolayı aracımız kaydı ve öndeki araca çarptık. Şimdiki para ile 50.000 e yakın masrafimiz oldu. Arabayı eşim sürüyordu ve araba bizimdi, masrafı da biz ödedik. Siz de bizimle geziyordunuz ödemelisiniz demedik halamlara ki bence doğru olan da bu.
Mesela ehliyetsiz birisi araç sürerken yakalansa, yanindakine sen de onunla geziyorsun diye ceza verirler mi?
Neyse bence kim arabayı izinsiz almış ve alkollü araç kullandıysa sorumluluğu da almalı. Ben kesinlikle birlikte olan kişilere sorumluluk yüklenmesine karşıyım. Kocaman adam direksiyona geçiyorsa sorumluluğunu da almış demektir. Yanındaki arkadaşı ne alaka??
Bahsettiğiniz örnek ancak şöyle doğru olabilirdi. Aracı konu sahibinin eşi kullansaydı araçta kardeşler de olsaydı biz tabi ki eşin ödemeli o kaza yaptı onun Arabası derdik. Ancak burada birinin arabası izinsiz alınıyor, alkollü kullanılıyor ve ben sadece çağırdı gittim , istemedim vs denerek olaydan sıyırılmak isteniyor . Meseleleri karıştırmayın verdiğiniz örnek çok farklı. Sizin örnekte araçta siz olmasanız enişteniz ve başka bir akrabanız olsa o ikisi hasarı bölüşmeliydi... Bu kadar zor değil

peki sigortanın 2. ye para isteme gibi bir hakkı varmı bununla ilgili bilgisi olan varmı
Evet öyle bir hakları var, benim sıfır aldığım aracıma hiçbir kusurum olmadığı halde minibüsün teki çarpmıştı düz yolda. 100% o kusurlu çıktığı için değer kaybı davası açtık, ancak belirlenen tutarı az bulduğumuz için itiraz ettik. Sadece bu kadar zaman farkı yoktu. Bu arada bence eşiniz haklı, ikisine de söylesin kardeşler kendi arasında çözsün artık.

Bak ben şimdi sigortacı bir arkadaşıma sordum. Diyo ki ikinci ödeme istenmez, dosya kapatıldı ise tekrar açılmaz. Ancak kusur oranında değişiklik olduysa yani yarı yarıya tespit edildi sonra alkol ya da kaçma durumlarından dolayı kusur oranı yüzde yüz size döndüyse kalanı isteme gibi bir durum olabilir. Bir de parayı şirket hesabına iletmek gerekirmiş siz avukata attık yazmışsınız ama heralde şahsi hesap değildir.
İkinci ödeme bence kalıcı hasar için. Hukuk büroları, bu iş ile uğraşanlar vs eskiden kaza yapmış insanları buluyor, ikna ediyor. Kalıcı hasarları için sağlık raporu çıkartıp karşı tarafın sigortasına başvuruyor . Onlar da sağlık raporu oranına, kişinin maaşına göre odeme yapıyor. Ama eğer alkol, ehliyet, araca fazla kişi binmek, olay yerinden kaçmak gibi bir durum varsa o parayı sigorta sahibinden alıyor.
Yani ilk parayı araç hasarı için odemislerdir , bu seferki bedensel hasar için. Yani bence böyledir . Tabii öğrensin konu sahibi bu ne parası. Ama eğer benim dediğim gibiyse koca sigorta şirketi o parayı bir güzel alır. Hatta her asgari ücret zammında katlaya katlaya alir

Eğer dedigjm şeyden değilse ve karşı tarafta az bir şey bile olsun hasar varsa bir şekilde ona ulasirlar ileride bir de bu konu için kapıları calinir

X