sizce kardeşim para vermese haklı mı

Malın var mı rezil ediyorlar. Bence ilkinde Ödemiş ama ikinciye ödemesin sürmemiş etmemiş hatta evde içelim demiş. Niye ödesin ki? Eşiniz sağlık sorunları dışında kimseye araba vermesin. Bende araba almıştım kardeşlerim benim arabamla kullanmayı öğrendiler. Hatta daha yeni öğrenmişken hava karlı halam 40 km uzaklıktaki evine kendisini bırakmasını istedi kardeşimden benim arabamla gece vakti. Benim gönlüm olmadı ama zorladılar kardeşim dönerken kaza yaptı ben dört büyük altın birikimi yapmıştım onları bozdurup yaptırdım. Kimsede biz yaptıralım demedi. Kimseye vermesin eşiniz bi daha.

Failin cezası ile yardım ve yataklık yapanın veya azmettirenin cezası bile ayrı ayrı kesilir.
Kardeşiniz mecbur değilken eşlikçi olduğu için ilk ödemeye ortak olmuş.

Sigorta konusundaki tahminler doğruysa ikinci ödeme kaynınızın kaçması üzerine sigorta aradan çekildiği için talep edilen bir para. E yani kavgayı, kaçmayı da kardeşiniz silah zoruyla yaptırmadığına göre neden bölüşsünler?

merhaba eşimin kardeşi ve benim kardeşim, eşimin arabasıyla gezerken kaza yapmışlar. aracı kullanan eşimin kardeşi biz daha evli değildik bu olay olduğu zaman 2 yıl önce oldu olay. Kardeşlerimiz alkollüymüş benim kardeşim evde içelim demiş eşimin kardeşi ben evde içmem demiş ve arabayla dışarı çıkıp içip geri eve dönerken kaza olmuş. kazadan sonra eşimin kardeşi karşı tarafın üzerine yürümüş ve polis çağırılmış bunlarda korkup kaçmışlar kaçarken yine eşimin kardeşi arabayı kullanıyor. bunu belirtmemin sebebi evet kardeşimle beraberlerdi ama kazayı yapan kardeşim değil. Daha sonra sigortadan bize karşı tarafın hasar ücretleri değer kaybı ödemesi vs çıkıyor 2 yıl önce 30 bin tl ceza geldi eşime ve bunu kardeşimde orda olduğu için sonuçta beraber gezdik çıktık diye yarı yarıya ödediler benim kardeşim ve eşimin kardeşi.

Şimdi karşı taraf birdaha dava açmış bu para az diye ve bizden 70 bine yakın bir para daha istiyolar reddediyoruz daha önce ödedik bu neyin parası diye. ama karşı tarafın sigortacısı biz parayı verdik mağdura sizde bize vermek zorundasınız diyo biz itirazlarla erteliyoruz şuan ve bunun üzerine sürekli faaiz bindiriyolar. karedşim düğün ariifesinde 4 ay sonra düğünü var ve harcamaları bi hayli fazla oluyor.

arabada eşimin üzerine olduğu için bütün icra borç kağıtları bize geliyor ve eşim onlar ödemezse ben öderim ikisine de dava açarım alırım onlardan (kardeşlerimize) diyo. ben eşime hiç bişey demiyorum karışmıyorum siz aranızda halledin diyorum çünkü bu konular için tartışmak da istemiyorum ben kardeşimi savunsam oda savunmaya geçicek.
kardeşimde ben 1 defa yanında olduğum için ödedim 2 sene önceye göre de güzel paraydı daha kuruş vermem diyo. ben tabi böyle dediğini eşime söylemiyorum ama sizce ödemesi gerekirmi bunu.
Davayı sigorta şirketi mi kazazede mi açtı, çok anlaşılmamış. Kasko açtıysa: poliçenizde kullanıcı olarak şahıs belirtildiyse (siz ve eşiniz) kaskoların böyle durumlarda rücu hakkı saklıdır. Eğer kullanana bakılmaksızın ibaresi varsa kasko dava açamaz.

Eğer karşı taraf dava açtıysa bunu bir avukatla görüşmeniz gerekir, karşı tarafa bir defa para ödemdiyse ve ispatlıysa (dekont, sözleşme vb) sizden tekrar para alamazlar ama bunu ancak mahkeme yoluyla halledebilirsiniz.

Rücu durumunda da parayı 3e bölmek daha mantıklı aslında, kardeşiniz kaynınız ve araba sahibi, kaskoya sürücü gösterme konusu eşinizin hatası.

hanımefendi biz zaten ödedik para sigortaya itiraz etmedik ama bizden ilk ödediğimizin 2 katı parayı aradan 1 sene geçtikten sonra bidaha istiyolar itiraz edicez tabi
Ama bu çok saçma. Yani ödenmiş borç için tekrar para istenir mi? Belki adamın haberi bile yok ve sigorta şirketi sizi dolandırıyor. Bence hemen bir avukata danışın

Herkes sizinle aynı yönde yorum yapmış ama bana çok mantıklı gelmedi. Geçen yıllarda halam ve eniştem ile bir yere gezmeye gittik. Giderken yağmurdan dolayı aracımız kaydı ve öndeki araca çarptık. Şimdiki para ile 50.000 e yakın masrafimiz oldu. Arabayı eşim sürüyordu ve araba bizimdi, masrafı da biz ödedik. Siz de bizimle geziyordunuz ödemelisiniz demedik halamlara ki bence doğru olan da bu.
Mesela ehliyetsiz birisi araç sürerken yakalansa, yanindakine sen de onunla geziyorsun diye ceza verirler mi?
Neyse bence kim arabayı izinsiz almış ve alkollü araç kullandıysa sorumluluğu da almalı. Ben kesinlikle birlikte olan kişilere sorumluluk yüklenmesine karşıyım. Kocaman adam direksiyona geçiyorsa sorumluluğunu da almış demektir. Yanındaki arkadaşı ne alaka??
İki olay birbirinden tamamen farklı; e bi zahmet, kendi arabanızla misafirinizi bir yere götürürken meydana gelen kazadan dolayı, misafirlerinizden para talep etmeyin yani!
Söz konusu olayda ise tabiri caizse iki zıpır, kendilerinin olmayan bir araçla gezmeye çıkmışlar ve kaza olmuş, bi zahmet gezmeyi bildikleri gibi ödemeyi de bilsinler!

merhaba eşimin kardeşi ve benim kardeşim, eşimin arabasıyla gezerken kaza yapmışlar. aracı kullanan eşimin kardeşi biz daha evli değildik bu olay olduğu zaman 2 yıl önce oldu olay. Kardeşlerimiz alkollüymüş benim kardeşim evde içelim demiş eşimin kardeşi ben evde içmem demiş ve arabayla dışarı çıkıp içip geri eve dönerken kaza olmuş. kazadan sonra eşimin kardeşi karşı tarafın üzerine yürümüş ve polis çağırılmış bunlarda korkup kaçmışlar kaçarken yine eşimin kardeşi arabayı kullanıyor. bunu belirtmemin sebebi evet kardeşimle beraberlerdi ama kazayı yapan kardeşim değil. Daha sonra sigortadan bize karşı tarafın hasar ücretleri değer kaybı ödemesi vs çıkıyor 2 yıl önce 30 bin tl ceza geldi eşime ve bunu kardeşimde orda olduğu için sonuçta beraber gezdik çıktık diye yarı yarıya ödediler benim kardeşim ve eşimin kardeşi.

Şimdi karşı taraf birdaha dava açmış bu para az diye ve bizden 70 bine yakın bir para daha istiyolar reddediyoruz daha önce ödedik bu neyin parası diye. ama karşı tarafın sigortacısı biz parayı verdik mağdura sizde bize vermek zorundasınız diyo biz itirazlarla erteliyoruz şuan ve bunun üzerine sürekli faaiz bindiriyolar. karedşim düğün ariifesinde 4 ay sonra düğünü var ve harcamaları bi hayli fazla oluyor.

arabada eşimin üzerine olduğu için bütün icra borç kağıtları bize geliyor ve eşim onlar ödemezse ben öderim ikisine de dava açarım alırım onlardan (kardeşlerimize) diyo. ben eşime hiç bişey demiyorum karışmıyorum siz aranızda halledin diyorum çünkü bu konular için tartışmak da istemiyorum ben kardeşimi savunsam oda savunmaya geçicek.
kardeşimde ben 1 defa yanında olduğum için ödedim 2 sene önceye göre de güzel paraydı daha kuruş vermem diyo. ben tabi böyle dediğini eşime söylemiyorum ama sizce ödemesi gerekirmi bunu.
Kardeşim ayağına girmeyin sakın beraber halt yemişler ödesinler.
Senin benim ailem olayına döner bu işin sonu mahkemede biter

Annemler bir cenaze için bütün kardeşler tek araba köye gitmişti. Büyük dayım yetismek için hız sınırını aşmış. Ceza gelince tabi kardesler ortak ödeyelim demiş. Küçük dayı dünyanın en uyanık insanıdır. Hayır demiş o kullanıyordu, o ödeyecek. Ki büyük dayı kendi için hızı aşmadi neticede herkesi düşünerek yetişmek için aştı.

Şimdi bu olayda da bence kullanan ödemesi lazım. Ama ikisi birden hadi şuraya gidelim hadi alkol alalım vs gibi bir ortak düşünce ile çıktılarsa ilkinde en azından destek olması iyi olmuş. Ama sanırım ben ikincide odemezdim. Kullanan dikkat etseydi diye düşünürüm. Tabi olayın nasıl olduğu da önemli. Birisi ehliyeti yok diye diğeri kullanıyorsa ikisi ortak kaçamak yapmak istedi ise bu durumda ortak ödemek gerekebilir.

İki olay birbirinden tamamen farklı; e bi zahmet, kendi arabanızla misafirinizi bir yere götürürken meydana gelen kazadan dolayı, misafirlerinizden para talep etmeyin yani!
Söz konusu olayda ise tabiri caizse iki zıpır, kendilerinin olmayan bir araçla gezmeye çıkmışlar ve kaza olmuş, bi zahmet gezmeyi bildikleri gibi ödemeyi de bilsinler!
Yalnız iki zıpır arabayı almamış birisi almış digerini de yanına oturtmuş. Yine iki zıpırdan birisi alkollü araç kullanmamış diğer zıpır kullanmış. Tabii bir de kaza yapıp milletin üstüne yürüme ve kaçma var onu da yine malum zıpır yapmış.
Kazık kadar adam birşey yapıyorsa sorumluluğunu da alacak. Kimse boğazına bıçak dayamamış arabayı izinsiz al, alkollü kullan sonra da elaleme çarpıp diklen bir de oradan kaç diye değil mi? 15 yaşında arkadaş kurbanı masum ergen gibi görmeye gerek yok.

Yalnız iki zıpır arabayı almamış birisi almış digerini de yanına oturtmuş. Yine iki zıpırdan birisi alkollü araç kullanmamış diğer zıpır kullanmış. Tabii bir de kaza yapıp milletin üstüne yürüme ve kaçma var onu da yine malum zıpır yapmış.
Kazık kadar adam birşey yapıyorsa sorumluluğunu da alacak. Kimse boğazına bıçak dayamamış arabayı izinsiz al, alkollü kullan sonra da elaleme çarpıp diklen bir de oradan kaç diye değil mi? 15 yaşında arkadaş kurbanı masum ergen gibi görmeye gerek yok.
Biri almış diğerini zorla mı oturtmuş arabaya .. diyememiş mi izinsiz bu araba binmem ? Diyememiş mi alkollüsün sen kullanma gelmem . Yok diyememiş yoluna bakmış ne güzel ... Boğazına bıçak dayamışlar herhalde ki o arabaya öyle binmiş alıkonulmuş . Yanına zorla oturtmuş evet 😂 herhalde bu hikayede 15 yaşında arkadaş kurbanı ergen konu sahibinin kardeşi. Aman iyi eğitsinler başka işlerde ben sadece ordaydım bir şey yapmadım demek yetmez ..

Ben destek atardım sanırım. Yani eşit derecede suçlu olduklarını düşünmüyorum. İnsan hayat memat meselesi olsa dahi alkollü araba kullanmaz kafasından zoru yoksa. Bi insan kendini düşünmüyorsa da kimse onu düşünmez. Yani sözün özü, 30 mu geldi 10 bin atardım kanka sana yardım olarak diye. Ortada birlikte bi bok yeme olduğunu da düşünmüyorum alkol almak başka o halde araba kullanmak bambaşka şeyler. Kullanmayacaktı lamı cimi yok.

Yani ben de kesin olarak kardesiniz de odemeli diyemiyorum. Arabayi alan digeri, alkollu suren digeri, kazayi yapan digeri, adamlarin uzerine yuruyup kacan digeri. Kardesiniz de tabi ki butun bu durumlarda dur, ne yapiyorsun demeyi bilmeliydi. Ama bunun diyetini ilk seferde odemis. Ikincisine mecbur mu bilemedim.

Biri almış diğerini zorla mı oturtmuş arabaya .. diyememiş mi izinsiz bu araba binmem ? Diyememiş mi alkollüsün sen kullanma gelmem . Yok diyememiş yoluna bakmış ne güzel ... Boğazına bıçak dayamışlar herhalde ki o arabaya öyle binmiş alıkonulmuş . Yanına zorla oturtmuş evet 😂 herhalde bu hikayede 15 yaşında arkadaş kurbanı ergen konu sahibinin kardeşi. Aman iyi eğitsinler başka işlerde ben sadece ordaydım bir şey yapmadım demek yetmez ..
Deyip dememesinin önemi ne tam olarak? Sonucu değiştiriyor mu? Sonuca ulaşmak için sorulması gereken sorular şunlar;
Kazayı kim yapmış? Arabayı kim izinsiz almış? Kim alkollü araç kullanımış? Hepsinin cevabı aynı kişiye ulaştırıyor. Bunları da silah zoru ile yapmadiysa ortada tek bir suçlu var.

Siz kendi kendinize niye mahkeme kuruyorsunuz ki? Zaten mahkeme ne diyor aracın sahibi kusurlu. Eğer birine çarpıp öldürselerdi yine eşiniz cezaevine girecekti isterseniz araştırın.

Bana kalırsa eşiniz ve kardeşi ortak olarak ödemeli. Ama kardeşinin de hukuki olarak ödeme zorunluluğu yok. Kardeşinize ödettirmeye çalışmak inanılmaz saçma, zaten ilkinde sorumluluk sahibi gibi davranmış güzelce ödemiş. Eşiniz zorbalık yapıyor, bir de sallıyor dava açarım diye.. istediği davayı açsın kimse sorumlu değil eşiniz sorumlu cezadan. Kocaman adam arabasını birine verirken bunları göze almalı.

Kardeşinize de terbiyeli davranması ve zorbalık yapmqması için uyarırdım ben sizin yerinizde olsam. Ödeyin kapatın konuyu eşinize de ders olur.

Deyip dememesinin önemi ne tam olarak? Sonucu değiştiriyor mu? Sonuca ulaşmak için sorulması gereken sorular şunlar;
Kazayı kim yapmış? Arabayı kim izinsiz almış? Kim alkollü araç kullanımış? Hepsinin cevabı aynı kişiye ulaştırıyor. Bunları da silah zoru ile yapmadiysa ortada tek bir suçlu var.
Bunları siz demiş mi demiş mi diye yazdınız bir önceki yorumunuzda :) kaldı ki yine aynı şeyi yapıyorsunuz . Arabayı kullanan kişi suçlu diyelim diğerinin yanında işi ne ? Bakın 2 kişi tek koltuğa oturup bir arabayı kullanamayacağına göre içlerinden biri kullanmış ve birlikte bu durumu yaşamışlar . Silah zoruyla da kimse onu şoförün yanına oturtmadı gayet birlikte içmeye gitmişler işte. Evde içelim demiş de bilmem ne .. gitmeseydi? Gayet arabanın da habersiz alındığını , alkollü kullanılacağını bilerek gitmiş işte . Neyini savunucaz ?
Hayat böyle değil . Bazen dolandırıcılar da işi kılıfına uydurur yasal olarak haklı gözükebilir ama bu realitedeki haksızlığı yok saymaz değil mi? Kaldı ki burada akraba olunmuş ... Ortada tek bir suçlu var yazıyorsunuz hala diğeri konu mankeni o halde ... Nere tutsan gidiyor ..

Aslinda yasal olarak kardesiniz mudahil bile degil olaya şoför de değil kazayi yapan da. Ama beraber ödemeleri adil olmuş yine beraber ödemeliler bir halt yemişler madem bastan da ortaklar, kardesiniz bunu bozmamali ya da hic kardeslere yansitmadan esiniz ödesin
Dava edecegim demis de kendi kardesine yapar mi sizce boyle bir sey yoksa ikisi var diye mi demis? Tek basina kardesi yapsa emin olun sizi sustururdu

Bir örnek de benden
Ben kardesimin arabasiyla kaza yaptim iki taraf da kusurlu ama oran olarak benimki yüksek cikmis ekspere gore
Hizla carpan oydu yaralanan bendim cok şükür iyiyim diger sürücünun sadece tamponu zedelendi o kadar
Neyse ben dedim ki arabanin masrafi neyse ben ödeyeceğim
Epey de girdi bana 😀 ama yine de ben odeyecegim dedigim icin kardesimden kurus istemedim. Arac sahibi kim olursa olsun kazayi yapan asıl kusurlu kisi sürücüdür. Islemler araç sahibi uzerinden yürür çünkü yasal.olarak ruhsat onundur ama kaza raporu vs olayinda kazayi yapan surucu adı da arac sahibinin adı da yazar yani kardesiniz resmi olarak mudahil degil ama etik olarak sorumluluk almış

Aklıma seneler önce yaşadığım bir olay geldi. Arkadaşın arabasıyla bir yere gidiyorduk. Arkadaş rahatsız olduğu için arabayı ben kullanıyorum. Ben bildiğim yoldan giderken arabadaki diğer arkadaşın ısrarı ile farklı bir yola girdik. O yolda trafik polisleri denetleme yapıyormuş. Standart kontrollerden sonra arabanın farları ayarsız deyip zamanına göre hatrı sayılır bir ceza yazdılar ve bana 25 ceza puanı verdiler.

Şimdi araba benim değil ama arabadaki far sorunundan dolayı , ceza direk bana yazıldı çünkü şoför bendim. Üstelik diğer arkadaş ısrar etmese o yola bile girmeyecektim. Yani araba kimin olursa olsun, olaya kim teşvik ederse etsin sorumluluk şoförde oluyor.

X