“Temiz olun” nasıl söylenir?

Rowena Ravenclaw

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2021
2.463
4.776
39
Daha önce kayınvalide ziyaretlerinde kirli çarşafta yattığımız ve ne yapabileceğimiz ile ilgili konu açmıştım. Kirli çarşaf meselesi Şimdi yine uzun bir Türkiye ziyareti öncesi gerilmeye başladım.
Ne yazık ki eşimin ailesi pis. Ben çok titiz biri değilim, onlar bariz pis.

Bunca yıllık evlilikte kalmalı yazlık ziyaretlerinde bir kez tuvalet ve lavabo temizlendiğini, süpürge yapıldığını görmedim. Ben tutup kirliye atmasan havlu değişmiyor. 1 kez bile görmemek normal mi bilmiyorum. Bütün çamaşırlar beyazlar dahil müdahale etmezsem 30 derece 30 dk da yıkanıyor.
Temizlik namına yapılan iki şey var:
1. Vileda kovasına yaz başı deterjanlı su doldurulur, yerler arada o suyla silinir. O su, sonbaharda yazlık kapatılırken dökülür. (Eve girerken dışarıdaki terliklerle ayaklara su tutmak onlar için terliği yıkamaktır ve artık o terlik onlara göre temizdir.)
2. Bulaşık süngerine azıcık deterjan dökülür, sabah öğlen akşam yemekleri o süngere biraz daha su eklenerek yıkanır. (Ve ben her seferinde temiz sünger açıp bol bol deterjanlarım çünkü ıslak ıslak lavabo içinde bırakılan bulaşık süngeri bakteri üremesine en müsait yerdir)

Sen yap diyeceksiniz. Sizce yapmıyor muyum her gidişimde baştan bi temizlik. Hooop dış terlikle içeri girene kadar.

Kalma, zorunda mısın diyeceksiniz. Evet yurtdışından geliyorum bana kalsa tertemiz anamın evinde otururum ama onların da oğullarını ve torunlarını görmeye hakkı var.

Telefonda dedim ki “bayram geliyor, yaz geliyor, biz geliyoruz, siz yorulmayın çağırın bir temizlikçi baştan aşağı evi temizlesin ben ücretini hallederim, bu yaşta yorulmayın, (yorulmuyor gerçi, yapmıyor ki yorulsun) yaz boyu rahat edersiniz.”
“Yok yok ne gerek var, temizlikçi ne yapacak” cevabını aldım.

Yahu pissiniz. Hadi ben neyse kendi fincanımı kendi bardağımı kendi çarşafımı ayırdım da, bu kez bebeğim var. Bebekle o ortam hiç uygun değil. Tuvalet sonrası ellerin yıkanmamasına girmiyorum bile.

Ne yapılır nasıl yapılır, mesela tuvaletten çıkınca sifon sesi geldi ama musluk sesi gelmedi bebeği böyle tutamazsın nasıl denir, gözünüzü seveyim dışarıdaki terliği dışarıda bırakın, su tutunca onun altındaki mikroplar gitmiyor nasıl denir? Nasıl söylenir bana bi akıl verin.

Kabus olurdu bana. Sabrınıza şapka çıkarıyorum.
Beni öldürseler o eve gönderemez hiçkimse.
Eşiniz ile konuşun? Onun ailesi, daha kolay olur söylemesi. En azından ona gücenmezler belki.
Bir temizlik kovasını yaz başında doldurup, yaz biterken döken insana çamaşır yıkamayı öğretmeniz imkansız.
Yahu kolera olacaklar ay düşündükçe tansiyonum oynadı.

1. Vileda kovasına yaz başı deterjanlı su doldurulur, yerler arada o suyla silinir. O su, sonbaharda yazlık kapatılırken dökülür.
Böyle bir pislik örneği de ilk defa görüyorum. Allah sabır versin. Eşiniz konuşsun?

‘Bebeğim alerji oldu, doktor temiz ortamda tutun’ dedi diye konuya girin öncelikle onların evlerine onlardan habersiz temizlikçi tutun sildirin. Haberli olursa ne gerek var derler.

Evleri temizlendikten sonra gidin ama sürekli uyarın ‘ bebek alerji ellerini yıkayıp öyle sevin’ diye doktor dedi aman dikkat ellerini sil anne fln de

Bence bu sıkıntılarınızı fark ettiklerinizi eşinize kırmadan ailesinide kötülemeden çok uygun bir dille anlatın. Şahsen ben gitmezdim. Çok ciddiyim gitmezdim. Zaten başta benim eşim gitmezdi kendi ailesi dahi olsa. Eşinizden hiç bahsetmemişsiniz kendiside bu durumdan rahatsız değil mi? Sanırsam değil. Çünkü rahatsız olsa gitmek istemezdi. Bence eşinizle konusup kendinize ayrı bir ev tutabilirsiniz. Zaten yurt dışından geliyormuşsunuz ücret olarak sıkıntıda olmaz. Kötülük için söylemiyorum bu arada ücret konusunu sizin için daha kolay, rahat olduğu için belirtiyorum. Tuttuğum evde rahat rahat kalırdım. Akşam yemeklerine arada onlara giderdim, onları çağırırdım. Gündüz oturmaya giderdim. Sorunda bu sekilde çözülürdü. Eşiniz veya siz istediğiniz kadar ailesi ile konuşun. Hiçbir şey değişmeyecek çünkü o insanlar artık o düzene alışmış. Midem bulandı yemin ederim..

Tuvaletten elini yıkamadan çıkana çığlık çığlığa bağırırım ben git elini yikaaa diye. Arkasından da söylenmeye devam ederim, utanıp yerin dibine girsin de bir daha yıkamadan çıkmasın diye.
Diğer konularda da aynı şeyi yaparım sanırım. Temizlik önemli. O vileda kovasını alıp söylene söylene boşaltır, niye bu kadar pissiniz diye kızarım.
Muhtemelen o evde küçük bir cinnet yaşarız, sonrasında herkese temizliğe nasıl dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunurum ve normale dönerim.
Hala dikkat edilmiyorsa siz temizliğin ne olduğunu öğrenene kadar bu eve adımımı atmayacağım deyip bir otele giderim.
Temizlik söz konusuysa babamı tanımam kırar geçerim. Siz uyaramıyorsunuz bile. Bazen deli olmak iyidir.

Her şeyi ama her şeyi geçtim, çarşaf, havlu, üç ay duran viledadaki su...
Ama b*klu elleri geçemem. Her yer dışkı olur ya hu. Ellerini değdikleri her yer b*k olacak.
Yapılan yemeğin bile içinde olacak. Hadi yemediniz diyelim, kapı koluna, koltuğa vs. de mi dokunmayacaksınız? O bakteri size illa geçecek. Sizden de bebeğe geçer maalesef.
B*klu elini yıkamayanlar torun morun görmeyi hak etmiyordur. Gitmeyin.

valla kim ne derse desin, temiz çarşafımı pikemi serer giderken de kaldırırım. 2 hafta sonra da kullanılmış şeyle yatamam.

ayy iş sadece çarşaf değilmiş, kalacak yer ayarlarım hatta mümkünse gitmem. bebek varmış bi de, allahım çok fena.

Temizlik kırmızı çizgim, nerde olursam olayım temiz değilse karşımdaki açıkça söylerim. Küser mi küssün napim.
Açıkça söyleyin kv kişisine. Bu evde çocuklar var bu şartlarda çocuklar kalamaz. BİRLİKTE temizlik yapalım. Çünkü kimse sizin için temizlik yapmak zorunda değil. Kvnizle birlikte yapabilirsiniz. Çarşaf lekeli mi hemen yenisini isterim assssla yatmam.

oooofff allah yardımcın olsun bu ne böyle... eşin nasıl katlanıyor o söyleyebilir ,bu böyle olmaz anne böyle olması lazım yikanacak bunlar. sen çamaşır sularini götür.gidince temizliğini yapıyormussun tut bastan aşaya carsaf kılıf herseyi at makinaya dinleme onları.
senin huyunu ögrenmeleri lazım . gitme diyemem eşinin ailesi, onları düzene katmalisin gorümcede mi yok...

X