Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Ülseratif kolıt olanlar sıkıntılarımızı burada paylasalım

Çok geçmiş olsun ya inşallah bi daha görmezsn öyle günler, gerçekten o dönemler çok zor oluyor. bana da doktorum asacol 800 2x2 vermişti en son ve gayet iyiydim ah kendı kendıme iş çıkardım işte şimdi ilacı kullanıyorm ama ne olacak bakalım. dooktorum da bu arada doktorluğu bırakmış şansa bak:96: umarım gideceğim doktor lavman falan vermez çok fena karın ağrısı yapıyo o da ya :S Allah herkesin yardımcısı olsun

2005 yılından bu yana ü.k. hastasıyım. ilk başta %10 luk bir tutulum vardı
3 sene sonra %40 oldu
önce salofalk tablet kullanarak başladım. haftada 3 kez de lavman sıkıyordum.
hastalığım remisyondayken hamile kaldım hemde ikiz gebelikti, gebeliğin son dönemlerinde kan depolarım tükendiği için mecburen kan şurupları kullandım
buda hastalığımı tetikledi. doğuma 3 hafta kala gün aşırı lavman yaptım iki drumu da aradım kullanabileceğimi söylediler kullandım sorunda olmadı

2008 den 2013 e kadar hastalığım hiç aktifleşmedi.ilacı da doğumdan sonra kesmiştik..

en son kolonoskopi kontrolümde dr sende hastalıktan eser kalmamış sadece hemoroidin var oda gebelikte olmuştur dedi..

2009 da kızlarıma hamile kaldım o andan itibaren hiç bişeye sıkmadım canımı, gerçekten bu hastalığı stresin tetiklediğini düşünüyorum.

2 gün önce yine başladı, birşeye çok üzülmüştüm onun sebep olduğunu düşünüyorum..

pzt dr gidicem. şuana kadar 4 kez kolonoskopi oldum ve halen korkuyorum :KK43:

özetle diyebilirimki bu hastalık üzülmeye gelmiyor, ne zaman üzülürsek o zaman aktif oluyor...

bu hastalığın belirtileri neler ? ve kolonoskopi acı veren bir işlem mi ? lütfen cevap verin benim de kolonoskopi olma ihtimalim yüksek. çok korkuyorum:18:

Cnm öncelikle yaptırman gerekiyorsa mutlaka yaptır erteleme öncesinde doktorun sana bi beslenme ve ilaçlar yazıcak sonra lavman,sonra işlemi hatırlamıycaksın bile aynı gün ögle arasında yaptırıp ablam işe dönmüştü
ben artık rahatsızlıgım oldugundan her sene yaptırıyorum ondan hap şeklinde olanı yaptırıyorum o cok daha kolay ama parca alınmıyor onda bide mr lı yada röntgenli kolonoskopide var göztepe sskda afişini görmüstüm.ama sana ilk defa yapılcaksa parcada alıncaktır ama korkma ben kaç kere yaptırdım ve cok ama cok hasssaa biriyim ilkini anestezis hiç bayıltımadan yaptılar o fenaydı ama digerleri mantıklı

merhaba arkadaşlar hastalığı yaşayan ben değilim eşim ama bende birebir onunla bu stresi yaşadım ağrıları hariç tabiki..siz yine erken keşfetmişsiniz ne güzel..aslında hastalık kendini belli ediyor çok sinsi bir şekilde ilerlermiyor ama eşim tuvalette yaşadığı kanamaları basur olduğunu düşündüğü ve ihmal edip gitmediği için geç kaldı.aksi gibi doktora gitti halde bile kolonoskopi yi tam anlamıyla yapmadıkları için 2 yıl basur tedevisi gördü..hastalığın atak döneminde bu hastalığı tanıdık biz.kanamaları sıklaşmış,kabız sorunu ishale dönmüş,devamlı mıde bulantısı kusmalar başlamış,çekilmez karın ağrıları yaşamaya başlamıştı.iyi bir prof.önerdiler ve onda tedavi görmeye başladık..oda barsağında bölüm bölüm yaraların olduğunu ilk etapta ilaç tedavisi uygulayacağını söyledi...1.5 yılda ilaç tedavisi gördü zaman zaman kontrollerinide yaptırdı tabiki..ama ne diyetini nede ilaçlarını düzenli kullandı.zaman ilerledikçe kilo kaybı yaşadı kanamasıda olduğu için kan değerleri çok düştü ve hastanelik oldu.doktor hastaneye yatırılması gerektiğini söyledi.toplamda 19 kılo kaybettı..hastaneye yattık ve doktorların kararı ile ameliyat yapılmasına karar verildi.hastalık barsağın ara ara kısımlarında olduğu için kalın barsağın tamamı alınması istendi.boylelıkle hasta olan barsak vucuttan çıkartılacaktı.bi kısmını alsalar bile içerisinde bulunan küçük yaralar zamanla ılerleyıp daha kotu sonuçlar doğurabilirmiş.bizde mecbur kabul ettik ve ilk ameliyatını oldu çok zor ama başarılı bir ameliyat geçirdi.ameliyattan çıkarttıkları zaman eşimi ilk gördüğümde şok oldum.çok bitkin bir şekilde çıktı ve ağrım var canım çok yanıyo diye feryatlarla bağırdı hep ağrı kesici vurun karnımı kesinn diye bağırıyordu..onun dışında birde torbası vardı artık bir kalın barsağı olmadığı için geçici süreliğine ona torba takılmıştı büyük tuvaleti sıvı halde gelecek ve orada toplanacaktı.karnında desen boydan boya ameliyat kesiği vardı tabı onu sonradan gorduk pansumanlıydı.4 ay kadar o poşetle yasamaya calıştı istediklerini rahat giyemiyor bol bol giyinmek zorunda kalıyordu..duşunun onun psikolajısını 26 yaşında genç bir adam 1.80 boy kılosu desen 61 yaşadıklarını anlatamam..daha sonra ikinci ameliyatı gerçekleşti buda ince barsağı makatın ust kısmında bulunan rektuma bağlamaktı.zamanla ince barsak kalın barsak görevini alacakmış.amelıyattan çıktıktan sonra o torbası yoktu artık ama yıne canı acıyordu tabıkı..şimdi bu amelıyatı olalı 5 ay kadar oldu.nasıl dersenız yedıklerıne cok dıkkat edıyor az az ama sık sık yıyor ve genelde hep sıvı tuketıyor.bızde bunları yaşamamıza rağmen kanser olmadığımız için sevinebiliyorduk sadece..hastanede geçen uzun ve yaşadığımız kötü günleri düşünmeden yaşamaya devam ediyoruz.bu arada 10 kılo kadar aldı ama eskısı gıbı değill hiçbirşey..onun artık bir kalın barsağı yok ve hep dikkat etmek zorunda..çok uzun oldu ama yınede kısa kısa anlatmaya çalıştım.merak ettiğiniz bişey olursa bildiğim taktirde cvp vermeye çalışırım herkese çok geçmiş olsun...

mrh,çok geçmiş olsun.benim eşimde ü.k ataklar başladığın da en az onun kadar sıkıntılı.stresli oluorum.ü.k hastalığı da kalıtsal da olabiliormuş,benim korktuğum başka birşey war.bebek düşünüoruz eşimle(ilk çocuk olacak)hamilelik süresinde önlem alınabilir mi?

Merhaba arkadaşlar,ben 5 yıllık distal tip ülseratif kolit hastasıyım.Doktorum uçtaki 10-12 cmlik kısımda hastalığım olduğunu söyledi. Atak zamanlarımda sadece tek başıma tuvalette oturmak ve evden hiç çıkmamak istiyorum.barsaklarımın altı devamlı mukus ve kan deşarjına neden olurken,üst kısımlar kabız ve şişkinlik yapıyor.görünüşte çok sağlıklı olmama rağmen zaman zaman çok sıkıntı çekiyorum.Dr diyetim olmadığını söylüyor ama eskiden günde 1lt süt içerken artık yarım bardak bile içsem çok fena oluyorum.mesela 2 aydır atak geçiriyorum.granustix ve lavman kullanıyorum ki,lavman çok rahatsızlık veren bir ilaç.zzaten devamlı tuvalete taşınırken bir de ekstra içeri ilaç sıkıyorsun.gece boyunca tut ilacı içinde tutabilirsen.atağımın ne zaman geçeceğini bilemiyorum ve çok canım sıkılıyor.çünkü aynı zamanda bebek sahibi olmaya çalışıyoruz ve sebebi bilinmeyen infertilite nedeniyle olamıyoruz.bu ay aşılama yapılacaktı ancak,olamadı.remisyonda gebe kalmam ve ilaçları çok düzenli kullanmam gerekiyormuş.bilmiyorum gebe kalabilecek miyim? Acaba hastalığım gebe kalmama engel oluyor olabilir mi?ve kalabilirsem sağlıklı dünyaya getirebilir miyim?ve de aranızda gebelikte salofalk lavman kullananınız var mı?

Ben varımmm cnm bende 2 defa gebe kaldım allahın takdiri düşük yaptım,ilkinde reminasyondaydım 2.de atakta ve kesinlikle benden de sana tavsiye reminasyonda gebe kalman ben salofalk fitil kullanıyordum lavman kullanamıyorum ben gebelikte atak halindeyken atak halindeyken cok zordu bide kan kaybı olması kramplar fln cok fenaydı ama düsüklerimin hastalıkla bi alakası yoktu
umarım en kısa zamnda gebe kalırız ve sorunsuz saglıklı bi gebelik gecirlriz

Ben varımmm cnm bende 2 defa gebe kaldım allahın takdiri düşük yaptım,ilkinde reminasyondaydım 2.de atakta ve kesinlikle benden de sana tavsiye reminasyonda gebe kalman ben salofalk fitil kullanıyordum lavman kullanamıyorum ben gebelikte atak halindeyken atak halindeyken cok zordu bide kan kaybı olması kramplar fln cok fenaydı ama düsüklerimin hastalıkla bi alakası yoktu
umarım en kısa zamnda gebe kalırız ve sorunsuz saglıklı bi gebelik gecirlriz

İnşallah ikimize de nasip olur sağlıklı hayırlı bebekler...

Arkadaşlar Merhaba,

Size bir soru soracağım. Benim eşim de Ülseratif Kolit hastası ve aşırı derecede kafasına takıyor stres yapıyor. Yiyeceklerine dikkat etmeye çalışıyoruz ancak sürekli ''ben hayatım boyunca hiç bir şey yiyemeyeceğim galiba'' diye karamsarlığa kapılıyor hep. Süt içmek yasak ancak kek, börek gibi yaptığımız şeylere de süt koyuyoruz veya çorbalara krema yemeklere salça gibi şeyler koyuyoruz. Ben bunları artık kullanmıyorum ancak seçeneklerimiz çok sınırlı oluyor sürekli benzer şeyleri yemek zorunda kalıyor. Sormak istediğim sadece süt içmenin dışında bu yemeklere koyduğumuz(keklere, böreklere...vs) süt de dokunuyor mu ? Yani dolayısıyla bu yiyecekler de yasaklı mı bu hastalık için ? Bir de öğrenmek istediğim siz nasıl besleniyorsunuz. Nasıl yemekler yiyorsunuz ? Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Arkadaşlar Merhaba,

Size bir soru soracağım. Benim eşim de Ülseratif Kolit hastası ve aşırı derecede kafasına takıyor stres yapıyor. Yiyeceklerine dikkat etmeye çalışıyoruz ancak sürekli ''ben hayatım boyunca hiç bir şey yiyemeyeceğim galiba'' diye karamsarlığa kapılıyor hep. Süt içmek yasak ancak kek, börek gibi yaptığımız şeylere de süt koyuyoruz veya çorbalara krema yemeklere salça gibi şeyler koyuyoruz. Ben bunları artık kullanmıyorum ancak seçeneklerimiz çok sınırlı oluyor sürekli benzer şeyleri yemek zorunda kalıyor. Sormak istediğim sadece süt içmenin dışında bu yemeklere koyduğumuz(keklere, böreklere...vs) süt de dokunuyor mu ? Yani dolayısıyla bu yiyecekler de yasaklı mı bu hastalık için ? Bir de öğrenmek istediğim siz nasıl besleniyorsunuz. Nasıl yemekler yiyorsunuz ? Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Aslında biraz abartıyor olabilirsiniz.ciddi diyet gerektirmez deniyor ancak süt ürünleri ve barsaklarıı irrite edecek baharatlar ve soslar dikkatli kullanılmalı.keke, böreğe konacak sütten zarar geleceğini sanmıyorum.hele remisyonda hiç zarar gelmez bence. Şahsen ben bir tek süt içemiyorum.onun dışında oldukça salçalıı soslu ve acılı yiyorum. Tabi şimdi atakta biraz sadeleştirdim.bir de bence çok endişeli bir yapısı varsa psikiyatriste danışabilirsiniz.çünkü bu hastalığın esas düşmanı stres ne yazık ki.

Cnm eşine cok gecmiş olsun ama ben böyle bi liste uygulamıyorum doktorum yediklerimle hiç alakası olmadıgını söyledi ki saglıklı beslenmeye dikkat eden biriyim.sadece atak dönemlerinde süt ve süt ürünlerini kısıtlarım ama normalde hergün süt yogurt peynir yerim ben uzun yıllardır bu hastalıktan muzdaribim ama bir yıl hiç sorun cıkmazken cok üzüldügüm sıkıntılı oldugum zamanlarda mutlaka atagım olur
yani olay kafada bltiyorrr eşine moral ver gerekirse destek alsın bence moral cok önemli hersey geciyorr zamanla
allah dermansız dert vermesin

Aslında biraz abartıyor olabilirsiniz.ciddi diyet gerektirmez deniyor ancak süt ürünleri ve barsaklarıı irrite edecek baharatlar ve soslar dikkatli kullanılmalı.keke, böreğe konacak sütten zarar geleceğini sanmıyorum.hele remisyonda hiç zarar gelmez bence. Şahsen ben bir tek süt içemiyorum.onun dışında oldukça salçalıı soslu ve acılı yiyorum. Tabi şimdi atakta biraz sadeleştirdim.bir de bence çok endişeli bir yapısı varsa psikiyatriste danışabilirsiniz.çünkü bu hastalığın esas düşmanı stres ne yazık ki.

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Aslında ben de abartılı diyete ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum ancak o sanırım kafasını takıp oraya odaklandığı için azcık diyetin dışına çıksa sanki karnım ağrıyor yine demeye başlıyor ve gazım oluyor çok diyor. Aşırı hassas davranıyor ve rahatsız oluyor. Yarın tekrar doktora gidecek. Bakalım ne diyecek ona göre tekrar yazacağım. Herkese çok geçmiş olsun diyorum.

Sevgiler...

arkadaslar salofalk üretımden kalkmıs ne alakaysa.ona benzer baska bı marka ılac var oda bulunamıyor cunku salofalk olmadıgı ıcın herkes ona yuklenmıs eczanelerde bulunmuyor.hıc bı yerde bulamadık su an ılac kullanamıyorum napıcagımı sasırdım,bılgısı olan varmı sız napıyosunuz..

bır bı sorum olacak sızlere.ben 1.5 senedır ü.k hastasıyım.1 seneye yakın remısyonda kaldım bunun ıcınde gebelıgıde aradan cıkardım yanı gebelıgımde bı sorun yasamadım cok sukur ılacımı hep kullandım.sadece dogumdan sonra 2 ay kadar kullanamadım.önce tuvaletımde ıltıhap gordum sureklı olarak ama mukus yoktu hıc.tuvaletede gunde 1 kere gıdıyordum yanı ishalımde yok.daha tuvaletımı hafıf kanlı gormeye basladım.bu boyle devam ettı.doktoruma gıttık kan ve gaıta tahlılı yapıldı hıc bısey cıkmadı.hatta doktorum gayet ıyı cıkmıs tarama testın dedı ıyıye gıdıyosun dedı.sikayetlerımı soyledım salofalkı 2 gunde 1 kullanıyordum hergun kullanmamı onerdı yolladı.anlayamadım sımdı kafamı kurcalıyo bu durum.sızın doktorunuzda bu tahlıl sonuclarına cokmu guvenıyo yanı onemlımı bu kadar doktorlar ıcın.

youtube converter

bır bı sorum olacak sızlere.ben 1.5 senedır ü.k hastasıyım.1 seneye yakın remısyonda kaldım bunun ıcınde gebelıgıde aradan cıkardım yanı gebelıgımde bı sorun yasamadım cok sukur ılacımı hep kullandım.sadece dogumdan sonra 2 ay kadar kullanamadım.önce tuvaletımde ıltıhap gordum sureklı olarak ama mukus yoktu hıc.tuvaletede gunde 1 kere gıdıyordum yanı ishalımde yok.daha tuvaletımı hafıf kanlı gormeye basladım.bu boyle devam ettı.doktoruma gıttık kan ve gaıta tahlılı yapıldı hıc bısey cıkmadı.hatta doktorum gayet ıyı cıkmıs tarama testın dedı ıyıye gıdıyosun dedı.sikayetlerımı soyledım salofalkı 2 gunde 1 kullanıyordum hergun kullanmamı onerdı yolladı.anlayamadım sımdı kafamı kurcalıyo bu durum.sızın doktorunuzda bu tahlıl sonuclarına cokmu guvenıyo yanı onemlımı bu kadar doktorlar ıcın.

Slm,
Bende ülseratif kolit hastasıyım ilk hamileliğimin 7.nci ayında tekrar çıkmıştım. Biliyorsunuz kanamalar mukus doğuma kadar çok kötüydüm. Şimdi ikinci hamilelik düşünüyorum salofalk lavman kullanıyorum 1 aydır hastalığım tekrar çıktı ama şu anda iyiyim kanamam kesildi. Gebelik sürecinde salofalk lavman kullanabilir miyim? Beni aydınlatırsanız bu konuda çok sevinirim

Slm,
Bende ülseratif kolit hastasıyım ilk hamileliğimin 7.nci ayında tekrar çıkmıştım. Biliyorsunuz kanamalar mukus doğuma kadar çok kötüydüm. Şimdi ikinci hamilelik düşünüyorum salofalk lavman kullanıyorum 1 aydır hastalığım tekrar çıktı ama şu anda iyiyim kanamam kesildi. Gebelik sürecinde salofalk lavman kullanabilir miyim? Beni aydınlatırsanız bu konuda çok sevinirim

kesınlıkle kullanabılırsın ben hamılelıgım boyunca kullandım .allaha sukur bı sıkıntısını gormedım saglıklı nurtopu gıbı bı kızım oldu.korkmayın l
kullanın..

kesınlıkle kullanabılırsın ben hamılelıgım boyunca kullandım .allaha sukur bı sıkıntısını gormedım saglıklı nurtopu gıbı bı kızım oldu.korkmayın l
kullanın..

Bi sorum daha olacaktı yani hamileliğimin ilk 3 ayında da kullaanabilir miyim. Hani derler ya ilk 3 ay çok önemli. o yüzden biraz korkuyorum açıkcası. teşekkür ederim bilgileriniz için.

Bi sorum daha olacaktı yani hamileliğimin ilk 3 ayında da kullaanabilir miyim. Hani derler ya ilk 3 ay çok önemli. o yüzden biraz korkuyorum açıkcası. teşekkür ederim bilgileriniz için.
aslında bunu doktorunuza sorsanız daha iyi ama bizim kullandığımız ilaçlar kalın barsakta çözündüğü ve emiliminide orada sağladığı için zararı yok diye biliyorum yinede dr. sorun çünkü bebek riske alınmayacak kadar önemli

arkadaslar salofalk üretımden kalkmıs ne alakaysa.ona benzer baska bı marka ılac var oda bulunamıyor cunku salofalk olmadıgı ıcın herkes ona yuklenmıs eczanelerde bulunmuyor.hıc bı yerde bulamadık su an ılac kullanamıyorum napıcagımı sasırdım,bılgısı olan varmı sız napıyosunuz..

ben sakarya da yaşıyorum 20 martta doktorum 8 kutu salofalk 500mg yazdı. Eczaneleri dolaştım hepsinde 2-3 kutu şeklinde vardı. hiç biriside parça parça vermeyeceğini söylüyordu. En son bi eczacıya gidip isyan ettim. Sağolsun elindenki 2 kutuyu önce verdi 1 hafta sonrada etraftan 6 kutu toplayıp kalanınıda verdiler. ben üretimden kalktığını duymadım. Ama çok satılan bir ilaç olmadığı için eczanelerin hepsinde bulunmuyormuş.

X