Yabancı uyruklu arkadaşımın derdi

gizem8684

Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2020
443
876
37
Merhaba kk kadınları. Yabancı uyruklu komşum ve arkadaşım adına yazıyorum.Kendisi burada üye olsa, ifade ederken Türkçesinin yetmeyeceğini düşünüyor.Takma isim olarak ona Ayşe diyeceğim. Konuya başlıyorum.

Ayşe'yi 5 yıldır tanıyorum. Eşi yurdışında çalışırken tanışmışlar.Bizler eşinin ailesini tanırız ama artık onlar burada yaşamıyor. Ayşe ve eşi, 5 yıl önce Türkiye ye geldiler artık burada yaşıyorlar. Toplamda 11 yıllık evliler. Ayşe, yeni doğum yaptı. Toplam 4 çocuğu var. 3 kız (ikizler 10 ve 8 yaşları) ve şimdi oğlu oldu. Henüz 45 günlük. Eşi hep dışarlarda çalışan arada gelip bir süre kalan biriydi.Bu yüzden doğumunda yoktu. Bizler destek olduk ona. Ama herşeyi aslında biz öyle biliyormuşuz.Ayşe dolmuş ve herşeyi dün anlattı. Ayşe nin eşiyle sorunları var. Ve doğumuna bile gelmedi. Adam 3 gün oluyor geleli ve bebeğini yeni gördü.

Ayşe ve eşi tanışıp yurt dışında evlenmişler. Aslında çok mutlularmış. İkizleri ve diğer kızı yurtdışında doğmuş.Ayşe, yurtdışında babası yüzünden ilişkilerinin bozulduğunu söylüyor. Eşine bir yalan söylemek zorunda kalmış.Fakat bu yalan ortaya çıkınca eşinden özürdilemiş çok pişman olmuş eşi affetmiş. Fakat eşi, Ayşenin ailesine kızgınlığı geçmeyince, karısını da sevdiği için, Türkiye ye dönme kararı almış. Ayşe yi bu manayla ailesinden uzakta tutmak istemiş. Yine aynı şeyler olmasın diye.Bunlar Türkiye ye gelmiş.Bir süre sonra Ayşe nin babası çok kötü hastalanmış tabi aradaki buzlar erimiş. Diğer kardeşleri falan enişteyi aramışlar hepsi toplanıp Türkiye ye gelmişler. Ayşenin babasını tedavi ettirmişler.Eşi çok üzülmüş ailesinden ayırdığı için kızı bu yüzden vicdanen babasının tüm sağlık masraflarını karşılamış.Yine bir sorun kalmamış.
Fakat yinede eşinin arada bir o eski yalan mevzusunu açması ona huzursuzluk veriyormuş.Ayşe,eşi yabancı olduğundan kendisi de Türk vatandaşı olmadığı için geçmişten gelen bazı sorunlar olduğu için, ta yurtdışından beri eskiden beri az az para koyuyormuş kenara böyle bir alışkanlık etmiş kendine. Zor zamanımız olursa çıkarır koyarım ortaya diye.2 yıl önce Ayşe nin bu hesabını eşi bulmuş. Burdada adam patlamış.Kadını dinlememiş bile ben bizim için biriktirdim demesini.Özkarısını birde hırsızlıkla suçlamış.Aralarına soğukluk girmiş.En son bunların Akdeniz de yazlığı var orada Ayşe nin tüm ailesi misafirken hepsini evden kovmuş,üstelik Ayşe de dahil. Tabi Ayşe gitmemiş çocuklar var sonuçta vatandaşlık sorunları falan var.Adam evden kopmuş arada gelir gider olmuş, diline boşanma lafı gelmiş adamın.Ama mücadele ettim diyor. Kadın kocasını çok seviyor ve çok saf kalpli aslında, en son eve geldiği bir gün yakınlaşma olmuş. Kadın hamile kalmış.Ama adamın umurunda olmamış hatta aldır bebeği bile demiş kadına. Ve sonuç doğumuna bile gelmedi adam.Bu kadar ileri gitmesini beklemiyordum diyor. Hayatında birinin olduğundan şüpheleniyor kendi kendine kurup.

Ayşe şu an korkuyor, bebek olsa bile arada beni boşar mı? Haklarım neler diyor? Bu bebek eşimi değiştirir mi yumuşatır mı? Çünkü çocuklarına düşkün diyor.Kendisi hala Türk vatandaşı değil. 3 kızı çift vatandaş. Çocuklarının eğitiminin Türkiye de devam etmesini istiyor. Yarı yarıya alabilir miyim mesela diyor mal paylaşımından? Ve kocasını seviyormuş aslında boşanmak istemiyormuş bunuda ekliyor,ben ne kadar gururlu ol desemde. Ama kadının durumu biraz farklı işte. Beni bu ülkeden gönderirler mi? de sorularından biri.

EDİT: Ayşe ye, kızlar ilk yalanın ne olduğunu mutlaka sorarlar. Detaylı ve dürüst olmalısın dedim. O da yaz dedi. Şunu belirteyim ilk duyduğumda bende çok büyük yanlış yapmışsın dedim ama bebişi görüyorum hergün dayanamadım.O yüzden objektif olamıyorum. Sizlerin dilinin ve üslubunun bazen sert olabileceğini de belirttim.Sonra darılma, kırıma dedim.(çok uzun mesele valla şimdiden hakkınızı helal edin)

Bunlar yurt dışında eşinin kiraladığı ve o sıralar halihazırda yaşadığı villa tipi bahçeli fakat merkeze uzak bir evde yaşıyorlarmış.Eşi arabasıyla işe gidip geliyor, kendisi çıkmak istese uzak kalıyormuş.Bu sebepten merkeze taşınmak istemiş Ayşe. Fakat adam apartman tipi yaşamı sevmiyormuş.Bu arada ikizler olduğunda adam söz vermiş ev alalım diye karısının üstüne yapacakmış.Ayşe ev aramaya başlamış merkezde ikizlerde olunca biraz merkez konusunda ikna etmeye başlamış kocasını. Ayşenin babası burada devreye girmiş. Merkezde babasının evi varmış. (ama bunu Ayşenin kocası bilmiyor) Bu evi kiralayın demiş babası.Ayşe de eşim kabul etmez baba hem o ev eşime göre çok küçük bunalır o evde,hemde gurur meselesi yapar gibilerinden.Babasıda o zaman söyleme demiş. Sen ev bulmuş, beğenmiş gibi yap,ikizlerin var işte yumuşar kıramaz manasında. Yabancı birinden kiralamış gibi gösteririz önemli değil yabancıya para vereceğinize ailemizde kalsın para demiş,hem kocaman evlere boşuna kocan çok para vermemiş olur akıllı davran demiş. Kızda aynen söyleneni yapmış,( detaya girmiyorum iyice uzar) .1 seneye yakın o evde kirada kalmışlar. Sonra 3. kıza hamile o evdeyken, ve erkek kardeşi bir suçtan ceza alıyor. Para cezası almış ve çok yüksek. Bunlar başta baba olmak üzere başlamışlar Ayşe'yi aramaya kardeşin hapismi yatsın biraz yardım yapın eşinle konuş. Kız demiş olmaz baba yarın yüzümüze vurur isteyemem.Babası demiş ki sana ev alacaktı hani o zaman bu evi alalım de hamilesin falan. Ben çok beğendim de.Neyse uzamasın o evi kız kendi üstüne almış. Yani eşi ona almış oluyor. Ama adam evi hiç sevmemiş burası senin olsun ama başka eve çıkalım demiş.çıkmışlar o evden. 1 yıl sonra gibi adam nereden nasıl öğrendiyse, herşeyi öğrenmiş. Ayşe çok ağlamış,kardeşimin geleceği söz konusuydu biz aileyiz falan demiş. bin pişman oldum diyor kocamı çok seviyorum ölürüm ona diyor. Sonrasını biliyorsunuz. Adam bebeği biraz sevmiş. Dün akşam kızlarını alıp annesine gitti kadını bebekle bıraktı.

Son düzenleme:
Bu konu direk avukat konusu çünkü vatandaşlık sorunu var. Arkadaşınız bir danışma hizmeti alsın avukattan.

Ayrıca para biriktirmek başka şey para saklamak başka şey. Bu boşanmada bile doğrudan kusur sayılır. Arkadaşınız oldukça kusurlu görünüyor bence daha size anlatamadığı şeylerde var. Eşi doğuma gelmeme dışında haksız gibi görünmüyor.

Konuya çok müdahil olmanızı tavsiye ederim.

Bu konu direk avukat konusu çünkü vatandaşlık sorunu var. Arkadaşınız bir danışma hizmeti alsın avukattan.

Ayrıca para biriktirmek başka şey para saklamak başka şey. Bu boşanmada bile doğrudan kusur sayılır. Arkadaşınız oldukça kusurlu görünüyor bence daha size anlatamadığı şeylerde var. Eşi doğuma gelmeme dışında haksız gibi görünmüyor.

Müdahil olmamanızı demek istediniz sanırım. Anladım. Ben onunla sadece dertleştik. Buradan belki genel bir bilgiye ulaşırız anlamında yazdım. Teşekkürler yorumunuz için.

Müdahil olmamanızı demek istediniz sanırım. Anladım. Ben onunla sadece dertleştik. Buradan belki genel bir bilgiye ulaşırız anlamında yazdım. Teşekkürler yorumunuz için.

Aynen müdahil olmayın demek istedim çünkü karı koca konularına dahil olan 3. Kişiler hep sorun yaşayıp üzülen taraf oluyorlar. Onlar barışıyor siz kötü olduğunuzla kalıyorsunuz genelde

Çok doğru bir yorum olmuş. Ilk söylediği yalanın detaylarını bilemezsiniz. Eşini ailesiyle gorusturmeyecek kadar ne olmuş olabilir acaba? Adam haklı demiyorum ama ortada çok hafife alınacak bir şey olmadığı belli. Para biriktirme mevzusu değil para saklama mevzusu olmuş ayrıca diğeri de. Siz karışmayın avukata yönlendirin en doğrusu bu

o cok saf ıyı bır kızdır dedıgınız arkadasınızda cok yanlıs seyler yapmıs
hem yalan hem para saklama
bunu erkek yapsa burda tefe koyarız yanlısı yapan kadında olsa yanlıs yanlıstır

adamın sımdıye kadar bosanmaması cocuklar annesız kalmasın dıye sanırım cunku dırekt kadının cıkısı saglanır ve prosedurlu karısık kurusuk ısler, ama aralarındakı karı koca ılıskısı komple bıtmıs cocugunun dogumuna gelmeyecek kadar , adamda da var buyuk yanlıslık :KK43:

haklarında hayırlısı olsun

Çok doğru bir yorum olmuş. Ilk söylediği yalanın detaylarını bilemezsiniz. Eşini ailesiyle gorusturmeyecek kadar ne olmuş olabilir acaba? Adam haklı demiyorum ama ortada çok hafife alınacak bir şey olmadığı belli. Para biriktirme mevzusu değil para saklama mevzusu olmuş ayrıca diğeri de. Siz karışmayın avukata yönlendirin en doğrusu bu
Yok ben karışmıyorum. Bugün sizlerin yazdıklarını ben okuyacağım ona.Tüm gün beraber olacağız. Onun anlattıklarını istediği şekilde düzenleyip yazdım. İlk yalanı da biliyorum fakat izin verirse anlatacağım burada çünkü karmaşık ve yanlış anlaşılmaya çok müsait bir konu. Hem genel olarak hukuken bişeyler öğrenmek için. Hemde boşanmak İstemediği için eşini kazanabilir mi birdaha buraya fikir alışverişi yapmak için yazdık. Teşekkürler

adamın sımdıye kadar bosanmaması cocuklar annesız kalmasın dıye sanırım cunku dırekt kadının cıkısı saglanır ve prosedurlu karısık kurusuk ısler, ama aralarındakı karı koca ılıskısı komple bıtmıs cocugunun dogumuna gelmeyecek kadar , adamda da var buyuk yanlıslık :KK43:

Çocukları var ama yinede anneyi ülkesine gönderirler mi? Şu an evlilik sebebiyle oturum izni ile kalıyor.

Bence konu boyu kadının yaptığı tek doğru şey eşinden gizli para biriktirmek olmuş.
Keşke her kadın kocasının harika ,iyi olmasina, verdiği sözlere kör gözle inanmasa da olası boşanma , kavga, aldatma durumunda guvenebilecegi iyi bir para biriktirse kenarda. Bu işlerin ne zaman bozulacağı hiç belli olmaz çünkü

Çocukları var ama yinede anneyi ülkesine gönderirler mi? Şu an evlilik sebebiyle oturum izni ile kalıyor.
Bunu en iyi avukat bilir. Bir avukata danışması kendi için en iyi olan olur. Zira bu evliliğin pek geleceği var gibi görünmüyor. Haklarını öğrenmiş olur en azından. Son olarak bir çocuğun herhangi bir evliliği kurtardığını henüz duymadım ben sadece boşanmayı bir süre erteliyor.

Merhaba kk kadınları. Yabancı uyruklu komşum ve arkadaşım adına yazıyorum.Kendisi burada üye olsa, ifade ederken Türkçesinin yetmeyeceğini düşünüyor.Takma isim olarak ona Ayşe diyeceğim. Konuya başlıyorum.

Ayşe'yi 5 yıldır tanıyorum. Eşi yurdışında çalışırken tanışmışlar.Bizler eşinin ailesini tanırız ama artık onlar burada yaşamıyor. Ayşe ve eşi, 5 yıl önce Türkiye ye geldiler artık burada yaşıyorlar. Toplamda 11 yıllık evliler. Ayşe, yeni doğum yaptı. Toplam 4 çocuğu var. 3 kız (ikizler 10 ve 8 yaşları) ve şimdi oğlu oldu. Henüz 45 günlük. Eşi hep dışarlarda çalışan arada gelip bir süre kalan biriydi.Bu yüzden doğumunda yoktu. Bizler destek olduk ona. Ama herşeyi aslında biz öyle biliyormuşuz.Ayşe dolmuş ve herşeyi dün anlattı. Ayşe nin eşiyle sorunları var. Ve doğumuna bile gelmedi. Adam 3 gün oluyor geleli ve bebeğini yeni gördü.

Ayşe ve eşi tanışıp yurt dışında evlenmişler. Aslında çok mutlularmış. İkizleri ve diğer kızı yurtdışında doğmuş.Ayşe, yurtdışında babası yüzünden ilişkilerinin bozulduğunu söylüyor. Eşine bir yalan söylemek zorunda kalmış.Fakat bu yalan ortaya çıkınca eşinden özürdilemiş çok pişman olmuş eşi affetmiş. Fakat eşi, Ayşenin ailesine kızgınlığı geçmeyince, karısını da sevdiği için, Türkiye ye dönme kararı almış. Ayşe yi bu manayla ailesinden uzakta tutmak istemiş. Yine aynı şeyler olmasın diye.Bunlar Türkiye ye gelmiş.Bir süre sonra Ayşe nin babası çok kötü hastalanmış tabi aradaki buzlar erimiş. Diğer kardeşleri falan enişteyi aramışlar hepsi toplanıp Türkiye ye gelmişler. Ayşenin babasını tedavi ettirmişler.Eşi çok üzülmüş ailesinden ayırdığı için kızı bu yüzden vicdanen babasının tüm sağlık masraflarını karşılamış.Yine bir sorun kalmamış.
Fakat yinede eşinin arada bir o eski yalan mevzusunu açması ona huzursuzluk veriyormuş.Ayşe,eşi yabancı olduğundan kendisi de Türk vatandaşı olmadığı için geçmişten gelen bazı sorunlar olduğu için, ta yurtdışından beri eskiden beri az az para koyuyormuş kenara böyle bir alışkanlık etmiş kendine. Zor zamanımız olursa çıkarır koyarım ortaya diye.2 yıl önce Ayşe nin bu hesabını eşi bulmuş. Burdada adam patlamış.Kadını dinlememiş bile ben bizim için biriktirdim demesini.Özkarısını birde hırsızlıkla suçlamış.Aralarına soğukluk girmiş.En son bunların Akdeniz de yazlığı var orada Ayşe nin tüm ailesi misafirken hepsini evden kovmuş,üstelik Ayşe de dahil. Tabi Ayşe gitmemiş çocuklar var sonuçta vatandaşlık sorunları falan var.Adam evden kopmuş arada gelir gider olmuş, diline boşanma lafı gelmiş adamın.Ama mücadele ettim diyor. Kadın kocasını çok seviyor ve çok saf kalpli aslında, en son eve geldiği bir gün yakınlaşma olmuş. Kadın hamile kalmış.Ama adamın umurunda olmamış hatta aldır bebeği bile demiş kadına. Ve sonuç doğumuna bile gelmedi adam.Bu kadar ileri gitmesini beklemiyordum diyor. Hayatında birinin olduğundan şüpheleniyor kendi kendine kurup.

Ayşe şu an korkuyor, bebek olsa bile arada beni boşar mı? Haklarım neler diyor? Bu bebek eşimi değiştirir mi yumuşatır mı? Çünkü çocuklarına düşkün diyor.Kendisi hala Türk vatandaşı değil. 3 kızı çift vatandaş. Çocuklarının eğitiminin Türkiye de devam etmesini istiyor. Yarı yarıya alabilir miyim mesela diyor mal paylaşımından? Ve kocasını seviyormuş aslında boşanmak istemiyormuş bunuda ekliyor,ben ne kadar gururlu ol desemde. Ama kadının durumu biraz farklı işte. Beni bu ülkeden gönderirler mi? de sorularından biri.

ben iliskide gururlu olmanin degil mutlu olmanin önemine inaniyorum. gurur yapip mutsuz olacagima geri adim atip sevdigim adamla birlikte olmayi tercih edebilirim. adamin oglunu gormeye gelmemesinin nedeni kendi cocugu olmadigini dusunmesi olabilir. yoksa cocuklarina bagli bir baba dorduncude gelen erkek cocuguna bagli olurdu eminim.

Ayseye tavsiye: Daha fazla arayı düzeltmek için çocuk yapmasin. Çocuklara yazık..
(Maalesef Ayşe orta doğu ülkelerinden birindense 5 6 7 çocuk da olabilir.)
Tahminen Ayşe Suriyeli.

Öyle kolay göndermezler. Suriyeliler mülteci statüsünde oldukları için şu an pek rahat kalabiliyor bizim ülkede.
Ayşe diğer orta doğu ülkelerinden birinden ise gönderebilirler tabi.
Ama eşi onu gözden çıkarmış.
Ben çocuklara üzüldüm.

Son düzenleme:
Ayseye tavsiye: Daha fazla arayı düzeltmek için çocuk yapmasin. Çocuklara yazık..
Tahminen Ayşe Suriyeli.

Öyle kolay göndermezler. Malum Suriyeliler şu an pek makbul..
Ben çocuklara üzüldüm.
Hayır suriyeli değil. Konuyu editledim. Okursanız seviniriz. Yorumunuz için teşekkürler. Milletini o isterse yazacağım

• Beğen
Reactions: 000
Hayır suriyeli değil. Konuyu editledim. Okursanız seviniriz. Yorumunuz için teşekkürler. Milletini o isterse yazacağım
Edit kismini simdi okudum.
Adamın güveni bitmiş haklı.
Kafasında bitirmiş. Olmaz artık.
Bende olsam istemezdim.
Arkamdan neler dönmüş der ayrılırdım.

Aysenin yaptıkları az buz şeyler değil.
Aysenin de o ailesinden çekeceği var.
Güzel kullanmışlar ayşeyi.
Adam çok haklı.
Aysenin ailesi resmen kandırma konusunda senaryo yazmış. Ayşe de oynamış. Bu öyle yastık altında senden gizli iki gram para koydum olayı değil.

Adamı ailecek kandırmışlar.
Adam dönmeyecek.
Bende olsam dönmezdim. Adam yüzde yüz haklı.

Ayşe de kendine bir plan yapsın artık.
Allah kimseyi Ayseninki gibi bir aileye düşürmesin.
Olanla ölene çare yok.
Dersini alıp önüne baksın Ayşe.

Tahminen Ayşe Suriyeli.

Öyle kolay göndermezler. Suriyeliler mülteci statüsünde oldukları için şu an pek rahat kalabiliyor bizim ülkede.
Ben çocuklara üzüldüm.
Bence kesinlikle suriyeli degil , buyuk ihtimalle rus , ukrayna vs gibi bir ülkeden ayse , tamamen onlarin yapacagi isler bunlar

Edit kismini simdi okudum.
Adamın güveni bitmiş haklı.
Kafasında bitirmiş. Olmaz artık.
Bende olsam istemezdim.
Arkamdan neler dönmüş der ayrılırdım.

Aysenin yaptıkları az buz şeyler değil.
Aysenin de o ailesinden çekeceği var.
Güzel kullanmışlar ayşeyi.
Adam çok haklı.
Aysenin ailesi resmen kandırma konusunda senaryo yazmış. Ayşe de oynamış. Bu öyle yastık altında senden gizli iki gram para koydum olayı değil.

Adamı ailecek kandırmışlar.
Adam dönmeyecek.
Bende olsam dönmezdim. Adam yüzde yüz haklı.

Ayşe de kendine bir plan yapsın artık.
Allah kimseyi Ayseninki gibi bir aileye düşürmesin.
Olanla ölene çare yok.
Dersini alıp önüne baksın Ayşe.
Ben sadece burada yazılanları okuyacağım ona onunda sorularını yazacağım.şimdi erkek bebek oldu. Hiç mi değişiklik olmaz diyor? O olayı yurt dışında affetmişti. Şimdi tek sorun kenarında ki paranın bulunması. Bir de hayatına biri girmiş midir? Diyor bazen 3 ay gelmiyor.Bir kart bırakmış oradan para çekiyorum her ay diyor. Sadece her gün çocuklarıyla görüntülü konuşuyormuş. Normalde çok sosyal bir adammış böyle bir ihtimal var mıdır diyor.

Bence kesinlikle suriyeli degil , buyuk ihtimalle rus , ukrayna vs gibi bir ülkeden ayse , tamamen onlarin yapacagi isler bunlar
Gerçekten mı?
Inanılmaz şaşırdım..
Ekşisözlük gibi yerlerde bizim ülkenin erkekleri öve öve bitiremiyor Slav ırkı kadınlarını..
Bu mu övdükleri kadınlar?

Inanılmaz..:KK57:

Gerçekten mı?
Inanılmaz şaşırdım..
Ekşisözlük gibi yerlerde bizim ülkenin erkekleri öve öve bitiremiyor Slav ırkı kadınlarını..
Bu mu övdükleri kadınlar?

Inanılmaz..:KK57:

Ya sana destan yazarim slav irkiyla ilgili simdi de hos olmaz 😂
Cok guzel kulluk , kolelik yaparlar erkeklere , cok severler ya da seviyor numarasi yapip el ustunde tutarlar , o yuzden bizkm erkekler bayiliyor onlara
Ama cok icten pazarlikli , cok kurnaz , cok dalaverecidirler ama evde bilmem kac cesit yemek , seks , canimsin sen harikasin pohpohlamalariyla evliliklerini bir omur surdururler z karsilarindaki adam akilli ve gururlu cikarsa anca yaptiklarini fark ederse konu sahibinin dustugu duruma duserler
Bu arada yanlis anlasilmasin tabi ki hepsi bir degil ama benim turkiyede ve su anda yasadigim ulkede gorduklerim bu yonde , daha farklisini hic gormedim

X