Yeşil mercimek haşlanır mı haşlanmaz mı?

arkadaşlar yeşil mercimeği haşlamadan direkt düdüklü tencerede pişirin hem çok lezzetli oluyor hemde hiçbir vitamini ölmüyor rengide gayet hoş karalık falan yok yani...

yeşil mercimeği haşlamak gerekir yoksa çok kötü bir renk oluyor pis suyunu atmak lazım

YEŞİL MERCİMEK ÖNCE HAŞLANIR KARA SUYU SÜZÜLÜR..ONDAN SONRA NE YAPILCAKSA YAPILIR.. O SUYLA YENİRMİ O BEE IĞĞĞĞĞĞĞĞ :umursamaz:

ben mercimeği suda bekletirim kaynar suda düdüklüde de pişiririm
normal tencerede yapacaksam yada pilavın içine koyacaksam haşlarım

yeşil mercimeği haşlamak gerekir yoksa çok kötü bir renk oluyor pis suyunu atmak lazım

o su pis değil aslında mercimeğin rengi bu hiç dökmem suyu hiçte bişey olmadı şükür rengide önemli değil önemli olan tadı ve besin değeri zaten bunun için yemek yiyoruz yaşamak için yoksa insan kuru ekmeklede doyar.

ben herzaman haşlarım yeşil mercimeği annemden de öyle görmüşümdür çünkü kara suyu vardır mercimeğin ve pirinç gibi yıkamakla akmaz. Çok az kara suyu çıkana kadar haşlarım sonra süzer soğan ve salçasını kavurur mercimeği ve suyunu katarım böylece suyu çok duru olur ve hiç koyu bir renk olmaz yemekte...

bende öğlende oğluma yaptım erişteli yeşil mercimek.
direk yaptım,haşlamadan.40 dak pişti.

Ben erişteli yeşil mercimek çorbasını yaparken soğan ve salçayı kavurduktan sonra yeşil mercimeği ve suyunu ekler düdüklü tencerede çokkkkk kısa sürede pişiririm.Piştikten sonra bir avuç erişteyi içine atar 6-7 dk daha kaynatırım.

Yeşil mercimek pilavı yaparken de yeşil mercimeği önceden biraz haşlarım.

bende bugün yaptım çok kolay pişiyor aslında... Zaten haşlarkende sadece siyah suyu çıkacak kadar bir taşım kaynatmak yeterli..

ben de önce haşlayıp suyunu süzüyorum sonra yemeğini yapıyorum

ben direk haslamadan,kirmizi mercimegi yapar gibi pisiriyorum...ama bazi arkadaslar kara suyunu suzupte yapiyorlarmis.bisey daha ogrendim,cunku yesil mercimegi yaparken,yemegin suyu istedigim gibi olmuyordu,demkki mercimegin kara suyundanmis..bir dahaki sefere oyle yapacagim..guzel bilgileriniz icin tesekkuler..

haşlamadan nasıl pişiriceksiniz anlamadım
ben haşlıyorum , süzüyorum
yemepini yapıcaksam içine erişte ve kıyma ekliyorum..

Tabii ki haşlanır kara suyu dökülür sonra ne yemek yapılacaksa yapılur böylece hem mercimek daha iyi pişer hem de yemeğiniz kara kara olmaz suyu berrak olur.

X