Yoklukta büyümenin psikolojisini aşamamak…

ariesOsultan

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2023
16
-16
30
Arkadaşlar ben yokluk içinde büyüdüm. Ama biz fakir değildik aksine babam çok zengin bir ailede yetişmiş ama kendi babası yani dedem de öyleydi… Sorun babamın çok cimri olmasıydı. Bize resmen hiçbir şey almazdı. Anneme hala harçlık vermez kadının düğüne giderken üzerine alacak kıyafetini bırakın, kendine ped alacak iççamaşırı alacak parası yok. Kendine gelince mersedes sürer her şeyin en iyisi en pahalı marka kıyafetler giyer. Şükür biz okuduk ve iyi işleriniz var ve annemizi hiçbir şeyden mahrum bırakmıyoruz. Ama annemin çok zoruna gidiyor babamın yaptığı. Dışarı hiç çıkmıyor. Evlerine erzak bile almıyor dolap tamtakır. Araları da soğuk zaten annem iyice soğudu ondan. Siz olmasanız bu adamla ne yapacaktım ben diyor. Böyle bir evde büyümenin benim de psikolojimi bozduğunun farkındayım. Çocukluğumda gençliğimde hatta üniversite yıllarımda o giydiğim kıyafetler yüzünden hor görüşüp aşağılandım ve ben bunları hala unutup aşamıyorum. Cimri olmayayım derken bu sefer de alışverişi abartıyorum üstüme başıma çok aşırı dikkat ediyorum. Ve maalesef ben de eskiden bana yapılanı unutamadığımdan ben de insanları görünüşlerine göre yargıladığımın farkına vardım. Bunu farkedince hemen silkelenmeye çalışıyorum yanlış olduğunu kendime hatırlatıyorum. Bi kısmım babama dönüştü en iyisi bende olacak psikolojisi var maddiyatçılık. Ben bunu aşamıyorum nasıl aşacağım ki? Sanki bir açık versem varlıklı görünmesem herkes o küçük yokluk içinde büyümüş çocuğu görüp beni hor görecek diye korkuyorum…Buna benzer bir şey yaşadınız mı veya neler yapabilirim ki bunları aşmak için…

Arkadaşlar ben yokluk içinde büyüdüm. Ama biz fakir değildik aksine babam çok zengin bir ailede yetişmiş ama kendi babası yani dedem de öyleydi… Sorun babamın çok cimri olmasıydı. Bize resmen hiçbir şey almazdı. Anneme hala harçlık vermez kadının düğüne giderken üzerine alacak kıyafetini bırakın, kendine ped alacak iççamaşırı alacak parası yok. Kendine gelince mersedes sürer her şeyin en iyisi en pahalı marka kıyafetler giyer. Şükür biz okuduk ve iyi işleriniz var ve annemizi hiçbir şeyden mahrum bırakmıyoruz. Ama annemin çok zoruna gidiyor babamın yaptığı. Dışarı hiç çıkmıyor. Evlerine erzak bile almıyor dolap tamtakır. Araları da soğuk zaten annem iyice soğudu ondan. Siz olmasanız bu adamla ne yapacaktım ben diyor. Böyle bir evde büyümenin benim de psikolojimi bozduğunun farkındayım. Çocukluğumda gençliğimde hatta üniversite yıllarımda o giydiğim kıyafetler yüzünden hor görüşüp aşağılandım ve ben bunları hala unutup aşamıyorum. Cimri olmayayım derken bu sefer de alışverişi abartıyorum üstüme başıma çok aşırı dikkat ediyorum. Ve maalesef ben de eskiden bana yapılanı unutamadığımdan ben de insanları görünüşlerine göre yargıladığımın farkına vardım. Bunu farkedince hemen silkelenmeye çalışıyorum yanlış olduğunu kendime hatırlatıyorum. Bi kısmım babama dönüştü en iyisi bende olacak psikolojisi var maddiyatçılık. Ben bunu aşamıyorum nasıl aşacağım ki? Sanki bir açık versem varlıklı görünmesem herkes o küçük yokluk içinde büyümüş çocuğu görüp beni hor görecek diye korkuyorum…Buna benzer bir şey yaşadınız mı veya neler yapabilirim ki bunları aşmak için…
Tek anlamadığım şey durumunuz iyiydı ve dolabınız bomboştu öylemi bu adam ne yapıyordu ki parasını ben Almancı çocuğu olduğum için asla yokluk görmedim ama görsemde bu yaşimla rabbime şükredip çaba sarf ederim kimse kimseyi bu durumla hor görmez sizin bahsetiğiniz okul zamanı çocukluk gençlik bizde yaşadık sacımızla boyumuzla elımızle ayağımızla alay konusu olduk bunlar tramva nedeni deil asıl babanızın zülmü ve bu zülme baş göstermeyen annenizin size bunları yaşatmasından ötürü oluşmuş bir tranva

Tek anlamadığım şey durumunuz iyiydı ve dolabınız bomboştu öylemi bu adam ne yapıyordu ki parasını ben Almancı çocuğu olduğum için asla yokluk görmedim ama görsemde bu yaşimla rabbime şükredip çaba sarf ederim kimse kimseyi bu durumla hor görmez sizin bahsetiğiniz okul zamanı çocukluk gençlik bizde yaşadık sacımızla boyumuzla elımızle ayağımızla alay konusu olduk bunlar tramva nedeni deil asıl babanızın zülmü ve bu zülme baş göstermeyen annenizin size bunları yaşatmasından ötürü oluşmuş bir tranva
Gormedim diyiyp gorsemde diye kesin bir yorumda bulunmussunuz .deneyimlemediginiz bir konu hakkinda kesin yargilar vermemenizi tavsiye ederim .Caba sarfederdim demissiniz konu sahaibi zaten cocukligunda yasadigi olaydan bahsediyor ilkokula giderken ne yapacakti ?
Ustelik varlik icinde yokluk cekmis varmis yani .

Ay bu yorumu yapinca banlanir miyim bilmiyorum ama varyemez bencil babaniz hakkin rahmetine kavusunca kalanlari afiyetle yersiniz .veya olmeden elden ayaktan dusunce seve seve mecbur parayı annenize verecek .toplumda boyle erkekler malesef cok var .benimde bir arkadasim babasi iyi gir olmasina ragmen eve mutfak parasi bile vermiyormus .1 kiyafet bile almazdi cocukken diyor .
Konusulabile ek bir tipse alin karsiniza konusun diyecegim ama pek sanmiyorum .

Terapiye gitmekle başlayabilirsiniz. Annenizi babanızdan boşayın çatır çatır nafakasını ödesin. Sizde destek olun yaşar gidersiniz. Anneniz sizden daha kötü durumda önce onu kurtarın.
anneme biz bakıyoruz. Babam ile olan gidişatı hiç iyi değil ve adam resmen nafaka vermemek için boşanmıyor. Bir de annemi sağa sola kötülüyor. Eğer durum daha da vahimleşirse ben annemin tarafındayım.

Ay bu yorumu yapinca banlanir miyim bilmiyorum ama varyemez bencil babaniz hakkin rahmetine kavusunca kalanlari afiyetle yersiniz .veya olmeden elden ayaktan dusunce seve seve mecbur parayı annenize verecek .toplumda boyle erkekler malesef cok var .benimde bir arkadasim babasi iyi gir olmasina ragmen eve mutfak parasi bile vermiyormus .1 kiyafet bile almazdi cocukken diyor .
Konusulabile ek bir tipse alin karsiniza konusun diyecegim ama pek sanmiyorum .
Çok çok haklısınız. Yemeyenin malını yerler…babam da öyle hiçbir şey almaz evde yiyecek varsa ya kardeşlerimin veya da benim aldığım şeyler. Adam bi tek kendine yiyecek alıyor onu da yatak odasında saklıyor. Ha yatakları da ayrı ama bu ayrı konu resmen evlilik bitmiş durumda. Benim en korktuğum şey de babam gibi bir eşimin olması. Aman Allah korusun

Çok çok haklısınız. Yemeyenin malını yerler…babam da öyle hiçbir şey almaz evde yiyecek varsa ya kardeşlerimin veya da benim aldığım şeyler. Adam bi tek kendine yiyecek alıyor onu da yatak odasında saklıyor. Ha yatakları da ayrı ama bu ayrı konu resmen evlilik bitmiş durumda. Benim en korktuğum şey de babam gibi bir eşimin olması. Aman Allah korusun
İnsallah biraz mal mulk yapmistirda afiyetle yersiniz annenizde ayligini alir .ne bencillik ya insan esinden evladindan yiyecek sakinir mi ?
Sizde gelecekte hasta oldugunda isi dustugunde ona gore davranin .
Size varlik icinde yokluk cektirene gore davranin .Bide en azindan eve mutfak parasi vermesi icin uyari .

Annenizin tekrar evlenme gibi bir durumu yoksa bosammasin en azindan babaniza bir sey olursa payini her turlu alir.size gelince bir neslin cocuklari yedigi helal de giydigi haram diye buyutuldu.malesef cogumuzun cocuklugu boyle gecmistir.mutlaka terapiye gidin.bazi seyleri tek basiniza atlatmaniz cok zor

İnsallah biraz mal mulk yapmistirda afiyetle yersiniz annenizde ayligini alir .ne bencillik ya insan esinden evladindan yiyecek sakinir mi ?
Sizde gelecekte hasta oldugunda isi dustugunde ona gore davranin .
Size varlik icinde yokluk cektirene gore davranin .Bide en azindan eve mutfak parasi vermesi icin uyari .
İnşallah…Ben anlamıyorum insan evladından ailesinden neden kısar sanki kefenin cebi var. Tamam bi kısım birikim yap ama bu ne Allahaşkına…Geçenlerde korona oldu (üşütme gibi hafif geçirdi ama işte kendini izole ettiği için odasından çıkamadı ya mecbur bizlerden istedi)annem inadına ilgilenmedi valla ben de istemedikçe bir şey yapmadım açıkcası. Orda bile cimrilik yaptı yine. O halde bile akıllanmadı. Ver parasını alalım dedim baktım özel istekler bitmiyor.

Bize para oldugu halde zamaninda pek istediklerimiz alinmiyordu. Ne istedigimiz oyuncaklar nede baska seyler. Bazen kendimiz biriktirip birsey alsak ve annemin hosuna gitmese atiyordu cöpe. Bende anne olduktan sonra fark ettim ki cocuklarimda bunun acisini cikarttim. Istedikleri herseyi aldim. Bu oyuncakci bu oyun.
Ben sunu fark ettim: simdi ne kadar alip dursamda, bu bende zamaninda acilan önemsilmeme duygusunu doldurmuyor. Oy üzden asıl kendimize sormamiz gereken: Simdi kendimizi güclendirip, mesut olmak icin neler yapabiliriz. Cünkü yapilanlari silemeyiz, ama bizim davranislari degistirebiliriz?!

Terapiye gidin çok faydası olur. Bir de kendinize zaman verin. Ben de ağır yoksulluktan sonra para kazanmaya başlayınca giysi filan almaya ve para düşünmeye çok düşmüştüm. O ilk hevesi aldıktan sonra sakinleşiyor insan. Ama terapiyi ihmal etmeyin çünkü para kazanmanın neşesi geçtikten sonra eski günlere dönme kaygısı başlıyor

Annenizi kurtarsanız aslında sizin psikolojiniz biraz daha iyi olur, bu olumlu durum size de sirayet eder. Babanızın cimriliğini şahitlerle veya farklı yollarla kanıtlayın. O bindiği mersedesten tutun da eve varana kadar ikiye bölünsün, yarısı annenize geçsin. Kusurlu olduğu için tazminat da ödesin bir de nafaka. O, paracıklarım gitti diye üzülürken siz annenizi de alıp tatile gidin, çatır çatır ezin babanızın parasını. İnanın intikamınızı aldığınız için psikolojiniz anında düzelir.

Bende yaşadım aynısını varlık içinde yokluk en zoru
Birde ben üstüne çirkin bir çocuktum ergenlikte vs hem çirkin hem kötü giyindiğim için aşırı zorbalığa uğradım sonra güzelleştim ama şimdi giydiğim hiç bir şey sanki bana yakışmıyor
Kot ve tişörtle geçti gençliğim şimdi de başka birşey giyemiyorum alıyorum dolapta bekliyor

İnşallah…Ben anlamıyorum insan evladından ailesinden neden kısar sanki kefenin cebi var. Tamam bi kısım birikim yap ama bu ne Allahaşkına…Geçenlerde korona oldu (üşütme gibi hafif geçirdi ama işte kendini izole ettiği için odasından çıkamadı ya mecbur bizlerden istedi)annem inadına ilgilenmedi valla ben de istemedikçe bir şey yapmadım açıkcası. Orda bile cimrilik yaptı yine. O halde bile akıllanmadı. Ver parasını alalım dedim baktım özel istekler bitmiyor.
Kaç yaşında şuan babanız?

Siz terapi alın. Anneniz boşanmayı niye düşünmüyor.

Üniversitede yeni binamız yapılmıştı ona geçmiştik. İnşaat işçileri vardı içeride neyse bir gün bir adam gördüm, yanında öğrenciler var ama dedim heralde inşaat işçisi. Üstünde boya falan yok ama elbiseleri eski.
O adam sonra dersimize girdi, hala aklımdadır. O bilgileri, o konuşma tarzı, karizması, bilgisi, olayları yorumlama şekli. Ağzını açtığı anda o kıyafetler en kaliteli kıyafetlere dönüşüyordu.
Hiçbir zaman kimseyi kıyafetiyle yargılamadım, anlattığım olay da yargılamak değildi şaşırmaktı.
Anladım ki bazı şeyleri aşmış insanlar gerçekten ama gerçekten kılık kıyafete bu kadar özenmiyor.

Ama bu olay bana öyle nufuz etti ki yargılayacağım varsa da kimseyi yargılamam artık.

Kıssadan hisse

anneme biz bakıyoruz. Babam ile olan gidişatı hiç iyi değil ve adam resmen nafaka vermemek için boşanmıyor. Bir de annemi sağa sola kötülüyor. Eğer durum daha da vahimleşirse ben annemin tarafındayım.
Bakın şahitlik yapabilirsiniz. Bu konuda taraf tutacaksanız anne tarafında olursunuz. Babanız hakka kavuşunca zaten mirası sizin.

X