Zorla Doğum Günü Kutlaması

E tamam onlar da torunlarına iki çul çaput alsaymış. Hiç vermeyip hep beklemek biraz tuhaf değil mi? Hem kiracıyız hem doğum nedeniyle ben işten ayrıldım tek maaşa düştük buna rağmen kendi başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz normali de bu. Ama tüm bunları bildiği halde bizden hala beklenti içinde olanda kv.
Doğunca alıyor bazı insanlar çünkü
Sizinkiler kesin almaz da
Bazı aileler doğunca alıyor
Ama siz yine kendi aileniz gibi olsunlar istiyorsunuz 🤷‍♀️

ben şunu düşündüm neden bitiremiyor şimdi?
bence bir şekilde denklik falan alıp burada illaki bitirebilirdi yaa
konuyu çok dağıtmamak için onu yazmadım, hatta bence şu an bile okuyabilir bir yolu olmalı üni için.

babasının yurt dışına gönderdiğini görmedim
18 yaşında çocuk kendi parasıyla mı gidecek yurt dışına babası göndermese?

ben şunu düşündüm neden bitiremiyor şimdi?
bence bir şekilde denklik falan alıp burada illaki bitirebilirdi yaa
konuyu çok dağıtmamak için onu yazmadım, hatta bence şu an bile okuyabilir bir yolu olmalı üni için.

babasının yurt dışına gönderdiğini görmedim

Ben de devam etmesini çok istedim biraz da araştırdık ama harçlar dolar ya da Euro üzerindendi yanlış hatırlamıyorsam. Çok külfetli olacaktı ve şu an buna ayıracak bütçemiz yoktu. O nedenle devam edemiyor.

Yine acımasızca yorumlar. Annesi o dönmede kanser olunca kimseye bahsetmek istememiş okul durumundan. Çünkü babası yine o dönemde yurt dışında çalışıyor. Ortanca kardeş askerde. Annesiyle ilgilenecek kimse yok. Her hafta hastane kemoterapi vs. Haliyle annesinin yanında olması gerekiyor. Mezuniyet yılına denk geliyor zaten. Kimseye de ben mezun olamadım dersim kaldı diyememiş o süreçte ve annesinin yanında olmuş. İyi ki de olmuş öyle de olmalıydı bence de. Ben de olsam öyle yapardım herhalde.
Okul dondurma, uzatma, sonra devam etme seçeneklerini değerlendirmemiş ama. Bırakıp gelmiş. 2-3-5 sene sonra bile devam edebilir kalan derslerini verebilir mezun olup denklik alabilirdi.

18 yaşında çocuk kendi parasıyla mı gidecek yurt dışına babası göndermese?
Evet babası göndermiş ama sonra mezuniyet yılında annesi kanser olmuş. Babasının da işleri yolunda gitmemiş. O da kimseye ben bu sene mezun olamadım diyememiş annesinin sürecine denk gelince. Babası yurt dışında erkek kardeşi de askerde olunca annenin yanında olması gerekmiş. Şimdi de harçlar çok pahalı olduğu için ona bütçe ayıramıyoruz maalesef. Kendi işini yapamıyor olmak üzücü ama o dönemde şartlar onu gerektirmiş öyle olmuş yapacak bir şey yok şu an.

Okul dondurma, uzatma, sonra devam etme seçeneklerini değerlendirmemiş ama. Bırakıp gelmiş. 2-3-5 sene sonra bile devam edebilir kalan derslerini verebilir mezun olup denklik alabilirdi.
Evlenince baba ödemiyor
O yüzden bırakılmış işte tamamen
Babanın harcadığı onca para uçmuş gitmiş yani
Ama baba kötü, ama aile parazit ve sömürücü 🙄

Biraz önce açıkladım sebebini. Dondurmuş zaten ama kur çok arttığı için yıllık harç çok ciddi rakamlara denk geliyor. Şu an ona bütçe ayıracak durumda olmadığımız için beklemede.

Evet babası göndermiş ama sonra mezuniyet yılında annesi kanser olmuş. Babasının da işleri yolunda gitmemiş. O da kimseye ben bu sene mezun olamadım diyememiş annesinin sürecine denk gelince. Babası yurt dışında erkek kardeşi de askerde olunca annenin yanında olması gerekmiş. Şimdi de harçlar çok pahalı olduğu için ona bütçe ayıramıyoruz maalesef. Kendi işini yapamıyor olmak üzücü ama o dönemde şartlar onu gerektirmiş öyle olmuş yapacak bir şey yok şu an.
Eşiniz çalışıp kazanıp okuluna devam etmek yerine (zorlu süreci atlattıktan sonra) evlenmeyi çocuk yapmayı tercih etmiş. Kendi tercihi kimse bir şey diyemez ama evlilik öncesinde halledilebilecek bir şeyi yapmayı tercih etmemiş. Babanın harcadığı para havaya gitmiş üstelik ardında iki kardeşi daha varken.

Biraz önce açıkladım sebebini. Dondurmuş zaten ama kur çok arttığı için yıllık harç çok ciddi rakamlara denk geliyor. Şu an ona bütçe ayıracak durumda olmadığımız için beklemede.
Şu andan bahsetmiyorum ki ben. Evlenip çoluk çocuk yaptıktan sonra imkanı yok o işin. Zaten adam gelmiştir 30 yaşına bu yaştan sonra mezun olsa da mühendis olarak iş bulması çok mümkün değil.

Doğunca alıyor bazı insanlar çünkü
Sizinkiler kesin almaz da
Bazı aileler doğunca alıyor
Ama siz yine kendi aileniz gibi olsunlar istiyorsunuz 🤷‍♀️

ya yaptın bir hayır tut bacağından ayır yani son saniye de bir şey alınmaz ki arkadaşım yaa
valla alınmaz billa alınmaz
eminim sana da gelmiştir şimdiye bir çok şey
bana doğuma kadar bi sürü hediye gelmişti eş dosttan
son saniyeye de bırakılmaz ki babannesin sen yaa.

ay yok ben daha yorum yapmayacağım tüm yorumları okudum vallahi hepinizle empati yapmaya çalıştım, çok doğru karşıt yanıtlar da var, konu sahibinin de hataları var ok. ama kayınvalideyle empati yapamadım, olmuyor yani.

Konu sahibi inşallah sağlıcakla kucağına alırsın yavrunu, her şey çok çabuk halloluyor merak etme. Kendine iyi davran. :KK200:

ya yaptın bir hayır tut bacağından ayır yani son saniye de bir şey alınmaz ki arkadaşım yaa
valla alınmaz billa alınmaz
eminim sana da gelmiştir şimdiye bir çok şey
bana doğuma kadar bi sürü hediye gelmişti eş dosttan
son saniyeye de bırakılmaz ki babannesin sen yaa.
İnanır mısın eşimin tarafından bir şey gelmedi henüz
Ama bunu sorun etmiyorum
Beni sevip sevmediklerini alacakları şey üzerinden değerlendirmiyorum
Çok öyle ince düşünceli bir aile değiller zaten
Bunu bilen bir insan olarak gerçekçi beklentiler içindeyim eşimin ailesinden
Hediye almanın sevgi göstergesi olduğunu düşünecek tarzda insanlar değiller yani
Sözel olarak belirtmesek de aramızda karşılıklı saygıya, sevgiye dayalı bir ilişki var
Bu çizgide devam ettiği sürece kolay kolay bir şeye takılmam zaten

İşe karışma konusunda da bazen ben üstüme vazife olmayan konuda yorum yapıyorumdur onların işlerinde bazen onlar yapıyor
Buna tutunup da tüm hayatı olumsuzluklar üzerinden yürütmüyorum 🤷‍♀️

konu zaten ben değilim bu arada, konuya ilişkin değil eşin ailesi nasıl sevilmez de eş sevilir sorusuna yazdığım bir yorumdu
kendimden örnek verdiğim için aile sakız mı oldu bilmiyorum üzüldüm şu an eşim adına. Gerçekten nedenlerini, gerekçelerini de yazdım aslında. Şu hayırsız lafını hayırsız gelin diye bana edebilirsiniz eyvallah sonuna kadar kabulüm ama eşime etmenizi kabul edemem gerçekten.
Ne demek siz de hayırsız değilsinizdir. Ne yaşadığınızı elbette bilmiyorum. Kötü insanlar vardır anne baba bile olsalar. Döven söven ebeveyn zaten sevilmez sevilmemeli. Ama pasta elbise gibi küçük şeyler de göze batmamalı.

Eşiniz çalışıp kazanıp okuluna devam etmek yerine (zorlu süreci atlattıktan sonra) evlenmeyi çocuk yapmayı tercih etmiş. Kendi tercihi kimse bir şey diyemez ama evlilik öncesinde halledilebilecek bir şeyi yapmayı tercih etmemiş. Babanın harcadığı para havaya gitmiş üstelik ardında iki kardeşi daha varken.

Bahsettiğiniz şeyler bu kadar basit mi gerçekten? İnsanların yaşadığı süreçler, psikolojik etkiler bunların hiç önemi yok mu? Kimse 4 sene mühendislik okuyup şimdi deyim yerindeyse amele gibi çalışmak istemez. Onun da şartları bunu gerektirmiş. Annesinin tedavi süreci zaten çok sıkıntılı. Önce başka doktorlar sonra cevap alınamayan tedavi sonra farklı ameliyat falan derken yeteri kadar yıpranmışlar. Sonra da artık okul derdine düşememiş yaşı 30 a yaklaşmış neticede. Yeniden okula gitmek yerine bir iş bulup çalışmayı seçmiş ne yapsın. Bu da onun tercihi olmuş. Tercihi bu yönde oldu diye mi tüm bunlar? Yani benim açtığım konunun sebebi eşimin okulunu yarım bırakmış olması mı? Bir gün yeniden devam etmeyi kendisi de istiyor ama her şey istediğimiz gibi olmayabilir. Okulunu bitirip babasının parasını ziyan etmeyenler de bazen kendi bölümüyle ilgili iş bulamıyor. O zaman da para ziyan mı olmuş oluyor?

Tam tersi açıdan da bakabiliriz mevzuya. Adam varını yoğunu ortaya koymuş oğlunu yurt dışına göndermiş okumaya. Bir şeyler ters gitmiş devamını getirememiş herkesin başına gelebilir. Mezun olmasına azıcık kala bu çocuk okulu bitirmeyi, denklik almayı becerememiş. Çalışıp bir şekilde devam edebilirdi okuluna. Ya da ne bileyim burs zorlardı, öğrenci kredisi denen bir şey var bazı ülkelerde onu kasardı varsa. Yok öyle bırakmış gelmiş. Ailenin bilmemkaç sene harcadığı para boşa gitmiş. Baba buna içerlemiş olabilir, oğlunu bu açıdan sorumsuz ya da azimsiz görüyor olabilir. Yüzüp yüzüp kuyruğa geldikten sonra her şeyi bırakıp mühendis olabilecekken fabrika işçisi olmuş adam.

Bu arada kimse bilmiyor mezuniyet durumunu. Kimse de sorgulamamış zaten. O da bahsetmemiş öyle kapanmış konu. Bir yerlerde bir kopukluk olduğu buradan da belli aslında. Diploma soran bile olmamış. Hala da sanıyorlar ki bölümüyle ilgili iş bulamadığı için işçi olarak çalışıyor. Bana sonradan tüm detayları anlattı ama ailesine anlatmamış. Kendi en başından böyle söylemiş onun kararı.

Ben konu sahibine yukarıda da yazmıştım. Bu türde her şeye kendi yetişmeye çalışıyor ama olmuyor karşısındaki insanların yapısı belli. Hiç değilse görmezden gelsin ya da kocasına söylesin o uğraşsın. Çünkü burada hamile haliyle kendi kendine sinirlerini bozuyor ama geri kalan herkesin keyfi yerinde.

Evet belki doğrusu da o ama eşim annesinin rahatsızlığından dolayı olsa gerek kırmak istemiyor. Ne diyebilirim zorla annene şunu söyle demek istemiyorum ben de. Bana söylediği şey şu. Onlar istediklerini söylesin sen takılma bildiğini yap. Aslında burada birçok insanın söylediği şeye benzer şeyler söylüyor. Ama bir takılma iki takılma sabır taşı değilim ki bir şeylere takılıyorum haliyle.

Eşinizin ailesi yani bir pasta kesmekte kutlamakta birşey yok..sana nasıl davranıyorlarsa sende öyle davran ama yok bizde kesilsin yok sizee kesilsin davranışlarına girmeyin sonucta eşinizin ailesi..eşiniz için yapmalısınız..

Ebeveynin çocuğa sorumluluğu olduğu kadar evladın da ailesine sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen evlat da kötü hayırsız evlattır. Ev araba değil 1 tane elbise de alsın evladı. İhtiyaçtan değil belki de oğlunun emeğiyle aldığı bir şey istiyor. Torununa zıbın almıyorsa buna da gelin değil oğlu dertlensin gerekli görürse annesiyle konuşsun. Bunların hiçbiri gelini ilgilendiren konular değil. Bazı kadınlar istiyor ki evlilik akdi tamamlandığında kocalarının ailesiyle hiçbir bağı kalmasın. Ama onu karnında taşıyan, yıllarca muhtaçken ona bakan besleyen annesini silen adamlar tek bir yanlışta karılarını da kolayca silerler. O yüzden kocam da sevmiyor derken karşınızdakinin oklarının size de dönebileceğini unutmayın.

Tabiki de oğlu da ben de yeri geldi gücümüzün yettiğinden fazlasını aldık. Düğüne gidecek çeyrek takması lazımmış da ne yapacakmış vs vs hep nedense bize denk geldi bu muhabbetler. Biz de ortalama hatta belki bir tık altı kazanıyoruz ama yanımızda öyle söyleyince gittik çeyreğini aldık. Onun dışında özel günler hariç ben de hediyeler aldım. Eşim çalışmaya başladığından beri eve pek çok şey almış. Annesine anneler gününde altın hediye alan birinden bahsediyoruz. Yine şartlarımız yerinde olsa yapar neden yapmasın. O zaman bir ev geçindirme derdi yokmuş yapıyormuş. Şimdi kendi rızkımızdan kesip de annesine hediye almanın bir mantığı yok ki. İhtiyaç da yok zaten.

Sürekli bi elbise alma derdinde. Gayet giyeceği de eşyası da bol ama bayılıyor kendisine alınsın o da reklamını yapsın. Komşularıyla birbirlerini gaza getiriyorlar bunun için. Ve Allah bir şekilde bunu benim karşıma çıkarıyor. Bir gün hep birlikte eşimin halasında oturuyorduk. Halasının kızı var 14 yaşlarında. Kv nin telefonunda bir şey ayarlıyordu. O arada kv ye komşusu yazmış ki. Ben gelinime aldırıyorum bu elbiseyi sen de gelinine aldır. Kız da biraz patavatsızdır. Mesajı bildirimden gördüğü gibi aynen okudu orda. Bi de bana dönüp bak bak senden bahsediyorlar falan dedi kız. Kv hemen panikle telefonu aldı. Sonra bir sessizlik oldu tabi herkes duydu mesajı ve kv kendini açıklama yapmak zorunda hissetti. Bana açıp elbiseyi gösterdi ben bu elbiseyi istiyorum da onu diyorlar falan. Ben de telefonu eşime uzattım annesine aldı elbiseyi. Beni annem babam bakmış büyütmüş bu yaşa getirmişler bu zamana kadar benden en ufak bir beklentiye girmemişler. Daha evleneli birkaç ay olmuş benim üzerimden komşusuyla plan yapıyor şunu aldırayım diye. Bu mu yani? Oğlu alsın tabi beni ilgilendirmiyor. Ama bu şekilde yapan birine ben bir şey almak istemiyorum. Önceleri kendi içimden gelerek aldıklarım tamam ama zihniyetini anladıktan sonra bitti artık. Zaten alınanı da hemen komşularına alınanlarla kıyaslıyor. Manevi olan hiçbir şeye değer vermiyor. Maddi olarak pahalı mı markalı mı ona bakıyor. Ama kendisi sana bir şey alması gerekirse eli titriyor.

@hllly sana kim ne kadar olumsuz yaptıysa hepsine tek tek cevap verdin. Fark ettim de olumlu yorumlara bir tepkin yok acaba sende her şeyin olumsuz tarafına bakan şikayetlenen biri misin? Çözüm arıyor musun yoksa

orayı tam toparlayamadım işte
bir yerde yazmıştı bulamadım şu an o mesajı
eşinin bir rahatsız olduğu bölüm vardı.

Aslında ailede kimse sorumsuz değil. Diğer kardeşleri okumak istememişler. Daha doğrusu ortanca okumak istememiş liseden sonra çalışmaya başlamış. Bir dükkan açmak istemiş hep. Geçen sene bir giyim mağazası açtı ama küçük bir yer. Mahalle arası bir de. Haliyle iş yapmadı ve biraz borçlandı. Ama diyorum ya aileleriyle kopuk bir ilişkileri var. Ne iş yaparken ne borçları olunca hiçbir şekilde aileye bir şey anlatmıyorlar. Yani kardeşi dükkan açarken bizim haberimiz bile olmadı aslında. Eşim o yüzden de biraz üzülmüştü insan bi bahseder fikir sorar diye. En başından da demişti burada bu iş olmaz diye. Hatta ben de neden olumsuz konuşuyorsun açmış artık falan demiştim. Gerçekten de bir sene sürmeden battı diyebiliriz.

Eşim işlerin kötü gittiğini tahmin ediyordu. Sormuş kardeşine borç durumunu o da anlatmış. O zaman destek olmuştuk elimizden geldiğince.

En küçükleri de lisede ama o da sanırım okumayı pek düşünmüyor dersleri de kötü.

ama bizim durumumuzda eşimin ailesi gerçekten durumu yok
naapsınlar yani taş mı kemirsinler. Ki dediğim gibi eşimin ailesi varsa benim de ailem var. Onlar da beni darlamadı mı darladı.
Annem sağolsun iki günde bir hiç mi bir şey almayacaklar falan dedi bak durumu bildiği halde.
ama konu sahibinin kv nin durumunda bir sıkıntı yok.
o nedenle isteyebilir :KK70:
yani ben açık söylüyorum eşimin ailesinin durumu olsa ben isterdim ay ben çatır çatır isterdim trendyoldan link atardım hatta :KK70:
ki benim kendi evim eşim zaten iyi kazanıyor ben keza iyi kazanıyorum anam babam sürekli destek vs...

konu sahibi gibi ben kirada olucam, kv zaten kendi evi var... ohoo odayı dizdirmiştim net söylüyorum :KK70:

Kendileri de görüyorlar her şeyi biliyorlar. Akıl edip de yapmıyorlarsa ya da işlerine gelmiyorsa neden zorla yaptırayım ki. Tam tersi ne yapsınlar ne de işime karışsınlar. Ama onların mantığı da benimkinin tam tersi. Hem hiçbir şey yapmasınlar hem her şeye karışsınlar.

Bir de zaten aman diyim bir şey yapsalar iki katı da reklam yapıyorlar çevreye. Buna alet olmak da istemiyorum. İki oğulları daha var. Zaten ortancaya tapıyorlar. Onlara yapsınlar Gül gibi geçinsinler ama beni rahat bıraksınlar. Tek beklentim bu

X