Doum paras st paras ne kadar aldnz

arkadaşlar öğretmenler için hangi belgeler lazım yazarmısınız mesela doğum öncesi izne ayrılırken verilen sevkin örneği gerekiyormu.

bende asgari ücretten gözüküyorum geçen hafta paramı aldım 1570 tl. detayını bilmiom aklımı karıştıran asgari ücretten gözüküp farklı rakam alanlar nasıl oluo? durumu etkileyen nedir?

Arkadaşlar okuduğum kadarı ile bi çoğunuzun aklı karışmış ben ikinci doğumuna hazırlanan biri olarak şöyle izah edeyim size....
Doğum izni parası sadece çalışana verilen, çalışmadığı dönemdeki maaş hakkı kaybını önleyen bir düzenlemedir. Yani çalışmıyorsanız, ev hanımı iseniz ya da ssk'sı olmayan bir çalışansanız bu parayı ALAMAZSINIZ.
Bunun miktarı şudur: Yatan sigorta ücretiniz üzerinden brüt maaşınızın 3/2'dir. Bunun için yapmanız gereken muhasebenize ssk'nızın gerçek bodronuz üzerinden mi yoksa asgari ücret üzerinden mi ödendiğini sormaktır. Şayet asgari ücret üzerinden yatırılıyor ise ya da onun biraz üzeri normal maaşınızı karşılamayan bir brüt gösterilmiş ise SSK'nın size ödeyeceği de düşük olacaktır. Bunu işyeri ile konuşup aradaki farkı telafi etmelerini isteyebilirsiniz. Bazı şirketler SSK ödeneğine rağmen maaş verirken bazıları bu dönemde vermezler. Yasaya göre de patron açısından 'çalışmayan işçiye maaş ödemek yükümlüğü yoktur' Bu, aranızdaki hukuka bağlıdır biraz. Ama dediğim gibi şayet düşük prim ödeniyor ise bunu telafi etmelerini istemek hakkınızdır.
Bunun dışında çalışan anne ya da çalışmasa dahi eşi üzerinden sigortalı olan herkes süt parası alır. Bu, yeni düzenlemeye göre 70 tl'dir ve bir defaya mahsus alınır.
Bunun dışında süt parası yoktur. Ayrıca çalışan annenin bir yıl süre ile günde 1,5 saat emzirme izni vardır. Bunun paraya dönüştürülmesi, kullanılmayıp parasının alınması gibi birşey sözkonusu değildir. Yasa, 1 yaşına kadar bebeğin doğru ve sağlıklı beslenmesi için bu kolaylığı sunmuştur. Yoksa anne izin alsın, iznini birleştirsin ya da bunu paraya dönüştürsün diye sunulmuş bir kolaylık değildir. Yani anne değil bebek esas alınmıştır dolayısı ile bunun parasal karşılığı yoktur, ne SSK'dan ne de işverenden istenmez.

gayet net açıklamışsınız, teşekkürler...

istenen belgelerin net olarak neler olduğu ve parayı ne zaman alabilceğimiz konusunda bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim...

istenen belgeler;

doğum raporu
iş görmezlik formu ( doğum yaptığınız hastaneden size verilecek )
37 hafta raporu ( eğer 37.ci haftaya kdr çalıştıysanız )

bu belgelerle işyerinizin bağlı olduğu sgk'ya gidiyorsunuz, 2 gün içinde paranız ptt'ye yatıyor.
işlem sonrası internetten sgk'nın sayfasında paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

istenen belgeler;

doğum raporu
iş görmezlik formu ( doğum yaptığınız hastaneden size verilecek )
37 hafta raporu ( eğer 37.ci haftaya kdr çalıştıysanız )

bu belgelerle işyerinizin bağlı olduğu sgk'ya gidiyorsunuz, 2 gün içinde paranız ptt'ye yatıyor.
işlem sonrası internetten sgk'nın sayfasında paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

teşekkür edrim bilgi için. acaba illaki kendimiz mi gitmeliyiz. bebekle nasıl olcak bu soğukta ya. eşimiz halledemez mi acaba.. ne çok prosüdür uyguluyolar yaa.

bende doğum paramı aldım ama ülkemizdeki yasalar o kadar adaletsiz bir şekilde düşünüşmişki
erken doğum yaptım sgy yasalarına göre erken doğum yapan anne sadece 56 gün doğum izni kullanabiliyo ve sadece 56 günlük ücret alıyo bunun karsılığıda 2109 ytl gibi gülünç bir ücret aldım maaşıma bile denk gelmedi.
erken doğum yapan annenin bebeği ile daha fazla vakit gecirmeye ihtiyacı yokmu ki benim bebeğim 35 gün küvezde kaldı bide.

teşekkür edrim bilgi için. acaba illaki kendimiz mi gitmeliyiz. bebekle nasıl olcak bu soğukta ya. eşimiz halledemez mi acaba.. ne çok prosüdür uyguluyolar yaa.

rica ederim cnm.
tabiki senin yerine eşin gidebilir.
hatta kapıda da belirtmişer 'bir yakını işlem yaptırabilir' diye.

bende doğum paramı aldım ama ülkemizdeki yasalar o kadar adaletsiz bir şekilde düşünüşmişki
erken doğum yaptım sgy yasalarına göre erken doğum yapan anne sadece 56 gün doğum izni kullanabiliyo ve sadece 56 günlük ücret alıyo bunun karsılığıda 2109 ytl gibi gülünç bir ücret aldım maaşıma bile denk gelmedi.
erken doğum yapan annenin bebeği ile daha fazla vakit gecirmeye ihtiyacı yokmu ki benim bebeğim 35 gün küvezde kaldı bide.

haklısın cnm..
aynısı benim de bir ark.ımın başına geldi o da erken doğum yapmıştı
bu durumda sgk doğumdan önce kullanabileceğin 8 haftalık izni iptal ediyor.
çok saçma birşey ve haksızlık. dediğin gibi özellikle erken doğumda
bebeğin daha çok ilgiye ihtiyacı oluyor bunu nasıl görmezden geliyorlar
ben anlamıyorum:umursamaz:

bugün sskya gittim. ödemelierim asgari ücret üzerinden yatıyor. sadece doğum raporu ve iş görememezlik belgesi gerekli. hesapladılar. 1600 alacakmışım. daha almadım ama. perşembeyi bekliyorum:)

ben 33 haftalık hamileyim 37 haftaya kadar çalışabilir raporu aldım şimdi nereye bildirmem gerekiyo anlamadım

öylemi gercek ayyy türkiyenin durumu cok vahim ya burda calisma süresi 32 haftaliga kadar ondan sonra yasak ,dogumdan 3 ay sonra calisabiliyorsun 3 ay yine yasak ama kimse öyle calismiyor devlet 2 sene sana izin veriyor cocuguna bakmak icin bunun icinde cocuk bakim parasi anneye para geliyor tabi aylik.ben iki cocugumdada 20. haftada ayrildim iznime bulantilarim cokdu birazda ben cikmak istedim doktorumda cikardi .peki aylik süt bez parasi diye bisey aliyormusunuz ?

valla kızlar ben şanslıydım o konuda çünkü benim maaşım hiç kesilmedi onun için sgk dan herhangi bir ücret almadım maaşım kesintisiz 4 ay boyunca yattı çünkü.

X