vücut ısısı takibinin (bbt)esasları

hxuxrrem 2000

SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2007
5.323
31
bir adet dönemi(siklus)ortalama 28 gündür.bir siklusta ovulasyon ortalama olarak beklenen adetten 14 gün önce görülür.eğer adet dönemi daha uzun yada daha kısa ise ovulasyon günleride değişecektir.öreneğin siklus 35 gün ise (35-14=21) 21.gün,eğer silus 25(25-14=11)gün ise 11. gün yumurtlama günüdür.bbt takip etmekle ovulasyon olup olmadığını ve ovulasyon gününü kestirmek mümkündür. bbt takibi ilişki gününü tahmin içinde kullanılabilir.bbt ile siklusun 13. günü yumurtlama olduğu tespit edilmişse bir sonraki siklusta adetin 12. günü en ideal ilişki zamanıdır.düzenli yumurtlaması olan bir kadında 28 günlük bir siklusun ilk 14 gününde vücut ısısı(bbt) 36-37 derece civarındadır.bbt ovulasyondan(yumurtlama) sonraki gün 0,5-1 derece (37 derecenin üstüne ) yükselir. vücut ısısı ( bbt) yükseldiğinde genellikle gebe kalmak için zaman geçmiştir. cinsel birlerme bbt yükselmeden önceki günler içinde olmalıdır. ovulasyon sonrası , lutal faz denilen adet döneminin ikinci yarısı başlar. bu dönem de hormonların etkisiyle(progesteron) bbt 37 derecenin üzerinde kalır. sonraki adetin ilk gününden itibaren bbt düşer. eğer gebelik olursa,bbt düşmez ve doğuma kadar 37 derecenin üstünde kalmaya devam eder....

Merhaba Hürrem,

Ben geçmiş aylarda yaptım ısı takibi, hiç 37 görmedim.
En yükseldiği zamanlar, yumurtlamada bile, 36.7, 36.8 civarı oluyor.
Herhalde ısı kişiye göre değişiyor sanırsam.
Var mı başka fikirleri olan??

Merhaba Hürrem,

Ben geçmiş aylarda yaptım ısı takibi, hiç 37 görmedim.
En yükseldiği zamanlar, yumurtlamada bile, 36.7, 36.8 civarı oluyor.
Herhalde ısı kişiye göre değişiyor sanırsam.
Var mı başka fikirleri olan??
bu genel bilgi... ısı seviyesi kişiden kişiye bi kaç derecelik oynamalar gösterebiliyor... yani dr. sölediği doğrultuda bende yazıtorum...bu arada benim de ısı seviyem oldulça düşük .. peki şu anda sen hamişmisin canım....

Konuyla ilgilenen arkadaşlar varsa, aşağıdaki linktende daha detaylı bilgiye ulaşabilir.
Tavsiye ederim.

BBT Tablosu ile gebelik planlamada oldukça detaylı bilgiler var.

bu genel bilgi... ısı seviyesi kişiden kişiye bi kaç derecelik oynamalar gösterebiliyor... yani dr. sölediği doğrultuda bende yazıtorum...bu arada benim de ısı seviyem oldulça düşük .. peki şu anda sen hamişmisin canım....

yok değilim, aday adayıyım sadece:)
yumurtlama haftası içindeyim, 27 Ocak beklediğim regle tarihi.

Isi Kişiye Göre Değişiyor Kislar Bu Konuda Nurayahmet Arkadaşimiz çok Iyi Onada Sorabilrsiniz Gebelik Için çok Kesin Bir Yöntem Bence

merhaba arkadaslar bende bır aydır ısı takıbıyle yumurtlama donemımım bulmaya calıstım. benım reglım cok duzensız nerdeyse 40 gunde bı oluyorum. dolayısıyla yumurtlama gunumu hesaplamam cok zor.
benım genelde vucut ısım 36.5 cıkıyo. yumurtlamadan sonra 37 oluyo.tabı ben 37 yı gorunce yumurtlama oldugunu anlayabılıyorum.sımdı hurrem arkadasımızın yazdıgı yazıdan cınsel ılışkının ısının yukselmeden once olması gerektıgını ogrendım. pekı ben nasıl anlayacam yukselecegını yanı nasıl takıp edecem anlamadım. fisfisfis bana yardımcı olurmusunuz

merhaba arkadaslar bende bır aydır ısı takıbıyle yumurtlama donemımım bulmaya calıstım. benım reglım cok duzensız nerdeyse 40 gunde bı oluyorum. dolayısıyla yumurtlama gunumu hesaplamam cok zor.
benım genelde vucut ısım 36.5 cıkıyo. yumurtlamadan sonra 37 oluyo.tabı ben 37 yı gorunce yumurtlama oldugunu anlayabılıyorum.sımdı hurrem arkadasımızın yazdıgı yazıdan cınsel ılışkının ısının yukselmeden once olması gerektıgını ogrendım. pekı ben nasıl anlayacam yukselecegını yanı nasıl takıp edecem anlamadım. fisfisfis bana yardımcı olurmusunuz

bbt takip etmenin en iyi yolu bir bbt tablou elde etmektir yada kendin bi çizelge hazırlayabilirsin.hazır basılı tablolarda mevcuttur. kadın sağlığı . com dan elde edebilirsin. doğru bir bbt takibi yapmak için bir vücut termometresi alın,yatağınızın baş ucuna bir kalemle birlikte koyun,termometreyi (civalı ise) sallayarak 36 derecenin altına düşürünüz. sabah uyandığınızda termometreyi dil altına yerleştirerek ateşinizi ölçüp tam olarak bbt tablosuna o günkü tarihin karşısına yazınız. yumurtlamadan sonra adet kanamasına kadar ortalama 1 derecelik vücut ısısı artışı normal bir yumurtlama dönemi olduğunu gösterir. yumurtlama olmayan adet dönemlerinde ısı artışı gözlenmez. buda mutlak bir gösterge değildir. bbt takibi ile evde kendi kendine ,yumurtlama düzeni ile ilgili kabaca bir bilgi edinilebilir...

bbt takip etmenin en iyi yolu bir bbt tablou elde etmektir yada kendin bi çizelge hazırlayabilirsin.hazır basılı tablolarda mevcuttur. kadın sağlığı . com dan elde edebilirsin. doğru bir bbt takibi yapmak için bir vücut termometresi alın,yatağınızın baş ucuna bir kalemle birlikte koyun,termometreyi (civalı ise) sallayarak 36 derecenin altına düşürünüz. sabah uyandığınızda termometreyi dil altına yerleştirerek ateşinizi ölçüp tam olarak bbt tablosuna o günkü tarihin karşısına yazınız. yumurtlamadan sonra adet kanamasına kadar ortalama 1 derecelik vücut ısısı artışı normal bir yumurtlama dönemi olduğunu gösterir. yumurtlama olmayan adet dönemlerinde ısı artışı gözlenmez. buda mutlak bir gösterge değildir. bbt takibi ile evde kendi kendine ,yumurtlama düzeni ile ilgili kabaca bir bilgi edinilebilir...

bende eczaneden dıjıtal gostergelı ısı olcer aldım. gun gun vucut ısım yazıyorum. onerılen her sabah yataktayken aynı saat aralıgında olcmek. ben sabah 07.00-08.00 de bakıyorum. dedigın sıteye gırıp bakacam. tesekkurler

cnm dedıgın sıteye gırdım bazal vucut ısı hesaplama tablosunda 0.5-1 derece artış oldugu gun ılışkı onerılır dıyor. bılgınize...

bende eczaneden dıjıtal gostergelı ısı olcer aldım. gun gun vucut ısım yazıyorum. onerılen her sabah yataktayken aynı saat aralıgında olcmek. ben sabah 07.00-08.00 de bakıyorum. dedigın sıteye gırıp bakacam. tesekkurler

BİŞİ DİİİL HAYIRLISI OLSUN İŞALLAH....

Kızlar,

Benim ısılarım aşağıdaki gibi:
1. gün:36.3
2. gün: 36.2
3.gün :36.5
4. gün :36.5
5. gün: 36.7
6. gün: 36.3
7. gün: 36.3
8. gün: 36.3
9. gün: 36.4
10. gün:36.5
11. gün: 36.4
12. gün: 36.2
13. gün:36.4
14. gün:36.5----- Yumurtlama
15. gün: 36.7
16. gün: 36.9
17. gün: 36.8
18. gün: 36,5
19. gün:36,8
20. gün:36,7
21. gün:36,7
22. gün:36,6 Bugün olarak devam ediyor.
Kullandığım siteye giriş yaptığımda 14. günü yumurtlamışım olarak veriyor. Bunun dışında başka hiçbir data girmedim. Normalde ovulasyon testi de kullanıyorum ama bu ay pas geçtim, ayrıca bu değerleri de girmeyi planlamıyordum ancak dün akşam dayanamayıp girdimsırnaşık şey

Soranlara baz olması için yazdım hepsini.

26.12.2007----------1.GÜN----------36.1
27.12.2007----------2.GÜN----------35.9
28.12.2007----------3.GÜN----------*
29.12.2007----------4.GÜN----------35.9
30.12.2007----------5.GÜN----------*
31.12.2007----------6.GÜN----------*
01.01.2008----------7.GÜN----------*
02.01.2008----------8.GÜN----------36.1
03.01.2008----------9.GÜN----------36.1
04.01.2008---------- 10.GÜN----------35.8
05.01.2008----------11.GÜN---------- *
06.01.2008----------12.GÜN----------35.8
07.01.2008----------13.GÜN----------36.1 çatlatma
08.01.2008----------14.GÜN----------36.1
09.01.2008----------15.GÜN----------36.2 aşılama
10.01.2008----------16.GÜN----------36.3
11.01.2008----------17.GÜN----------36.4
12.01.2008----------18.GÜN----------36.6
13.01.2008----------19.GÜN----------36.5
14.01.2008----------20.GÜN----------36.4
15.01.2008----------21.GÜN----------36.6
16.01.2008----------22.GÜN----------36.7
17.09.2008----------23.GÜN----------36.5
18.09.2008----------24.GÜN----------36.4 :KK43:
canım ısının aynı kalması hatta 37 ve üzeri olması gerekiyodu... ama kişiden kişiye değişiyo bekle bakalım... adet ne zaman . hamişlik varsa ısı hiç düşmemesi lazımdı ama yinede belli olmaz işallah vardır... çok fazla takma bence, benim de ısım oldukça düşük... değişiyo işte kişiden kişiye...çok düşük ısıyla arkadaşım hamiş kaldı inanamadık bizde... herşey allahtan....

saol canım yaa..
ben 3 aydır ısı takibi yapıyorum .. ortalama ısım böyle..
ve adetimden 3-4 gün önce düşüyo normalde..
ama bu ay aşılama yapmıştık.. yumurta takbim de yapıldı ..
hayırlısı yaa...

adetim 22 veya 23 ocak..

ayyy az kalmış inşallah hayırlı haberler verirsin bize... bilsen bende ne çok istiyom o haberi vermek....inan tarifi imkansız .... allah büyük bi bakarsın ikimizde aberi veririz bu ayyy....

X