Yüzdeki Benler yok edilebilir mi?

kızlar benimde yüzümde benler war,bi cildiyeciye gittim,sağlığım açısından bir tehdit oluşturmuyor dedi,o sebeple alınmazmış.bi de aklınızda bulunsun sakın bıçak değirmeyin diyorlar yani lazerle falan yakılması gerekiyormuş,öyle eski usul ameliyat biraz sakıncalı olabiliyormuş tabi bende kritik bir durum warsa.
benim sırtımda war 2 tane,doktor kansorejen o sebeple almamız gerek dedi.bakalım aldırıcam da zamanını ayarlayamıyoruz.
sağlık açısından bir problem oluşturmuyorsa sakın alıdrmayın kızlar...

Merhabalar
Benim cildimde çok az kabarık kahverengi ben var .Başta çil sanıp expigmet,drula gibi kremler kullandım fakat sonuç alamadım senağlama .Bunu yok etmeye çalışıyorum veya rengi açılsa da olur.Bu konu önceden açıldıysa(ki açılmıştır) özür dilerim bakmaya zamanım olmadı :KK43:
Lütfen bilgisi olan yardım edebilir mi? Nasıl yok edebilirim veya rengini açabilirim?? Başka tedavi yöntemleri de var traşlama v.b ama onlarla yok etmek istemiyorum kremlerle veya önerebileceğiniz karışımlarla yapılabilir mi ?? Şimdiden teşekkür ediyorum ve yardımlarınızı bekliyorummm :)

expigment işe yaramaz da.. azelaik asit aslandır kaplandır. Azalderm var eczanelerde azimle sürünce geçirebilirsin..

ben bir forumda okumuştum sirke ve limon suyunu karıştırıp 10 gün beklettikten sonra benlere uygulanıyormuş ve kesin çözümmüş diye okudum :eek: ve bende de benler var ama et beni değil bende deneyeceğim bu formülü

Eczanelerde satılan bir sprey var sıktıktan sonra ben kabuk bağlıyo ve düşüyor..
..geçen gün tesadüfen görmüştüm..bilginize

bende yüzümde 7-8 tane küçük, açık renkli etbenleri var. bir ara takıntı olmuştu. aldırcaaktım.ama iz kalıyormuş diye vazgeçtim.cildiye doktoru plastik cerrahın alabileceğini söylemişti. bu yazılanları okuyunca tekrar aklıma düştü valla bende aldırsam diye.

merhaba. ben yüzümde 2 adet benimi aldırdım. öyle korkulduğu gibi bişey değil. üstelik bıçak değmesi sakıncalı fln diye bir durum da yok. burnumun kenarında küçük bir et beni we burnumun tam çatısında çok ufak bi ben wardı. hatta doktor burnumun kenarındakini alırken ''dur üsttekini de alayım hemen'' demişti. bir iğneyle uyuşturdu we kesip aldı. dikişi attı. toplasanız 2 dikiş atıldı ve estetik dikiş olduğu için ve derin açılmadıgı için hiç iz fln da kalmadı. hiç bir tehlike de arzetmedi hiç bir problem de oluşmadı. ilk hafta çok gülme dedi o kadar ki o da burnumun kenarı olduğu için..kısacası korkulacak bişey yok. we toplasanız 7 en fazla 10 dakika sürdü..
arkadaşım yüzündeki benleri lazerle aldırmaya teşebbüs etmişti. bir kaç sean da gitti ancak sağlıklı bir netice alamadı. ancak çok küçük topluiğne başından küçük benleri kurutup döküyor lazer. en aızndan benim bildiğim bu. yine de iddialı konuşmayayım.
ama neticede benleriniz biraz büyük veya çıkıksa sanmıyorum ki bıçak değmeden alınabilsin..

benimde yüzümde fazlasıyla ben var.. aldırmayı düşünüyorum.hiç et benm yok,hepsi leke ve koyu renkli.. doktora da göründüm,çok araştırma yaptım bu konuda..hiç bir sakıncası yok.. lazerle yakacaklar

arkadaslar vucudumda son 1.5 yildir felaket bir sekilde ben cikiyor. 20-30 tane buyuklu kucuklu rahat var yani ve cikmaya da devam ediyor. doktorlara gittim cok ama 30 yasina kadar falan cikar bi de hamilelikte cikar, engelleyemeyiz diyorlar. 2 hafta once 5 adet benimi yaktirdim, ozel bir klinikte yaptirdim. 5 tanesi icin 475 kanada dolari odedim ama bu ogrenci indirimli fiyatiymis:) doktor benleri yakicaz, onlarin yaralari iyilestikce gecmeyen yerleri varsa tekrar yakicaz dedi ve bunlar icin ayri ucret almayacak. benlerin 3 tanesinin tekrar yakilmasi gerekiyor, 2 tanesi ise suan kirmizi iz halinde gun gectikce iz azaliyor umarim tekrar cikmazlar ve bu kirmizi izler de gecer. ama diger 3 ben neden tamamen gecmedi anlayamadim:kızgın: bu arada kanada'dayim, burada yaptirdim bu islemi. simdi ben aldiranlar bir sorum var, alt dudagimin hemen biten kisminda bir benim var, cok haraket eden bir yer orasi, eger kesme islemiyle aldirsam orda cok iz kalirmi arkadaslar?????? ben yakilinca ben simsiyah oluyor, suratimda oyle bisyle bir hafta nasil gezerim cok igrenc:1no2:

arkadaslar bu benim daha onceki yazdigim bir yaziydi. 5 benimi yaktirali ve uzerine de lazer yaptirali aylar gecti...benlerim suan daha acik renkteler, yani soyle soyliyim: sekilleri aynen belli oluyor eskisi gibi ama yalnizca ustune dokununca beni hissetmiyorsunuz, sanki sadece derinin altinda ben rengi varmis gibi bisy.......amaaaaaaann iste boyle karisik bir durum iste neyse.....sinirlerim bozuk cunku o kadar para verdim hic bir ise yaramadi. lazeri tavsiy etmiyorum. keske benlerimi yaktirmasaydim ve lazer de yaptirmasaydim, hic olmazsa plastik cerraha aldirirdim sadece beyaz iz kalirdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!! :gitme:

bu bilgiler işimize yarar umarım.

BEN TEDAVİSİNDE EN DOĞRU SEÇİM LAZER Mİ, CERRAHİ Mİ UYGULANMALI?
Hastalarımızdan gelen binlerce mail de en çok bu sorunun yanıtının merak edildiğini gördük. Bizde en doğru seçim için bu konuyu ele alacağız.

Benlerde farklı tedavi olanakları bulunmaktadır. Benlerin en kesin ve tekrarlamayacak şekilde olan tedavisi cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilen küçük bir ameliyattır. Burada ben (nevüs) kenarlarından ve çevresinden sağlam sınırlarla birlikte çıkartılır ve çok ince dikişler kullanarak oluşan açıklık estetik kapatılır. Benler çıkartıldıktan sonra aynı yerlerde bir daha çıkmayacaktır. Bu operasyon sonucunda incede olsa bir iz kalacaktır. Bu izin şekli plastik cerrahide kullanılan tekniklerle sizin kendi yüz çizgilerinize paralel olacak şekilde planlanır, cilt altı ve cilt çok ince dikişlerle ayrı ayrı onarılır ve bu sayede olabilecek en az iz kalır. Bu iz 6 ay-1 sene sonra solacak, ameliyat izi en iyi hale gelecektir. Yüz ve vücuttaki küçük benler klinik ortamında ayaktan lokal anestezi ile kısa sürede alınabilir.

Cerrahi yöntemin lazer uygulamasına karşı en önemli avantajı tekrarlamayacak şekilde çıkarılırken çıkarılan dokunun patojik tetkiki yapılarak benin selim veya habis olma özelliği yanı sıra potansiyel bir riski de öğrenme şansını verir.Lazer uygulamalarında benler yüksek ısıya maruz kaldığı için patolojik tetkiki mümkün olmayacaktır.Daha önceden patolojik tetkik yapılmadığı için malignite riski taşıyan (displastik ben,atipik ben,spitz nevüs) gibi prekansöröz benlere uygulanacak lazer ile yüksek ısı karşısında hücre yapılarının bozulmasına ve gelecekte habisleşmeye dönüşme riskini arttırabilir.Cerrahi tedavide ise çıkarılan ben eğer patolojik tetkikde Malign Melanom teşhisi konulmuşsa tekrar daha geniş eksizyon ve bölgesel lenf nodüllerinin çıkarılmasına fırsat tanıyacaktır.

Ben tedavisinde lazer uygulamaları hastalarımıza cerrahi tedaviye göre daha pratik ve kolay gelmektedir.Şurası bir gerçek ki yüzeyel olmayan deriden kabarık deri tabanın derinliğine dek uzanan benlere uygulanacak lazer tedavisi,traşlama,koterizasyon gibi eksik ve yanlış uygulamalardan sonra tekrarlama görülebilmektedir.

Cerrahi tedavi dışında leke tarzında olan yüzeysel benlerde,çillerde lazer, radyofrekans, veya krioterapi tedavileri de uygulanabilmektedir. Doğumsal olarak görülen Hemanjiom, Port Wine Stain(PWS-Porto Şarabı Lekesi) vb. damarsal patolojilere ya da sonradan oluşan Eritema, Spider Anjioma, Pyojenik Granüloma, Anjiokeratoma, Venöz Lake vb. damarsal patolojilere lazer tedavisi başarı ile uygulanmaktadır

SONUÇ :

Ben aldırma konusunda en uygun, sağlıklı ve doğru uygulama, estetik cerrahi yöntemle benin kesilerek çıkarılması ve estetik olarak dikilmesidir.

İnsanlar arasında estetik olarak dikildi denince hiç iz kalmayacağı düşünülür. Oysa her dikiş iz bırakır ancak estetik cerrah atravmatik yöntemler ve aletlerle birlikte çok ince dikişler kullanarak izin çok daha az kalmasını sağlar. Buna rağmen her insanda yara iyileşmesi ve iz kalma oranı farklıdır.
Ben aldırma sonucunda izin ne kadar kalacağı önceden bilinemez veya test edilemez. Ancak bazı vücut bölgelerinde daha fazla iz kaldığı tecrübe ile sabittir. Örneğin kol ve bacaklarda, omuzda, göğüs orta kısmında diğer bölgelerden daha fazla iz kalabilir.

Cerrahi tedavinin yan etkileri neledir?
Müdahale sonrası erken dönem izlerin görünümünün hastaya verdiği rahatsızlıklar (6-12 ay) sonrası belirsizleşen izler
İstenmeyen yara iyileşmesi (keloid, hipertrofik skar) çok nadir.

Lazerlerin Yan Etkileri Nelerdir?
Lazerler deride yanık reaksiyonuna neden olabilirler. Bu durumlarda aşağıdaki yan etkiler oluşabilir:
Geçici ağrı, kızarıklık, morarma, su toplaması ve kabuklanma
Herpes Simpleks denen uçuk virüsünün aktive olması
Kalıcı olabilen beyaz veya deriden koyu olabilen cilt lekeleri
Oldukça az olmak üzere kalıcı yara izi
Lazer tedavisinde tabanda derinin alt segmentlerine uzanan benlerde melanin pigmentlerinin tekrar aktive olması ile benlerin nüksü olabilir.

Merhaba bundan 5 yıl öncesine kadar benimde yüzümde et benler vardı. Küçük bir operasyonla aldırdım (lokal anesteziyle çok basit bir şekilde alınıyor sırasında,sonrasında da hiç bir ağrı sızıı yok), benler patolojiye gönderilip kontrol edildi temizçıktı şimdi suratımda çok küçük dikiş izleri var benden başka pek kimse fark etmiyor ama operasyon sonrası dikkat etmezseniz ya da mikrop kaparsa yara izi kalabiliyor 4 tane aldırdım 1 tanesinde bayaaa bi iz kaldı.Yaptırmak isteyenlere tavsiye ederim ama mutlaka önce bir dermatoloğa görünün..Sevgiler

cnm kuzenim çenesinde büyük siyah et beninin aldırdı hiç izi bile yok şimdi:)

bende 7 sene önce aldırdım 2tane sırtımda 2 tanede yüzümde vardı et beni olduğu için. iz kalıp kalmaması benin ne kadar derin olduğuyla ilgili sanırım bide yüz bölgesi hassas olduğundan yüzde iz daha cok kalıyo benim çizgi şeklinde iz var ama güneşlenmeyi çok sevdiğimdenmidir her yazdan sonra benlerim dahada artıyo doktora sordum güneş arttırır dedi zaten artık güneşe çıkmamda yasak :KK43: benleriniz çok rahatsız etmiyosa güneş koruyucu krem kullandığınzda artmaz ama cidden rahatsız ediyosa ben yerine ufak bi çizgiye katlanmanız gerek kızlar :)

Eczanelerde satılan bir sprey var sıktıktan sonra ben kabuk bağlıyo ve düşüyor..
..geçen gün tesadüfen görmüştüm..bilginize

aa ne güzel adi ne acaba bu spreyin benimde sonradan büyüyen sert bi benim var onu aldirmak istiyorm..ama cok korkuyorum ya lazerden deilde keserlerse korkuyorum cok midem bulaniyor hemen

evet benim de sol gözümün alt köşesinde yanak tarafıma doğru bir benim var..
bir de alnımda sac baslangıc yerine yakın bir yerde var..
mercimekten biraz küçük boyuttalar..fakat rahatsız olmaay basladım..
özellikle gözümün ordaki ben son iki senedir var.onun öncesindeki hiçbir
resmimde bile yok..bianda nasıl çıktı nasıl büyüdü anlaamödım..
ben durup duruken büyür mü..ve daha da büyümesinden korkuyorum..:uhm:
şuan için kötü görünmese de gelecek adına tedirginim..
sadece iz noktasında ve ağrı noktasında çekincelerim var..
bir de yüzde sargı bandaj yarabandı tarzı seyler kalıyor mu
çalışan biri olarak bu şekilde gidip gelmek rahatsız edebilir..:1shok:

benimde yüzümde beni rahatsız eden benler var..aldırmak istiyorum hatta bunun için devlet hastenesinin plastik cerrahına gitmiştim...dr çok olumsuz konuştu hatta tavrı dalga geçer gibiydi bunun içinmi geldin gibisinden..bende o doktora tavrından dolayı sinir oldum ve vazgeçtim...sanırım özelde bi dr bulucam...bilmiyorumkismile

Merhabalar ben izmirde yaşıyorum. 2 kaşımın ortasında ve yüzümde kabarık olmayan benler var. Dokuz eylül üniv. hastanesinde lazerle aldırmayı düşünüyorum. Daha önce aldırıp memnun kaldığınız veya çevrenizden duyduğunuz bir doktor öneriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim...

X