Dondurucuda saklanabilen tarifler

çiğ koyduğumuz börekleri pişirirken buzlu buzlu mu atıyoruz fırına?

buzlu buzlu atınca fırına daha güzel oluyo.. çıtır çıtır oluyo.geçen misafirlerim vardı.hemen çıkardım hiç beklemden yumurta sarısı sürüp çörekotu attım sonra sürdüm fırına.bende bayıldım misafirlerim de.artık artan yufkalrdan çeşit çeşit yapıyorum.acil durumlarda süper oluyo...

Karnıyarık,ıslak kek ve diğer kek türleri,kurabiye ve poğaça türlerini,sigara böreği ve diğer tüm börek çeşilemelerini buzlukta saklıyorum genelde.

Bir ölçü yerine 2şer ölçü kullanıyorum.Buzluğa atıyorum sonra da.

Acil bir misafirim gelceği zaman çıkarıyorum hemen...

açıkta veya uygun olmayan kaplarda dondurduğunuzda koku oluyor. ben hiçbir şeyi ne dolaba ne de dondurucuya açık koymamaya çalışırım. buz dolabı poşeti kullanırım. yaptıklarıma gelince:
doğranmış soğan, biber, maydonoz. rondodan veya rendeden geçirilmiş domatesleri buz kalıbında doldurup poşetlemek. sosis sucuk vb. şeyleri önceden dilimleyip dondurmak.
bayat ekmekleri ufalayıp rondodan çekip biraz da fırında 40-50 derecede kurutup dondurucuya atmak.(köfte için hazır bayat ekmek)
mantarları dilimleyip haşlayıp tek tek bir tabağa dizip dondurup sonra poşetlerseniz birbirine yapışmaz. acil durumda pek çok yemeğe katıp kullanabilirsiniz. pizza, fırında makarna gibi şeylerin üzerine sıralayabilirsiniz.
yağda soğan,patlıcan biber salça vb. kavurup hazırlayıp dondurabilirsiniz. bu malzemeyi pek çok şeyde kullanabilirsiniz. mesela bunu alıp tencereye atıp üzerine sadece sıcak su bulgur tuz belki biraz yağ ekleyip meyhane pilavına çevirebilirsiniz. yine bunu börek harcı olarak kullanıp hazır yufkayla 5 dkda börek sarabilirsiniz. ben bunu makarna sosu olarak da kullanıyorum.
etleri kuşbaşı doğrayıp dondurabilir, köfte hazırlayıp buzluğa atabilirsiniz. mantı yapıp pişirmeden dondurabilirsiniz. yine börek sarıp koyanlar da var ben sadece sigara böreğini denedim tad olarak hiçbir farkı yoktu.
şuan aklıma gelenler bunlar. kolay gelsincokacimcoook

HuzunApla
bilgiler için çok tşkler.mantarı dediğin gibi dondurduktan sonra sotesini yaabilir miyiz acaba.
ben böreklerin her türünü(patatesli içli olanlar hariç)pişmiş yada pişmemiş donduruyorum.lezzet aynı ..
----------ayrıca köfte yapıp donduruyorum.donmuş şekilde teflonda pişiriyorum.ayrıca pişmiş köfteleride dondurabilirsiniz.salçalı sos yapıp içine at 10 dakika tıkırdat yanınada bir pilav.mis gibi menü.
---------hatta kurutulmuş taze fasulyeyi bile haşlayıp yarısını yumurtalı kavuruyorum kalan haşlanmış fasulyeyide tekrar dondurucuya atıyorum.istediğim zaman çıkarıp kullanıyorum.
-------kabağı rendeleyip az yağla soteliyorum soğuyunca donduruyorum.lazım olunca çüzünce süzdürüyor ve yoğurtla karıştırıp salatasını yapıyorum.dereotunuda doğrayıp kabakla beraber donduruyorum.
-----konserve bezelyeyi az kullanacak isem süzdürüp kalanını donduruyorum

haftalik yesillik alisverisimi yaptigimda domates disinda bir salataya ne konulabilirse hepsini dograyip tupperware'in kase buyuklugundeki sekerkaplarina (4 adet) koyup agizlarini kapatiyorum salata gerekli oldugunda bir tanesini cikarip icine domates dograyip tuz zeytin yagi ve limon ekliyorum harika citir citir az evvel dogranmis gibi oluyorlar yesillikler. hemen hazir salata.

bende patatesleri kızartıp yanlız tam kızarmıyck yağı çekince buzdolabı poşetiyle dondurucuya koyuyorm.kızartıcam zaman çözdürmeden kızgın yağa atıyorum.aynı hazır patts kızartmalar gibi oluyo..pasta,börek ne aklına geliyosa mikro dalgada 2 dk hazır oluyo...

dondurucu en büyük kurtarıcım...haşlanmış nohut,fasulye.köfte için çekilmiş bayat ekmek,köftede

vaktim olunca yapıp koyuyorum ...

taze fasulye,kek dışındaki bütün pasta ,börek çeşitleri ,hazır yufka,milföy elimin

altında sürekli bulunur...

aklınıza ne gelirse koyarım buzluğuma.ekmek,köfte,sebzeleri poşetlerim,kurubakliyat,sarma,patlıcan,biber,közleme,artan yufka,hamur,kek,börek,poğaça bunları bu şekilde yıllardır kullanırım, hiçbirinin tadı bozulmaz.peynir aldım diyelm fazla gelicek hemen buzluğa yarısını,sucuk,salam,sosis buzlktadır.maydanoz,dereotu yıka koy kavanozla buzluğa,yaprak aklıma geldiikçe yazarım.ayrıca et,tavuk suyu veya kemik suyu buz poşetlerine doldur yemeklere kullan ,tat verir.hazır bulyon yerine.

aklınıza ne gelirse koyarım buzluğuma.ekmek,köfte,sebzeleri poşetlerim,kurubakliyat,sarma,patlıcan,biber,közleme,artan yufka,hamur,kek,börek,poğaça bunları bu şekilde yıllardır kullanırım, hiçbirinin tadı bozulmaz.peynir aldım diyelm fazla gelicek hemen buzluğa yarısını,sucuk,salam,sosis buzlktadır.maydanoz,dereotu yıka koy kavanozla buzluğa,yaprak aklıma geldiikçe yazarım.ayrıca et,tavuk suyu veya kemik suyu buz poşetlerine doldur yemeklere kullan ,tat verir.hazır bulyon yerine.

canım et sularını nasıl koyuyorsun?

ben buzluga domates,biber,kasar peyniri,fasulye,nohut,poaca,ekmek,yufka,maydanoz,sarmisak,kofte koyarim.tadinda herhangi bir degisme olmaz.cok pratik olur hatta benim icin.acil misafir geldigi zaman filan

ben dondurucuya yaprak sarması,mantı,tatlı-tuzlu kurabiye hamuru,dolmalık biberi icini oyup koyuyorum.dolmalık biberi dondurucudan çıkartıp hemen doldurup pişirmek gerekir.eridikten sonra doldurursak bozulur.ben börekleri pişirmeden dondurucuya koyuyorum.buzu çözülmeden üzerine yumurta sarısı koyup pişiriyorum.bana göre pişmiş hamur işleri dondurucudan çıkınca tadı değişiyor.

X