maalesef para mevzusu:(

Ayrıca karta falan karşı çıkarsa maaşınızdan her ay belli bir miktarı özel ihtiyaçlarınıza ayırın.

Erkekler kadınlar gibi degil malesef.

Kadınların ihtiyaçları hiççççç bitmez :)

Ayrıca karta falan karşı çıkarsa maaşınızdan her ay belli bir miktarı özel ihtiyaçlarınıza ayırın.

Erkekler kadınlar gibi degil malesef.

Kadınların ihtiyaçları hiççççç bitmez :)

Ek karta karşı çıkarsa bence çok büyük ayıp etmiş olur zaten:)

Ve konu sahibi bence eşine ihtiyaçlarını anlatabilmelisin, sanırım o senin bu sıkılma dönemindeki fazla harcamamana alıştı, hiçbir şey almayacaksın sanıyor olabilir:) Sizi bildikten sonra da sorun yapmamayı öğrenmesi gerekir.

Mesela olur ya, bir şey almak isterim ama alsam mı almasam mı kararsız kalırım sonunda almam, eşime söylediğimde, zaten kırkyılda bir harcama yapıyorsun, onu da istediğin gibi harca lütfen der, sen ihtiyacın olduğunu düşünüp birşey alıyorsan, ben biliyorum ki ona ihtiyacın vardır, der. Ki olmasa bile arada kendimizi şımartmamız da normal karşılanmalı:)

bencede büyütülecek konu değil
ama dur denecek umursayıp harekete geçicek bir konu
alışkanlık yapmamamsı için hayat müşterek evet ortak harcayıp ama kendinize ve ihtiyçlarınıza b
ütçe ayırmanız gerekir ve bunuda kabul ettirmeniz gerekir ki birde çalışıyorsunuz ve her gün ne giysem diye düşünülüyor

çalışmaya başlamadan önce bi ara kredi kartını aldığımda verirken sende kalsın demişti.ben de istememiştim. eşim o kadar düşüncesiz ve kebe biri değil ama sorun sanırım bende

çalışsanızda çalışmasanızda şimdiye kadar bir kredi kartı edinmeliydiniz.her ihtiyacınız olduğunda eşinizden istemeniz bana çok garip geldi.aynı şekilde msjlaşmanızda...bence güzelce konuşun.eşinizin alınması normal.erkekler para konularında hassas oluyorlar msjdada sizi tam olarak anlayamamıştır.

ayrıca birikim yapmak istemenizi anlıyorum ama bence maaşınızdan bir miktar kendinize ayırın ve kalanını biriktirin.böylece hem eşinizden utana sıkıla bişey istemezsiniz hemde rahatça kendi paranızı harcamanın keyfine varırsınız.bizde birikim yapmaya çalışıyoruz ben kendi harcamalarım ve atıyorum mutfak masrafı.eşimde faturalar araba masrafı diğer giderleri karşılıyor sonra kalanları rtak bi yerde biriktiriyoruz.

ev için, araba için tutumlu olup bu şekilde birikim yapmanız çok hoş, ama anlattıklarınıza bakılırsa bunu yaparken de yaşamıyorsunuz, sadece geçinecek kadar para ayırıp gerisini tutuyorsunuz. eşiniz de alışveriş yapmıyormuş hiç, sizin de çalıştığınız halde elinizde çok bir paranız olmuyor..
yaşam uzun, bu yaşlarınızda biraz harcayıp gezerseniz sizin yararınıza olur. bence o denli sıkmayın. hem bakın araba alacak para birikmiş bile, önümüzdeki aylarda biraz daha lüksünüze para ayırın, ikinizde rahatlarsınız.

Çalışıyorsun, para kazanıyorsun, eve katkın oluyor, bu durumda kendinden kısmamalısın. İhtiyaçlarından vazgeçme.

konuyu okudum fakat diğer yorumlara bakmadım.aklıma geçen bi arkadaşın foruma yazdığı birşey geldi.erkek 5 harcıyosa sen 6 harca diye :KK53: valla cok doğru çünkü bu erkeklere pek iyilik yaramıyo malesef.tabi bu benim nacizane fikrim, kendimden biliyorum bende evliyim,hani para biriktirelim diye ben mağazalarda daha uygun fiyatlı giysilere falan bakardım tabi eşim yanımda oluyo,öyle uygun fiyatlı şeylerden güzelini bulmak zaman alıyo tabi :KK49: eşim sıkılıyodu falan.yine bi gün üstüme bişeler bakalım dediğimde bana sesini yükselterek " sen hiç bişi beğenmiyosun seninle alışveriş yapmak istemiyorum" diyince ben çok bozuldum ve kırıldım.ben onu düşünüyodum oysa ki.ama artık istediğimi beğendiğimi alıyorum umrumda diil hem de hiç :KK52:

İkinizin bakış açısı da bence evlilik mantığına uymuyor.
Bir araba alacağız birikim+ benim param ile diyorsunuz ?
Sizin paranız derken neyi anlatmak istediniz ki yani artık senin paran benim yok evlendiniz.

Nasıl alıştırırsan öyle gider bu işler

Hadi alışkanlıklardan ötürü insan eşinden bile para almaya çekinebilir

Ama madem 2 aydır çalışıyorsunuz ve öğretmensiniz.. İşinize uygun kıyafetler almak adına ilk maaşınızla alışverip yapıp gelseydiniz iyi olurmuş..

Durup durup tam araba alacakken bir de onun kartı ile icazet beklemeniz, kendini karar mercii sanmasına sebep olmuş..

Ama gergin olduğunuz için ağır bi mesaj olmuş ' benim paramı almaya zamanın var ' cümlesi.. O zamana kadar da ' Onun parası ile geçiniyordunuz ' ona bakarsanız.. Sen ben olmamalı ama kimse eşine çocuğuna harçlık verir gibi de davranmamalı bence..

Ben maasin tamamini ese vermeye karsiyim. Bir bayan her zaman kendini saglama almali. Birikimini yapabilmeli. Araba alacaksaniz kendinizi kasmadan maasinizin belli bir kismini vererek alabilirsiniz. Ama asla tamamini esinize birakmayin. Sizin harcamaya kiyamadiginiz parayi o cok bulup savurabilir.

ben de eşini bu duruma alıştırdığını düşünüyorum, bizdeki mali işler de sizinkine benziyor, faturaları evin alışverişini vs eşim halleder, ben kendi arabamın kredisini benzinin kendi cep telefonumu falan yatırırım sadece. sorun şu sen hiç paranı ellememişsin bir de o parayla ilgili eşine sözler vermişsin, üstüme başıma bir şey alacaksam bunun icazet almam kimseden keza eşim de öyle konuşuruz evde sonra çıkar ne alacaksak alırız.

ayrıca size özellikle söylemiyorum yanlış anlamayın lütfen ama öğretmen arkadaşlarıma da bazen çok kızıyorum o kadar maaşımız var imkanımız var paspal paspal geziyor çoğumuz. ev borcudur araba borcudur olabilir her insanın kredisi ödemesi vs fakat hep ayna şeyleri hatta yıpranmış özensiz kıyafetleri giymek de bir öğretmene hiç yakışmıyor doğrusu.

Siz haklısınız hassas olmakta,eşiniz çok anlayışsızmış.Siz zaten çalışıyorsunuz ve ortak birikim yapıp araba,ev almayı düşüyorsunuz.
Eğer sizin kedi kartınız yoksa ve eşinizde kredi kartı varsa size vermesi gerekir.
Çünkü ev ihtiyacı ya da kişisel ihtiyaclarınızı baska türlü karsılayamazsınız(maasınıza dokunmadığınız için)
Eşinizin paranı istemiyorum tarzında alınganlık yapıp üste çıkma çabası çok saçma olmuş.
En son ihtimal kendinize kredi kartı çıkartıp kredi kartı ekstresini eşinize verin kendi maaşından ödesin.

birikşm yapıcam diye kendini sıkıp bütün parayı biriktirmek doğru değil
çünkü kimse ileride sana teşekkür etmiyor
sen de yıllarca kendini sıktığın için sonunda patlıyorsun
üstelik erkekler de senin kendini bu kadar sıkmana alışıyor ve sanki bu senin görevinmiş gibi yaklaşıyor, sen de fazladan bir şey isteyince şakayla karışık böyle sorunlar çıkyor
sen ay başında ne kadar ihtiyacın olacaksa ayır, geri kalanı biriktir
eksik kalanı da eşin kendi parasından biriktirsin
böylece sen ihtiyaçlarını kendi gelirinle almış olursun, birikiminiz de ortak olur
kırıldığın şeyleri eşine mesajla sitem etmen de faydasız
açıkça söyle
anlamazsa kafana takma
çünkü anlayacak olsa birkaç kere söyleyince anlar
anlamazsa sık sık söyleyip kendini mutsuz etmene gerek yok, onu öyle idare et

bu arada paranızı bankada biriktiriyorsanız, banka paranız üzerinden faiz işleteceği için paranızın bereketi ve evinizin huzuru olacağını sanmıyorum
altına yatırım yapıp evin gizli bir köşesinde biriktirebilirsiniz
inşallah faydalı olabilmişimdir

Son düzenleme:
ben de 5 yıllık bekar bir öğretmenim.evlenince senin paran benim param olayı olmaz ama biişey sormak istiyorum.siz evlenmeden önce sözlü ve nişanlılık döneminde para meselesi oluyor muydu? mesela bir mekana girdiğinizde hesabı hep kim ödüyordu. bu sorduğum soru çok önemli. çünkü şuan yaşadığın mesele geçmişte saklı bence.

bir de şunu da ekleyeyim. ben de evleneceğim insandan ayrıldım.başka nedenler de vardı ama nedenlerden biri para meselesiydi. bir anda ondan soğudum. en iyisi evlenmemek dedim.

bende iki yıldır sınava hazırlanıyorum ama henüz atanamadım:KK43: eşinden para istemek gerçekten çok zor oluyor bi şey almak isteyince ona açıklama yapmak zorunda gibi hissediyorum kendimi yani ne aldıysam illa bi gerekçesi olmalı:KK43: o para ile ilgili en ufak bi imada bulunsa çok üzülüyorum... siz olaya iyi tarafından bakın atanmışsınız... senin para benim para kötü olmuş ama hallolur canınızı sıkmayın:KK66:

ben de 5 yıllık bekar bir öğretmenim.evlenince senin paran benim param olayı olmaz ama biişey sormak istiyorum.siz evlenmeden önce sözlü ve nişanlılık döneminde para meselesi oluyor muydu? mesela bir mekana girdiğinizde hesabı hep kim ödüyordu. bu sorduğum soru çok önemli. çünkü şuan yaşadığın mesele geçmişte saklı bence.

Hesabi o oduyordu. Benim ozel harcamalarimi kesinlikle odetmiyordum kendim oduyordum.

X