Erkeklerdeki bu araba sevdası 😔

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kkedi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2019
1.457
1.851
27
Eşim bir çocuk bir oyuncağı ne kadar isterse almak istediği arabayı da aynı o şekilde istiyor. Bana göre fıstık gibi bir arabamız var. Gayet şık, hoş bir araba. Eşim bu arabaya 5 yıldır biniyor diye sıkılmış, ille de değiştirmek istiyor. Biz de birikim yapıyoruz ama almak istediğimiz otomatik araba için paramız birikince bilin bakalım eşim ne yaptı? Bu kez üst sürümü diye tutturdu 🤦🏻‍♀️ yahu paramız yok diyorum anlamıyor. Biz faiz işlerine girmiyoruz. Katılım bankası ile alalım diyor ama ben de o bankalara güvenmiyorum kalbim mutmain olmuyor banka karıştırmak asla istemiyorum. Birkaç ay daha beklese istediği araba parası birikiyor zaten ama beklemek istemiyor. Yaz sonunda ben 7 aylık hamile olmuş oluyorum. Seni o halde bırakıp başka şehre araba alamam diyor. Ben de sanki ben tek mi kalacağım yanımda birisi kalır, zaten doktor kontrollerine gidiyoruz ters bir durum gözükse bize bunu söylerler sorun olmaz diyorum ama o kadar hevesleniyor ki yeni araba için.
Benim babamın hali vakti yerinde, ev alacak olsak para vereceğini de söyledi. Ama araba değiştirme lükse kaçtığı için babamın da hoşuna gitmez. Beni kırmamak için verir ama canı sıkılır şımarıkça ihtiyaç sevmez babam. Zaten eşim de hayır asla babandan almam babanı araba konusunda biliyorum diyor.
Kendi babasını düşündü, onda üç beş bir şeyler vardır dedi ama kaynım bedelli yapmak istiyor muhtemelen adam elinde ne varsa ona verecek zaten. Görümcem borç vereyim demiş ama verebileceği borç bize yetmiyor.
Eşimle aram gayet iyiyken bu konuda yüzünden aramızın bozulması beni aşırı yoruyor artık. Her gün araba ilanı bakıyor. Bugün bir tane uygun fiyata denk getirmiş hemen bizimkini satalım diye ikna etmek istedi ama ben katılım bankası aracılığıyla da almak istemediğim için alamıyoruz bu da onu üzüyor.
Çevreme bu tarz detaylarla anlatamıyorum yaşadıklarımı, o yüzden buraya yazıyorum. Tavrım nasıl olmalı bilmiyorum kalbini kırmak istemiyorum genel anlamda birbirimize karşı iyiyiz severiz birbirimizi. Şu araba işi bir senedir kafamın içini kemirip duruyor bu kadar istediği için alsak o araba başımıza bela olacak diye de korkuyorum ne yapacağımı şaşırmış durumdayım artık 🥹

Eşimde böyledir arabaları çok sever ama benimde bir dediğimi iki etmez. O yüzden karışmıyorum.
Ben kendi çalıştığımdan birikim yapıyorum kendime kenara. Geri kalanına pek karışmıyorum.

Eşimde böyledir arabaları çok sever ama benimde bir dediğimi iki etmez. O yüzden karışmıyorum.
Ben kendi çalıştığımdan birikim yapıyorum kendime kenara. Geri kalanına pek karışmıyorum.
Biz bir maaş kadarıyla geçinip bir maaşın biraz daha fazlasıyla her ay altın alıyoruz. Ortak birikim yapıyoruz.
Benim eşim de iyidir yeni telefon almak istemiştim pahalıydı diye biraz bekleyelim diye konuşmuştuk sürpriz yapıp aldı bana. Bir şey istedim mi sanki almayalım der gibi konuşur sonra elinde o şeyle gelir sürpriz yapar. Ben de onu kırmak istemiyorum ama ne yapayım bilemiyorum artık

Biz bir maaş kadarıyla geçinip bir maaşın biraz daha fazlasıyla her ay altın alıyoruz. Ortak birikim yapıyoruz.
Benim eşim de iyidir yeni telefon almak istemiştim pahalıydı diye biraz bekleyelim diye konuşmuştuk sürpriz yapıp aldı bana. Bir şey istedim mi sanki almayalım der gibi konuşur sonra elinde o şeyle gelir sürpriz yapar. Ben de onu kırmak istemiyorum ama ne yapayım bilemiyorum artık

Bence kırmayın eşinizi. Nasıl olsa ortak mal.
Ama en iyi siz tanırsınız onu.

Bence kırmayın eşinizi. Nasıl olsa ortak mal.
Ama en iyi siz tanırsınız onu.
Hatta bu araba evlilik öncesi alındığı için yalnızca eşime ait. Yeni alacağımız arabada benim de hakkım olmuş olacak ama işte biraz daha beklese 😔

Kedi Hanım asla haksızsınız demiyorum. Ama önceki konunuzda söylemiştiniz ya hani, 1+1'i satıp araba alacağız diye.
Eşinizi orada heveslendirmişsiniz maalesef. Keşke en başından aklına hiç düşürmeseydiniz.
Kayın aileniz zaten borç verecek durumda değil. Babanızdan da tabi ki bunun için para istemeyin.
İyi şık bir araba diyorsunuz. Elindeki ile yetinmeyi bilsin bence.

Araba değiştirmesi için ailenizden borç para alma fikri yanlış. Ters bir durum yaşandığında eşiniz ve aileniz arasında kalır, canı sıkılan yine siz olursunuz. Eşinize arabayı şuan değişmek istemesini istemediğinizi net bir şekilde söyleyin. Hevesi kırılıyorsada yapacak bir şey yok. Çocuk değil sonuçta.

Ben geçen kendi eşimle olan bir sorunda bunu düşündüm..ben iyiysem aramız çok iyi. Ben sesimi cikarmazsam aramız çok iyi. Ama şu şöyle olmaz, olmamalı dersem yılların birikimi ile aramız aşırı kötü oluyor. Sanki sürekli dırdır yapan biriymişim gibi düşünüyor. Kendimi acımasızca rahatça eleştiririm. Asla dırdırci biri değilim. Olsam en azından kendi kendime bunu itiraf ederim.
Yani son durumda şunu düşündüm. Ee bizim aramizin iyi olması bana bağlıysa benim aram herkesle iyi olur ki. Kimseye birşey demezsen zaten herkesle anlasirsin. O yüzden aramızın iyi olması benim için artık birşey ifade etmiyor.

Şimdi o hesap size de aynı şeyi öneriyorum. Bazı insanlar herşeye kızar eder, bu tip insanlar hariç ama olmayacak birşeye de olmaz diyorsam ve aram bozuluyorsa, bozulsun o zaman.

Bende araba çok severim,his olarak anlayabiliyorum ama son paramla ucu ucuna model yükseltmem. Araba biyerde ihtiyaç biyerden sonrası lüks. Lükse geçen yerde parayla derdinizin olmaması lazım. Hesap kitapla araba modeli yükseltmek mantıksız bana göre.

Bu arada ben evi ev kredisi ile aldım. O dönem hiç sorgulamadim. Araba alırken bir de acemi olduğum için bu hiç içime sinmedi. Sanki bir aksilik yaşayacağım vs diye.
Katılım bankası bana göre normal bir bankadan asla farklı değil. O da aynı oranlarda sabit borç veriyor. Sabit oran olduktan sonra ha adı faiz olmuş ha kar payı olmuş bence aynı.
Yani ya biriktirip alacaksın ya kredi çekeceksin.
Ben ilk arabamı faizsiz alacağım diye çok zorlanarak aldım. Dolar ve altın borclandim. Dolar iki katı altın 3 katı falan oldu ödeyene kadar.. araba zaten çok yaşlıydı. Ben de değiştirmek istiyorum. Hem de çok küçük. Bagaj falan minicik. Özellikle uzun yolda Tetris oynar gibi yerleştirme ve boşaltma yapıyorum.
Su an ki birikim artı çevremden borçla doğru düzgün birşey alamıyorum. Benim de aklımdan araba kredisi çekmek geliyor. Sonra vazgeçiyorum ilki için bu kadar eziyet çektim. Üstelik şu an ayağımı yerden kesen araba da var diye.
İlk araba ve ilk ev için biraz daha esnek görüşler var ama araba değiştirmek için bilmiyorum madem şu ana kadar hiç yanasmadiniz şimdi de yanasmayin..veya ev için kredi çekin.

Kedi Hanım asla haksızsınız demiyorum. Ama önceki konunuzda söylemiştiniz ya hani, 1+1'i satıp araba alacağız diye.
Eşinizi orada heveslendirmişsiniz maalesef. Keşke en başından aklına hiç düşürmeseydiniz.
Kayın aileniz zaten borç verecek durumda değil. Babanızdan da tabi ki bunun için para istemeyin.
İyi şık bir araba diyorsunuz. Elindeki ile yetinmeyi bilsin bence.
Şu anda araba için epey bir birikimimiz var. 1+1i satsaydık onun parasından biraz üstüne ekleyip gerisini altın yapacaktık. Ama vazgeçtik satmıyoruz birikime devam ediyoruz.
Eşimin heveslenmesi ile ilgili şunu söyleyeyim biz evlenirken ikimizin de arabası vardı. İkisini de satalım daha iyi araba alalım diye düşünmüştü ama ev almak daha cazip gelince birini satıp düğün takılarını da bozdurup o 1+1 evi aldık. Yoksa dediğim gibi adamın değiştirme hevesi dünden var. Ben de sürekli ileri attırmaya çalışıyorum hayatım bak birikiyor para alabiliriz biraz daha sabret diye ama işte

Şu anda araba için epey bir birikimimiz var. 1+1i satsaydık onun parasından biraz üstüne ekleyip gerisini altın yapacaktık. Ama vazgeçtik satmıyoruz birikime devam ediyoruz.
Eşimin heveslenmesi ile ilgili şunu söyleyeyim biz evlenirken ikimizin de arabası vardı. İkisini de satalım daha iyi araba alalım diye düşünmüştü ama ev almak daha cazip gelince birini satıp düğün takılarını da bozdurup o 1+1 evi aldık. Yoksa dediğim gibi adamın değiştirme hevesi dünden var. Ben de sürekli ileri attırmaya çalışıyorum hayatım bak birikiyor para alabiliriz biraz daha sabret diye ama işte
O zaman sizin arabanız eve gitmiş. Sizin de araba ihtiyacınız yok mu? Varsa size haksızlık değil mi?

Bu arada ben evi ev kredisi ile aldım. O dönem hiç sorgulamadim. Araba alırken bir de acemi olduğum için bu hiç içime sinmedi. Sanki bir aksilik yaşayacağım vs diye.
Katılım bankası bana göre normal bir bankadan asla farklı değil. O da aynı oranlarda sabit borç veriyor. Sabit oran olduktan sonra ha adı faiz olmuş ha kar payı olmuş bence aynı.
Yani ya biriktirip alacaksın ya kredi çekeceksin.
Ben ilk arabamı faizsiz alacağım diye çok zorlanarak aldım. Dolar ve altın borclandim. Dolar iki katı altın 3 katı falan oldu ödeyene kadar.. araba zaten çok yaşlıydı. Ben de değiştirmek istiyorum. Hem de çok küçük. Bagaj falan minicik. Özellikle uzun yolda Tetris oynar gibi yerleştirme ve boşaltma yapıyorum.
Su an ki birikim artı çevremden borçla doğru düzgün birşey alamıyorum. Benim de aklımdan araba kredisi çekmek geliyor. Sonra vazgeçiyorum ilki için bu kadar eziyet çektim. Üstelik şu an ayağımı yerden kesen araba da var diye.
İlk araba ve ilk ev için biraz daha esnek görüşler var ama araba değiştirmek için bilmiyorum madem şu ana kadar hiç yanasmadiniz şimdi de yanasmayin..veya ev için kredi çekin.
İçime sinmediği için hiçbir banka ile iş yapmak istemiyorum. Kendi ailemde bi şekilde olmuş olsa biraz battı balık yan gider hesabı olabilir buna sıkıntı yok diyenler var alınabilir diye düşünürdüm belki ama babam bu konularda hassas olmamasına rağmen bizim evde böyle bir şey yaşanmadı. Ben de hiç yaşanmasın istiyorum.
Ev için babam borç verir onu da altın alırız zaten ama henüz o kadar birikimimiz yok, birkaç seneye inşallah

O zaman sizin arabanız eve gitmiş. Sizin de araba ihtiyacınız yok mu? Varsa size haksızlık değil mi?
Biz aynı okuldayız. İki araba insanı zorluyor masrafı çok şu bu derken ev almak daha mantıklı geldi. Çünkü biz de kiradayız o 1+1 evin en azından bir kira getirisi var destek oluyor bize

Araba değiştirmesi için ailenizden borç para alma fikri yanlış. Ters bir durum yaşandığında eşiniz ve aileniz arasında kalır, canı sıkılan yine siz olursunuz. Eşinize arabayı şuan değişmek istemesini istemediğinizi net bir şekilde söyleyin. Hevesi kırılıyorsada yapacak bir şey yok. Çocuk değil sonuçta.
Evet bunları da düşünerek ne eşim ne ben benim aileden araba için para almayı istemiyoruz kesinlikle.
Net bir şekilde yok desem kalbi daha da kırılacak diye diyemiyorum. Zaten paramız olsa değiştiririz illa değiştirmeyelim demiyorum ben de. Ama para yok yani..

Bende araba çok severim,his olarak anlayabiliyorum ama son paramla ucu ucuna model yükseltmem. Araba biyerde ihtiyaç biyerden sonrası lüks. Lükse geçen yerde parayla derdinizin olmaması lazım. Hesap kitapla araba modeli yükseltmek mantıksız bana göre.
Kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim ilk araba olsa o bir ihtiyaç olacaktı ama şu an model yükseltmek tamamen lükse kaçmak

Sizin kalbiniz mutmain olsun diye, katılım bankaları faizin ismini değiştirip bankalardan kat be kat fazla faizle paranızı alıyor.

Ya hiç mi ekonomi paradan anlamıyorsunuz.
Dehşet gerçekten iyi ki sizler varsınız, yoksa kim vurgun gibi para kazanacak…
Piyasaya dangalak lazım onu da biz üstlenelim dedik Tavuk hanım. Siz bilirkişi olun o da lazım

Piyasaya dangalak lazım onu da biz üstlenelim dedik Tavuk hanım. Siz bilirkişi olun o da lazım
Bilir kişi değil dangalak hanım, eşimin eğitimi ve işi gereği bu konulara hakimim hemde çok.
Bi gün katılımların birine girip ödeme koşullarını geri dönüş vs listelerini aldık.
Dehşet. Alında bir ödeme planı görün ne olduğunu…
Banka faizi haram değil bunların yanında, ne güzel inancı sömürüyorlar.
Faizin ismini değiştiriyorlar sadece…

Doğruları yazdığım için neden kendinize dangalak diyorsunuz. Çok ilginç dangalak gibi katılımı desteklemek…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X