Erkeklerdeki bu araba sevdası 😔

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilir kişi değil dangalak hanım, eşimin eğitimi ve işi gereği bu konulara hakimim hemde çok.
Bi gün katılımların birine girip ödeme koşullarını geri dönüş vs listelerini aldık.
Dehşet. Alında bir ödeme planı görün ne olduğunu…
Banka faizi haram değil bunların yanında, ne güzel inancı sömürüyorlar.
Faizin ismini değiştiriyorlar sadece…

Doğruları yazdığım için neden kendinize dangalak diyorsunuz. Çok ilginç dangalak gibi katılımı desteklemek…
Aynen öyle ismini değiştirip insanı yiyorlar ya bir de ilk ev olursa sorun yok kafası herkes kendine göre kılıfını buluyor. Bir şeyden dolayı kredi çekince arkadasimdan laf yemiştim , kendisi ev alırken katılım bankasından ve ilk ev olduğu için soruun yok diyor :).

Beklerse kaybeder. Araba fiyatları gün be gün uçuyor, şuan seçim sebebiyle döviz tutuluyor biliyorsunuz. Faizler yükseltildi ama çare değil. Eğer ki öngörülenler gerçekleşecek dolar 45 seviyesine gelecekse şuan 1,5 olan arabayı 2 milyona bile bulma ihtimaliniz kalmıyor, benden söylemesi.
Şu anda almak mı mantıklı filmdelisi çok kararsız kaldığım bir konu , fiyat artacak ama dolar bazında çok değişim olmaz gibi

Bu konuda maalesef gerçekten de çocuk gibi. Zaten ona çocuklar bi oyuncağı nasıl tutturursa sen de bu arabayı öyle tutturdun dedim evet bu da bana oyuncak diyor. Farkında yani çocukluğunun. Azcık büyür umarım ne diyeyim ki
Normalde anladığım kadarıyla kocanizim masraflari yok , istemesi tutturmasi bana garip gelmiyor . Parasını har vurup harman savurmuyor sonuçta . Şu andaki aracı hiç ilana koydunuz mu ? Piyasası ne durumda çoğu kişi araç satmakta da sıkıntı yaşıyor belki koysanız satılmayacak hemen

Eşiniz tam erkek öğretmen ya. Böyle bir profil var. Aileden gün görmemiş, zor bela bi şekilde memur olmuş. Hayattaki en büyük şansı bu memuriyet. Bunun sayesinde memur bir kadınla evlenebilmiş. Onun da maaşına güvenerek hiç olmadık zamanda (doğum öncesi) sırf kendi keyfi için borç kitlemeye çalışıyor. Bunlardan çok var böyle, orman altı florası gibiler. Arkadaşımın eşi de hamileyken aynen böyle tutturdu. Kız borç var diye bebeği üç aylıkken işe başladı. Tam sonradan görme, taşralı tavrı. Hiç şaşırtmıyorlar. Siz mantıklı bir kadınsınız. Size robot süpürge, telefon jesti yapmasıyla bu denk mi Allah aşkına? Siz zaten çalışıyorsunuz. Hiç zora girmeden de alırdınız bunları. Kasanız ortak. Cebinden bağışlamamış. Bunları aldığı için ekonomik yönden sıkıntıya girmeyecek. Ama araba kredisi öyle mi?
Margaret ben şunu da anlamıyorum, işte arkadaşlar diyor ki kocam süpürge aldı ee zaten o para ikinizin değil mi ? Maddi olarak aynı seviyedeki kocalar kadınları yalvartip nasıl sürpriz yapabiliyor . Arada büyük ucurumlar olsa belki bı nebze anlarım . Evin bütçesi konuşulur ne lazımsa alınır yani

Çinlilerin bir atasözü var (kesin çinlilerin değildir, uydurmadır) ben severim; alabileceğin en iyi evi al ama ucuz araba kullan. Arabaya ayağımızı yerden kesen araç gözüyle bakıyorum ben. Markası modeli çok da önemli değil. Evet araba da bir yatırım aracı sayılabilir ancak daha eviniz yokken ve birikim yapmak için bu kadar kasıp sıkıntı çekiyorken lükse kaçacak bir araç almak mantıklı değil.

Margaret ben şunu da anlamıyorum, işte arkadaşlar diyor ki kocam süpürge aldı ee zaten o para ikinizin değil mi ? Maddi olarak aynı seviyedeki kocalar kadınları yalvartip nasıl sürpriz yapabiliyor . Arada büyük ucurumlar olsa belki bı nebze anlarım . Evin bütçesi konuşulur ne lazımsa alınır yani
Bir de eve alınan bir şey neden kadına hediyeymiş gibi davranılır ki, çok saçma. Adam kendine pahalı oyuncaklar alabiliyor ama kadına dandirik robot süpürge hediye oluyor.

Robot süpürge zaten eve alınan bir şey, ben onu hediye sınıfına bile sokmam da. Bana telefon lazımdı. Biraz araştırdım o dönem. iPhone 13 mantıklı geldi. Söyledim ve aldık. Bunu eşim sürpriz diye alıp önüme koysa bi tarafımla gülerim. Eşim de bunu bildiği için asla öyle bir tribe girmez. 🤣

Robot süpürge zaten eve alınan bir şey, ben onu hediye sınıfına bile sokmam da. Bana telefon lazımdı. Biraz araştırdım o dönem. iPhone 13 mantıklı geldi. Söyledim ve aldık. Bunu eşim sürpriz diye alıp önüme koysa bi tarafımla gülerim. Eşim de bunu bildiği için asla öyle bir tribe girmez. 🤣
Yani diğer türlüsü çok anlamsız:) bı Adnan ziyagil olup micevaher almıyorsa , diğer türlüsü ortak kese

Yani diğer türlüsü çok anlamsız:) bı Adnan ziyagil olup micevaher almıyorsa , diğer türlüsü ortak kese
Hadi ev hanımı olsun, yine bir anlamı olabilir belki o hediyenin. Ama eşle aynı şartlarda çalışıp para kazanıp bunlara hediye diye sevinmek kendini kandırmak gibi bir şey. Bir de eşi gerek yok ikimiz süpürüyoruz zaten demiş, hevesini baltalamış başta. Sonra da sürpriiiiizzzzzzz 🫠

Eşim bir çocuk bir oyuncağı ne kadar isterse almak istediği arabayı da aynı o şekilde istiyor. Bana göre fıstık gibi bir arabamız var. Gayet şık, hoş bir araba. Eşim bu arabaya 5 yıldır biniyor diye sıkılmış, ille de değiştirmek istiyor. Biz de birikim yapıyoruz ama almak istediğimiz otomatik araba için paramız birikince bilin bakalım eşim ne yaptı? Bu kez üst sürümü diye tutturdu 🤦🏻‍♀️ yahu paramız yok diyorum anlamıyor. Biz faiz işlerine girmiyoruz. Katılım bankası ile alalım diyor ama ben de o bankalara güvenmiyorum kalbim mutmain olmuyor banka karıştırmak asla istemiyorum. Birkaç ay daha beklese istediği araba parası birikiyor zaten ama beklemek istemiyor. Yaz sonunda ben 7 aylık hamile olmuş oluyorum. Seni o halde bırakıp başka şehre araba alamam diyor. Ben de sanki ben tek mi kalacağım yanımda birisi kalır, zaten doktor kontrollerine gidiyoruz ters bir durum gözükse bize bunu söylerler sorun olmaz diyorum ama o kadar hevesleniyor ki yeni araba için.
Benim babamın hali vakti yerinde, ev alacak olsak para vereceğini de söyledi. Ama araba değiştirme lükse kaçtığı için babamın da hoşuna gitmez. Beni kırmamak için verir ama canı sıkılır şımarıkça ihtiyaç sevmez babam. Zaten eşim de hayır asla babandan almam babanı araba konusunda biliyorum diyor.
Kendi babasını düşündü, onda üç beş bir şeyler vardır dedi ama kaynım bedelli yapmak istiyor muhtemelen adam elinde ne varsa ona verecek zaten. Görümcem borç vereyim demiş ama verebileceği borç bize yetmiyor.
Eşimle aram gayet iyiyken bu konuda yüzünden aramızın bozulması beni aşırı yoruyor artık. Her gün araba ilanı bakıyor. Bugün bir tane uygun fiyata denk getirmiş hemen bizimkini satalım diye ikna etmek istedi ama ben katılım bankası aracılığıyla da almak istemediğim için alamıyoruz bu da onu üzüyor.
Çevreme bu tarz detaylarla anlatamıyorum yaşadıklarımı, o yüzden buraya yazıyorum. Tavrım nasıl olmalı bilmiyorum kalbini kırmak istemiyorum genel anlamda birbirimize karşı iyiyiz severiz birbirimizi. Şu araba işi bir senedir kafamın içini kemirip duruyor bu kadar istediği için alsak o araba başımıza bela olacak diye de korkuyorum ne yapacağımı şaşırmış durumdayım artık 🥹
Bu marka model hastalığı millet olarak en çok biz de var , gerçekten gösterişten başka bir şey değil.Araba telefon işe yararlık açısından değil de şu markası varmış diye değiştiriliyor...Yazık bence,siz haklısınız sonuna kadar.

Hadi ev hanımı olsun, yine bir anlamı olabilir belki o hediyenin. Ama eşle aynı şartlarda çalışıp para kazanıp bunlara hediye diye sevinmek kendini kandırmak gibi bir şey. Bir de eşi gerek yok ikimiz süpürüyoruz zaten demiş, hevesini baltalamış başta. Sonra da sürpriiiiizzzzzzz 🫠
Sonuç olarak ben mutlu olmuştum size yapılsa mutlu olmazsınız olur biter :) bu konuya neden bu kadar takıldınız anlamadım. Bütçe ortak diye hiç maddi sürpriz yapmayalım mı birbirimize

Bir de eve alınan bir şey neden kadına hediyeymiş gibi davranılır ki, çok saçma. Adam kendine pahalı oyuncaklar alabiliyor ama kadına dandirik robot süpürge hediye oluyor.
Böyle ufak şeyler yapmazsak hiç mi mutlu etmeyelim birbirimizi maddi açıdan? Yani ben çat diye parayı koyup da o süpürgeyi almasını tabii ki bilirim. Ama bu şekilde olması elbette daha mutlu ediyor.

Böyle ufak şeyler yapmazsak hiç mi mutlu etmeyelim birbirimizi maddi açıdan? Yani ben çat diye parayı koyup da o süpürgeyi almasını tabii ki bilirim. Ama bu şekilde olması elbette daha mutlu ediyor.
Bu şekilde olmasının sizi mutlu etmesini tuhaf karşıladık zaten pek çoğumuz. İhtiyaçlar birlikte karar verilip alınır. Adam size çocuk muamelesi yapıyor, hayır şimdi alamayız deyip sonra sürpriz yapıyor. Çocuklara varı yoğu öğretmek için kullanılan eğitim yöntemidir bu.

Evin (benim değil) bir şeye ihtiyacı varsa oturulur birlikte alınıp alınmayacağına ya da ne zaman alınacağına karar verilir. Herhangi bir ev eşyasından hediye olmaz. Benim herhangi bir şeye ihtiyacım varsa (telefon gibi) marka model seçerim bütçeme uygun ve alırım. Eşime mantıklı mı diye danışırım sadece. Sürpriz yapacaksa güzel bir tatil ayarlasın, sevdiğim parfümü falan alsın mümkünse.

Ev yokken arabaya bu kadar takınılmasi doğru gelmiyor bana.
Siz önceki konularda ev alırsak araba modelini küçülteceğiz gibi bir aey yazmıştıniz ama böyle bi süreçte,doğum öncesi, illa araba değiştirelim diyen koca düşük model kullanmaz sonrasında kolay kolay.
Doğum sonrası borç ödeyemeyince ne yapacaksınız? Ayrıca hamilelikte son ana kadar çalışmanın da garantisi yok. Olmaz inşallah ama erken doğumundan, farklı gelişebilecek her türlü şeyi düşünerek sizin üzerinizden bir plan yapılmamalı suan. Kenarda olan birikiminin de kalmali çocuk için. Değil ekstra borç yapmak.

Bu şekilde olmasının sizi mutlu etmesini tuhaf karşıladık zaten pek çoğumuz. İhtiyaçlar birlikte karar verilip alınır. Adam size çocuk muamelesi yapıyor, hayır şimdi alamayız deyip sonra sürpriz yapıyor. Çocuklara varı yoğu öğretmek için kullanılan eğitim yöntemidir bu.

Evin (benim değil) bir şeye ihtiyacı varsa oturulur birlikte alınıp alınmayacağına ya da ne zaman alınacağına karar verilir. Herhangi bir ev eşyasından hediye olmaz. Benim herhangi bir şeye ihtiyacım varsa (telefon gibi) marka model seçerim bütçeme uygun ve alırım. Eşime mantıklı mı diye danışırım sadece. Sürpriz yapacaksa güzel bir tatil ayarlasın, sevdiğim parfümü falan alsın mümkünse.
Hiç de varı yoğu öğretmek için yaptığını düşünmüyorum beklentiyi düşürüp sonra da mutlu ediyor.
Ayrıca hem kendim hem o temizliği seviyorduk birlikte yapmayı. Aşırı bir ihtiyaç değildi ev için. Ben de istiyordum ama bir yandan gerek yok diye de düşünüyordum. Ayrıca "hediye" olarak da almadı ki. Almış sürpriz yaptı sadece.
Güzel bir tatil ve sevdiğim parfümün parasında da benim param var. Eve giren çöpte bile benim param var çünkü bütçe ortak. Kendine pahalı oyuncak deidğiniz şey de araba. İkimizin ortak arabası tek onun değil yani

Siz önceki konularda ev alırsak araba modelini küçülteceğiz gibi bir aey yazmıştıniz ama böyle bi süreçte,doğum öncesi, illa araba değiştirelim diyen koca düşük model kullanmaz sonrasında kolay kolay.
Doğum sonrası borç ödeyemeyince ne yapacaksınız? Ayrıca hamilelikte son ana kadar çalışmanın da garantisi yok. Olmaz inşallah ama erken doğumundan, farklı gelişebilecek her türlü şeyi düşünerek sizin üzerinizden bir plan yapılmamalı suan. Kenarda olan birikiminin de kalmali çocuk için. Değil ekstra borç yapmak.
Nasıl olsa oturmuyoruz diye evi satıp araba modeli yükseltmek isteyen üye miydi bu?

Evet erken doğum işleri falan da var onlar da ihtimal dahilinde olabilir tabii ki. Ben de sizinle aynı düşünüyorum. Şu anda almak için doğru zaman hiç değil. Diyorum ya çocuk gibi işte.

Artık ekonomi öyle bir hale geldi ki,arabanın modelini yükseltmek lüks değil,ihtiyaç. Sıfırdan araba almak çoğu aile için imkansız oldu. Elinizde halihazırda bir araba olduğu için çok şanslısınız. Bugün mdel yükseltmediğiniz için 6ay sonra çok pişman olma olasılığınız yüksek. Almadığımız her şeyde zarardayız. Bugün araba modelini iyileştirmek için ihtiyacınız olan miktar 400bin olsa,6 ay sonra o rakam 800bin olacak. Bugün 1,5 milyonluk araba 6 ay sonra kimbilir kaç lira olacak? Bence seri davranın,bir an önce değiştirin arabanızı. Babanız da kendi ailesine karışsın. Size değil.

Nasıl olsa oturmuyoruz diye evi satıp araba modeli yükseltmek isteyen üye miydi bu?
Evi satıp araba modeli yükseltmeyecektik. Altın alacaktık. Zaten araba için hali hazırda bir birikimimiz var ev parasının birazını ona katacaktık. Ev satılmasındaki motivasyon altın almaktı araba satmak değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X