Popüler Konu Tüp Bebek Merkezleri Başarı Oranı anketi Ankara Tüp Bebek Merkezleri

Ankara'da Bulunan Tüp Bebek Merkezlerinin başarı anketi

• Ankete Katılan
    344

Kazen

Babalar ve Oğulları
Administrator
14 Kasım 2001
21.403
92.349
Merhaba,
Sizlerden gelen talep doğrultusunda böyle bir anket açmamız istendi.

- Ankete oy verirken seçeceğiniz merkez aracılığı ile anne olmuş şartı aranmaktadır.
- Cevap seçenekleri içinde olmayan merkezleri lütfen bize bildirin ki ekleyelim.
- Diğer iller için lütfen benimle iletişime geçiniz

Ankara içinde anketimiz açılmış merakla bekliyorum anketin sonuçlarını benim içinde yönlendirici olabilir kararsızlık yaşıyorum çünkü.
Teşekkürler Kazen:KK42:

Merhaba,
Sizlerden gelen talep doğrultusunda böyle bir anket açmamız istendi.

- Ankete oy verirken seçeceğiniz merkez aracılığı ile anne olmuş şartı aranmaktadır.
- Cevap seçenekleri içinde olmayan merkezleri lütfen bize bildirin ki ekleyelim.
- Diğer iller için lütfen benimle iletişime geçiniz

Selamlar. Teşekkürler talep doğrultusunda böyle bir anket açtığınız için.

Yalnız anket sonuçları insaları yanlış yöneldnirebilir çünkü iki tane önemli mantık hatası var.

Birincisi oranları bütün merkezlere gitmiş katılımcı sayısına göre hesapıyor. Örneğin şu anda 2 kişi iki ayrı merkezde yapılan tedavi sonucu hamile kalmış, merkezlerin başarı oranını %50 gibi hesaplamış. Bir merkezin başarı oranının %50 olması için o merkeze baş vuran kişi sayısının yarısının hamile kalmış olması gerekirdi. Farklı merkezlere baş vuran kişi sayısına bölerseniz sonucu çıkan sayının bir anlamı yok.

İkici hata da oranı baş vuran kişi sayısına göre hesaplamıyor olması. Yani A merkezine 3 kişi başvurmuştur 3 tanesi de hamile kalmıştır, başarı oranı %100'dür. B merkezine 12 kişi başvurmuştur 6 tanesi hamile kalmıştır başarı oranı %50'dir. Fakat şu an ankep toplam kişi sayısına böleceği için A merkezinin başarı oranını 3/(12+3)*100=%20 hesaplayacaktır. B merkezini de 12/(12+3)*100=%80 hesaplayacaktır. Yani başarı oranı %100 olana %20, %50 olana ise %80 diyecektir.

Başarı oranındaki doğru formül şöyle olmalıydı = bir merkezde pozitif sonuç alan kişi sayısı / o merkeze toplam başvuran kişi sayısı * 100

Tabi bu durumda da çok başvuru alan merkezlerin başarını oranı diğerlerinden düşük çıkardı ama yinede insanlar eğer başvuru sayısını da görürse onu mantıken anlayabilerlerdi. Örneğin bir merkezin başvuru oranı için ankette %50 yazıyorsa yanında da (30/60) yazarsa insanlar 60 kişiden 30'unun hamile kaldığını bilirdi. Aslına bakarsanız başarı oranlarında bu bile doğru değil çünkü bir kişinin kaçıncı denemesi olduğu, yaşı vs çok önemli. Bazı merkezler sadece yaşı ilerlemiş, bir çok başarısız denemesi olmuş zor hastalarla ilgilenirken bazıları daha genç hastalara bakıyor. Bu gibi komplex bir şeyin başarı oranını hesaplayamazsınız zaten ama en azından eğer söylediğim formül uygulanabilirse insanlara daha doğru bilgi verir. Şu haliyle sonuçlar bir anlam ifade etmiyor.

Merkez seçimi belkide en önemli karar iken bu anketin sonuçlarının insanları yanlış yönlendirmesinden endişe ediyorum.

Eğer KK'da formül yazılmıyorsa en azından anktekin başlığını "Tüp bebek tedavisinde pozitif sonuç alanların yaptığı merkez tercihleri oranları" olarak değiştirebilirsiniz. Çünkü hesaplanan tam olarak bu.

Son düzenleme:
Selamlar. Teşekkürler talep doğrultusunda böyle bir anket açtığınız için.

Yalnız anket sonuçları insaları yanlış yöneldnirebilir çünkü iki tane önemli mantık hatası var.

Birincisi oranları bütün merkezlere gitmiş katılımcı sayısına göre hesapıyor. Örneğin şu anda 2 kişi iki ayrı merkezde yapılan tedavi sonucu hamile kalmış, merkezlerin başarı oranını %50 gibi hesaplamış. Bir merkezin başarı oranının %50 olması için o merkeze baş vuran kişi sayısının yarısının hamile kalmış olması gerekirdi. Farklı merkezlere baş vuran kişi sayısına bölerseniz sonucu çıkan sayının bir anlamı yok.

İkici hata da oranı baş vuran kişi sayısına göre hesaplamıyor olması. Yani A merkezine 3 kişi başvurmuştur 3 tanesi de hamile kalmıştır, başarı oranı %100'dür. B merkezine 12 kişi başvurmuştur 6 tanesi hamile kalmıştır başarı oranı %50'dir. Fakat şu an ankep toplam kişi sayısına böleceği için A merkezinin başarı oranını 3/(12+3)*100=%20 hesaplayacaktır. B merkezini de 12/(12+3)*100=%80 hesaplayacaktır. Yani başarı oranı %100 olana %20, %50 olana ise %80 diyecektir.

Başarı oranındaki doğru formül şöyle olmalıydı = bir merkezde pozitif sonuç alan kişi sayısı / o merkeze toplam başvuran kişi sayısı * 100

Tabi bu durumda da çok başvuru alan merkezlerin başarını oranı diğerlerinden düşük çıkardı ama yinede insanlar eğer başvuru sayısını da görürse onu mantıken anlayabilerlerdi. Örneğin bir merkezin başvuru oranı için ankette %50 yazıyorsa yanında da (30/60) yazarsa insanlar 60 kişiden 30'unun hamile kaldığını bilirdi. Aslına bakarsanız başarı oranlarında bu bile doğru değil çünkü bir kişinin kaçıncı denemesi olduğu, yaşı vs çok önemli. Bazı merkezler sadece yaşı ilerlemiş, bir çok başarısız denemesi olmuş zor hastalarla ilgilenirken bazıları daha genç hastalara bakıyor. Bu gibi komplex bir şeyin başarı oranını hesaplayamazsınız zaten ama en azından eğer söylediğim formül uygulanabilirse insanlara daha doğru bilgi verir. Şu haliyle sonuçlar bir anlam ifade etmiyor.

Merkez seçimi belkide en önemli karar iken bu anketin sonuçlarının insanları yanlış yönlendirmesinden endişe ediyorum.

Eğer KK'da formül yazılmıyorsa en azından anktekin başlığını "Tüp bebek tedavisinde pozitif sonuç alanların yaptığı merkez tercihleri oranları" olarak değiştirebilirsiniz. Çünkü hesaplanan tam olarak bu.

konu başlığı merkezlerin başarı oranı evet ama konuya girildiğinde maddeler arasında anne olmuşlar gibi bir bölüm var yani pozitif alanların değerlendirmesi olduğu çok açık.şöyle düşünüyorum ben 100 kişi katılsın ankete katılanların 50 si A merkezide gebe kalmış olsunlar ben o merkeze daha yakın hissederim kendimi yani anket yanlış yönlendirmez.Sonuçta kk kalabalık bir platform ve gerçeğe en yakın şekilde yönlendirdiğini düşünüyorum bu tip anketlerin.ince matematik gerektirmiyor yani.
anketi açıp bak ilk mesajda içeriği yazılmış ona göre değerlendir bu kadar basit:KK1: sana muhalefet oldum bu kez:KK1:

Son düzenleme:
konu başlığı merkezlerin başarı oranı evet ama konuya girildiğinde maddeler arasında anne olmuşlar gibi bir bölüm var yani pozitif alanların değerlendirmesi olduğu çok açık.şöyle düşünüyorum ben 100 kişi katılsın ankete katılanların 50 si A merkezide gebe kalmış olsunlar ben o merkeze daha yakın hissederim kendimi yani anket yanlış yönlem ndirmez.Sonuçta kk kalabalık bir platform ve gerçeğe en yakın şekilde yönlendirdiğini düşünüyorum bu tip anketlerin.ince matematik gerektirmiyor yani.
anketi açıp bak ilk mesajda içeriği yazılmış ona göre değerlendir bu kadar basit:KK1: sana muhalefet oldum bu kez:KK1:

canım oylardan birini ben kullandım da anne olmuşların çoğu da fırsat bulup nete giremiyo :KK53:
ben tesadüf gördüm. kk da doğum yapanlarla ilgili sayfalar vardı özellikle çoğul gebelikler bölümüne link gönderebilirsin.

canım oylardan birini ben kullandım da anne olmuşların çoğu da fırsat bulup nete giremiyo :KK53:
ben tesadüf gördüm. kk da doğum yapanlarla ilgili sayfalar vardı özellikle çoğul gebelikler bölümüne link gönderebilirsin.

aynen öyle canım doğum yapanlar aktif olamıyorlar ulaşmak lazım bir şekilde anketin görülmesi lazım katılım olsun ki birilerine yol göstersin bende dahil:KK1:

ben anatolia tüp bebek merkezinde ilk tedavimle kavuştum ikizlerime.doktorum bülent tıraştı ve memnun kalmıştım merkezden de doktordan da.yani negatif bir şey yaşamadım.yalnız sonra bu merkez hakkında bazı iddialar çıktı basında ve hoş olmayan şeyler yayınlandı.zaten bülent hocada istanbulda başka bir merkeze gitti sanırım..o yüzden oy kullanmak istemedim zaten diğer merkezleri de bilmiyorum.

Hrs Ankara Kadın Hastanesi de var.
Orda da tüp bebek uygulamaları var.
Onu da eklersek ankete sevinirim, ben ve bir kaç arkadaşım orada tedaviye devam etmekte.
Belki de tüp bebek yaptıracağız orda.

bende hrs hastanesinde yaptırmıştım 5.tüp bebek denemesini negatif ti ama ordada yapılıyor tüp bebek

Henüz anne adayıyım, anneler denilmiş ama pozitif sonuç alanlar gibi düşünerek oyladım... Rabbim hepimizin yardımcısı olsun, isteyen herkese nasip olsun...

ben de şatıroğlu klinikte tedavıme devam edecegm. ılk denemde tuttu ama 10 hftlkkn kalbı durdugu ıcın alındı. 2.ye de orda dvm edecgm.bu klinigi de eklersenız sevınırm

merhabalar benım 3.denememde gurgan klınıkte hamıle kaldım suan bır oglum var 3 yasında rabbım ısteyen dılegen herkese versın ınsallahhh

Ankalife tüp bebek merkezinde ilk denememde bebeğimiz bizimle. çok şükür ki.. Rabbim isteyen herkese tattırsın.

arkadaşlar size tavsiyem kesinlikle ÖZEL ANKARA TÜP BEBEK MERKEZİNE GİTMEYİN.
o kadar ilgisiz iki doktoru var ki Dr Kubilay ve tecrübesinden asla emin olamayan Dr. Cem. sorduğumuz hiçbir şeye net cevap veremeyince tedirgin olduk ve Zekai Tahir Burak hastanesine gittik. gittiğimizde doktor bu şekilde yapılacak olan tüp bebek tedavisi sadece paranızı almak için yapılır dedi. sebep benim iki dış gebeliğim vardı ve tüpün birinde hidrosalpanks olmuştu. hidrosalpanks tüp bebek başarısını %10 a düşürür dediler. nitekim biz tekrar ankara tüp bebek merkezine gittik ve dosyamızı alıp vazgeçtiğimizi söyledik. iki doktorun ikisi de bize neden vazgeçtiniz demedi.3 aydır düzenli olarak kontrollerime de gittiğim için çok pişmanım insan onca zamanın hatrına bir dönüş yapıp neden vazgeçtiniz derdi. ama sadece amaçları ticaret. dil dökerek yok biz sertifika veren bir kurumuz diyerek insanların kafasını karıştırıyorlar. sakın bizim yaptığımız hatayı yapmayın ucunda paranız ve zamanınız ve ayrıca duygularınız yıpranıyor.Onlar da bu tedavinin anlamsız olduğunu biliyorlardı fakat dur bi parasını alalım tutmadı bunu yap gel deriz mantığıyla hareket etmişler. size sadece şu kadarını diyorum bu tedaviye başlarken asıl önemli olan doktora ve kuruma güven duymak. asla güvenmediğiniz bir yere başlamayın. biz bunu son anda fark ettik.

Arkadaşlar 3.5 yıldır Anatolia'daydım. 3 tüp bebek 1 aşılama. Hep olur olur sorun yok denildi. Olmadı. Başlarken bilimsel veriler, teknik analizler, sonunda Kısmet(!) denildi. En son 3. denemeden sonra (foliküllerim boş çıkmış, ısrarla erken çatlama yok dendi ama erken çatlamayı önleyen iğne de yapılmadı?, neyse burda hakan yaralıya güveniyorum sonuçta niye yalan atsın, o kadar da kötü düşünmek istemiyorum) Ama beni üzen şey bu değil. Negatif sonucu aldığımız hafta kontrol edildim, yumurta toplama sonrası çok ağrı çekmiştim . (Yumurtalarımı da HAkan Yaralı değil, yanında çalışan Mehtap Hanım toplamıştı. ki benim doktorum o DEĞİLDİ). Hemen 2 ay sonra tekrar tüp bebek yapalım, olur böyle denildi. Ama ben ters giden birşeyler hissediyordum. Tedavi biter bitmez Etlik zübeyde araştırma hastanesine gittim ve ben de ilerlemiş rahim içi enfeksiyon tespit ettiler. Çok üzüldüm. Daha önce Dr. Hakan Yaralı'ya ağrım oluyor (ilişkide özellikle) demiştim, kaale alınmadım. Ben kedisine güvendiğimden başka doktora bile gitmemiştim. Sonuç: devlet hastanesi bunu buldu. Derinlerdeki , alt karına denk gelen bu ağrım 2-2.5 seneyi aşkın süredir vardı. Şimdi kullandığım kutu kutu ilaçlar, fitiller sonuç verdi. Çok şükür eski yakınmalarım geçti. Bu enfeksiyon daha önce yaşadığım dış gebeliğin bile nedeni (bi ihtimal) olabilirmiş. Ya zaten hastalıklı bir bölgede embriyo tutunması beklenebilir mi? Bana da çok mantıklı geldi. Rahim ağzı yarası ok, bütün doktorlar zararsız diyor; ama içerde derinlerde ağrı enfeksiyon vardı arkadaşlar.

Sonuç şu anda iyileştim. Yeni bir merkez arıyorum.Lütfen önerilerini bekliyorum. Bu arada ANKARA olursa sevinirim...

Biz ankara HRS'de 3 defa denedik ancak malesef olmadı. Merkez değiştirmeye karar verdik ve Ankarada Sevtap Hamdemir KILIÇ'ın kliniğine gittik. Bize daha önceki başarısızlıklar nedeniyle çok uzun protokol (very long protokol) uygulandı. Yerleştirilen 3 embriyo da çok şükür tuttu. Şimdi üçüzlere hamileyim. Allah devamını nasip eder inşallah hayırlısıyla. İşlemi anlaşmalı olduğu Medicana ya da Genartta yapıyor ve fiyat olarak diğer merkezlerin üçte iki fiyatına yapıyor diyebilirim.Doktorumuzun da ayrıca çok ilgili olduğunu belirtmeliyim.

Arkadaşlar 3.5 yıldır Anatolia'daydım. 3 tüp bebek 1 aşılama. Hep olur olur sorun yok denildi. Olmadı. Başlarken bilimsel veriler, teknik analizler, sonunda Kısmet(!) denildi. En son 3. denemeden sonra (foliküllerim boş çıkmış, ısrarla erken çatlama yok dendi ama erken çatlamayı önleyen iğne de yapılmadı?, neyse burda hakan yaralıya güveniyorum sonuçta niye yalan atsın, o kadar da kötü düşünmek istemiyorum) Ama beni üzen şey bu değil. Negatif sonucu aldığımız hafta kontrol edildim, yumurta toplama sonrası çok ağrı çekmiştim . (Yumurtalarımı da HAkan Yaralı değil, yanında çalışan Mehtap Hanım toplamıştı. ki benim doktorum o DEĞİLDİ). Hemen 2 ay sonra tekrar tüp bebek yapalım, olur böyle denildi. Ama ben ters giden birşeyler hissediyordum. Tedavi biter bitmez Etlik zübeyde araştırma hastanesine gittim ve ben de ilerlemiş rahim içi enfeksiyon tespit ettiler. Çok üzüldüm. Daha önce Dr. Hakan Yaralı'ya ağrım oluyor (ilişkide özellikle) demiştim, kaale alınmadım. Ben kedisine güvendiğimden başka doktora bile gitmemiştim. Sonuç: devlet hastanesi bunu buldu. Derinlerdeki , alt karına denk gelen bu ağrım 2-2.5 seneyi aşkın süredir vardı. Şimdi kullandığım kutu kutu ilaçlar, fitiller sonuç verdi. Çok şükür eski yakınmalarım geçti. Bu enfeksiyon daha önce yaşadığım dış gebeliğin bile nedeni (bi ihtimal) olabilirmiş. Ya zaten hastalıklı bir bölgede embriyo tutunması beklenebilir mi? Bana da çok mantıklı geldi. Rahim ağzı yarası ok, bütün doktorlar zararsız diyor; ama içerde derinlerde ağrı enfeksiyon vardı arkadaşlar.

Sonuç şu anda iyileştim. Yeni bir merkez arıyorum.Lütfen önerilerini bekliyorum. Bu arada ANKARA olursa sevinirim...

merhaba canım ben de ankaradayım tedavi için anatolia , ankalife, turgut özal a bende gitmştm araştırma yaptığm zamanlarda ama hç biri beni tatmin etmemşti, garip garip sorunlar yaşadım her birinde... eşimin ark tavsiyesiyle ufuk üniversitesinde doç gamze hocayla tanştık ve o gün başladı tedavimiz. bizim sıkıntımız sperm azlığıydı.. 25 şubat blastosist transferiyle şuan hamileyim hamdolsun:nazar::nazar: Rabbim isteyen herkese nasip etsin bebişlerimze :)

merhaba canım ben de ankaradayım tedavi için anatolia , ankalife, turgut özal a bende gitmştm araştırma yaptığm zamanlarda ama hç biri beni tatmin etmemşti, garip garip sorunlar yaşadım her birinde... eşimin ark tavsiyesiyle ufuk üniversitesinde doç gamze hocayla tanştık ve o gün başladı tedavimiz. bizim sıkıntımız sperm azlığıydı.. 25 şubat blastosist transferiyle şuan hamileyim hamdolsun:nazar::nazar: Rabbim isteyen herkese nasip etsin bebişlerimze :)

Aman ne güzel çok sevindim senin adına canım. Ufuk üniversitesini biliyorum ama hiç gitmedim açıkçası. .nasıl bir hastane? Örneğin tedavi başlamadan test yapıyorlar mı? Gerçi sen 3 yer gezip gitmişsin. Benim en şikayetçi olduğum şey hiç bir test analiz yapılmadan Anatoliada tedaviye alınmamdı. Ha istedikleri tek test genetik test oldu o da pahalı bir test. Yani arkadaşına yçnlendiriyor hiç etik değil. Bizim genetik sorunumuz olsa dış gebeliğim olur muydu. Neyse işte ben böyle tüccar zihniyetli bir merkez istemiyorum.

Ufuk üniv. biraz bahseder misin? Bir de fiyatını söyler misin? Teşekkürler. Görüşürüz.:KK66:

X